Už nevím, co s malým vzteklounem

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
257
17.1.22 14:44

Už nevím, co s malým vzteklounem

Potřebovala bych asi nějaký čerstvý vítr do plachet, poslední dobou jsem ze syna (2 roky 8 měsíců) docela hotová. Vím, že je to normální, je to vzdor, je to fáze, to vše vím, ale někdy už nevím, co dělat a třeba máte nějaké nové nápady, jak se nezbláznit :lol: ve zkratce, vše je teď, ne, nebudu, nechci, celý den. Strašné scény, když se má oblékat, když má jít do vany, z vany, do pyžama, spát, jíst, no přijde mi to teď pořád něco :nevim: snažím se ho nechat dělat samotného cokoli, co jde a kdykoli je čas, snažím se vysvětlit, proč někam jdeme, proč něco nejde apod. Někdy dělám, že třeba závodíme, kdo bude první nachystaný na cestu atd. Celkem něco z toho vždy zabralo, nebaví mě se pořád dohadovat a hledám jiné cesty, ale teď už funguje jen síla, tedy vzít ho a do vany odnést, nacpat do pyžama, odnést ke dveřím a nacpat do oblečení, už nevím, nejsem na něj hrubá, měla jsem krizi a párkrát ho plácla přes zadek pár týdnů zpět, ale je to samozřejmě k ničemu, jen jsem už měla zkrat, už se to nestalo a nedělám to, ale bez toho, abych ho opravdu vzala a postavila tam, kde ho potřebuju a donutila ho umýt si ruce, najíst se u stolu, obléct se atd, bychom se nikam nedobrali, vše se zas nekonečným vysvětlováním nedožene a on na mě ječí, utíka, křičí, že ne a nebude atd. A ja mám pocit, že když ho nechám, až se uklidní, až sám bude chtít, až si k tomu sám dojde, že prostě bude rozmazlenej, že to tak nejde, že základní věci typu kdy jde spát, kdy jde do vany, kdy se jí, určujeme my. U spousty věcí ho nechávám, ať si to v hlavě porovná, vysvětlíme si to, ale na ty scény kolem základních úkonů už nemám sílu, párkrát řeknu, že musím udělat něco a když nejde, vezmu ho a jdeme hold na sílu. Jak to děláte vy? Ve školce je v pohodě, poslouchá, bez stížností od učitelek, i venku jsme v pohodě, na cvičení, v obchodě, dělá to doma, i když tady jsou třeba prarodiče a už slýchám od rodičů právě, že nám přerůstá přes hlavu, že my to nedělali :nevim: já myslím, že jsem celkem přísná, máme nastavená pravidla, ale tohle období asi muselo přijít, že? U těch věcí, u kterých ma scény, nemůžu polevit, jsou to prostě nutnosti :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
624
17.1.22 14:59

Proč si nemůže určit, kdy půjde do vany nebo do postele?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43211
17.1.22 15:03
@Brevnovanka88 píše:
Potřebovala bych asi nějaký čerstvý vítr do plachet, poslední dobou jsem ze syna (2 roky 8 měsíců) docela hotová. Vím, že je to normální, je to vzdor, je to fáze, to vše vím, ale někdy už nevím, co dělat a třeba máte nějaké nové nápady, jak se nezbláznit :lol: ve zkratce, vše je teď, ne, nebudu, nechci, celý den. Strašné scény, když se má oblékat, když má jít do vany, z vany, do pyžama, spát, jíst, no přijde mi to teď pořád něco :nevim: snažím se ho nechat dělat samotného cokoli, co jde a kdykoli je čas, snažím se vysvětlit, proč někam jdeme, proč něco nejde apod. Někdy dělám, že třeba závodíme, kdo bude první nachystaný na cestu atd. Celkem něco z toho vždy zabralo, nebaví mě se pořád dohadovat a hledám jiné cesty, ale teď už funguje jen síla, tedy vzít ho a do vany odnést, nacpat do pyžama, odnést ke dveřím a nacpat do oblečení, už nevím, nejsem na něj hrubá, měla jsem krizi a párkrát ho plácla přes zadek pár týdnů zpět, ale je to samozřejmě k ničemu, jen jsem už měla zkrat, už se to nestalo a nedělám to, ale bez toho, abych ho opravdu vzala a postavila tam, kde ho potřebuju a donutila ho umýt si ruce, najíst se u stolu, obléct se atd, bychom se nikam nedobrali, vše se zas nekonečným vysvětlováním nedožene a on na mě ječí, utíka, křičí, že ne a nebude atd. A ja mám pocit, že když ho nechám, až se uklidní, až sám bude chtít, až si k tomu sám dojde, že prostě bude rozmazlenej, že to tak nejde, že základní věci typu kdy jde spát, kdy jde do vany, kdy se jí, určujeme my. U spousty věcí ho nechávám, ať si to v hlavě porovná, vysvětlíme si to, ale na ty scény kolem základních úkonů už nemám sílu, párkrát řeknu, že musím udělat něco a když nejde, vezmu ho a jdeme hold na sílu. Jak to děláte vy? Ve školce je v pohodě, poslouchá, bez stížností od učitelek, i venku jsme v pohodě, na cvičení, v obchodě, dělá to doma, i když tady jsou třeba prarodiče a už slýchám od rodičů právě, že nám přerůstá přes hlavu, že my to nedělali :nevim: já myslím, že jsem celkem přísná, máme nastavená pravidla, ale tohle období asi muselo přijít, že? U těch věcí, u kterých ma scény, nemůžu polevit, jsou to prostě nutnosti :nevim:

A ti prarodiče vychovávali před 30 lety nebo kdy? Možná to špatné už zapomněli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6396
17.1.22 15:03
@la_amanita píše:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :palec:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3218
17.1.22 15:04
@la_amanita píše:

Protože není úplně fajn, aby ani ne tříleté dítě ještě v deset večer lítalo po bytě nevykoupané a řídilo chod celé rodiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
17.1.22 15:10
@kve-tinka píše: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :palec:

Protoze by tam pak nesel nikdy, to asi neni uplne prekvapive a snad neni jedine dite, co to tak ma :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
17.1.22 15:11
@Russet píše:
A ti prarodiče vychovávali před 30 lety nebo kdy? Možná to špatné už zapomněli.

Ja to taky rikala, ale pry na takovehle sceny by nezapomneli nikdy :mrgreen: takze nevim 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1374
17.1.22 15:42
@la_amanita píše:

Tenhle byl dobrej :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.1.22 15:42

Vzdor, no do značné míry je to období, kdy si začíná uvědomovat sebe, vlastní osobnost, že je individualita, ne matčin přívěsek. Představ si v té roli sebe, chceš si třeba číst a někdo jiný, dvakrát tak velký tě drapne, svlékne a nacpe do vany. Nám dospělým chybí jejich optika, tak to zkrátka je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43211
17.1.22 15:44
@Brevnovanka88 píše:
Ja to taky rikala, ale pry na takovehle sceny by nezapomneli nikdy :mrgreen: takze nevim 8o

Tak řešili něco jiného. Neměli bezproblémové dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
17.1.22 16:08
@JanaDaR píše:
Vzdor, no do značné míry je to období, kdy si začíná uvědomovat sebe, vlastní osobnost, že je individualita, ne matčin přívěsek. Představ si v té roli sebe, chceš si třeba číst a někdo jiný, dvakrát tak velký tě drapne, svlékne a nacpe do vany. Nám dospělým chybí jejich optika, tak to zkrátka je.

Prave to mi vadi, ze by se mi to taky nelibilo, ale ja bych treba napopate poslechla, on ne, tak ho musim vzit :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.1.22 16:22

@Brevnovanka88 ja teda vůbec nevím, jak bych reagovala jako dva a půl roku staré dítě, že jo. To je ten problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
756
17.1.22 16:36

@Brevnovanka88 u nás hodně pomohlo mluvit jednoduchými pár slovnymi větami. Třeba před tím koupáním když si hraje. Šla jsem za ní, sedla si na zem a řekla např. dočtu si s tebou knížku a jdeme do vany. Když tuší co bude dopředu, vědí ze si dohraje, něco dodela a pak bude jiná činnost většinou to snáší lépe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
624
17.1.22 17:02
@Brevnovanka88 píše:
Protoze by tam pak nesel nikdy, to asi neni uplne prekvapive a snad neni jedine dite, co to tak ma :D

Ale nepovídej, a zkoušíš to? Podle mě máš zbytečně direktivní přístup. Těch věcí, kdy za dítě opravdu musí rozhodnout rodič, je málo. Spíš se s ním zkus domluvit, dát mu na výběr, nechat ho dokončit činnost, přehodit pořadí činností… Tahle frustrace dětí ve stylu " já to vím líp" je úplně zbytečná, a děti v jeho věku jsou na ni zvlášť citlivé. Pak zase v pubertě. O čtvrt hodiny posunutá večerka je určitě lepší než dennodenní boj kvůli zbytečnostem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3218
17.1.22 17:35
@la_amanita píše:
Ale nepovídej, a zkoušíš to? Podle mě máš zbytečně direktivní přístup. Těch věcí, kdy za dítě opravdu musí rozhodnout rodič, je málo. Spíš se s ním zkus domluvit, dát mu na výběr, nechat ho dokončit činnost, přehodit pořadí činností… Tahle frustrace dětí ve stylu " já to vím líp" je úplně zbytečná, a děti v jeho věku jsou na ni zvlášť citlivé. Pak zase v pubertě. O čtvrt hodiny posunutá večerka je určitě lepší než dennodenní boj kvůli zbytečnostem.

Vtipálku…dle popisu zakladatelky je chlapec tak rozjetej /to nic ve zlým/, že za čtvrt hodiny bude vyvádět úplně stejně a s každým dalším posunem víc a víc, protože bude ještě navíc čím dál tím víc unavený a přetažený.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat