Vánoční skřítek

385
3.12.19 02:21

Vánoční skřítek

Ahoj. Muj dotaz je nudny, ale me to neda. Je tu, prosim, nekdo, kdo by mi rekl neco k dekoraci „vanocni skritek“? Vaze se k tomu nejaka tradice? Z ktere zeme to prislo? V poslednich dvou letech jsou toho plne obchody, lide si to vyrabi doma a ja nemuzu pochopit, ze by nekoho napadlo dat velkou cepici, pod ni nos a vousy a hle - bude to vanocni dekorace. Kdyz to zadam do vyhledavace, vyjede mi nejaky film a odkazy na nakup techto skritku, ale zadne vysvetleni. Dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9363
3.12.19 05:42

Asi Skandinávie, poslala bych obrázek, ale od včerejšího večera nic nefunguje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14587
3.12.19 06:51

Je to že Švédska…tam nosí skřítek dětem darky.
Jako by nestačil k Ježíškovi Santa Claus…
Teď cpou i skřítky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22014
3.12.19 07:13

To se divím, žes na netu nic nenašla, já už jsem skřítky zkoumala dřív a odkazů tam je spousta.

Je to ze severu, z Norska, Švédska, Islandu, Finska, co jsem se dočetla, tak když máš doma skřítka, tak mu musíš i dávat misku s něčím, nejlépe nějakou kaší, aby byl o. k. :-)

A oni nosí dětem dárky, ale někteří i dělají neplechu, tak si je musí člověk předcházet… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9363
3.12.19 07:25

Ne, nenosí. Nosí je „jultomte“. Jinak je to dospělý, prevleceny do červene, bile olemovane kamizoly a červených kalhot, na nohách černě holiny, na hlavě červenou, bile olemovanou čepici a mohutnej bilej plnovous.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
385
3.12.19 09:23

@Malike Je to že Švédska…tam nosí skřítek dětem darky.
Teď cpou i skřítky.

Mám podobný názor, ale jsme svobodná země, takže jestli se to někomu líbí, tak proč ne. Taky preferuji Ježíška a jiný druh ozdob, ale zase kdyby se to líbilo všem, tak by se nic dalšího nemuselo vyrábět. 100 lidí, 100 chutí :-)
Mě spíš zajímalo, kde se prostě ta dekorace vzala.
Děkuji všem za vysvětlení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38970
3.12.19 09:31

@Malike a tobě snad někdo nutí mít doma skřítky? Nechceš taky přestat zdobit stromeček, protože to není původní český zvyk?

Skřítků mám doma několik, líbí se.mi jako dekorace. Máme je tedy na poličce celoročně. Teď k nim přibyla adventní vesnička.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14587
3.12.19 09:58

A já mám doma na poličce Anubise a co.
Můj svobodný názor na skřítky tě pobuřuje? Nemůžu kromě cestování do zahraničí s dítětem už ani říct co si myslím o skřítcích?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9363
3.12.19 10:47
@Kosopemi píše:
@Malike Je to že Švédska…tam nosí skřítek dětem darky.
Teď cpou i skřítky.Mám podobný názor, ale jsme svobodná země, takže jestli se to někomu líbí, tak proč ne. Taky preferuji Ježíška a jiný druh ozdob, ale zase kdyby se to líbilo všem, tak by se nic dalšího nemuselo vyrábět. 100 lidí, 100 chutí :-)
Mě spíš zajímalo, kde se prostě ta dekorace vzala.
Děkuji všem za vysvětlení

Původem z Dánska, je to dekorace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47650
3.12.19 10:55

Valí se to sem vše, je to kšeft a když to někdo koupí. Už loni a letos snad ještě složitější sehnat vánoční papír aby tam nebyl Santa :jazyk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9363
3.12.19 10:58

A takhle vypadá ten, co nosí dárky ve Švédsku :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47650
3.12.19 11:04

@stock tam je taky Santa? Minimálně tak vypadá :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9363
3.12.19 11:14
@Markéta80 píše:
@stock tam je taky Santa? Minimálně tak vypadá :mrgreen:

Jo, prevzali to z USA, a po Ježíškovi ani potuchy. Ten naděluje jenom u nas :D

Od 8. století do 11. století, na začátku švédského křesťanství, bylo Asatro dominantním náboženstvím, po kterém dominovala římskokatolická církev a stala se státním náboženstvím. Od reformace během třicátých let až do roku 2000 byla země oficiálně luteránská, přičemž švédská církev byla státní církví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47650
3.12.19 11:17

@stock stejně se dětem blbě vysvětluje že dárky nosí mimino. Vali si to hned vysvětlila že má kouzla a ty dárky zmenší aby to vše unesl :mrgreen: Vali vždy říká že je dobře že u nás dárky nenosí ten dědek, prý by určitě ani neprolezl oknem. Měl by co dělat 4 patro a ještě v okně sít :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9363
3.12.19 11:20
@Markéta80 píše:
@stock stejně se dětem blbě vysvětluje že dárky nosí mimino. Vali si to hned vysvětlila že má kouzla a ty dárky zmenší aby to vše unesl :mrgreen: Vali vždy říká že je dobře že u nás dárky nenosí ten dědek, prý by určitě ani neprolezl oknem. Měl by co dělat 4 patro a ještě v okně sít :mrgreen:

Dětská fantazie je nezaplatitelna, a zvlast kolem vánoc, funguje jako hrom :palec: :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama