Společné peníze a šetření bokem

2219
14.8.15 16:26

Společné peníze a šetření bokem

Ahoj,

potřebovala bych se poradit. Jelikož u přítele už od ledna žiji trvale, dohodli jsme se na společné kase. Každý máme svůj účet, kam nám chodí malá část výplaty (bohužel mě minimální) a zbytek dostáváme hotově, což dáváme spolu do jedné obálky. Nemáme v tom problém, každý si vezme třeba tisícovku na takové ty běžné potřeby (do práce, nákupy atd.) na větších výdajích se dohodneme, z účtu platí přítel splátku bytu a telefon s internetem, já platím energie (3300) a svůj telefon. Jde mi o to, že bych si ráda někde šetřila něco málo bokem na nečekané výdaje (rozchod, úraz atd prostě cokoliv), ale nevím, jak to vymyslet, přítel vymyslel, že bych si šetřila na účtě, jenže když mi přijde výplata tak zaplatím energie, stavební, životní a penzijní a mobil a skoro nic mi tam už nezbude. Nebo bych si musela udělat svojí obálku, kam bych si dala vždycky něco málo z výplaty, ale teď jde o to, jak to udělat, aby to bylo spravedlivé. Jak řešíte společné finance a šetření? Dáváte oba stejnou částku, poměrnou část ke svému platu a zbytek si necháte pro sebe nebo jak to řešíte u vás? :)
Moc děkuji za rady

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7016
14.8.15 16:30

Ten byt je psany i na tebe? Pokud pritel ze spolecnych penez plati splatku na svuj byt, nedelala bych si takove vrasky z toho, ze ty si das nejake penize bokem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 16:35

@Bibi239 nene zatím je jen na něj, splácí na něj úvěr, pravděpodobně ho pak přepíšeme na jeho mamku a my půjdeme společně do baráku místo mamky, vrásky si z toho nedělám, přítel o tom ví a souhlasí, jen bych ráda vymyslela nějaké co nejlepší řešení, jak v tom mít pořádek, už takhle mi to přijde složité dva účty, společná obálka a ještě bych si dávala do obálky bokem, ale na účtě mi po výdajích moc peněz nezbude a vklady na účet bych musela zbytečně platit :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5827
14.8.15 16:38

@Basterao Mě ale nějak nepřijde, že máte společné finance :think: Píšeš „já zaplatím“ to to to „přítel zaplatí“. My to máme jednoduše tak, že máme jeden účet, kam nám hodí všechny peníze a já s nimi hospodařím, vše platím, šetřím, nakupuji atd… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2874
14.8.15 16:42

Každá žena by měla mít bokem peníze pro případný rozchod. Viz můj podpis.
Je důležité ulít něco bokem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13562
14.8.15 16:42

@krtek7489 mame to uplne stejne, proste jeden ucet, z toho se zaplati co je treba a kdyz potrebujem kazdej si neco vybere a neco tam vzdycky zbyde takze to se setri.. mit doma hromadu obalek a nekolik uctu akorat bych ztratila prehled co kde mame :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7016
14.8.15 16:44

Takze on za to, ze tam bydlis, tak te necha platit veskere energie a sam si v klidecku splaci svuj vlastni byt. Chytry pan.
Tak neco, co platis z uctu, zaplat z obalky a na uctu ti zbude. Vklady jsou zpoplatnene nejakou horentni sumou? Vzdyt majitel to miva zdarma ci symbolicky treba desetikorunu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 16:45

@krtek7489 zatím teprve hledáme ten správný systém :) protože žijeme v kraji, kde je zvyk dostávat mzdu na účet minimální a zbytek hotově, takže hotově to máme dohromady a řešíme právě, jestli si nechat každý svůj účet, jenže právě z té mzdy bych tam neušetřila nebo udělat jeden společný a hotovost dát dohromady plus já bych si dala něco bokem, ale přijde mi to složité ať tak či tak, ale platit za domácnost hotově se nevyplatí za každou složenku atd platit navíc :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 16:51

@Bibi239 na tom jsme se dohodli, on splácí byt, elektřinu, internet, benzín, větší náklady a já jen ty energie :) to jsem teď hledala vklad na účet stojí 20 Kč, placení něčeho v hotovosti asi 26 Kč (tak nějak) za složenku, asi mi nic jiného nezbude nebo se z těch účtů a obálek zblázníme :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5827
14.8.15 16:52
@Kriss Tina píše:
@krtek7489 mame to uplne stejne, proste jeden ucet, z toho se zaplati co je treba a kdyz potrebujem kazdej si neco vybere a neco tam vzdycky zbyde takze to se setri.. mit doma hromadu obalek a nekolik uctu akorat bych ztratila prehled co kde mame :-D

A hlavně bych to, co popisuje @Basterao nenazvala společnou kasou. :nevim: Přijde mi to jejich hospodaření takové zmatečné. U nás to takhle funguje skvěle, většina plateb jde přímo z účtu a každý týden vyberu určitou částku a to je na takové věci jako jídlo, drogerie, nafta, kapesné, oblečení, kultura atd…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 16:56

@krtek7489 kdybychom měli jen jeden účet, kam nám vše přijde, tak je to v pohodě, ale jak jsem už psala výše, nám chodí na účet jen malá část a zbytek dostáváme oba hotově, ta mzda na účtě pokryje tak akorát všechny ty poplatky, které platíme, snažíme se právě vymyslet nějaký jednoduchý společný systém :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
45
14.8.15 17:05

Mně to přijde zvláštní. Tak buď fungovat jako jedna jednotka tzn, vše společně (ale pak nevím, když zmiňuješ možnost rozchodu) nebo mít finance každý sám a pevně stanovené, co kdo platí a kupuje. My máme účty každý zvlášť (založené před svatbou) a tak nějak přirozeně platíme každý něco a když je potřeba větší platba, tak se dohodneme, kdo odešle. Stejně tak, jednou vyberu hotovost já a jednou manžel. A neřešíme, kdo co platil naposledy a jaký je to poměr k jeho financím apod. Jsou to prostě naše společné peníze, i když na vícero účtech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5827
14.8.15 17:06

@Basterao Opravdu? 8o To jsem ještě neslyšela. Zaměstnavatelé často ani nechtějí přijmout zaměstnance, pokud nenahlásí č. u. Mají v podmínkách přijetí do zaměstnání, že ti peníze budou posílat na účet. Proto mě to překvapuje. Tak si prostě založte jeden účet a všechny peníze si tam ukládejte. Všechno, co jde platte trvalými příkazy, a hotovost vybírejte jen na věci denní potřeby. Co zbyde na účtu, to jste ušetřili. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 17:16

@jamafi od té doby co chodím na emimino a čtu tu srdcerývné diskuze, jak zůstaly s dětmi samy bez peněz nebo jak se přítel/manžel zbláznil a oni nemají finance na to odejít, tak chci mít svojí rezervu pro takový případ, samozřejmě budu doufat, že žádný rozchod nikdy nebude, ale v dnešní době člověk nikdy neví na tom nevidím nic divného :) já to taky neřeším, přítel má o hodně větší mzdu a každý platíme nějaké poplatky z účtu, větší nákupy řešíme kdo z čeho zaplatí a hotovost máme dohromady a každý si bere, co potřebuje, přijde mi to dos podobné, jen my máme zkrátka tu hotovost, protože tu dostáváme prostě na ruku hotově a tu máme společnou na běžné nákupy a spotřebu. Jde mi hlavně o to vymyslet to tak, abychom neměli dva účty, tři obálky atd., čistě jen o to mít někde bokem něco pro strýčka příhodu chápeš :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2219
14.8.15 17:19

@krtek7489 no to je tak když ti dají zaměstnavatelé radši větší mzdu, ale větší část peníze na ruku než ti posílat méně na účet a odvádět daně :oops: :pocitac: no asi to tak uděláme, jeden společný účet a jedna společná obálka, plus já si prostě budu něco málo šetřit stranou protože jinak se v tom ztratíme :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama