Syn předškolák pořád šišlá

3638
30.3.16 10:55

Syn předškolák pořád šišlá

Ahoj, potřebuji trochu poradit. Synovi bude v červenci 6 let, měl by jít v září do školy, ale dali jsme samozřejmě odklad, problém je totiž v mluvení. Hrozně špatně vyslovuje Ď Ť Ň, místo tatínek řekne TATÝNEK, DETY místo děti, místo L říká J, třeba JAVICE, místo lavice, č, š, ž je taky takové prapodivné, R Ř samozřejmě vynechává úplně. Chodíme na logopedii ale nelepší se to, chodíme už od 4 a půl roku, ale žádný pokrok, logopedka už je taky zoufalá a já taky.On se ani moc nesnaží, je to těžký. Každý den trénujeme, i cvičení s jazykem různá a nic prostě. Máte někdo zkušenost nějakou? Co by pomohlo? Byla jsem s ním i u zubaře, jestli má v pořádku uzdičku a prý vše ok.
Starší syn taky špatně mluvil, ale v 6 letech neuměl pouze R a Ř.
Díky za jakékoliv rady a názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9731
30.3.16 11:02

Ještě mě napadla kontrola sluchu na ORL, případně i kontrola nosní mandle :nevim:. Dcera měla zvětšenou a následkem toho malinko hůř slyšela a hodně se to odráželo v logopedických problémech.
Nebo zkusit konzultovat ještě s jiným klinickým logopedem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31695
30.3.16 11:03

Syn úplně stejně mluvil asi do 5 let a jednoho měsíce, neuměl měkčit, ze sykavek jen s uměl, r ř samozřejmě nic, l taky ne, k taky ne, a pak jsme nás objednala na logopedii, a než jsme tam šli, tak mu to začalo všehcno naskakovat, jeden týden 2 písmenka, durhej tejden další dvě, poslední mu naskočilo v 5,5)©. úplně samo od sebe.na logopedii jsme nakonec vůbec nešli. Tvůj syn je starší, ale spíš jsme chtěla uklidnit, že to pak může jít hodně rychle. i doktorka, když nám na 5 letý psla žádanku, a já se kála, že tak pozdě, tak říkala, že to vůbec nevadí, že to pak jde často rychle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.3.16 11:12

Dcera je též červencová a díky špatné výslovnosti měla odklad.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44386
30.3.16 11:14

@SarkaNovo R a Ř je v pohodě, ale měkčit by pomalu měl v tomto věku umět. Jaká je ta vaše logopedka, jaké má reference? Je klinická?
Taky jsme to řešili, ale naučil se to. Pokud to nejde, chce to fakt každodenní trénink. Zkusit namotivovat tak, aby se snažil. Teď chodíme do takového spešl kurzu pro prvńáčky s výukovými problémy a musím říct, že spousta z nich tam má s řečí pořád problémy, jsme snad jediní, co na logo už nechodíme. Cviky na měkčení děláme taky, ty základy většinou zvládají, ale těžší věci taky ne. Neslyší to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3638
30.3.16 11:53

Děkuji vám všem, i za uklidnění :hug:
S tím ORL - to mě vůbec nenapadlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4986
30.3.16 11:59

@SarkaNovo Určitě by bylo vhodné i foniatrické vyšetření. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4142
30.3.16 14:46

@SarkaNovo u nás po začátku logopedie nebyly půl roku vůbec pokroky, potom se to naštěstí zlomilo a teď už nám to jde, i když nás čeká tedy fůra práce, aby to dcera do školy stihla. ALE jak to na začátku nešlo, tak hned logopedka doporučila foniatrické vyšetření, abychom případně hned odhalili problém a zbytečně dceru netrápili. Bylo tam totiž podezření, zda všechny hlásky správně slyší. Snažila se sama hledat příčinu, proč to nejde. Zkoušeli jsme různé metody učení…
Pokud se nehýbete z místa a logopedka sama aktivně nenabízí možnosti, co s tím a neví si sama rady, tak bych jí zkusila změnit. Ne všichni jsou dobří a také každý má trochu jiné metody a každému sedí něco jiného.
Jinak třeba měkčení se začínáme učit teď přes j. Takže dcera zkouší říkat nje, njo, nji, nja nju tje dje…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama