Student a daně

3
2.7.20 21:01

Student a daně

Zdravím,
2 měsíce zpět jsem začal brigádničit. Při nástupu jsem podepisoval dpč a nyní dpp. Ovšem vůbec nevim jak to je s daněmi, vůbec tomu nerozumím. Ve výplatnicích mám čáku v řádku má daň po slevě ale nic jsem neplatil. Mám někde něco platit nebo se to nějak odečetlo a jak to je s novou smlouvou? Popř kde a jak bych to mohl zpětně zaplatit? Předem děkuju za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

529
2.7.20 21:25

U DPP jsem nikdy daně neplatila, nepřesáhla jsem 10000 kč měsíčně. U brigády na dpp většinou povinnost odvádět daň nevzniká, kdyby ano, měl by to za tebe řešit zaměstnavatel, prostě ti to strhnout z výplaty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
2.7.20 21:27

@Bebeluska8 bezva, díky :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
262
2.7.20 21:27
@Abedd píše:
Zdravím,
2 měsíce zpět jsem začal brigádničit. Při nástupu jsem podepisoval dpč a nyní dpp. Ovšem vůbec nevim jak to je s daněmi, vůbec tomu nerozumím. Ve výplatnicích mám čáku v řádku má daň po slevě ale nic jsem neplatil. Mám někde něco platit nebo se to nějak odečetlo a jak to je s novou smlouvou? Popř kde a jak bych to mohl zpětně zaplatit? Předem děkuju za odpovědi.

Pokud máš ve výplatnici částku daně vyčíslenou tak to za Tebe odvedl zaměstnavatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
2.7.20 21:49

@kemeny13
A jak je to s vracením? Mám první brigádu takže tomu nějak nerozumím :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
557
2.7.20 22:38
@Bebeluska8 píše:
U DPP jsem nikdy daně neplatila, nepřesáhla jsem 10000 kč měsíčně. U brigády na dpp většinou povinnost odvádět daň nevzniká, kdyby ano, měl by to za tebe řešit zaměstnavatel, prostě ti to strhnout z výplaty.

Tak to je divný, daně se platí vždy.
Ale asi sis to spletla s odvody na zdravotní a sociální pojištění.
DPP
Do 10 000 neodvádí se SP a ZP
Max. 300 hodin ročně.
DPČ
Do 3000 neodvádí se SP a ZP.
Příště neraď mylně informace.

Daň se platí vždy, ale pokud je podepsané prohlášení a výdělek je nízký pokryje daň sleva na poplatníka (2070 Kč) a sleva na studenta (335 Kč).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4447
3.7.20 05:53
@Abedd píše:
@kemeny13
A jak je to s vracením? Mám první brigádu takže tomu nějak nerozumím :lol:

Pokud nic neodvedeš, tak ti pak nic nemůžou vrátit. Vrací se, když bys jeden měsíc vydělal opravdu hodně a daně odvedl a v jiném zase nešel vůbec. Tak když se to pak spočítá dohromady za celý rok, tak ti tu zaplacenou dan vrátí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
529
3.7.20 05:53
@AnnieTRoj píše:
Tak to je divný, daně se platí vždy.
Ale asi sis to spletla s odvody na zdravotní a sociální pojištění.
DPP
Do 10 000 neodvádí se SP a ZP
Max. 300 hodin ročně.
DPČ
Do 3000 neodvádí se SP a ZP.
Příště neraď mylně informace.Daň se platí vždy, ale pokud je podepsané prohlášení a výdělek je nízký pokryje daň sleva na poplatníka (2070 Kč) a sleva na studenta (335 Kč).

Tak jsem to myslela, že většinou to právě pokryjí ty slevy na dani. U mě zaměstnavatel nestrhával zálohu právě proto. Jednou mi daň strhli omylem, protože právě účetní zapomněla uplatnit slevy. Ale to byla fakt výjimka (a samozřejmě mi bylo pak vráceno).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
529
3.7.20 06:13
@Cenarius píše:
Pokud nic neodvedeš, tak ti pak nic nemůžou vrátit. Vrací se, když bys jeden měsíc vydělal opravdu hodně a daně odvedl a v jiném zase nešel vůbec. Tak když se to pak spočítá dohromady za celý rok, tak ti tu zaplacenou dan vrátí.

Případně se může stát, že zaměstnavatel zapomene uplatnit slevy na dani. Stalo se mně i některým kamarádkám. Potom to buď vyřeší zaměstnavatel, nebo já si treba musela podat daňové přiznání, pak mi to normálně vrátili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama