ÚP, konec podpůrčí doby

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 09:20
ÚP, konec podpůrčí doby

Dobrý den. Mám složitější dotaz a moc prosím zkušené v oboru o radu. Přestěhovala jsem se z rodného města, kde jsem měla zaměstnavatele na menší město v době rodičovské dovolené. Jelikož se dcera (2 a třičtvrtě roku) krásně chytla v soukromé školce, chtěla jsem jít pracovat. Bohužel ale dojíždění do rodného města nebylo možné, tudíž jsem ke konci prázdnin podala ve stávajícím zaměstnání výpověď a chtěla si najít práci novou. Zaregistrovala jsem se tedy na ÚP, kde je podpůrčí doba v mém případě 5 měsíců, končí mi nyní ke konci ledna. Chodila jsem k celkem normální úřednici, která ale ke konci roku skončila a předali mě na úřednici velmi nepříjemnou, arogantní, která se mnou jedná, jak s příživníkem, který pracovat snad ani nechce. Vymýšlí neskutečné nesmysly v podobě dojíždění (musím vyzvedávat a umisťovat děti v MŠ v určitých časech, nemám auto, je to velká komplikace, což i předchozí úřednice chápala a sama mi taková místa vůbec nenabízela.
Můj dotaz zní. Pokud se na našem příštím sezení odmítnu jít ucházet o zaměstnání na doporučenku, co mi hrozí? Pokud mě na poslední chvíli vyřadí z evidence uchazeče o zaměstnání, musí mi pak ÚP dále hradit sociální a zdravotní pojištění? O podporu mi vůbec nejde, tu mi vypočítali (i přes to, že jsem 15 let před dětmi poctivě pracovala) na směšnou výši (4-2 tisíce na těch 5 měsíců, to si mohou nechat). Podotýkám, že si práci aktivně hledám sama, bohužel mě ale malé město zaskočilo, obzvlášť v prosinci se neobjevilo vůbec nic nového, je to tady hodně špatné.

Reakce:
Uživatel je onlineeumedon
Extra třída :D 13988 příspěvků 07.01.19 09:30
@evik123 píše:
Pokud se na našem příštím sezení odmítnu jít ucházet o zaměstnání na doporučenku, co mi hrozí?

Zákon o zaměstnanosti, § 30 odst. 2 písm. a):

Uchazeče o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže bez vážného důvodu odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání (§ 20).

@evik123 píše:
Pokud mě na poslední chvíli vyřadí z evidence uchazeče o zaměstnání, musí mi pak ÚP dále hradit sociální a zdravotní pojištění?

Ne. A sociální ti neplatí, ani když tě nevyřadí.

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 13488 příspěvků 07.01.19 09:32

nebudou za tebe hradit vůbec nic
jinak nech si dát umístěnku a v tom podniku to vysvětli za mě bývali hodně chápaví , taky mě poslali 40km daleko a já bez řidičáku

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 09:35

Já tomu rozumím, že mě můžou vyřadit a i vyřadí, pokud tu nabízenou práci odmítnu. Ale spíě mi jde o zdravotní pojištění. Kdo ho za mě bude platit, pokud mě vyškrtnou? A pokud mě nevyškrtnou, budou mi ho platit dál? Nemám nějaký právo do 4. věku dítěte na to, aby mi ho platila pojišťovna nebo zrovna ÚP? Jinak děkuji za příspěvky.

terinka4444
Hvězda diskuse 69423 příspěvků 07.01.19 09:37

no rozhodně za tebe nebudou nic hradit, když tě vyloučí. Buď pak budeš mít dítě ve školce jen 4 hodiny a nahlásíš se jako osoba celodenně pečující o dítě do sedmi let věku na zdravotní pojišťovně. Nebo si to budeš hradit sama.

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 09:38
@ka2ka píše:
nebudou za tebe hradit vůbec nic
jinak nech si dát umístěnku a v tom podniku to vysvětli za mě bývali hodně chápaví , taky mě poslali 40km daleko a já bez řidičáku

Jinak vážně nechápu, co je to za logiku, posílat někoho dojíždět takovou dálku, bez řidičáku nebo když musí řešit dvě děti. Některé úřednice jsou vyloženě empatické duše :zed:

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 09:45

A pokud mě nevyloučí z evidence, budou za mě na pracáku dál zdravotní platit nebo se budu muset stejně přihlásit zpátky na svojí pojišťovnu? :think:

Extra třída :D 13988 příspěvků 07.01.19 10:00
@evik123 píše:
A pokud mě nevyloučí z evidence, budou za mě na pracáku dál zdravotní platit nebo se budu muset stejně přihlásit zpátky na svojí pojišťovnu? :think:
ÚP za tebe neplatí zdravotní pojištění. Platí ho stát z důvodu, že jsi uchazeč o zaměstnání, evidovaný na ÚP.

Pokud nebudeš evidovaná na ÚP, můžeš být podle § 7 odst. 1 zákona o veřejném zdravotním pojištění také státním pojištěncem, pokud budeš:

• příjemcem rodičovského příspěvku (písm. c) )
  • osobou pobírající dávku hmotné nouze nebo osoubou s ní společně posuzovanou (písm. f)
  • osobou celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti (písm. l).

Po vyřazení je třeba navštívit zdravotní pojišťovnu, oznámit jim změnu a domluvit se na tom, co je třeba doložit.

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 10:23

@eumedon
Díky za vyčerpávající odpověď :)
A nevíte někdo náhodou, pokud mi skončí ta podpůrčí doba 5. měsíců, nebudu muset pak už na ten úřad chodit kvůli nabídkám případného zaměstnání nebo ano?

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1229 příspěvků 07.01.19 11:01
@evik123 píše:
@eumedon
A nevíte někdo náhodou, pokud mi skončí ta podpůrčí doba 5. měsíců, nebudu muset pak už na ten úřad chodit kvůli nabídkám případného zaměstnání nebo ano?

Nezlobte se, ale ptáte se stále dokola.

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 11:13
@Luboš P píše:
Nezlobte se, ale ptáte se stále dokola.

A můžete mi zkopírovat, kde přesně jsem se v předchozích dotazech ptala, jestli budu muset navštěvovat i po ukončení podpůrčí doby referentku pro zprostředkování zaměstnání (fyzicky docházet na ÚP)?

terinka4444
Hvězda diskuse 69423 příspěvků 07.01.19 11:18
@evik123 píše:
@eumedon
A nevíte někdo náhodou, pokud mi skončí ta podpůrčí doba 5. měsíců, nebudu muset pak už na ten úřad chodit kvůli nabídkám případného zaměstnání nebo ano?

Budes muset chodit, jsi na pracaku, jestli u toho beres nebo neberes podporu je uplne jedno. To s tim nijak nesouvisi. Dokud jsi na pracaku, musis plnit vse, co po tobe vyzaduji. Nebo se odhlas z pracaku, kdyz ti dle tvych slov o ty usmoleny 4000 nejde, prihlas se na zdravotni pojistovne jako osoba pecujici o dite do sedmi let veku. Dite davej do skolky jen na 4 hodiny, to ti na hledani prace staci a nemusis nikam chodit. Urednice se tak na tebe divaji, protoze v dnešní době, kdy je absolutni nedostatek pracovniku, je podivne byt na pracaku delsi dobu. Nechces- li to, odhlas se.

evik123
Kecalka 264 příspěvků 07.01.19 11:32

@terinka4444 Díky moc za odpověď ;)

Extra třída :D 13988 příspěvků 07.01.19 13:37

@evik123 Místo sankčního vyřazení pro odmítnutí zprostředkovaného zaměstnání raději písemně požádej o ukončení vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání podle 29 písm. b) (na vlastní žádost). Má to tu výhodu, že kdyby sis to pak rozmyslela, tak se můžeš zase kdykoliv zaregistrovat a nemusíš čekat půl roku.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Trest za autonehodu? Lucie Gelemová vystřídala v rodině Dádu Patrasovou

Herečce Dagmar Patrasové (62) se celý život bortí přímo pod rukama. Nejenže... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >