Strava v těhotenství?

2111
12.10.06 14:21

Strava v těhotenství?

Ahojte všichni,
chtěla bych se s Vámi poradit ohledně stravování v těhotenství. Vím, že je třeba jíst hodně zeleniny a ovoce, ryb apod.
Mám problém s ranními nevolnostmi. Cokoliv během rána a dopoledne sním, tak žaludek neudrží. Většinou můžu normálně jíst až kolem 14 hodiny. Nevíte jak tělu dopřát potřebné živiny, které by žaludek předčasně nevypudil? Beru sice obden vitamíny pro těhotné, ale raději bych baštila čerstvé ovoce a zeleninu.
A jak je to v těhotenství s pitím nealkoholických nápojů? Neublíží např. zelený čaj nebo pití kávy s kofeinem. Jsem na ní poměrně závislá a už pomalu sháním bezkofeinovou variantu.
Díky za rady a ahoj

Ivule 5+6 tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4035
12.10.06 14:27

Ivčo, zelený čaj v prvních týdnech narušuje buněčný vývoj embrya, tomu se vyhni. Můžeš omezeně černý, si myslím. Káva v malé míře taky neškodí.

A zkus se poptat v lékárně, třeba ti něco doporučí. Jakože na povzbuzení.
Taky tam mají lízátka Gravipop proti nevolnosti, třeba ti pomůžou.
Pokud zvracíš a moc nejíš, rozhodně jez vitamíny v umělé formě a kombinuj je se zeleninou.
Ať je brzy líp
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
12.10.06 14:36

Ivčo, pokud můžeš jíst kolem 14 hodiny a už to nejde ven, tak to je v pohodě. Ale pozor na dehydrataci organismu, takže určitě hodně pij - mně hodně chutnala obyčejná voda s citronem. Je pěkně kyselkavá a ještě v tom jsou vitamíny. V těhotenství by se neměl zelený ani černý čaj, jen ovocné a já ještě piji čaj pro těhotné. Dá se koupit v lékárně. Pokud nevydržíš bez kávy, tak instantní je určitě menší zlo než turek. Já piji instantní, ale max. jednu denně. Jinak bych v práci určitě usnula. A pokud ti nevadí taková ta kávovina jako „Caro“ tak tu klidně můžeš místo kávy.
Jo a pokud zvracíš, myslím, že můžeš vitamínky papat každý den, až tě zvracení přejde, tak klidně jen 2× týdně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2870
12.10.06 14:43

No já nevím, ale kdybych se měla držet doktorských tabulek a rad, co můžu a nemůžu v těhotenství jíst a pít, asi bych skončila tak, že bych jedla jen zelený a semínka a pila vodu z horskýho pramene :lol: :lol: :lol:
Já bych se tím moc nevzrušovala a jedla, na co mám chuť :wink: Jen potvrdím, že zelenej čaj ani černej by se v začátku těhu pít neměl, jen ovocnej nebo šípkovej a kafe můžeš, pokud ho nepiješ na litry.
A na ranní nevolnosti prý pomáhá po malých doušcích studená cola a hned po probuzení ještě dřív, než vstaneš z postele, něco do žaludku dostat. Třeba pár piškotů…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
12.10.06 15:44

No ovocný čaje bych zrovna nepreferovala. Je to směs umělotin a kyselin, mě se teda natahovalo, jen jsem je viděla.
A pozor! Netýká se to jen levných, tuhle jsem koupila banán a skořice, stál 70 korun a nic hnusnějšího jsem nepila…bléééé…

Dělala mi dobře bublinková voda vychlazená na maximum. Nebo kostky ledu, cucat. :wink:

O zdravý výživě jsem si mohla nechat jen zdát. Jela jsem na rajčatech, buřtech, slanině a vajíčkách. Jo a první čtyři měsíce o suchých rohlíkách. :lol:
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
12.10.06 15:54

Zatím Vám všem děkuji za Vaše rady a tipy.

Zelený čaj jsem ihned vylila do dřezu a uvařila si ovocný, nemám teď možnost koupit si těhotenský, ale hned jak skončím v práci, tak se zastavím v lékárně a koupím si jej.
S kávou to bude asi problém, dávám si denně 3-4 hrnky, ale napůl s mlékem. Tak to budu muset omezit, aby to nemělo nějaký špatný vliv na mimíska. Co bych pro něj neudělala, že!
zatím díky a budu už končit v práci, tak ahoj zítra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5798
12.10.06 17:16

Ahoj Ivuš,

taky jsem byla „kafař“ a chuť mi vydržela zhruba do konce 6.tt, od té doby nemůžu kávu ani cítit, takže třeba tě ta závislost přejde :wink: Ale i kdyby ne, tak ta bezkofeinová varianta je k nepoznání. Jinak teď piju cappuccino nebo latte ze sáčku.

Ovocný čaj dělá dobře jak komu na žaludek. Doporučuje se vařit slabé odvary, tj. asi 1 sáček na 1l čaje. Já si dělam na střídačku ovocný a roibos.

K těm rybám - nepřehánět, některé (zejména tuňák, žralok a ??? nemůžu si vzpomenout) obsahují hodně rtuti! Takže se doporučuje 1× týdně (max. 2×).

No a pak bys samozřejmě neměla nepasterizované mléčné výrobky, neměly by se výrobky z ovčího a kozího mléka, sýry s plísní (hermelín, niva), šušená šunka (pršut) a samozřejmě syrové maso (tatarák např.).

Snad je to všechno…? Třeba mě ještě někdo doplní :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2263
12.10.06 17:20

Ahoj Ivule,
pokud jsi byla zvyklá pít kávu, tak hrníček denně ti neuškodí. Jen pozor na některé bylinkové čaje. Já piju, hlavně ovocné, ale občas už mi lezou krkem. Já teda naštěstí nemám žádné nevolnosti, takže jím od rána do večera, spíš mi je zle v noci a to proto, že začnu mít hlad. Myslím, že jsem už něco přibrala, ale jistě to není těhotenstvím :-). I když v prvních třech měsících je zdravá výživa důležitá, někde jsem četla, že se tím nemusíme moc zabývat a jíst na co máme chuť. Samozřejmě ovoce a zelenina by měla být v tvém jídelníčku každý den. A ty vitamíny pro těhotné ber každý den, obsahují kyselinu listovou, denní dávku do sebe nedostaneš v potravinách a je to hodně důležité!

Kati

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3496
12.10.06 20:36

Ahojky,

to že do sebe ráno nic nedodtaneš, bych moc neřešila. Já do 12tt měla takové nevolnosti, že jsem skoro vůbec nejedla a denně vypila jen asi půl litru tekutin. V jídle bych se neomezovala, jez na co máš chuť.

Jak se mi udělalo dobře, tak jsem jedla stejně jak před těhu, se vším všudy. Denně jsem měla 1občas i 2 šálky kávy, vždy napůl s mlékem.

Vitamíny jsem brala asi 2 měsíce a pak už ne,těhu jsem byla přes léto, tak jsem měla dostatečný přísun přírodních vitamínů. Jen jsem užívala kyselinu listovou.

Tak ať vše dobře dopadne!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.10.06 20:46

Hlavně těhule zachovejte klidnou a veselou mysl. Asi jako vždycky platí všeho s mírou :D Zdravá a racionální dieta by se neměla dodržovat jen v těhotenství, ale stále. A těhotenství lze k tomuto účelu dobře využít jako start, protože lepší motivaci než- všechno nejlepší pro drobečka v bříšku - už asi nebude :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.10.06 20:47

Hlavně těhule zachovejte klidnou a veselou mysl. Asi jako vždycky platí všeho s mírou :D Zdravá a racionální dieta by se neměla dodržovat jen v těhotenství, ale stále. A těhotenství lze k tomuto účelu dobře využít jako start, protože lepší motivaci než- všechno nejlepší pro drobečka v bříšku - už asi nebude :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
133
13.10.06 08:11

Čau Ivuš,

i já jsem byla (a stále jsem - jen v menší míře) kafař. Při prvním těhotenství jsem úplně přestala pít kafe, jenže kolem 12tt se mi začalo dělat špatně - měla jsem nízký tlák, bolela mě hlava, tak jsem se poradila s gynekologem a on mi řekl, že 3× denně kafe můžu. Takže jsem to vyřešila tak, že 1-2 kafe denně jsem si dávala a nemusela jsem brát prášky na bolest hlavy.

Jinak zelený čaj se v těhu pít nemá. To jsem dodržovala.

Koukala jsem, že Ti je špatně od žaludku už od 5tt. Nezávidím Ti. Mě začalo být v 8tt a zvracela jsem do 16tt. Jenže já, narozdíl od Tebe, co jsem do sebe dostala, to ve mně vydrželo. Zvracela jsem jen po ránu a pouze šťávy.

Teď jsem v 16tt s druhým mimi a kávu už tolik nepotřebuju. Ale když cítím, že mám slabost, tak si ji dám. Vychází mi to na 1 kávu obden.

K těm vitamínům. Já je u prvního těhu taky brala, ale vím, že se mi po nich dělalo špatně, protože když jsem zapomněla vzít vitamín, tak mi bylo dobře. Ale já je brala každý den. Jinak mimi si stejně vezme co potřebuje z Tebe, i když to nedodáš vitamínama.

Já to mám takový zvláštní. Vždycky, když moje tělo něco potřebuje, tak mám na ten druh zeleniny nebo ovoce děsnou chuť. Nejen na ovoce a zeleninu, ale na všechno jídlo, který dodává živiny.
Takže z toho bych si moc hlavu nedělala.

Páček a užívej těhu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
13.10.06 09:09

Ahojki holky,
děkuji za Vaše rady. Byla jsem včera v obchodě koupit bezkofeinovou instantní kávu, ale bohužel ji nevedou, budu muset zajet do většího obchodu, tam jsem ji viděla. Jinak s tou nevolností je to tak, že zvracím cokoliv, ale problém je i v tom, že se do jídla musím nutit. Nemám chuť vůbec na nic, což mě trošku děsí. Všechno ovoce a zeleninu zase nemůžu, protože jsem alergik a k jablkám, kterých je nyní dostatek mám už delší dobu averzi, tak musím hledat jiné zdroje vitamínu.
Jinak ryby musím min. 2× týdně, hlavně mořské, léčím se se štítnou žlázou a potřebuju dostatek jódu, ale kupuju spíš lososa nebo tresku.
Mimo jiné jsem slyšela od kamarádek - maminek, že po braní vitamínů pro těhotné zase hodně přibrali a měli velké mimča. Je na tom něco pravdy?
Zatím díky a pěkný den
Ivule 6+0tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
13.10.06 09:21

Z toho si nic nedělej, že se do jídla musíš nutit. Já měla to samé. Sice jsem zvracela jenom párkrát, ale na zvracení mi bylo pořád. A pakse najez, když se ti chce zvracet, že? Jenže, když jsem se nenajedla, tak to bylo ještě hoší, takže jsem se radši vždycky nějak přinutila.Já sice alergik nejsem, ale můj manžel ano a to dost silný, takže mám doporučeno to, na co je manžel alrgický raději nejíst nebo jen v malém množství. A manžel, ten je alergický na kde co, na pyly i včelí produkty. A když se k tomu přidají ještě zkřížené alergie, tak mi vyšlo, že můžu snad jen maso a rýži. Takže jsem zapátrala a v odborné literatuře jsem se dočetla, že pylové alergeny se vařením ničí - neplatí u ořechů. Jinak jód je kromě ryb i ve višňovém kompotu, tak jestli jej můžeš, s chutí do něj.
Někdo říká, že po těhuvitamínech jsou velké děti, někdo říká že ne. Tak je s klidem dál jez každý den, alespoň v prvním trimestru. Teď se miminku začínají vytvářet orgány a dostatek vitamínů je v této době velmi důležitý pro to, aby se vyvinuly bez patologií.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2923
13.10.06 12:53

Jenom jsem chtěla doplnit k čajům pro těhotné - dobrý čaj je i čaj typu roibos (neobsahuje thein, zato má spoustu minerálů), dá se koupit i v různých příchutích…

Veru

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama