Studium VŠ dálkově aktuálně

Anonymní
15.4.20 22:04

Studium VŠ dálkově aktuálně

Ráda bych se zeptala jak v aktuální situaci studujete dálkově VŠ? Na samostudium jsem zvyklá. Na co si ovšem nemohu zvyknout je situace bez přednášek. Do mailů nám chodí neskutečné množství zadání k samostudiu bez jakéhokoliv vysvětlení. A samozřejmě zadání k vypracování různých úkolů, což nějakým způsobem nahrazuje ty přednášky. Jde vlastně o to co zjistíme přenést do odpovědí. Předpokládám, že tyhle otázky zazní u zkoušek. Dále ke každému předmětu máme doplňující četbu s dalším samostudiem, kdy se nabalují další otázky. Myslím, že se mi tím daří docela úspěšně probrat.

A teď k věci. Nashromáždila jsem velké množství studijního materiálu. Ale teď nevím, jak se začít efektivně učit. Nechci čekat na poslední chvíli, protože kdoví jak to bude. Není znám žádný termín jakéhokoliv předmětu. A to je třeba pro mě kámen úrazu. V zimním semestru jsme přesně věděli, kdy bude jaká zkouška. Včetně časového úseku na přípravu. Tím pádem jsem se učila systematicky. Pěkně jedno po druhém. Ale teď je situace, kdy není znám odbyt těchto nastudovaných informací. Zjednodušeně řečeno nevím, jak mám vše v hlavě udržet, když jediná možná cesta teď je učit se prostě vše současně. Nevím jak zamezit totálnímu chaosu a rozpadu paměťových stop a totálnímu křížení informací. Chvilku se učím druhé, třetí, čtvrté a po chvíli zjistím, že nevím to první. Úplně mi ta témata vypadávají.

Poradí prosím někdo jak s takovou situací naložit? Jak tímto způsobem studium zvládnout? Ono se asi i z denního studia VŠ teď stalo takové dálkové, jak se tedy na zkoušky připravujete? Co vám pomáhá? Nejsem studentka posledního ročníku.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8471
15.4.20 22:34

Tak se pozeptej přednášejícího jestli nelze videohovor, připravit si otázky a nechat si to vysvětli, nebo oslovit spolužáky

to stejné - termíny zkoušek - oslovit zkoušejícího nebo studijní

u nás už tyto informace studentům šly

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35499
15.4.20 22:59

A co studuješ za obor? Já mám část státnic už za sebou, na další půjdu v srpnu. Za celé tři roky jsem byla na přednášce snad dvakrát, jezdím jen na zkoušky. Učím se ze skript a knih. Mám hodnou spoluzacku, která mi dávala zápisy :mrgreen: Sem tam jsem chytla seminárku navíc. Mám hodně dětí, VS jsem začala s kojenym miminem a prostě nebylo v mých možnostech osobní účast na výuce. My ji teda nemáme povinnou.Je to kombi studium. Je ale fakt, že středoškolské vzdělání mám v příbuzném oboru, ve kterém jsem chvilku i pracovala a během navazujících MD jsem si udelala dvě pomaturitní vzdělání na celozivotku, kam jsem na přednášky chodila. A to souviselo s tim studovanym oborem, připravilo me to na přijímačky a hodně jsem měla už naposlouchano jinde.

Teď mám skoro vsechny studijní povinnosti splněné a jsem na sebe pyšná, ze jsem fakt borec, moc jsem se ve výuce neohrala :mrgreen: Dokoncuji jen bakuli a vzhledem k situaci chci jít na zbytek státnic až v srpnu.

Co jsem slysela, studenti nekoncicich ročníků by měli mít prodloužený semestr a vyuka by mohla pokračovat v červnu.
A učila jsem se ze skript a knih, které byly moje a mohla jsem si zvyraznovacem podtrhnout to podstatné. Když jsem sla ke státnicím ze dvou předmětů, taky jsem mela v hlavě guláš, i když jsem to fakt znala. Někdy jsem si udelala myšlenkovou mapu.

Je ale fakt, že v dospělosti se učíme trochu jinak a hlavně si to tak nebereme. Nekdy můžeme využít zkušenosti z praxe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.20 23:00

@bublinek snažím se být v kontaktu s každým profesorem. Proto i vím, že minimálně zpracování úkolů mám v pořádku. Ty úkoly zazní na zkouškách ve formě otázek. Bohužel s každým mailem přijde zároveň informace, že žádný z profesorů neví, kdy zkouškové proběhne.

Mohu se prosím zeptat, jaké informace třeba kolují u vás? Myslím, že se to nebude lišit, jen to přijde v poslední chvíli.

• Citovat
  • Nahlásit
35499
15.4.20 23:04
@bublinek píše:
Tak se pozeptej přednášejícího jestli nelze videohovor, připravit si otázky a nechat si to vysvětli, nebo oslovit spolužáky

to stejné - termíny zkoušek - oslovit zkoušejícího nebo studijní

u nás už tyto informace studentům šly

Ano, u nás je už dána jasná a přesná směrnice dekanky, není nikdo, kdo by nevěděl, jaké má možnosti. U nekoncicich ročníků se vyckava, protože u kombi forem je termín splnění studijních povinností až zacatek září, klidně můžou mít zkoušky v srpnu. A denním formám může být nějakým způsobem prodlouzen semestr, mají videokonference atd.

A upřímně si myslím, ze student VS by měl být trochu samostatný, ne tady zakládat diskuzi o rozpadu paměťových stop a naprostem zoufalstvi z toho, že mu nenavazuje výuka :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
347
15.4.20 23:09

U nás učíme distančně. Končící ročníky zkoušíme distančně - dle novely zákona o VŠ lze testy psát elektronicky. Ústní zkoušky budou videokonferenčně. Ostatní ročníky zatím prostě učíme distančně, ale připravujeme se na to, že i ti budou nejspíš psát testy elektronicky.
Přeci vám všechny informace musí sdělovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54576
15.4.20 23:12

Mame zadanou praci doma a termin odevzdavani. Je toho vic, nez se ucit na testy a clovek je limitovany, ze jsou knihovny zavrene. Ukol byl napr. udelat ukazkovy test do andragogiky a rovnou odpovedi a musi to pasovat do Bloomovy taxonomie kognitivnich cilu a ke stejnemu musime odevzdat i prezentace v powerpointu atd. Nebo daji sve materialy studijni a ty mame rozpracovat do otazek, tak pozna, ze se tim clovek prokousal. Je toho vic k vypracovani a odevzdani, nez se chystat na zkousku/ test.
Za par tydnu nam daji vybrat tema diplomky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35499
15.4.20 23:19

@Kelsey Ty zavřené knihovny jsou neštěstí. Mám sice přístup do online knihovny, ale tam není vše. A mám ráda klasické knížky kolem sebe, ráda si je beru i ven a čtu si, když si děti hrají. V tom digitálním prostředí, kdy klikam z jednoho okna do druhého, se necítím moc dobře. Ani mi ta práce nejde tak rychle od ruky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.20 23:24

@Jana206 Děti mám dvě…je to o to složitější, kdy je doma batole, které má solidní období vzdoru a druhé dítě školu povinné, kdy se věnujeme škole cca 6 hodin denně, poněvadž zadání je prostě takové, dítě je na prvním stupni a o samostatné práci zatím nemůže být moc řeč, ale lepší se to. A dvě hodiny potřebuji na brigádu. Ale na to se nechci vymlouvat, je to taková nestandardní situace. Já se připravuji v noci. Nedá se. To si fakt nechci stěžovat, jen dokreslení situace. A jsem ráda, že dcera nebude mít ve vzdělání mezeru.

Studuji humanitní obor. Nejedná se o soukromou VŠ. Takže hodně čtení, hodně jmen, pojmů a datumů. A různé seminární a semestrální práce. Bohužel studium mi nenavazuje ani na SŠ ani na práci. Jsem tam a bojuji a doteď se dařilo. U nás byly přednášky povinné, dost se na to dbalo a já za ně byla opravdu ráda. Bohužel skladba spolužáků se zatím neprojevila, neznáme se. Jedná se o věkový rozptyl cca 28 let až třeba 45 let, takže najít společnou řeč nebylo úplně snadné. Hlavně jsme 1. ročník, takže ono ani moc času na poznání nebylo a spolužáci dojíždí opravdu z různých koutů, takže ještě třeba 10 minut před koncem přednášky utíkali na vlak, protože další už třeba nejel. Snaha o nějaké poznání bylo, ale časové důvody tomu moc nepřály.

Materiál k učení mám. Jen prostě nevím jak to uchopit. Naučit se vše a přitom jak jsem psala, nedaří se mi to. Nemá to systém. Jak není odbyt těch informací, tak prostě konec. Jsem v pasti.

Takže závidím a jsi opravdu borka. Tahle situace není jednoduchá. Opravdu si nechci stěžovat, jen nevím jak si v hlavě uchovat ty informace.

• Citovat
  • Nahlásit
54576
15.4.20 23:25

@Jana206
Take potrebuji literaturu v knizni verzi.
V lete chci vyuzit cas a zacit psat diplomku. Bych byla rada, at otevrou knihovny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54576
15.4.20 23:30

Mi prednasky chybi velmi. Kdyz si clovek dela poznamky, tak je mu jasne, jake asi otazky budou u zkouseni a testu. Pak to usnadni uceni. Neco se ulozi rovnou v pameti, kdyz to slysim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.20 23:34

@Jana206 ano, máš pravdu. Neměla bych zakládat diskusi. Je mi 41 let a snažím se popasovat se vzděláním, které jsem mít chtěla, jenže pocházím z nestabilních rodinných poměrů, kde vzdělání skutečně nebylo na prvním místě a i SŠ jsem si dodělala později. Tak se to někdy v životě stane. Složila jsem přijímací zkoušky a zimním semestrem prošla na samé A. Našla jsem si systém, který teď bohužel nemohu uplatnit. Tak jsem požádala o zkušenost, jak to zvládají jiní. Pocity, které jsem přidala… Tak to prostě je. Samostudium i úkoly zvládám. Jen prostě nevím jak se učit ta kvanta učiva současně. Ano i v zimním semestru jsme měly zkoušky třeba dvě v jeden den. Ale věděla jsem kolik na to mám času a v jakém sledu se připravit. A taky jsem věděla kdy a jaké budou další. To je celé. Nic jiného neřeším.

• Citovat
  • Nahlásit
35499
15.4.20 23:34
@Anonymní píše:
@Jana206 Děti mám dvě…je to o to složitější, kdy je doma batole, které má solidní období vzdoru a druhé dítě školu povinné, kdy se věnujeme škole cca 6 hodin denně, poněvadž zadání je prostě takové, dítě je na prvním stupni a o samostatné práci zatím nemůže být moc řeč, ale lepší se to. A dvě hodiny potřebuji na brigádu. Ale na to se nechci vymlouvat, je to taková nestandardní situace. Já se připravuji v noci. Nedá se. To si fakt nechci stěžovat, jen dokreslení situace. A jsem ráda, že dcera nebude mít ve vzdělání mezeru.

Studuji humanitní obor. Nejedná se o soukromou VŠ. Takže hodně čtení, hodně jmen, pojmů a datumů. A různé seminární a semestrální práce. Bohužel studium mi nenavazuje ani na SŠ ani na práci. Jsem tam a bojuji a doteď se dařilo. U nás byly přednášky povinné, dost se na to dbalo a já za ně byla opravdu ráda. Bohužel skladba spolužáků se zatím neprojevila, neznáme se. Jedná se o věkový rozptyl cca 28 let až třeba 45 let, takže najít společnou řeč nebylo úplně snadné. Hlavně jsme 1. ročník, takže ono ani moc času na poznání nebylo a spolužáci dojíždí opravdu z různých koutů, takže ještě třeba 10 minut před koncem přednášky utíkali na vlak, protože další už třeba nejel. Snaha o nějaké poznání bylo, ale časové důvody tomu moc nepřály.

Materiál k učení mám. Jen prostě nevím jak to uchopit. Naučit se vše a přitom jak jsem psala, nedaří se mi to. Nemá to systém. Jak není odbyt těch informací, tak prostě konec. Jsem v pasti.

Takže závidím a jsi opravdu borka. Tahle situace není jednoduchá. Opravdu si nechci stěžovat, jen nevím jak si v hlavě uchovat ty informace.

Tak já jsem na Univerzitě Palackého v Olomouci a obor, který studuji, je tam poměrně dobře hodnocen ve srovnání treba s Masarykovou univerzitou v Brně nebo s Univerzitou v Hradci Králové. Prý je UPOL přísný :mrgreen: My ale přednášky povinné nemáme, máme to ve studijních řádech, ze nás nemohou trestat za to, že se někdo nedostaví z rodinných nebo pracovních důvodů. Někdy někdo dá navíc seminárku místo zápočtu za účast. Dětí mám pět, z toho třikrát domácí skola a jsem ráda, že jako koncicimu ročníku nám končila výuka nekdy zacatkem března :mrgreen:

My jsme tam skoro samé ženské, věkový rozptyl podobný. Hned po první přednášce jsme si založily jednotné komunikační kanály a už se jelo. Sdilime tam i soukromé věci.

Co se týče nekoncicich ročníků, lidi bombarduji profesory, že chtějí mít volné prazdniny, profesoři je posílají k šípku, že do září času dost :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35499
15.4.20 23:38
@Kelsey píše:
Mi prednasky chybi velmi. Kdyz si clovek dela poznamky, tak je mu jasne, jake asi otazky budou u zkouseni a testu. Pak to usnadni uceni. Neco se ulozi rovnou v pameti, kdyz to slysim.

Taky jsem sluchovy typ a mám lépe vyvinutou sluchovou paměť. Ale nedalo se svitit. Naštěstí jsem hodně věcí měla naposlouchano před tím jinde. Kdybych ale studovala úplně jiný obor, tak to z rychlíku nedám ani náhodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.20 23:41

@Kelsey myslím, že studujeme stejný obor. Jen na jiné VŠ. Ta zadání máme dost podobná. Ale ty už jsi asi dál. Pro mě byly přednášky rovněž velkým pomocníkem. Například zkoušku z psychologie jsme mohli udělat hnedle týden po přednášce, kdy ty informace byly čerstvé a dobře zapamatovatelné. Bohužel už to nevyšlo. Tímhle systémem to šlo velmi dobře. Co šlo hned, zbytečně neodkladat. O literatuře raději ani nemluvím, co se dá dělat. Tři knihy jsem si zakoupila, protože jsem je prostě potřebovala.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat