Syn neumí vyslovit R a Ř

wei
44
31.10.19 16:28

Syn neumí vyslovit R a Ř

Ahoj diskutující,
jak už napovídá nadpis diskuze, začala jsem doma řešit výslovnost slov s R a Ř u syna. Teď koncem listopadu mu bude 5 let a namísto písmenka R říká L. Zkoušela jsem s ním cvičit logopedická slova, ale moc ho to teda nebavilo. :roll: Kdy se Vaše děti naučili vyslovovat písmeno R? Měla bych už se synem zajít na logopedii? Každopádně se nejdříve poradím s naší dr na pětiletce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17090
31.10.19 16:35

@wei Tak v 5 letech je už skoro pozdě…tobě se může zdát, že neumí jen dvě písmenka, ale logoped může přijít na to, že třeba dává špatně jazyk a říká jich špatně daleko víc a musí se začít od určitého bodu…jestli ho to baví nebo ne mě nezajímalo, pro mě bylo důležité, aby se naučil pořádně mluvit…a doktorka tě tam měla už poslat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1737
31.10.19 16:35

Dceři je 5 a půl a R se naučila asi před měsícem sama. Jen jsem jí to připomínala. Když řekla lak opravila jsem jí, že je to rak. Na prohlídce v 5 letech to neuměla a doktorka nic neříkala ani nás nikam neposlala. Ale kdyby to neuměla ani po novym roce tak bych jí objednala na logopedii sama. I ve škole jsou děti co R Ř ještě neumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17090
31.10.19 16:37

@zuza92 jenže ve škole to právě dětem dělá velký problém, proto by to měly s nástupem školy už umět…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48217
31.10.19 16:40

R se kluk naučil v 7 letech. Teď mu bude 9 a Ř stále neumí. Ale nežijeme v ČR, tak to zatím nehrotím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5533
31.10.19 16:40

@Monchichik syn ráčkoval a zacala jsem v 5 letech, presto, ze rackoval od 3 let…stalo meto3 roky nervu, ale neráčkuje a mluvi vyborne. Logoped jeden me nechtel ve 3 letech vzit, ze je to brzo, v 5 letech fakt skoro pozde. Uz bychse odbýt nedala, cim driv tim lepe. A taky jsem myslela, ze je to jen rackovani, logopedka zjistila, ze spatne vyslovuje i pismeno “L”!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
wei
44
31.10.19 16:42

A znáte někdo nějakého dobrého logopeda ve středočeském kraji či Praha? Ať ho můžu objednat a začít to řešit. Nevím proč to dětská neřešila s námi dříve! Když jsem byla na jaře s dcerou na tříletce a ptala jsem se na to, zda by už písmeno R neměl umět a jestli nemáme jít na logopedii, tak mi bylo řečeno, že má ještě čas. :zed: :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17090
31.10.19 16:42

@lucenka ř se učí jako úplně poslední písmenko tak, že se šeptá r a ono ti z toho samo naskočí ř, uměl ho během pár minut…zkus si to ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
984
31.10.19 16:43

Asi je to u každího dítěte jinak moji synové uměli vyslovovat ve čtyřech letech. Zašla bych na logopedii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
751
31.10.19 16:43

@wei
Na 5 lete prohlidce si nech od pediatricky napsat zadanku na logopedii. S zadankou budes mit navstevy u logopeda zdarma, jinak se i plati.Jak uz tu nekdo psal, logoped muze odhalit i dalsi pismena, ktera se tobe zdaji, ze dite rika spravne, ale neni tomu tak. R a Ř se uci az naposledy, jsou nejtezsimi pismeny na vysloveni.Bud v klidu, vekove je to akorat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17090
31.10.19 16:44

@wei já bohužel ne, jsem ze západu ;) na tříleté to může být ještě brzo, ale kolem těch 4 let už by to chtělo, protože je to většinou běh na dlouhou trať, tak aby to před nástupem do školy dítě umělo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17090
31.10.19 16:46

@Pavlička no je třeba vydržet, protože za ty logopedické vady se děti prostě stydí, je potřeba prostě umět mluvit…já jsem se ptala logopedky, jestli se dají všechny vady řeči odstranit a ona mi řekla, že ano, že žádný ani dospělý nemusí ráčkovat a mít jakoukoliv vadu, že když se chce, tak se to prostě cvičením řeči odstraní…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24Martina
31.10.19 16:48

Já chodila s klukem na logo od 4 let, neuměl K -říkal místo toho všude T. Postupně se to naučil, ale pak jsme trénovali i s, c, z a to jsem myslela, že to umí. Logopedka slyší líp než my :wink: R a Ř mu naskočil v podstatě samo lehce po 6 roce.
V lednu chci začít chodit s dcerou, tou dobou ji bude 4 a půl. Ji zase dělá problém to s, c, z. R a Ř u ní neřeším, má to je čas a až se naučí to co neumí :)
Jinak co vím z okolí, tak většině děti R Ř naskočilo kolem těch 6,7 let

• Citovat
  • Nahlásit
1063
31.10.19 16:49

V 6 letech jsem syna o jednala na logopedii a za půl hodiny už veděl jak na to. Bezvadně nám poradila jak trénovat a druhá návštěva byla pouze kontrolní. On tedy neuměl ř, to r mu naskočilo samo tak rok předtím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17090
31.10.19 16:49

@24Martina já ho uměla už ve dvou letech, protože jsem chtěla čerrrrrrrrrrrvenou kabelku…a dokud jsem to r neřekla, tak jsem jí nedostala :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat