Tvorba rodokmenu

21
3.2.21 21:56

Tvorba rodokmenu

Ahoj, díky mateřské jsem se začla zabývat tvorbou rodokmenu. Přemýšlím, že bych se tomu začla věnovat i trochu „profesionálně“ a něco si přivydělala. Zajímá mě, zda tu taky není nějaká maminka, která tohle řešila. Především, jak se dá dělání rodokmenu nějak „zlegalizovat“. Nikde nemůžu nic najít. Hlavně jestli třeba potřebuju ŽL, atd. Po mateřské bych to měla pořád jako přivýdělek. Spíš mi jde o to, aby mě někdo nežaloval, že okrádám stát. Přece jen žijeme v ČR a zvlášť v této době, kdy se žalují sousedi mezi sebou. Moc děkuji za odpovědi :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1390
3.2.21 22:11

ŽL potřebuješ v podstatě na jakoukoliv činnost, kterou budeš dělat pravidelně a za účelem zisku. Ale zajímalo by mě, jak si to představuješ? My si děláme rodokmen sami a děláme ho tak, že dáváme dohromady info od všech příbuzných, co si kdo pamatuje. Moc nevím, jak by se tohle dalo dělat pro někoho cizího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
3.2.21 22:18

@Midaku Ono by se jednalo spíš o nárazovou činnost, buď někdo bude mít zájem nebo ne. Ale už pár lidí, co by zájem o nějaké zpracování mělo mám. Né každý se totiž umí orientovat v matrikách, né každému se to dělat chce a taky né každý se prokouše kurentem. A je to činnost, která mě baví :) Ale chápu, že si rodokmen může sestavit každý sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1390
3.2.21 22:28

@Peetulina já netvrdím, že to nemáš dělat. Jen se ptám, jak to chceš dělat. Zajímá mě to. Třeba vůbec netuším, že by na matrice někoho cizího mohli pustit k informacím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1777
3.2.21 22:33

@Peetulina jestli umíš i cizí jazyky tak bych jsem měla zájem. U nás je totiž problém ten že předci jsou z Polska, Německá a Rakouska

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3515
3.2.21 22:33

@Midaku
Tímhle se dneska profesionálně zabývá spousta lidí.
Pro přístup k neveřejným informacím se pravděpodobně podepisuje nějaký souhlas/plná moc, ale většina bude veřejná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
3.2.21 22:46

@Midaku Jo já to pochopila. Právě jsem myslela, že když si děláte rodokmen sami, máš s tím zkušenosti. V matrice (budově) by tě měli pustit k údajům starších 100 let, pokud se jedná o „živou“ matriční knihu. Zbylé „mrtvé“ jsou zveřejněné na internetu a tam já se pohybuju. Takže mi stačí matriční údaj okolo roku 1910 a pokud je daná kniha zveřejněná neměl by být problém dostat se někam dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1390
3.2.21 22:48

@Peetulina aha, to je super, to bych se taky podívala. Najde mi to google nebo to má nějaký speciální název? My to děláme velmi laicky, prostě jen co si kdo pamatuje, co má kdo kde zapsané atp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
3.2.21 22:53

@Midaku Aha a já přepokládala, že to víš. Stránka genealogie.cz a v liště si najdeš „digitalizace“. Jsou tam všechny dostupné archivy. :)

@smajlik345 Ahoj, zatím dělám pouze na českých serverech. Do zahraničí jsem se ještě nedostala. Ale matriky jsou psané snad do 1870 neměcky, předím latinsky. Zkus třeba napsat do zprávy a můžeme se nějak domluvit. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15940
3.2.21 23:28

:think: Tak tohle mě zajímá… kousek bych měl. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.2.21 23:29

@Peetulina k úvodnímu dotazu - ano potřebuješ ŽL na živnost Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu
a pak existují kurzy České genealogické a heraldické společnosti a pokud bych si u někoho chtěla sestavení objednat, určitě bych ocenila podobný dokument o kvalifikaci
Mimo stromu samotného je hodně důležité sepsat i nějaké osobní informace o předcích, pokud se najde někdo, kdo si nějaké historky pamatuje a přiřadit i fotky ;)

V mé rodině se tím většinou zabývají ti, co jsou už v důchodu a já se tím taky začala pomalu prokousávat, když je zrovna čas, jenže toho moc není :) je to ale krásná, zajímavá a podle mě i užitečná věc.
U manžela se o předcích mnoho nemluví, navíc se hodně neví, je tam plno neznámých, zato já vyrůstala v tom, že víme původ příjmení samotného, jak přišlo do Česka, kde všude máme příbuzné, rodový strom je v řádech stovek a stále je koho dohledávat a taky dohledávat plno zajímavostí, i se tím dá učit o historii - co jsou pachty, grunty, proč, kdy lidé nejčastěji umírali, jak putovali za prací, jaká byla povolání, jak se měnil styl zápisů, jazyk, jména… jo, baví mě to :pankac:

• Citovat
  • Nahlásit
21
4.2.21 00:01
@Anonymní píše:
@Peetulina k úvodnímu dotazu - ano potřebuješ ŽL na živnost Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu
a pak existují kurzy České genealogické a heraldické společnosti a pokud bych si u někoho chtěla sestavení objednat, určitě bych ocenila podobný dokument o kvalifikaci
Mimo stromu samotného je hodně důležité sepsat i nějaké osobní informace o předcích, pokud se najde někdo, kdo si nějaké historky pamatuje a přiřadit i fotky ;)V mé rodině se tím většinou zabývají ti, co jsou už v důchodu a já se tím taky začala pomalu prokousávat, když je zrovna čas, jenže toho moc není :) je to ale krásná, zajímavá a podle mě i užitečná věc.
U manžela se o předcích mnoho nemluví, navíc se hodně neví, je tam plno neznámých, zato já vyrůstala v tom, že víme původ příjmení samotného, jak přišlo do Česka, kde všude máme příbuzné, rodový strom je v řádech stovek a stále je koho dohledávat a taky dohledávat plno zajímavostí, i se tím dá učit o historii - co jsou pachty, grunty, proč, kdy lidé nejčastěji umírali, jak putovali za prací, jaká byla povolání, jak se měnil styl zápisů, jazyk, jména… jo, baví mě to :pankac:

Já spíš než samotný strom sepisuji informace co najdu v matrikách. Vzpomínky na předky už nikdo nemá a fotky také ne. Na ty kurzy už jsem se dívala a přemýšlím o tom. Jen za tím nevím, zda to bude mít smysl, uvidím spíš časem, zda do toho investovat.
U nás v rodině se kdysi nechal sestavit rodokmen až do 1600. To už je pořádný kus historie. Já pátrám zase u otce a tam se přes 200 let drží muži jedné vesnice, což značně ulehčuje práci. A ty zajímavostí ohledně všeho okolo..máte pravdu, je to užasná práce, ale musí to bavit :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
4.2.21 00:03

@M_Vladim A co by vás konkrétně zajímalo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
367
4.2.21 01:00

Je to činnost která sežere hromadu času, ale hromada matričních knih je online. Já osobně jsem se dostal nějakých 8 generací zpět až k roku 1790. Jinak v jiných časech, než těch nynějších, nebyl problém si nechat knihu ukázat na příslušné matrice, pokud se nejedná o živou knihu. Měla by být přístupná snad až po 100 letech od posledního zápisu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15940
4.2.21 11:21
@Peetulina píše:
@M_Vladim A co by vás konkrétně zajímalo?

Budu se muset naučit, jak na pozemkové knihy a budu se muset porozhlédnout, jak to vypadá po sousedních státech (Polsko, Rakousko, Maďarsko - protože to je bývalé Rakousko-Uhersko ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat