Jaké je to být učitelkou?

11.4.20 12:51

Jaké je to být učitelkou?

Ahojky holky, jak se máte, doufám že skvěle! Už jsem se tady ptala jestli jít na filozofickou fakultu nebo pedagogickou, protože už od mala chci být učitelka( když jsem byla malá vždycky jsem dělala, že učím kamarády, hráli jsme si na školu a tak). No, ale poslední dobou začínám trochu zmatkovat, jestli jsem se nerozhodla špatně… Jestli tu jsou nějací učitelé, jaké to je? Baví Vás to nebo byste nejraději dělali něco jiného? Omlouvám se, že s tím pořád otravuji, ale jak mám teď spoustu času na přemýšlení, nevím jestli jsem se nerozhodla špatně. :roll:
Děkuji za odpovědi! Opatrujte se! :srdce:

Příspěvek upraven 11.04.20 v 13:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22823
11.4.20 12:54

Na fylozofickou fakt nechoď a učitelka by měla ovládat pravopis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4213
11.4.20 12:55

Jen doufám, že nebudeš učit češtinu :zed:…a i tak bych se na ni zaměřila, protože až pak napíšeš ve třídě na tabuli ‚fylozofie‘ a ‚by jste‘, tak se slušně ztrapníš :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50118
11.4.20 12:58

Bavi me to, naplnuje me to. Uvedomuju si to ted, kdyz za deckama nemuzu. ALE musi se to sejit-decka-vedeni-rodice. Kdyz neco z toho skripe (dost pravdepodobne), je to napikacu. Jinak super prace k deckam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7563
11.4.20 12:58

@TerezieAnna Ahoj, tu chlap. Asi tri roky jsem vyucoval na stredni skole. Jako kazde zamestnani to ma klady i zapory. Obrovsky mi to rozsirilo socialni dovednosti, protoze kazdy clovek je iriginal a hledas k nemu cestu. A ve skolstvi mas prostor zakum porozumet. Poznal jsem radu moc fajn lidi, z byvalych zaku se mnozi ve svem oboru prosadili a mame pratelske vztshy, coz me tesi. Stat kazdy den pred tabuli a zajimave podavat latku neni vubec sranda, ale kdyz to k necemu vede, je radost tu energii vraci. Ctvrtleti jsou vzdy hektictejsi, prazdniny fajn. Kolektivy ruzne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5860
11.4.20 12:59

Z jaké střední školy se budeš hlásit???

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3724
11.4.20 12:59

Jsem učitelka na osmileté gymnáziu. Práce mě baví moc, prázdniny jsou super bonus. Učila jsem 8 let, teď jsem na RD. Máme skvělé děti, žádné sigry, až na pár výjimek, ale nic hrozného. A to jsem si nikdy na učitelku nehrála :-) Se studenty vycházím dobře, protože nejsem z těch, které si myslí, že jejich předměty jsou nejdůležitější na světě. Takže i s těmi, co mají u mě třeba 4, mám většinou pěkný vztah, protože se k nim chovám slušně. Ale ne každý kantor to tak má, ti, co si na studentech honí ego, pak nemají tak příjemné pracovní klima, jako já :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5723
11.4.20 13:04

@TerezieAnna Jestli chodíš do druhé třídy základní školy, tak ti držím palec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.4.20 13:23

@truelly Teď jsem v posledním ročníku na gymnáziu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
147
11.4.20 13:25

Vystudovala jsem vysokou ekonomku a prava. Na materske jsem si dodelala ped. minimum a ted ucim pravo na stredni. Konecne jsem se nasla :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50118
11.4.20 13:46
@TerezieAnna píše:
@truelly Teď jsem v posledním ročníku na gymnáziu

nastesti statni slohovku nepises :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.4.20 13:55

Jsem absolventkou FF UK. Když jsem četla stylistiku a pravopis tvého příspěvku (pravopis jsi opravila), k nám opravdu nechoď :-). Stále ještě je tam vysoká laťka v humanit. předmětech a je kladen důraz na úroveň písem. projevu. Nemyslím to špatně.
Ped. fakulta - nevím, ale musíš pro to povolání být nadšenec. Zkus si učit v realitě školy během nějakých aktivit alespoň o prázdninách - to už jsi ale měla udělat dřív. Plat učitele v reálu také rozhodně není takový, jaký popisují v TV. Učím a mám výrazně méně než pokladní. Stres a papírování po večerech a po nocích a noční opravování úkolů a suply nebudu ani zmiňovat. Ahojky

• Citovat
  • Nahlásit
11.4.20 14:09

Na Peďák nechoď, tam chtějí slušnou češtinu :-) - četla jsem tvé hrubky, které sis opravila. Nechci tě urazit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1250
11.4.20 14:22

Tak já nevím, znám lidi, co píšou ještě hůř, a prošli jak FF i PedF, takže bych tě neodrazovala ani od jednoho. Teď ta méně populární část názoru: S pedagogikou je problém, že pokud bys byla super a zodpovědný učitel, tak ti to zabere i víc než 12 hodin denně, a plat máš hodně smutný. Pokud jsi flink, tak je to terno. Znám lidi, co přišli z korporátu, a jako učitelé jsou nadšení, že tolik klidu nikdy neměli. Taky znám opačné případy, odešli ze školství do korporátu, mají 4× tolik a taky jsou nadšení - ze stejného důvodu. Je to o lidech. Prostě pro schopného člověka je pedagogika za trest (byť právě takoví lidé jsou skutečným přínosem, tak je to hrozně nevděčné povolání). Mě by navíc fakt deptalo, že mám stejný (nebo dokonce nižší) plat jako stejně starý kolega - blbec, který je zadobře s ředitelem… Ad filozofie - to nevím, jestli myslíš obor nebo fakultu - tam je to hlavně o tom, nakolik se dovedeš prosadit, jaké máš kontakty, ale jen částečně o tom, co umíš navíc oproti konkurenci (na druhou stranu je to terno pro okecávače; čest výjimkám - skutečně existují)… Shrnuto: schopným lidem se humanitní a pedagogické obory mohou změnit ve frustrující zaměstnání, neboť mnohdy nejsi odměňována za skutečný výsledek své práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
11.4.20 15:43

Reagovala jsem i pod tvym minulym prispevkem. Par let jsem po vysoke skole ucila a abych to shrnula:

Plusy:

• Bavilo me pracovat s lidma a studenti meli radi me.
  • Kreativni prace (vymysleni hodin tak, abych studenty ucila zpusobem, jaky je bude bavit, me opravdu naplnovalo, zadne papouskovani ucebnice).
  • Naucis se vystupovat pred lidmi.
  • Fakt si dost zlepsis „soft skills“ (vedeni tymu, flexibilita, reseni konfliktu, strategicke mysleni, presvedcovaci schopnosti, samostatnost, planovani, organizace, pohotovost reagovat na necekane situace…)

Minusy:

• Na to, kolik casu to ve finale cele zabere (poctive pripravy, abys studenty pro svuj obor nadchla, ne jenom papouskovani ucebnice, opravovani testu, rodicaky, pedagogicke porady a rady) malo penez (moji muzsti kolegove meli profesne uspesne manzelky, ktere pracovaly i na materske a rodicovske, aby si oni mohli dovolit zustat ve skolstvi, protoze z toho platu by rodinu neuzivili). A i kdyz budes pracovat lip, furt mas stejne penize jako kolega, ktery tu praci flaka.
  • Nektere studenty proste nenamotivujes, i kdyby ses rozkrajela, protoze se jim proste nic delat nechce a skola je pro ne akorat opruz.
  • Dost velka frustrace z toho, ze krome studentu (coz je samozrejme super, ale ti taky nejsou vsechno) nikdo z vedeni neoceni tu praci, kterou si s tim davam, a klido pido bych si mohla papouskovat ucebnici a mit vyrazne vic volneho casu.
  • Nehrozi zadny karierni posun. Zacnes jako ucitelka, skoncis jako ucitelka. Maximalne muzes delat tridni, nebo dostanes na starost vedeni nejakeho EU projektu, coz je ale zase kopec prace za hodne maly priplatek.
  • Nemuzes se jenom tak v prubehu roku sbalit a odjet si na dva tydny dovolenou, nebo na prodlouzeny vikend.
  • S temi prazdninami to taky neni zadna slava. I kdyz je fakt, ze tady to zalezi skola od skoly. My museli behem jarnich a podzimnich prazdnin a dalsich volnych dnu normalne do skoly chodit, nebo si vzit dovolenou. Skola zavirala v pulce cervence a otvirala zase treti tyden v srpnu, ale uz nejpozdeji od poloviny kvetna toho mel cely ucitelsky sbor dost a dost se tesil, ze si aspon trochu o tech zkracenych prazdninach odfoukne.
  • Psychicka narocnost je znacna. Od doby sveho ucitelovani rikam kazdemu, kdo vykrikuje, jak se ucitele ohledne zodpovednosti a prazdnin maji, at si to jde zkusit, jake to je, kdyz se musi denne X hodin plne koncentrovat a snazit se ukocirovat a namotivovat tridu studentu, z nichz prevazna vetsina nechodi do skoly z vlastniho presvedceni a nadseni, tak, aby vlastne bral ohled na individialitu kazdeho studenta a podle ni k nemu pristupoval.

Nakonec jsem si zacala privydelavat praci v jinem oboru a casem jsem do nej uplne presla. Casova narocnost mensi, penize mnohem lepsi, celkovy pocit vyrazne lepsi. Proto jsem ti i v minulem prispevku radila, abys myslela na zadni kolecka a vystudovala aspon perspektivni obory, abys, kdyz zjistis, ze te ucitelovani nebavi, mohla zamirit jinam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat