Svatba-nesvatba

Radina
1.4.04 13:36

Svatba-nesvatba

Mám takový problém. Já i můj přítel jsme se shodli na tom, že se určitě chceme vzít před tím, než se nám narodí miminko, ale svatbu bereme jenom jako nezbytnou formalitu, možná i dík tomu, že už každý z nás má jednu svatbu za sebou… . Naši rodiče s tím souhlasí. Chtěla jsem se vás zeptat, jestli některá z vás měla také jenom takovou tu formální svatbu a vaše případné zkušenosti z okolí. Dá se vůbec svatba udělat jenom takovým způsobem, že si na matrice nechám jenom změnit příjmení a stav na vdaná-ženatý, nebo jsou k tomu zapotřebí svědkové? V každém případě vám budu moc vděčná za jakékoliv nápady, připomínky.....

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1652
1.4.04 13:41

Ahojky Radino,
já teda takovou zkušenost nemám, my měli takovou skoro normální svatbu…;-)
myslím, že jsem slyšela, že svědkové jsou třeba..zavolej si na matriku oni ti všechno řeknou…;-)
hodně štěstí vám i mimiskovi!

Zdenik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
1.4.04 13:48

zákon o rodině

Ahoj holky, tady jsem připojila příslušný paragraf ze zákona o rodině, který stanoví způsob uzavření manželství - takže bez svědků to nejde :(
Jsou tam pak další detaily - kdybyste potřebovaly, je to zákon č. 94/1963 Sb., o rodině. Určitě se dá najít na www.mvcr.cz - odkaz sbírka zákonů.

Přeju hodně štěstíčka a držím palečky, ať všechno vyjde, jak si to přejete.

Ahoj Bubinka

§ 3

(1) Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným
prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství
učiněným před obecním úřadem pověřeným vést matriky, popřípadě úřadem, který plní jeho funkci, (dále jen „matriční úřad“) nebo
před orgánem církve nebo náboženské společnosti, oprávněné k tomu
zvláštním předpisem.

(2) Prohlášení se činí veřejně a slavnostním způsobem
v přítomnosti dvou svědků.

• Nahlásit
  • Citovat
1512
1.4.04 14:24

radino,

my sme mali svadbu na urade. jeden patek jsem si sla podat zadost adalsi sobotu sme se vzali. trvalo to tak 10min. svedkci musi byt. pak sme sli koukat finale ms ve fotbalu :lol: :lol: .
danka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
1.4.04 17:17

My jsme se taky vzali pouze v přítomnosti svědků, stačí přivést 2, dopředu objednat termín a za minutu jsme to měli za sebou.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
1.4.04 18:43

Ahoj, my se budeme brát za týden, vůbec ne v našem městě, ale na horách, máme domluvený termín a čas a za svědky nám půjdou dva lidé z úřadu. Tak jsme se domluvili již dopředu s matrikářkou. Je to tak vážně prima, pak skočíme na oběd a pofrčíme někam na výlet (vzhůru do pohorek :-)).
P.S. Jsme též oba rozvedení a rodinám to, pro jistotu ani neřekneme, už si všichni asi dva roky brousí zuby na další svatbu, tak je trochu nakrkneme. Naposledy včera se mě otec ptal kdy se míníme vzít… Má odpověď zněla : „Na podzim?!“
Ať máte krásný den a toho druhého rozhodnutí nikdy nelitujete.
Papa Bára

• Nahlásit
  • Citovat
1719
1.4.04 22:27

Jé to jste mě moc potěšili, že to jde tak snadno dostat ten cár papíru. My taky plánujeme tuhle rychlou svatbu nesvatbu..
Vlastně my jsme i už takovou soukromou svatbu udělali - bylo to pod širým nebem, s nejbližšími přáteli (bez tetiček, strýčků, a bratranců z desátého kolena), svítili sluníčko, měli jsem piknik…Jen tak mezi sebou a před Bohem (nepatříme k žádné církvi) jsme si slíbili lásku a takto se skutečně vzali. Jen proto že u toho nebyl žádný úředník, tak nám to samozřejmě nikdo neuzná. :cry: Takže defakto jsem pořád svobodná, ale v srdci vdaná. A říkám to jen lidem kteří vím že to skutečně pochopí. A pro ten zbytek svět si už brzo pořídím jiné příjmení do občanky, aby byl klid.. :P
Takže děsíte-li se klasické svatby tak tento způsob rozhodně doporučuju a pak si jen skočte se svědkama pro to lejstro :-)))
pá a přeji rychlé svatby-nesvatby
Klaris

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
2.4.04 15:54

Klaris,moc děkuju za tenhle nápad! Úplně nás to s přítelem sebralo. Až rozkvetou louky, uděláme si soukromý obřad někde v lukách mezi čmeláky a můj syn nám bude dělat fotografa. A pak si to necháme úředně potvrdit. Už se tak těšíme, že dnes půjdeme na kontrolu stavu jarních mezí :) . Jenom nevím, jak to vydržím nevyzkoušet si ty prstýnky, co máme od včera doma :)

• Nahlásit
  • Citovat
24
1.7.04 22:38

Svatba

Tak nevím- já jsem se vdávala, protože jsem byla těhotná, ale moc se mi nechtělo. Manželova rodina trvala na svatbě v kostele tak aby nebyly hádky tak jsem ustoupila. Obřad byl nakonec moc pěkný a nelituji, ale znovu bych už se nenechala takhle do ničeho nacpat - vlastně skoro všechno rozhodla tchyně která mi to těhotenství nikdy neodpustila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
147
2.7.04 08:24

Re: Svatba

Ahoj holky,
tak nevím, ale pokud má někdo přístup ke svatbě „tak jdem ať to máme za sebou“, pak moc nerozumím tomu, proč se vlastně brát. Kdybych se vdávat nechtěla, tak prostě zůstaneme „na hromádce“ a je to. I s miminkem. Vždyť to přináší výhody ve formě větších případvků a tak.

Já jsem měla klasickou krásnou svatbu a budu na ní vzpomínat celý život.
Mám kamarádky, které zůstaly svobodné i s miminkem a žijí s přítelem spokojeně i bez papírů. Přijde mi to lepší než nějaké nucení do svatby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
162
2.7.04 09:22

Tak nevím teď jsem na rozpacích, já se vdávala v pátém měsíci, protože jsem měla svého miláčka ráda a také jsme se dlouho rozhodovali.Jen nesouhlasím, že žít na hromádce má své výhody.Možná finanční,a to ještě jen zpočátku, ale to je tak asi všechno.Dítě se narodí a čí bude mít příjmení? To je první překážka, zemře někdo z partnerů a jak bude zajištěn ten druhý a dítě?Prakticky nijak, žádné vdovské žádné sirotčí.Dále majetek,není přece ostuda nebo podlost vůči tomu druhému, udělat předsvatební smlouvu,zapíše se kdo s jakým majetkem přišel a z manželství se to i tak dělí půl na půl.Zatímco lidé žijící na hromádce, se pak hádají o to co kdo do čeho investoval,dítě převážně zůstane matce,i když se o ně třeba v životě nestarala a staral se partner .Partneři se mohou nevázaně zbavit přítěže (jeden druhého)a to bez ohledu na dítě a tak.Když jsme to tenkrát s mým budoucím manželem probírali,napadlo nás jen jedno slovo-nezodpovědnost a nejistota.Manželství sice není klíč k dlouhodobému trvání, ale alespoň částečně dává jistotu dětem, že se máma nebo táta tzv.nezdejchnou a pak je už v životě neuvidí.Především manželství dává jistotu a to je mi hloupé říct,v tom, že i po investici a zklamání člověk neodejde s jedním kufrem,a s utrápenou hlavičkou kde přespí, a co bude zítra jíst a co dá dítěti na sebe.Nepopírám vztah volný, ale připadá mi pouze pohodlný nic víc,manželství není jen o tom podpisu na papíře je to daleko složitější legislativa , která dodává jistotu oběma partnerům,a jejich dětem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
2.7.04 12:03

Musím říct, že naše svatba byla fajn. Vzali jsme jenom 2 svědky, obřad trval asi 10 minut a pak jsme šli na oběd a všichni si užili krásný víkend. Jenom jsem o ní neřekla synovi. On chápe svatbu totiž tak, že až svatba bude, dostane i on nové příjmení, ale to můj bývalý manžel nepovolil, takže až nám dá ke změně příjmení syna souhlas soud, pak uděláme malý soukromýobřad speciálně pro něho :D Touží po tom aby se jmenoval stejně jako jeho nový táta (vlastně jediný kterého zná a miluje) a také lékařka mi spolu s učitelkami ve školce doporučuje změnit mu příjmení dřív než začne chodit do školy. Soudy prý v tomto nedělají potíže, tak jenom doufám, že se můj exmanžel nevzbouří a nebude se donekonečna odvolávat.
Je pravda, že jsem se tentokrát vdávala v 9 měsíci, s pěkným kulaťoučkým bříškem a oddávající se mi na něj pořád díval a smál se, ale brali jsme se z lásky. Od začátku našeho vztahu jsme mluvili o tom, že se vezmem, až k tomu dozraje čas i my. Nakonec k tomu dozrála naše zodpovědnost jeden za druhého a také za to děťátko, které se nám má za pár týdnů narodit. Už si představuju ten krásný malý obřad, než posečou otavu na loukách.....my dva, obě naše děti, ovocný piknik a soukromý obřad mezi zvonky a kopretinkami :wink: . Jenom musím zaběhnout na soud aby nám to stihnuli vyřídit dřív než nám ty kytičky posekají. No, zase na druhou stranu takový obřad u kupky voňavého sena by taky nebyl k zahození…

• Nahlásit
  • Citovat
162
2.7.04 16:11

Milá Radko, přeji ti hodně štěstí a radosti v novém manželství, a aby sis užila toho malého drobečka co ještě čekáš.Vdávat se i s bříškem je úžasná věc, jen jsi toho asi moc nenatancovala co?To si však vynahradíš pak až budete čtyři, držím ti palce, ať má malý co nevidět nové příjmení,soudy to opravdu málokdy protahují.Takže krásné manželství a hezké miminko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1785
2.7.04 17:59

Milá Radko, hrozně jsi mě tímhle tématem potěšila, aspoň vím, že nejsem zdaleka sama takhle trhlá:-) Taky už mám jednu svatbu za sebou, a popravdě jsem si myslela, že už nikdy více. Ale prostě převážily ty racionální důvody, takže snad to ještě jednou skousnu:-) Naštěstí moje rodina to chápe, teď ještě jak to vezmou rodiče od přítele, tady na jižní Moravě se to bere všechno ještě trochu starosvětsky…ale vím určitě, že podruhé už to bude po mým, protože je to jen naše svatba a naše rozhodnutí a tetičky z třetího kolena k tomuhle nikdo nepotřebuje..:-)HOdně štěstí!
Linda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
3.7.04 17:56

Lindo, jsem z Luhačovic a vím jak je to na jihu Moravy těžké přesvědčit rodinu o tom, že prostě svatba bude, ale bez nich. Moje babička mi spíš nějak nemůže odpustit to, že jsme nepozvali rodiče, ale (teď už) manželův táta by stejně nešel a jeho maminka už nežije…zvát jenom moje rodiče mi připadalo sobecké a myslím že babička by mi zase stejně těžko odpouštěla že jsem pozvala je a ona seděla doma. Prostě jsme to vyřešili pro nás nejschůdněji a ostatním nezbývá nic jiného, než to překousnout. PS: stejně se nikdo nezlobí doopravdy, mají radost že jsme rodina.
Moc vám děkuji za přání, doufám že tenhle nádherný vztah nám vydrží napořád, fakt si připadám jak ryba ve vodě i když každý máme svoje mouchy (někdy bych řekla že masařky), dokážem si to všechno tolerovat a odpustit a to je základ celého úspěchu. tedy, hodně lidí to říká :)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Reklama