Tipy pro psychickou pohodu

Anonymní
14.2.21 08:13

Tipy pro psychickou pohodu

Krásnou neděli všem,

je mi jasné, že v nějaké podobě už na emiminu všechny rady zazněly, ale ráda bych tady získala pár nápadů a typů na to, jak se udržet v psychické (i fyzické pohodě) v současné situaci.

Nechci vás zatěžovat svými problémy. Je mi jasné, že každý si toho teď na bedrech neseme dost. Řeknu jen, že celý rok jsem se držela dobře, nepodléhala skepsi a brala život tak, jak přicházel. Už ale i mně začínají docházet baterky a cítím, že přestávám vidět světlo na konci tunelu, začínám to vzdávat a propadám se do pocitu, že už není a nebude z čeho mít radost.

Potřebuji si vytvořit „plán“, co se sebou. Co můžu dělat, abych měla pocit, že "něco "dělám?

Uvítala bych tipy na zcela konkrétní aktivity, které děláte, abyste se cítily dobře uvnitř svých těl a svych hlav. Potřebuji si najít nové zájmy, nový směr, protože mé zájmy z doby předkovidové se se současnými omezeními neslučují.

Napište mi prosím tipy na knížky z oblasti osobního růstu (nebo i beletrii, kterou máte rády), pocasty, které posloucháte. Třeba nějaká dechová cvičení nebo krátká videa jógy. Nebo cokoliv, co baví vás…

Vlastně nevím, co přesně od této diskuse čekám. Cítím, že si potřebuji najít nějakou náplň, koníček nebo něco a hledám inspiraci.

Díky. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4
14.2.21 08:31

Ahoj, byla jsem ve stejný situaci, začala jsem se cítit stejně. Pomohlo mi si udělat program, chodím na delší procházky s pejskem, začala jsem cvičit Pamelu z YouTube, pustila jsem se poradně do vareni(zkouším nové zdravé jidla), čtu knihu 100 způsobu, kterými si zbytečně komplikujeme život a dokonce jsem začala lustit křížovky. Napust si vanu, relaxuj. Nestresuj se a bude dobře. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15377
14.2.21 09:19

1. nepopírat negativní emoce, smířit se s nimi, že jsou nomrální, věnovat jim pozornost, ale neutápět se v nich. Máš plné právo cítit naštvaná, vyděčená, frustrovaná, bezmocná. Je potřeba ty emoce ošetřit, nepotlačovat a ani se v nich moc nerochnit.

Takhle napsané to zní dost vágně - pomáhají stím metody jako je všímavost/mindfullness a nebo focusing.

Adektávní a krátkodobá pozornost tomu co člověk prožívát dost usnadní zvládání těch mizerných stavů, protože člověk nebude vyčerpávat energii na jejich popírání. Zároveň pokud je to spojeno s oněmi relaxačně-dechovými technikami, tak si člověk nerozjede klasické utopení se v té emoci.

http://praveted.info/
http://focusing.cz/

2. pohyb a to ideálně pohyb venku - dneska rozhodně sáňkovat, bruslit, běžkovat, koulovat se - cokoliv. Od úterka to začne tát a už v pondělí možná přijdeme o sluníčko.
pohybe se rozpouští ona neurocheme co se objevuje při strachu/přetížení/naděrné zátěži a podobně. Čím pravidelnější pohyb, tím méně se stresových hormonů hromadíí v těle a tím snáze se udržuje neutrální ladění.

jako to otužování co mu propadla půlka sociálních sítí funguje dost dobře. Stejně tak to čemu propadla druhá půlka - pečení :-D (v okamžiku kdy člověk porozmí zákaldům a dodržuje postupy, tak najednou to začne dělat přesně to co člověk čeká, neremcá to, hned je vidět výsedek a ještě je za to člověk pochválený)

3. zkus deník. Ne zachycovat co dělo, ale to co se ti hon hlavou - když to člověk rukou napíše na papír, tak se ten chaos co je v hlavě zpřehlední a člověk si uleví.
A minimálně zkus večer jednak napsat alespoň jednu věc, za kterou byl ten den člověk vděčný (i kdyby to byla úplně maličkost) a tak nějak si napánovat ten příští den.
A to jednak co budeš dělat a taky zkus odhadnout jak se kvůli čemu budeš cítit. A v okamžiku kdy víš, že něco bude těžký, tak si rovnou naplánuj kdo ti s tí může pomoci, jak si to můžeš usnadit a jak se odměníš za to, že si to zvádla.
Plus si naplánuj jednu věc na kterou se ten den budeš těšit. A když se tam neobjeví přirozneě, tak ji ta prostě zařaď - i kdyby to byla zase jen nějaká maličkost.

4. jak se dá sežrat celý slon? Po kouskách…
V tuhle chvíi jde plánovat leda středně době - takže to chce hledat nějaký světlý bod v rámci týdeních plánů, teoreticky měsíčních. Neklaď na sebe přílišná očekávání - nedá se čekat uprostřed světové pandeie, že budeš stejně výkonná a dobře se cítítcí jako třeba předloni.

5. pro zachování nějaké naděje a smysluplnosti je hodně efektnivní pomáhat něčemu širšímu, něčemu co přesahuje mě samotnou a mít k tomu alesoň pár lidí, kteří chtějí dělat to samé.

Zapojit se do nějaké dobrovolické činnosti, spojit se s lidmi, kteří dělají to samé. S tím že poslat peníze je super, ale nenese to ten pocit smysluplnosti.
Ostatně vzpomeň si na jaro a šití roušek… Jeden z efektů aktuálních antivax a anticovid hnutí je právě to, že to dotyčným najednou dá smysl a komunitu.

Takže teď je idální čas najít si nějakou oblast naší reality, o které si myslíš že je důležité, aby se měnila k lepšímu, najdi skupinu lidí která si myslí to samé a zapoj se - jak jsme všichni on-line, tak to vlastně jde snáz. Pokd možno prosím ne součást dezinfo scény :-D

Ale jinak máš širokou škálu - příroda, zvířata, životní prostředí, nemocné děti, opuštěné děti, lidi v nouzi, senioři, památky, kultura, věda, politika, spirtualita…

Podstatné ovšem je kombinovat aktivitu i s onou dostatečnou pozorností tomu co skutečně prožíváš - protože jen utéct před složitou realitou do nadšení a horečné činnosti nefunguej - viz šití roušek…

Příspěvek upraven 14.02.21 v 09:34

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24091
14.2.21 09:19

Žádná univerzální rada neexistuje. Každý jsme originál.

Já si dost hlídám, abych dělala skutečně to, co dělat chci a z čeho budu mít radost. Takže jsem si přestala stavět plán dne ve stylu: musím uvařit večeři, musím si zacvičit, musím se jít projít… ale chci uvařit večeři, chci si zacvičit…

Jinak mě hodně pomáhá měnit prostředí. Jet na chatu, na návštěvu. Mít nějaký čas jen sama se sebou, i když je t třeba jen blbá cesta na poštu nebo nákup.
Udělat si radost koupí nějaké drobnosti, nebo jít třeba na masáž.

V poslední době jsem se vrhla na zkoušení nových receptů, abychom doma nejedli pořád dokola to samé, když dřepíme s mužem na HO.

S dětma hrajeme deskovky, to je taky taková docela příjemně strávený čas, když už musíme hnít doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
156
14.2.21 09:22

Ja se pustila do pestovani kytek. Sic mi to nejde tak, jak bych si predstavovala, ale dostala jsem od kamarada velkou yukku a postupne z ni “odrezavam” nove a nove stonky a nechavam je zakorenit a pak je zasadim a mam radost, jak rostou :lol: mozna je to blbost, ale me to dela velkou radost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K82
1455
14.2.21 09:24

Ahoj, uplne tě chápu, mám to podobne. Nevím, kolik ti je a jestli máš děti, ale mě pomáhá 1) vědomí, že každý průser, zatím, vždy přešel, skončil a bylo líp, 2) dělat si pohodičku s dcerou (válet se, pomazlit, vans, jít ven.. 3) chodím na terapie (kvůli něčemu jinému, ale pomáhá to i zde) 4) sdilil své obavy s lidmi, kteří mě podrží, ne odsoudí.. 5)knihy - detektivky (R. Galbraight) střídá s knihami o seberozvoji (H. P. Rohr, C. Santini, J. B. Peterson), 6) podcast - mám moc ráda Buchty 7) seriály - sjela jsem Got, teď se chystám na Korunu, uniklo mi Melas to vědět.. A pokud bych na to měla vhodného partnera, co nejvíc bych se snažila o fyzickou aktivitu a blízkost, ktera, dle mne, snižuje úzkosti a napětí (jsem fyzioterapeuta, takže se tím vlastně zivim:), jen ne v té emoční a intimní rovině).
Edit a hlavně fyzickou aktivitu. Já denně chodím (alespoň 5km) a tak 1× týdne běžky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5848
14.2.21 11:05

Vykašli se na knížky, to je tak pro duševní trosky, ze kterých to udělá ještě větší trosky… :roll: Jdi si normálně zaběhat, nebo projít…nebo prostě jakýkoli jiný pohyb, při kterém se zapotíš. Lidi, co sportují, tak knížky o duševní rovnováze fakt nepotřebují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat