Syn nechce jíst zeleninu

1
30.4.20 09:37

Syn nechce jíst zeleninu

Ahoj holky mám problém že můj pětiletý syn odmítá sníst jakoukoli zeleninu. Zkoušela jsem ji maskovat do karbanátků obalovala jsem květák v trojobalu a ani se ho nedotkl i když byl s tatarkou. Několikrát jsem zeleninu rozmixovala s ovocem jako smoothie jindy jsem mu vařenou zeleninu dávala s kečupem který miluje a taky nic :( Už nevím co dělat za poslední měsíc nesnědl ani kousek zeleniny vždycky mi u stolu předvádí jak zvrací a minulý týden v záchvatu vzteku zhodil talíř na zem. Manžel mi ve výchově vůbec nepomáhá jenom přijede domů z práce na kole a jde běhat. Potom se natáhne na postel a spí :roll:
Máte některá nápad co dělat ať už s manželem nebo se synem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24588
30.4.20 09:43

A ani syrovou nesni? Ono kvetak v trojobalu se stejne neda pocitat za nejaky zdravy obed. Udelat treba mrkvovy salat na sladko a nalamat do nej piskoty? Vykrajet ze zeleniny nejake vesela tvary? Ovoce ji? Vařenou zeleninu s kecupem bych taky nejedla :D zeleninove polivky taky neji?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4528
30.4.20 09:46
@CoCo11 píše:
Ahoj holky mám problém že můj pětiletý syn odmítá sníst jakoukoli zeleninu. Zkoušela jsem ji maskovat do karbanátků obalovala jsem květák v trojobalu a ani se ho nedotkl i když byl s tatarkou. Několikrát jsem zeleninu rozmixovala s ovocem jako smoothie jindy jsem mu vařenou zeleninu dávala s kečupem který miluje a taky nic :( Už nevím co dělat za poslední měsíc nesnědl ani kousek zeleniny vždycky mi u stolu předvádí jak zvrací a minulý týden v záchvatu vzteku zhodil talíř na zem. Manžel mi ve výchově vůbec nepomáhá jenom přijede domů z práce na kole a jde běhat. Potom se natáhne na postel a spí :roll:
Máte některá nápad co dělat ať už s manželem nebo se synem?

A jak na to reaguješ? 8o Fakt žádnou nejí? Ani rajče, okurky, papriky…? Asi bych moc nenutila, zhnusí se mu víc. Nebo začít dvěma kolečky okurky k obědu a postupně se snažila přidávat. Ale je to těžké, to chápu. Neslibovala bych za zeleninu sladkou odměnu. Musí se naučit, že zelenina není potravina za trest a potravina která je normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11118
30.4.20 09:50

A jíte tu zeleninu vy? Náš syn je tedy o půlku mladší, ale zeleninu začal jíst až ve chvíli, kdy to viděl u nás. I přesto sní jen čerstvou okurku, na papriku řekne ble. Ale vařenou jí v polévce, jako přílohu i v omáčkách

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1690
30.4.20 09:51

A je nutné, aby jedl zeleninu když mu nechutná?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20733
30.4.20 10:01

Moji je skoro devět a zeleninu nejí. A když nepočítám první dva roky školky, kdy měla rýmy a kašle, tak je to nejzdravější dítě co znám. Na kolo ji beru s sebou.

Příspěvek upraven 30.04.20 v 10:03

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20733
30.4.20 10:02

Takže bych ho přestala nutit a manželovi řekla, ať místo běhání koupi kolo i malýmu :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47
30.4.20 10:27

Zelenina má tolik druhůů, určitě najdete něco co jí. A rozhodně bych teda zkoušela spíše syrovou, než vařenou. S tou mají většinou děti větší problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
elibro
30.4.20 10:51

Nedělala bych se synem absolutně nic. Zato na stole by vždycky stal chutně udělaný zeleninový salát. Ke každému masu zeleninová příloha. Krémové polévky i vývar se zeleninou. Zobačka ke sváče. Atd. Nechce, tak nechce. Ale přijde mi, že u mrňat jsou to taková období, která přejdou - jen když se jim to neupevní bojem a hádkami. Když uvidí, že to normálně jíte vy, postupně nejspíš zase začne. Ale o zelenina nesmí být žádné zdravé extra, ale normální součást stolu…

Naši kluci takhle prošli obdobím, kdy nechtěli maso, jeden teď nechce omáčky, jindy sabotují tu jeden či druhý druh ovoce… Nikdy to dlouho nevydrží. Nedělám kolem toho cirkus, nabídnu a když nechce, tak zas příště…

• Citovat
  • Nahlásit
905
30.4.20 11:40

Studuju to posledního půl roku, co s tím, a já si osvojila to, že

1. Nehodnotím to, co dítě sní, ale to, co servíruju. Pokud já dám na stůl vyvážené jídlo, jsem spokojená a dále se nestresuju tím, co kdo jí a nejí.
2. Nenutím a vůbec, vůbec nekomentuju. U jídla se téměř zásadně o jídle nebavím.
3. Když servíruju to, ci syn nejí, tak mu na talíř dám malinko. 2 zrnka hrášku, půl cherry rajčete apod. Jednak je to pro něj méně stresující, navíc já pak tolik nevyhodím.

Zkoušet různě nugetky s kečupem, omáčky na těstoviny, zeleninu na pizze atd, prostě to dát do formy, co mají děti rády, je docela fajn cesta, ale k tomu je dobré zeleninu i nadále servírovat vcelku, syrovou, dušenou atd. Chce to se obrnit. A ve finále se tím prostě přestat stresovat. Já zelenině přišla na chuť až někdy po pubertě, teď sním jakoukoli, někdo to tak má… Jen se nenech odradit, pokud ji servírovat nebudeš, šance, že jí začne jíst, je nulová. Držím pěsti, je to běh na dlouhou trať a nejsi v tom sama :hug:

Příspěvek upraven 30.04.20 v 12:51

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52422
30.4.20 12:04

A musí nutně jíst zeleninu? Ty jíš taky věci, které ti nechutnají? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.4.20 14:30

Tak můžeš se na to vykašlat a smířit se s tím, že zeleninu jíst nebude.
(předpokládám, že vy ji jíte, jinak by tvůj dotaz postrádal smysl)
Nebo mu můžeš dát malou porci jídla, které má rád a až bude chtít přidat, tak mu řekni, že mu ráda přidáš, ale až sní kousek nějaké syrové zeleniny (ať má na výběr). Když to odmítne, tak nedostane přidat
Nebo mu můžeš zkusit líp vysvětlit, proč je zelenina dobrá (vitamíny, vláknina, co to je a jak to v těle působí).
Maskovat zeleninu do karbanátků, to mi přijde jako dost zvláštní řešení - vlastně ho podvádíš. Nebo z něj děláš hlupáka, že to nepozná. A když to vyženu trochu do extrému, tak ho tímto svým přístupem (jdeš mu vzorem) vlastně učíš lhát a podvádět. Lepší je podle mě jednat upřímně a narovinu.

• Citovat
  • Nahlásit
5053
30.4.20 15:47

Asi ti neporadím, protože sama nevím. Chci ti jen napsat, že v tom nejsi sama, můj šestiletý syn nejí zeleninu v žádné podobě (kromě mixovaných polévek) ani většinu ovoce. Je to děs, vaření je problém, pořád spousta keců okolo každého jídla. :cert:
Nepodařilo se mi s ním hnout. Odmítá cokoli i jen ochutnat, i sladké ovoce. :nevim:
Na druhou stranu jí dost, takže když se nenají, tak strašně prudí a otravuje a je to teda nápor na moje nervy. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3882
30.4.20 21:48

@CoCo11 Vlastní děti nemám, ale učím v MŠ. I my tam samozřejmě máme děti, které nejí pomazánky, zeleninu, ovoce, či cokoliv jiného (jak jsou zvyklé z domova). Ve třídě jsme si s dětmi nastolili pravidlo: „Každé jídlo, které máme, alespoň trochu ochutnáme“ - stačí malý kousek, ale ty děti ochutnají. Už se spoustu dětí takto naučilo jíst to, na co běžně říkaly „fuj“.
Zkusila bych mu dát na talíř opravdu malý kousek a ať ochutná, další si brát nemusí. Příště třeba zase jinou zeleninu.
Do ničeho to nemaskuj a ani z toho nedělej nějakou vědu, či „aféru“. Prostě tady to je, ochutnej malý kousek a dál uvidíš (vy jako rodiče mu jděte příkladem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17786
30.4.20 21:58
@CoCo11 píše:
Máte některá nápad co dělat ať už s manželem nebo se synem?

moje dcera taky nechce.Sice neni tak radikalni jako tvuj syn, ale mrkev, hrasek, brokolice jsou sproste slova, FUJ a hnus. Rajce, papriku a kupodivu kapustu si da. Zrovna ta kapusta je novy prirustek do seznamu, na milost byla vzata vcelku nedavno a to tak, ze jsme dceru absolutne nenutila. Nechala jsem to na ni, ona kapusta neni typicke jidlo, po kterem se batolata oblizuji. A videla mne a tatinka to papat a jednoho dne chtela ochutnat a od te doby ji ji.

Taky se ji nedalo obalamutit mixovanim ci schovavanim zeleniny do neceho, je inteligentni mrska jedna.

Ale treba ted jsem koupila fialovou mrkev, je skoro az cerna, jak je fialova a dceri jsem rekla, ze to je koren madragory. Sice brblala, ze ji to moc nechutna, ale snedla par kolecek madragory v polevce a dnes nakrajenou do gulase. Mozna bys neco v tom duchu vyzkousela. Kup zeleninu, kterou doma bezne nejite a hodne mysteriozne az skoro septem si o ni s manzelem povidejte. Udelejte mu divadylko, treba se chytne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat