Úzkosti, karcinofobie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.06.19 13:39
úzkosti, karcinofobie

Ahoj všem, dlouhodobě (roky) pracuji s těžce nemocnými lidmi. Poslední rok byl celkově těžký (problémy ve vztahu, hodně práce, nemocní rodiče,…). A já najednou zjištuju, že se nadmíru pozoruju, všude vidím rakovinu a mám z ní strašný strach, který mi nabourává spánek, osobní volno…atd. Za vším vidím rakovinu, pozoruju nejen sebe, ale i nejbližší o které mám také panický strach. Byla jsem u psychologa, ale nepomohlo to…antidepresiva kvůli práci brát nechci a změnit práci asi také ne. Máme super kolektiv a nic jiného moc neumím atd. Měl někdo, co pomohlo? Prosím anonym, stydím se

Reakce:
Ou
Echt Kelišová 7735 příspěvků 12.06.19 13:55

Tancuješ okolo vyhoření. Zatím dobrý, zatím je to jen úzskot. Ale pokud nepůjdeš proti svým zaběhaným způsobům, nemusí to dopadnout dobře. Není to žádné tvoje selhání či slabost - je to součást toho, jak fungují pomáhající profese. Výhodou je, že díky tomu že to je něco, s čím se dříve či později musí vyrovnávat každý pečující, tak na to jsou docela dobré nástroje jak s tím pracovat.

Základní překážka tomu, aby to fungovalo většinou bývá sám pečující, protože je pro něj nesmírně těžké si přiznat že potřebuje pomoc, natož to přiznat i svému okolí a tu pomoc navíc ještě přijmout.

1. potřebuješ inidividuální supervizi. To není trest či selhání, to je základní nástroj, jak zvládnout to, že člověk pečuje o druhé.

2. je možné, že ti supervizor doporučí psychoterapii. Dlouhodobou - poradenství je na prd, to co potřebuješ řešit jsou hlubší témata, vyžadující dlouhodobou práci.

Pokud má pečující zůstat příčetný, potřebuje se jednak naučit pečovat o sebe, říkat si o pomoc, přiznat si svou slabost, strach a bezmoc a naučit se s nimi zacházet.

Hele mrkni na tuhle knížku

https://www.kosmas.cz/…vy-pomocnik/

A případně se nech v rámci vzdělávání v práci poslat k Hájkovi na seminář focusingu.

http://focusing.cz/…ocusing-iii/

Příspěvek upraven 12.06.19 v 13:59

PetraMerry
Ukecaná baba ;) 1568 příspěvků 15 inzerátů 12.06.19 13:58

Ahoj, já nevím, jak ti pomoct, mám to stejně, též pracuji ve zdravotnictví, se smrtí jsem v kontaktu dost i s rakovinama, též se pozoruji a trpím úzkosti. Můžeš zkusit homeopatika, bachovky, ale bit mám s homeopatii dobře zkušenosti, na toto minepomohla:disappointed_relieved: :confused:

Ou
Echt Kelišová 7735 příspěvků 12.06.19 14:01
@PetraMerry píše:
Ahoj, já nevím, jak ti pomoct, mám to stejně, též pracuji ve zdravotnictví, se smrtí jsem v kontaktu dost i s rakovinama, též se pozoruji a trpím úzkosti. Můžeš zkusit homeopatika, bachovky, ale bit mám s homeopatii dobře zkušenosti, na toto minepomohla:disappointed_relieved: :confused:

Homeopatie funguje jenom jako placebo, kdy si iluzorně namlouváš, že díky tabletece máš kontrolu nad úzkosti. A evidentně navíc nejsi dostatečně sugestibilní, aby ti to zabralo.

To co pomůže je porozumění a zpracování těch emocí a nejefektivnější a nejbezpečnější je buď v supervizi, což bohužel zdravotníci pořád nemají jakou běžnou součást práce a nebo v psychoterapii.

Není to slabost, ostuda a selhání, je to něco co naopak vyžaduje docela odvahu a sílu a vůli měnit svoje zaběhané obranné mechanismy, které už nepomáhají, ale škodí - zvyšují úzkost.

Váš příspěvek
Reklama