Tchyně nerespektuje přání

Anonymní
28.6.21 13:58

Tchyně nerespektuje přání

Hezké odpoledne,

klasická diskuse o tchyni! Jsem v 6. měsíci, snažím se s předstihem připravit na to, co mě od tchyně čeká… a přemýšlím, co je nejlepší cesta, abych nebyla za zlouna ale zároveň jasně nastavila hranice.

Moje tchyně má 2 syny, od prvního má už 3 vnoučata (s třemi maminkami), 1. neznám, 2. je hrozná piz.da, 3. švagrová je skvělá ženská a moc si rozumíme.

Abych nastínila problém - tchyně nerespektuje přání rodičů. Uvedu příklad, švagrovo 2. dítě je tlusté, pomiňme, co k tomu vedlo, nicméně se mu snaží nastavit zdravý režim, žádné slazené pití. žadné fast foody. Ona ho tam vezme, a potom ho navádí, aby to doma neřekl. Stejně tak, když se jí něco nelíbí (např. druhé a třetí vnouče mají spol. pokoj u tatínka doma), tak navede toho staršího, aby se vůči tomu vymezil.. takže ten si potom stěžuje, že „jeho“ pokojíček už není „jeho“, a batole spí s ním, místo, aby bylo s rodiči v ložnici. Absolutně nechce trávit čas jako rodina, tj. švagr, švagrová a některé z vnoučat, vynucuje si, aby s nimi byla přes noc a měla je sama pro sebe (rozumějte = aby ho zase mohla nějak navést vůči rodičům). Dělá pro mě i naprosto nepochopitelné věci, např. mu koupila 1. telefon, neporadila se o tom s rodiči a rovnou mu ho dala. Švagr byl měkký na to, aby mu ho vzal, u nás by tohle nikdy neprošlo.
Těch situací je hrozně moc, zkouší to i s tím nejmladším, vadí jí, že dostává bílý jogurt místo ovocného, nelíbí se jí toho velká spousta.
Teď o víkendu zkoušela nějaké věci i na mě, ale jasně jsem se vymezila. Jde vidět, že s tím nesouhlasí, ale my jsme s manželem hrozní svérázové a nastavuje hranice velmi tvrdě.

Spíš než radu teď řeším asi takový vnitřní konflikt, moje mamka taková není a mě to z pozice tichého pozorovatele/budoucí mámy strašně vytáčí sledovat, představa toho, že by takové věci (navádění dítěte, tajné krmení junk foodem, manipulování) dělala i mně, ve mně začala vyvolávat trochu averzi vůči ní.

Ulevilo se mi! Co zabírá na problémové tchyně vám? Ona je jinak hrozně obětavá, ale ty zásahy do výchovy a obcházení.. já bych ji nejraději roztrhla jak hada.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18142
28.6.21 14:02
@Anonymní píše:
Hezké odpoledne,

klasická diskuse o tchyni! Jsem v 6. měsíci, snažím se s předstihem připravit na to, co mě od tchyně čeká… a přemýšlím, co je nejlepší cesta, abych nebyla za zlouna ale zároveň jasně nastavila hranice.

Moje tchyně má 2 syny, od prvního má už 3 vnoučata (s třemi maminkami), 1. neznám, 2. je hrozná piz.da, 3. švagrová je skvělá ženská a moc si rozumíme.

Abych nastínila problém - tchyně nerespektuje přání rodičů. Uvedu příklad, švagrovo 2. dítě je tlusté, pomiňme, co k tomu vedlo, nicméně se mu snaží nastavit zdravý režim, žádné slazené pití. žadné fast foody. Ona ho tam vezme, a potom ho navádí, aby to doma neřekl. Stejně tak, když se jí něco nelíbí (např. druhé a třetí vnouče mají spol. pokoj u tatínka doma), tak navede toho staršího, aby se vůči tomu vymezil.. takže ten si potom stěžuje, že „jeho“ pokojíček už není „jeho“, a batole spí s ním, místo, aby bylo s rodiči v ložnici. Absolutně nechce trávit čas jako rodina, tj. švagr, švagrová a některé z vnoučat, vynucuje si, aby s nimi byla přes noc a měla je sama pro sebe (rozumějte = aby ho zase mohla nějak navést vůči rodičům). Dělá pro mě i naprosto nepochopitelné věci, např. mu koupila 1. telefon, neporadila se o tom s rodiči a rovnou mu ho dala. Švagr byl měkký na to, aby mu ho vzal, u nás by tohle nikdy neprošlo.
Těch situací je hrozně moc, zkouší to i s tím nejmladším, vadí jí, že dostává bílý jogurt místo ovocného, nelíbí se jí toho velká spousta.
Teď o víkendu zkoušela nějaké věci i na mě, ale jasně jsem se vymezila. Jde vidět, že s tím nesouhlasí, ale my jsme s manželem hrozní svérázové a nastavuje hranice velmi tvrdě.

Spíš než radu teď řeším asi takový vnitřní konflikt, moje mamka taková není a mě to z pozice tichého pozorovatele/budoucí mámy strašně vytáčí sledovat, představa toho, že by takové věci (navádění dítěte, tajné krmení junk foodem, manipulování) dělala i mně, ve mně začala vyvolávat trochu averzi vůči ní.

Ulevilo se mi! Co zabírá na problémové tchyně vám? Ona je jinak hrozně obětavá, ale ty zásahy do výchovy a obcházení.. já bych ji nejraději roztrhla jak hada.

Máš výhodu, že to vidíš dopředu na jejím chování k vnoučatům, takže se můžeš připravit na to nejhorší :mrgreen: No a co dělat? To, co děláte. Ohradit se, asertivně jí odpálkovat, nediskutovat o tématech, na která má odlišný názor a hlavně! Nepotřebovat do budoucna její pomoc s hlídáním. Jakmile totiž budete v pozici, že ona chodí jen na návštěvu díky tomu, že ji zvete, nebude se cítit na koni a obcházet vaše přání. Děti švagrové neřeš, to si musí urovnat oni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31830
28.6.21 14:02

Vymezit hranice, a holt nenechávat dítě u babičky. A počítej, že časem ty vaše vyhraněný rodičovský názory otupí :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
84
28.6.21 14:08

Vítej v klubu :lol:

U nás je to v bledě modrém. Jen s tím rozdílem, že víc kvůli tomu kypí muž. :roll: A k tomu je tchyně lhářka.
(Např. nám lhala na přímou otázku, jestli u nich není nikdo nemocný a my přijeli na návštěvu a u stolu nás uvítal pradědeček se zánětem průdušek a kašlem)

Nakonec nezbylo nic jiného (na přání muže), než že mrňouska bez naší přítomnosti nehlídá. Buď jsme tam všichni, nebo ji ho pristrojime a jdou se na chvilku projít s kočárkem.

Vlastně vůbec nechápu, proč vtipy na tchyně vymýšlí muži. :lol: Z mých známých mají snad všichni zlaté tchýně. :nevim:

EDIT: Jo a ještě jedna věc- domluvy nemají smysl.

Příspěvek upraven 28.06.21 v 14:10

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1392
28.6.21 14:10

Kdyby to tomu druhýmu synovu opravdu vadilo, tak už to řeší, tchyně dělá jen to, co si může dovolit, kdyby tam párkrát děti nedali, nebo se ohradili, tak se to dělat nebude, ale to si musí vyřešit oni a hlavně ty hranice nastavit hned od začátku - těžko ji to teď zakazovat, když doteď se to několik let zdálo být v pořádku :nevim:
Hlavně si na ni nedělej averzi na základě „cizích“ dětí, protože pak ti u ní bude vadit i to, jak se na tvoje dítě dívá a bude to vůči ní nespravedlivý. Udělejte si vlastní pravidla a averzi si na ni vytvoř až ve chvíli, kdy je bude porušovat Vám, protože k tomu vůbec nemusí dojít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2535
28.6.21 14:11

Prosimte uklidni se, já bych odevzdala dítě a pro jistotu nepatrala :lol: tchanovci taky ji jinak než já, kupuji jine typy potravin, a taky do toho nekecam a pokud to není vyloženě jedna věc, kterou fakt nejim, tak si vesměs dam :lol:

neřeknu, kdyby nerespektovala potravinovou alergii nebo nějakou zdravotní dietu, to by byl průšvih i pro to dite, ale snad je svepravna a muže si ve své domácnosti byt svou pani a dávat co chce komu chce, ne? Když zkouší na tebe, odmitni, to je v pořádku. Dítě, pokud nebude chtít, muže odmítnout taky. Pokud je tchyně manipulátor, i to dite to časem prokoukne a nenechá si pak tolik líbit. Vidím to i u svého kluka, jeho prababicka-generál se ho snaží vždycky ukolovat, aby ji obsluhoval (spis aby ji posluhoval), když přijede, a on na to pěkně řečeno hází bobek. Dokonce ji i parkrat připomněl, ze musí říct pekne slovíčko, když něco chce :P :P :P

Příspěvek upraven 28.06.21 v 14:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18049
28.6.21 14:16

No co by. Nenechávat tam dítě samotné

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.6.21 14:17

Na problémové tchýně nám zabírá stokilometrová vzdálenost mezi městy, kde bydlíme :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.6.21 14:30

@e Marry Koukám, že nejsem sama. U nás je tchýně bohužel tak sebestředná osoba (i vlastní synové se netají tím, že nikoho podobného ražení ani zdaleka neznají), že manipulace, drobné lži s nějakým záměrem dostat lidi, kde je chce mít ona, to je na denním pořádku. Navíc si i zřejmě vytváří v hlavě nějaké neexistující scénáře, kterým sama nakonec věří. Já jsem postupně upustila od snahy vyjít jí vstříc, čím větší prostor a pozornost je jí věnována, tím horší to je. A to upozorňuji, že vyjdu fakt s každým (nebo alespoň jsem si to myslela, než jsem lépe poznala jí). Co mě nejvíc drásá nervy, že navenek před kamarádkami, sousedy atd. vystupuje jako ta nejobětavější a nejvíc milující. V příbuzenstvu tolik ne, většina příbuzných se s ní postupně přestala stýkat, a zbytek jí dobře zná. Pomlouvá moje rodiče, protože na ně žárlí. Zůstala jsem jednou paf, když její kamarádka (co nám přenechává nějaké věci po dětech) mi se zkroušeným výrazem říkala, že „ještě, že jí mám /myšleno tchýni/ tak blízko - 20 min. cesty, protože ona vnuka zbožňuje a co se dá dělat, když druzí prarodiče nefungují. Koukala jsem jak puk. Naši jedou jak fretky, pomáhají za každých okolností, zatímco o dost mladší tchýně, válející se doma na gauči, má problém vylézt a dojet tři stanice metrem, protože je moc teplo, málo teplo, sněží, prší, naopak neprší, je mlha, mráz, obleva, v Brazílii bouchnul reaktor atd atd. Když to shrnu, ona je jeden velký rozmazlený chodící mindrák. Můj muž jednou, když jsme o ní mluvili doma, že našeho syna (svého prvního vnuka) miluje, mi skočil do řeči a řekl: "Jeho sice miluje, ale sebe víc“. Smutný, ale pravdivý. Není z toho úniku. Už jsem to tu několikrát psala, ale jsem toho za posledních měsíce tak plná, že už pomalu nevím kudy kam… :roll: Brzy to dopadne tak, že se odstřihnu, a matičku bude navštěvovat jen chlap se synem, a to jen omezeně. On také neskáče do stropu, když tam má jít na návštěvu.

• Citovat
  • Nahlásit
77305
28.6.21 14:42

Me funguje nehrotit. Děti nikde nejsou tak dlouho nebo tak často, abych musela resit, co tam jedi ci nejedi. Když budou jednou do mesice jist nekde 2 dny jen sladkosti a meka, tak jim bude max spatne, ale svet se nezbori. A s navadenim, no, nejsou hloupé a umi si prebrat spoustu veci, max to dementuju a hotovo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
28.6.21 17:06

U mě to bylo jednoduché… Nerespektuješ, neexistuje, abys hlídala a tečka. I za cenu hádky s manželem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
1.7.21 13:08

U nás velice podobně, nerespektuje absolutně nic, neohlášené návštěvy v tu nejnevhodnější dobu, pomluvy u celé vesnice, jak se o děti špatně starám a pod… Učím se s tím, že mám tchyni na ránu, prostě žít… ale občas je to vážně atomovka :-( Nechápu, jak mohla udělat mýho úžasnýho chlapa :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1940
1.7.21 13:12
@Pettcherry píše:
U nás velice podobně, nerespektuje absolutně nic, neohlášené návštěvy v tu nejnevhodnější dobu, pomluvy u celé vesnice, jak se o děti špatně starám a pod… Učím se s tím, že mám tchyni na ránu, prostě žít… ale občas je to vážně atomovka :-( Nechápu, jak mohla udělat mýho úžasnýho chlapa :-)

Taky obcas nechapu, ze tchyne a muj muz maji stejne geny. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
544
1.7.21 14:11

@Mutlice jsem i docela ráda, že muž je se mnou za jedno, co se týče jeho máti… já se fakt snažila… ale někdy je to prostě prd platný, někomu se nezavděčíš nikdy… a to jsem se několik měsíců starala o její umírající matku, která už si nedošla ani na záchod… ona ani švagrová na to neměli žaludek… a dneska po cca pěti letech je to vše zapomenuto, neboť neposlouchám veškerý její rady ohledně rodičovství… Taky mi mrzí, že můj syn nebude mít fajn prarodiče, moje máti je po rakovině a na druhým konci republiky a vídáme se bohužel málo. Moje babi s dědou, to je prostě moje dětství, laskavost, láska ke zvířatům (tchyně zvířata nesnáší, což je taky jedno z mnoha… my pár zvířat kvůli mě prostě máme :-) ) no prostě na prázdniny u babi s dědou nezapomenu, a i na to teď často vzpomínám a někdy je mi smutno. Co už, je spousta věcí, se kterýma se nějak pohnout dá, ať už silou nebo láskou, ale někdy prostě neuděláš nic…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1940
1.7.21 14:28

@Pettcherry je to škoda…
já bych mohla taky vyprávět, ale když to shrnu do jedné krátké charakteristiky, tak moje tchýně je nepříliš chytrá, zakomplexovaná, manipulativní a sobecká. Celý život kolem ní všichni skákali. A je to fakt peklo, protože zároveň se hrozně přetvařuje v rámci těch manipulací. Bohužel jsou všechny lehce prokouknutelné, takže hned po dvou slovech vím, co tím sleduje. Na moje rodiče neskutečně žárlí. Muž jí zná jak svoje boty, takže víceméně je taky na mé straně (ono teda vztahy jakžtakž udržujeme pořád), ale na druhou stranu ho život s ní naučil jí prostě ignorovat. A to já neumím. Hlavně, když se jí rodí v hlavě nějaká intrika proti mým rodičům, kteří jako babička a děda fungují, co jím síly stačí a hlavně s ohledem na vnuka a ne sami na sebe. Mě na tom nejvíc mrzí, že tchán je fajn, můj muž s našima vychází skvěle, brácha taky, já se švagrem. Prostě vše OK, a jeden prvek, jeden člověk, a dokáže rozhodit všechno a všechny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat