Téměř 5leté dítě a názor

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
283
26.11.21 18:56

Téměř 5-ti létě dítě a názor

Zdravím všechny maminky…
Měla bych jeden dotaz ohledně názoru na téměř 5-ti leté dítě…
Dneska si ex přijel pro syna, ale syn k němu nechce jezdit… V kontaktu nebráním, naopak se syna snažím motivovat, aby tam jel, nicméně se mu tam nikdy nechce… Jezdí k otci pravidelně 1× za 14dní na víkend a reakce syna jsou +- stejné už víc jak 2roky. Když jsem se ptala, proč tam nechce jezdit, tak mi řekl, že mu tatínek říká, že na něj nemluví hezky (používá slovní výrazy nevhodné pro děti, mluvi s ním jak s dospělým)…
Ale teď k věci. Dneska si ex syna přebíral a syn se tvářil „zaprdle "… Pak se chtěl syn k něčemu vyjádřit a ex mu řekl, že on nemá nárok se zlobit na dospělý, že je na to ještě malý, že se můžou zlobit jen dospělí na děti, když neposlouchají. Vůbec ho nepustil ke slovu, když chtěl ještě něco říct, takže syna pak vlastně "slovně zadupal“ vynadáním 8o
Můj dotaz zní : Myslíte si, že dítě 4roky a 10 měsíců se opravdu na dospělé nemůže zlobit (nemyslím tím teď, že by na někoho ječel, nebo mu nějak ubližovat apod., spíš výrazem v obličeji a občas zavrčí a odejde ) a nemůže říct svůj názor?
Já si to totiž nemyslím…
Já osobně se se synem spíš pokouším na pravidlech domluvit, než aby to byl diktátorský styl výchovy typu já jsem velký, můžu všechno a děti musí poslouchat bez možnosti názoru a vyjádření. :think:
Možná je to ale chyba do budoucna :nevim: proto by mě zajímal vás názor
Díky za každou reakci :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
746
26.11.21 19:02

Klasika, vidí se 4 dny v měsíci a nemají spolu vztah… Spíš bych promluvila s bývalým, co udělat pro to, aby se jejich vztah zlepšil (vidět se víc, něco spolu zažít,..). Pokud je s ním ovšem řeč. Do výchovy otce bych se asi nepletla, jste už dvě samostatné jednotky, evidentně s jiným přístupem. Musí si k sobě najít jinou cestu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3165
26.11.21 19:05

Ideál je podle mě někde uprostřed. Na pravidlech se domluvit, ale vyžadovat jejich dodržování. A když je třeba, tak být diktátor. Já jsem dospělá a dítě sice může mít svůj názory ráda ho budu respektovat, ale odsud posud. Pokud je jeho názor to že není potřeba dělat úkoly, tak jsem diktátor a úkoly prostě dělat bude. Pokud je jeho názor to, že si chce ještě hrát a udělat úkoly později, tak se ráda domluvím na nějakém časovém konpromisu. Každopádně ve všech případech si názor vyslechnu a dle situace řešíme dal. I to slovní zadupani je někdy potřeba. Kontext situace nepíšeš, tak těžko soudit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5415
26.11.21 19:06

Moje děti taky u otce cítí, že musí poslouchat, občas se divím, že je zadupe, že mu nemůžou vysvětlit ani celkem jasnou věc, o které bychom si my normálně promluvili. Otce ale nepředěláš, můžeš maximálně synovi vysvětlit, že tatínek na to má jiný názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
461
26.11.21 19:09

Máte rozdílné názory na výchovu, to je u rozejitych rodičů dost běžné.
Když ti řeknu, že máš pravdu ty, bude to pro tebe lepší? Budeš se cítit jistější ve své rodičovské pozici a v případných sporech?
Neovlivnís to, jak se tvůj ex chová k vašemu dítěti, můžeš s ním o tom diskutovat, ale víc se ti asi nepovede, zvlášť když tvůj ex zastaví výchovný názor dnešních sedesatniku a výš - dítě nemá nárok na vlastní názor, nemá nárok na negativni postoj k rodici a bude prostě poslouchat. Většinou je to spojené i s prosazováním tělesných trestu jako účinné výchovné metody, dokud dítě nedomlatis a nedotlacis k obrazu svému.
Jen si představ, jaké to bylo, když se k tobě jako dítěti chovali takhle, jaký jsi s takovým člověkem měla vztah. A jak to dopadlo…A už se asi nemusíš ptát..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2787
26.11.21 19:29
@Kitia1 píše:
Zdravím všechny maminky…
Měla bych jeden dotaz ohledně názoru na téměř 5-ti leté dítě…
Dneska si ex přijel pro syna, ale syn k němu nechce jezdit… V kontaktu nebráním, naopak se syna snažím motivovat, aby tam jel, nicméně se mu tam nikdy nechce… Jezdí k otci pravidelně 1× za 14dní na víkend a reakce syna jsou +- stejné už víc jak 2roky. Když jsem se ptala, proč tam nechce jezdit, tak mi řekl, že mu tatínek říká, že na něj nemluví hezky (používá slovní výrazy nevhodné pro děti, mluvi s ním jak s dospělým)…
Ale teď k věci. Dneska si ex syna přebíral a syn se tvářil „zaprdle "… Pak se chtěl syn k něčemu vyjádřit a ex mu řekl, že on nemá nárok se zlobit na dospělý, že je na to ještě malý, že se můžou zlobit jen dospělí na děti, když neposlouchají. Vůbec ho nepustil ke slovu, když chtěl ještě něco říct, takže syna pak vlastně "slovně zadupal“ vynadáním 8o
Můj dotaz zní : Myslíte si, že dítě 4roky a 10 měsíců se opravdu na dospělé nemůže zlobit (nemyslím tím teď, že by na někoho ječel, nebo mu nějak ubližovat apod., spíš výrazem v obličeji a občas zavrčí a odejde ) a nemůže říct svůj názor?
Já si to totiž nemyslím…
Já osobně se se synem spíš pokouším na pravidlech domluvit, než aby to byl diktátorský styl výchovy typu já jsem velký, můžu všechno a děti musí poslouchat bez možnosti názoru a vyjádření. :think:
Možná je to ale chyba do budoucna :nevim: proto by mě zajímal vás názor
Díky za každou reakci :mavam:

Hele vocaď pocaď. Samozřejmě dítě není pes a nebude poslouchat vždy za všech okolností jako stroj. Na druhou stranu vrčení, odsekávání, trucování a podobné kreace teda taky netoleruju. Jsem ochotná se s dětmi o pravidlech bavit, diskutovat o tom, kde je problém, ale klíčové je slovo diskutovat. Jakmile na mě ječí, vrčí, diskuzi končím a posílám někam uklidnit s tím, že to můžeme probrat, až se přestanou chovat jako šelmy z pralesa. :nevim:
Jako nejsem žádný hej nebo počkej, děcko na mě nebude mluvit jako na kámoše ze školky. Já se s nimi taky snažím mluvit slušně, pokud to aspoň trochu jde.

Příspěvek upraven 26.11.21 v 19:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
283
26.11.21 19:31
@Lojzísek píše:
Klasika, vidí se 4 dny v měsíci a nemají spolu vztah… Spíš bych promluvila s bývalým, co udělat pro to, aby se jejich vztah zlepšil (vidět se víc, něco spolu zažít,..). Pokud je s ním ovšem řeč. Do výchovy otce bych se asi nepletla, jste už dvě samostatné jednotky, evidentně s jiným přístupem. Musí si k sobě najít jinou cestu…

Promlouvá jsem zkoušela že začátku bez efektu, takže jsem to už vzdala.
Do jeho výchovy se nepletu, ale nelíbí se mi, že na něj mluví vulgarne a syn to pak na mě aplikuje i doma, takze to jsem se ozvala a vysvetlila jsem to i ssynovi, že taková slova se neříkají a že takhle mluvit s dospělými nemůže (viz. co na mě tak blbě čumíš (dívala jsem se normálně) nebo téměř v každé větě když říkal ty vole apod.) načež mi syn odpověděl, že ho to tatínek učí. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10521
26.11.21 19:31

Dítě může určitě mít svůj názor, ovšem nemělo by být drzé. To, co říká tvůj muž mi přijde poněkud nešťastně vyjádřené.
Ovšem pokud by mi děcko reagovalo drze, tak ho zadupu taky názor nenázor.
Diskuze se u nás v mnohém vedla, je mi to i příjemnější, ale pořád jsem rodič a když určím, že teď se diskutovat nebude, tak se prostě diskutovat nebude. A je to tak proto, že dospělá jsem tu já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
746
26.11.21 19:36
@Kitia1 píše:
Promlouvá jsem zkoušela že začátku bez efektu, takže jsem to už vzdala.
Do jeho výchovy se nepletu, ale nelíbí se mi, že na něj mluví vulgarne a syn to pak na mě aplikuje i doma, takze to jsem se ozvala a vysvetlila jsem to i ssynovi, že taková slova se neříkají a že takhle mluvit s dospělými nemůže (viz. co na mě tak blbě čumíš (dívala jsem se normálně) nebo téměř v každé větě když říkal ty vole apod.) načež mi syn odpověděl, že ho to tatínek učí. :oops:

Týjo, no, tak to je těžká situace, a asi bych taky nalítla na otce, jenže to nemívá efekt.. Nevím, jak poradit, nevím, jak to řešit, ale u dítěte bych takové chování netolerovala. Myslím, že skoro v 5 letech by už mohlo vnímat, co je za hranicí. Navíc toho tátu (oproti Tobě) vidí málo, máš na něj dominantní vliv. No, je to boj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2787
26.11.21 19:37
@Sany80s píše:
Dítě může určitě mít svůj názor, ovšem nemělo by být drzé. To, co říká tvůj muž mi přijde poněkud nešťastně vyjádřené.
Ovšem pokud by mi děcko reagovalo drze, tak ho zadupu taky názor nenázor.
Diskuze se u nás v mnohém vedla, je mi to i příjemnější, ale pořád jsem rodič a když určím, že teď se diskutovat nebude, tak se prostě diskutovat nebude. A je to tak proto, že dospělá jsem tu já.

Tak nějak, no. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27767
26.11.21 19:41

@Kitia1 Koho jsi si vybrala, toho má dítě za otce. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
283
26.11.21 19:42
@Midaku píše:
Ideál je podle mě někde uprostřed. Na pravidlech se domluvit, ale vyžadovat jejich dodržování. A když je třeba, tak být diktátor. Já jsem dospělá a dítě sice může mít svůj názory ráda ho budu respektovat, ale odsud posud. Pokud je jeho názor to že není potřeba dělat úkoly, tak jsem diktátor a úkoly prostě dělat bude. Pokud je jeho názor to, že si chce ještě hrát a udělat úkoly později, tak se ráda domluvím na nějakém časovém konpromisu. Každopádně ve všech případech si názor vyslechnu a dle situace řešíme dal. I to slovní zadupani je někdy potřeba. Kontext situace nepíšeš, tak těžko soudit.

Dodržování pravidel vyžaduji, neustupuji a pokud cítím, že chce být generálem, tak to hned utinam ve smyslu, že tady doma platí pravidla, co řeknu já. Snažím se ho respektovat, ale vzhledem k tomu, že se toho občas snaží využít, tak pritvrdim.
Názory si vyslechnu, snažím se najít kompromis. Syn chtěl otci říct, že k němu nechce, protože mu mu říká že je hlupáček a ještě chtěl něco říct, ale to už ho ex začal dupad a nepustil ho ke slovu.
Vím, že jsou pro syna přechody těžké a nemá to jednoduchý, tak mu pomáhám s oblékáním, což se nelíbí ex, ktery si ho přebírá ve dveřích, vaší mu i to, že ho doprovázím k autu, ale pro syna je ten přechod tak jednodušší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4643
26.11.21 19:51

No, hele, my mame s taťkou taky ruzny nazor na vychovu a klid, to dite se naučí s každym rodičem komunikovat tak, aby to bylo pro nej co nejvyhodnejší. A pokud bude citit, ze ho ma otec rad, tak se prizpusobi. Pozdeji bude jak tve, tak otcovy nektere vylevy stejne považovat za hrozny hlody, takze bych se v zajmu zachovani vlastniho dusevniho zdravi pokud mozno zdrzela psychologickych rozebiraček ;)

Co se tyče ‚nazoru‘, tak osobne s tebou souhlasim. Jak jinak se ma dite naučit kriticky myslet, když bude okamzite, jakmile neco placne, umlčeno? Takze jo, v me rodinne vetvi neexistuje ‚drž hubu a ignor‘, naopak diskutujeme a argumentujeme. Problem takoveho pristupu je, ze vetsinova společnost ho moc nesdili a človek (ano, mluvim o sobe) byva vniman jako potížista. A fakt nejsem večnej pindal, hledam argumenty, kompromisy, sendvičova metoda je mi vlastni, řešeni, přesto kolikrat narazim na ‚formalni‘ autoritu, ktera je z toho v šoku :nevim: :lol:

A náš taťka je opak, celoživotne zastava pozici, že nejdřív se človek musí vyšplhat a teprve potom svobodne šířit sve myšlenky :lol:

Jsem si jista, ze tahle kombinace bude pro synka not bad :lol:

Jeste poznamka: určite bych se vyhnula tomu, delat si z ditete rovnocenneho partnera, hrozi, ze budes mit doma premoudreleho mudrlanta. Diskuze jo, ale do urciteho veku je rozhodnuti veci rodicu, a to vyhradne! A dite to musi vedet!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
283
26.11.21 19:52
@Svetluska55 píše:
Máte rozdílné názory na výchovu, to je u rozejitych rodičů dost běžné.
Když ti řeknu, že máš pravdu ty, bude to pro tebe lepší? Budeš se cítit jistější ve své rodičovské pozici a v případných sporech?
Neovlivnís to, jak se tvůj ex chová k vašemu dítěti, můžeš s ním o tom diskutovat, ale víc se ti asi nepovede, zvlášť když tvůj ex zastaví výchovný názor dnešních sedesatniku a výš - dítě nemá nárok na vlastní názor, nemá nárok na negativni postoj k rodici a bude prostě poslouchat. Většinou je to spojené i s prosazováním tělesných trestu jako účinné výchovné metody, dokud dítě nedomlatis a nedotlacis k obrazu svému.
Jen si představ, jaké to bylo, když se k tobě jako dítěti chovali takhle, jaký jsi s takovým člověkem měla vztah. A jak to dopadlo…A už se asi nemusíš ptát..

Nejde mi o to, jestli mám pravdu já, jestli se budu cítit líp nebo ne, spíš mi šlo o přístup, abych pak v budoucnu nelitovala toho, že jsem nebyla tvrdší apod. Se synem máme jinak hezký vztah, spíš jen když na něj ex spustí, tak kouká co já na to, ale o tom jsem se synem už taky mluvila a pochopil to si myslím dobře a byl rád za reakce „nereakce“. Jednou jsem se syna snažila před ex zastat a on spustil hned na syna co lze a vymysli si, přitom to, jak se k němu chová vidím pokaždé na vlastní oči. Pak se pustí i do mě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
283
26.11.21 19:55
@Sonmi píše:
Hele vocaď pocaď. Samozřejmě dítě není pes a nebude poslouchat vždy za všech okolností jako stroj. Na druhou stranu vrčení, odsekávání, trucování a podobné kreace teda taky netoleruju. Jsem ochotná se s dětmi o pravidlech bavit, diskutovat o tom, kde je problém, ale klíčové je slovo diskutovat. Jakmile na mě ječí, vrčí, diskuzi končím a posílám někam uklidnit s tím, že to můžeme probrat, až se přestanou chovat jako šelmy z pralesa. :nevim:
Jako nejsem žádný hej nebo počkej, děcko na mě nebude mluvit jako na kámoše ze školky. Já se s nimi taky snažím mluvit slušně, pokud to aspoň trochu jde.Příspěvek upraven 26.11.21 v 19:31

Asi tak nějak. Většinou když na mě začne štěkat, hned ho zaráží se slovy, jestli na něj stekam já, on se zaráží a pak už mluví normálně slušně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat