Autosedačka vajíčko - centimetry stačí, váha nee...

570
18.2.10 14:16

Váha do vajíčka

Chtěla bych vás poprosit o názor nebo radu… Syna vozíme v MC Cabrio. Za chvíli mu bude rok, je relativně velký, ale v pohodě mu zatím stačí (hlava mu nepřesahuje, do šířky se do ní vejde i s fusakem). Můj „problém“ spočívá v jeho hmotnosti. Autosedačka je do 13 kg. Pokud vím, obvykle tu „naháníme“ dekagramy a kilogramy za účelem získat 9 kg dítěte, aby mohlo přesedlat do větší autosedačky a i Steeve se ohání :-) oblečením a plenkou :-)… mám na mysli děti, kterým je už kolem roku, nesnášejí jízdu proti směru jízdy atd…
Tom měl v 10M téměř 11 kg. Teď má určitě nejmíň o půl kila víc, k tomu oblečení a plenka :-), fusak a na těch 13 kg jsme určitě taky…
Dle mého selského uvažování bych to tak neprožívala, do sedačky se vejde, vyhovuje jemu i mně a na nějakém deku nemůže zas tak sejít…
nicméně by mě zajímalo, jaký je tedy opačný pohled… Může-li do autosedačky 9-18 kg dítě až od 9 kg (přičemž např. moje neteř měla v roce 7,5 kg… s oblečením možná 9 kg dala… ale myslím že o tíze bundy to prostě není…), jak dlouho může dítě hmotnostně přesahovat?
Doufám, že je můj dotaz aspoň trochu srozumitelný. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22315
18.2.10 14:50

Martino,
ja neporadim, bo o tom prd vim, ale fusak nepocitej. urcite obleceni nema kilo :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
598
18.2.10 15:10

ahoj já mám sedačku kdy od 9kg může dítě jezdit po předu , většinou je přeci druhá váhová kategorie 9-18kg
je asi čistě na tobě o kolik váhově přesáhne ,ale pravděpodobně pak sedačka nesplnuje svůj účel, jo a ve vajíčku nemám dítě co dělat přesahuje-li jeho hlava vršek vajíčka :-) a do hmotnosti dítěte se oblečení nepočítá , jde o to , ž epři nárazu dítě vytvoří určitou kinetickou energii a …blblba a pokud je těžší nemusí bezpečnostní pásy fungovat tak jak mají, mohly vy se ty na vajíčku utrhnout......náhoda je blbec

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.2.10 15:32

souhlasím s cinkxa přesně to, co píše by ti mělo pomoc a s tím oblečením musím opakovat, že se to k tomu nepočítá a hlavně třeba vím, že oblečení dospělého čl. má pouhých cca 0,5kilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
18.2.10 15:33

jsou určité míry, které jsou dané pro určitou velikostní kategorii
ve vajíčku může být dítě doku nepřesáhne 13kg, nebo mu nekouká hlava přes okraj, nebo nejsou pásy pod ramínka.
do sedačky 9-18 může dítě jít až když má nejméně 9 kg, 9 měsíců a samo sedí.
Nejde o to, jestli se někdo třeba i já tímto oháním, takovéto jsou pravidla- homologace a to se musí dodržet, jak z hlediska zákona- zákon jasně určuje že dítě musí být v sedačce odpovídající kategorie, tak hlavně z hlediska zdravotního- malé dítě nemá tak silné svaly aby udrželo hlavičku při nárazu v posměrné sedačce, proto jsou ty míry důležité pro přechod z protisměrné do posměrné sedačky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
781
19.2.10 13:39

Cituji Steevovu odpověď z poradny, možná bude zajímavá i pro ostatní:

Dobrý den,
posměrné sedačky jsou od 9 kg, tento údaj si nikdo z výrobců jen tak nevymyslel, je to hranice , při které je dítě jakž takž schopno udržet hlavu v případě čelního nárazu či prudkého brzdění, proto jsou k těm 9 kg ještě další 2 podmínky a to, že musí mít 9 měsíců a samo sedět.
I když to třeba Vy nechápete, prostě posměrné sedačky jsou až od 9 kg, a pokud nemá dítě 9 kg nemá tam co dělat- takto jsou homologované, takto jsou v zákoně. Stejně jako zákon povoluje alkohol od 18 let, tak také nebudete dovolovat pít dítěti od 17. Prostě jsou dané hranice, o kterých jistě odborníci vědí proč je tak nastavily a ty se musí dodržet.

Jinak si teď připadám jako trouba :oops: , já jsem přece těch 9kg nechtěla zpochybnit, chtěla jsem jen vědět, proč to tak je :). Je mi přece jasné, že ten limit 9kg má nějaký důvod, a ten jsem právě chtěla znát, nečekala jsem, že mi napíšete, že je to úplně jedno ;). Vzhledem k tomu, že autem jezdíme cca jednou za měsíc, není pro nás otázka autosedačky až tak akutní, jen nám tahle podmínka prostě vrtala hlavou :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
19.2.10 13:49

katko, nechtěl jsem abyste se cítila jako trouba, ale denně mě píší lidé a chtějí cpát dítě do sedačky 9-18 a nemá 9 kg, tak už nevím jak jim ( i Vám ) to vysvětlit, že když je sedačka od 9 kg, že musí mít 9 kg, prostě to tak je, je to zákon, tak to musíte dodržet. Těch 9 kg jsem si nevymyslel já, ale někdo , kdo vytvářel homologaci pro autosedačky a ví proč to dítě musí míét 9 kg.
A důvod jsem napsal,nejn v poradně, ale i zde v diskuzi o příspěvek výše, dítě dokud nemá 9 měsíců, 9 kg a samo nesedí nemá dost silné svaly aby udrželo hlavu, zkuste si s vaším dítětem zatřást, jak mu bude lítat hlava, a teď si to představte v rychlosti 100km.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
570
19.2.10 14:15

Steeve, já si taky nejsem jistá, jestli jste to nevzal nějak hůř, než jsem psala („ohánět se“ - to byl žert… :-) ), ale prostě si myslím, že když je dítě drobné, tak se ve vajíčku ve „vyšším věku“ zblázní. Z toho potom vyplynul můj dotaz - já nemám problém, že by dítěti přesahovala hlava, tyhle všechny zásady myslím znám docela dobře, vejde se tam, hmotnostně mu to taky vyhovuje, určitě ještě nemá 13 kg, jen mě prostě zajímalo, jaký na to má kdo pohled, protože prostě ze čtení diskusí vím, že spousta rodičů s dětmi do větší autosedačky „spěchá“ a opravdu „honí“ každé deko…

Mám opravdu zkušenost se svojí neteří i synovcem, oba jsou drobní, oba měli v roce cca 7,5 kg. Na devět kilo to dotáhli až po roce a půl. Nevěřím tomu, že je možné „udržet“ takhle staré dítě v autosedačce pro mimina… Z nemožnosti pohybu i rozhledu se prostě takové dítě zblázní. A - opravdu s vámi nechci polemizovat, protože to mu rozumíte víc než já - ale co se stane, připnu-li osmikilové dítě do autosedačky 9-18 kg? Neudrží ho pásy? Je-li to rok a půl staré dítě, neudrží snad hlavu? Dítě, které chodí, neposedí, zkoumá, víme, jaké jsou rok a půl staré děti…
Celý můj dotaz byl jen hypotetický, protože já dekagramy do hmotnosti dětí jejich oblečení nedodávám :-), zajímal mě prostě pohled na věc.

Já si spíš myslím, že ty hmotnosti jsou uváděny tak, že v podstatě odpovídají obvyklé / průměrné (nebo jak ji nazvat) hmotnosti dítěte ve věku, kdy je vhodné, aby měnilo autosedačku. V roce má průměrná holčička 75 cm a 9,5 kg (dle holčičího percentilového grafu v očkovacím průkazu), takže průměrně může do větší sedačky. Průměrná holčička má 18 kg při 110 cm, což je 4 a 3/4 let a tehdy končí váhový limit větších autosedaček… Ale to je prostě jen můj pohled, souhlasím s tím, že i pro starší dítě je bezpečnější sedět proti směru jízdy atd…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
19.2.10 14:37

Martino, ano možná někdy nezvolím správná slova a vyzní to ošklivě, určitě nechci nikoho napadat, zesměšňovat či něco podobného, víte že zde radím ač z toho nic nemám, a snažím se předat své dlouholeté zkušenosti těm, kteří v této oblasti tápou. Nejezdím na ty školení výrobců sedaček,ADAC, Besipu, záchranářů atd. jen proto abych se ulil v práci, ale abych o tom věděl co nejvíce- a tam teprve na té figuríně vydíte,co může náraz udělat s dítětem.

Jak sama píšete, sedačky jsou homologovány na kila, protože to je jediná objektivní míra vyspělosti dětského tělíčka, a to je rozhodují při přesunu do jiné kategorie. Samozřejmě nejsou všechny děti stejné, tabulkové, aby měly všechny v jeden den stejnou váhui a výšku, proto ale sedačky mají určité rozmezí, vajíčka jsou až do 13kg, ale 9-18 začínajín na 89 kg, takže je zde 4kilové průběžné období, kdy dítě má přejít z protisměrné do posměrné. Pro extra hubené a vysoké děti jsou ještě navíc sedačky 0-18, které jsou protisměrné až do 18kg, takže nikdo nemůže říci že musí dítě vozit v posměrce, protože se do protisměrného vajíčka nevejde.
Asi se nebudeme handrkovat kvůli 20dekám, ale znám případy, kdy opravdu chtěli nacpat dítě do posměrné 9-18 a nemělo ani 7kg a 6 měsíců, s tím, že se jim do vajíčka nevejde, a to bohužel čtu na diskuzích dnes a denně. Pak se nedivme, že u nás umírá malých dětí 5× více než ve skandivánii, kde jsou protisměrné povinné až do 2,5let, tam jsou ty děti v protisměru a za ne drží hlavu sedačka. Ono i to 9kg dítě má pořád tu hlavu strašně velkou a těžkou vůči zbytku těla, a jak jsem psal výše, zkuste si zatřást dítětem, uviidíte jak mu lítá hlava a teď si to představte v autě ve 100km rychlosti při nárazu- v dobrém případě pohmožděné ktrční svaly, ale v horším zlomený vaz. Proto se rozčiluji, když chce někdo dát malé dítě brzy do posměru. Mohlo by mi to být jedno, moje dítě to není, ale není mi to jedno. Takže omlouvám, se pokud některé moje dopovědi jsou drsnější, ale zdraví mají Vaše děti jen jedno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
781
19.2.10 14:49

To já si vůbec nemyslím, že jste ze mě chtěl udělat troubu…
Jen jsem se prostě špatně zeptala, nešlo mi o to nacpat našeho hubeňoura do větší sedačky, autem skoro nejezdíme. Jen jsem vždycky našla tři podmínky pro posměrnou sedačku, ale nikdy ne vysvětlení, proč tomu tak je. O samostatném sezení myslím nikdo nepochybuje, to je jasné. Ale ta váha mi prostě nešla do hlavy… nechtěla jsem to měnit, jen pochopit :).
A radši měsíc nikam nepojedeme, než kvůli půl kilu, když přečouhne hlavou, ale nebude mít 9kg, kupovat sedačku 0-18 ;). To je na nás dost drahý špás, obzvlášť vzhledem k tomu, že už teď se v autě vzteká, protože nevidí „auuu-ta“ (kromě „táta“ jediné slovo, které umí říct ;) ).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
19.2.10 15:07

Katko, jinak oni ty 0-18, třeba ta Besafe izi Combi isofix je protisměrná 0-18 , ale také posměrná 9-18, takže poté kdykoliv se dá otočit do posměru a je stejně velká jako 9-18, takže není to mezistupeň mezi vajíčkem a 9-18,ale pokračuje velikostí jako 9-18, takže byste ji využili déle, resp. stejně jako každou jinou 9-18. A dítě z ní vidí také jako z 9-18, jen ne dopředu,ale pouze dozadu nebo do boku, ale už je vysoko, ve vajíčku jsou děti utopené nízko a nevidí oknem ven. Takže i ta 0-18 je docela dobré řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
781
19.2.10 15:15

Aha, tak to jsem netušila, nicméně to vypadá jako dobré řešení :). Mrkneme se na to, v takovém případě by to možná stálo za to. Díky :kytka:

A je potom případně pro další dítě tahle sedačka 0-18 stejně bezpečná jako malé vajíčko 0-9? A jde do Oktávky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
19.2.10 15:49

tahle isofixová protisměrka 0-18 má z bezpečnosti 4 hvězdičky, takže je stejně bezpečná jako nejlepší vajíčka či 9-18, ale doporučuje se až od 6 měsíců, ona nejde úplně do lehu, jako klasická vajíčka, takže vajíčko to úplně nenahradí. Je to ideální řešení právě pro ty, komu dítě vyrůstá z vajíčka a ještě nedosáhlo váhou na posměrnou sedačku, že může být déle v protisměru.
A je kompatibilní s Octavií od roku 1998 výše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
570
19.2.10 22:26

Steeve, já vím! Vy jste fakt úúúúúžasný rádce! Opravdu vůbec nechci, aby cokoli z mého přísvěvku vyznívalo nějak špatně. Já jsem kolikrát ve zpětném zrcátku sledovala, jak Lindě letí hlava dopředu při nijak extra prudkém šlápnutí na brzdu např. v koloně nebo na semaforu s padající červenou, protože je spáč a v autě chrní skoro pořád. Takže já jsem určitě zastánce protisměrných, i na úkor řevu :-) a taky nechápu ty, kteří s přechodem do větší sedačky spěchají, stejně tak jako nechápu ty, kteří děti na kratší vzdálenosti nepoutají, nedotahují je a děti se jim z pásů dokážou vyvlíknout, atd… Každopádně jsem taky ráda, že jsem se zas něco dozvěděla, proč a jak to tak je.
Jen mám ještě dotaz k „trvanlivosti“ sedaček… Někde jsem četla, že vydrží x let - kvalita plastů, polystyrenu, pásů… Nicméně - jakými auty jezdíme? Bezpečnostní pásy auta přece jsou vystaveny přímému slunci / mrazu permanentně (vyjma garáží), nejdou odejmout tak, jako autosedčka… Jakou tedy mají pásy trvanlivost?
Hezký večer :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
20.2.10 10:52

S těmi sedačkami, výrobci doporučují po 4 max. 6 letech ji vyřadit z provozu, to kvůli tomu křehnutí plastů a pod.
U pásů to nikde uvedeno není, ale proto auto každé 2 roky chodí na technickou, kde mimojiné technik zkoumá i to, zda jsou pásy v pořádku, zasekávají se správně a pod, vždyť skoro v každém protokolu z STK najdeme mezi lehkými závadami kývající se sedadlo, drobkńou korozi a pod, to jsou věci, které přímo asi neohrožují zdraví posádky , ale jako závada již jsou a měly by se postupně řešit- oprava , výměna. A ohledně pásů, třeba po každé havárii by se měly měnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama