Reklama

Vaříme levně a zdravě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 10:13
Varime levně a zdrave

Ahoj holky. Základem těma na levnejsi a přesto zdravé vaření. Dvě podobne diskuse mě dost zklamaly, je to tam jak u hokynarek na trhu :mrgreen: takže kdo má nějaké dobre recepty, tak sem s nimi. :palec:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Reakce:

Svetluska.Lulu
Kecalka 273 příspěvků 07.10.18 10:31

Zatím se přidávám pro inspiraci. Minulý týden jsem dělala sekanou z mletého mäsa, dýně a ovesných vloček podle knížky fitrecepty. Zítra najdu recept :kytka: :mavam:

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 10:36

Já uvitam jakoukoliv inspiraci, přijde mi že varime pár jídel dokola. A taky potřebujeme nějakou kačku ušetřit, ale zase ne na ukor kvality.měli jsme velké výdaje na rekonstrukci domku.

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 10:41

Jinak dnes oběd trochu drazsi. Hovězí vývar a domácí nudle a hovezi po burgundsku s bramborem. Hovězí od sousedů beru po 10kg/130kc za kilo. Kořenovém zelenina a brambory vlastni, víno jsem dostala v září k narozeninám a nepiju ho. Takže zas tak moc to vlastně nevyšlo. :P Ale je mi jasně, že každý ty možností nemá.

Emimin7
Echt Kelišová 8841 příspěvků 07.10.18 10:47

Singapurske nudle. Jen kopiruju vlastni recept, co jsem tu uz nekolikrat daval.

Dělám obvykle veganskou verzi, i když vegan nejsem, ale napíšu komplet standard verzi.

Po celou dobu se smaží na prudko.

Na rozpálený olej klepnu vejce, rozmíchám, osolim, přidám maso se zeleninou.

Znovu osolim + přidám trochu světlé sojovky a minutu míchám. Následně vyndám z pánve na připravený talíř a pánev vytřu ubrouskem.

Přidám nový olej, po rozpálení vložím nudle, je nutné bleskurychle promíchat s olejem zhruba půl minuty a následně pánev sundat ze sporáku.

Teď vložim k nudlím maso se zeleninou a vejcem a přidám koření - sůl, pepř, zazvor, mlety cesnek, trochu cukru, hodně světlé sojovky, minimum tmavé, rýžový ocet.

Od teď míchat, dokud se nudle nezdají být od pohledu téměř suché od oleje.
Navrch můžeme/nemusíme přidat kari a krátce promíchat.

Sundat z pánve, ideálně na velký talíř a nudle prohazovat, dokud trochu nevychladnou, jinak se koření trochu spálí a jídlo ztratí chuť.

Hotovo

Recept funguje se vsemi druhy nudli krome malych polevkovych. Doporucuji ryzove.

-Vikiviki-
Povídálka 34 příspěvků 07.10.18 10:50

My třeba vaříme hodně z luštěnin. Nejvíce asi cizrna, černá čočka a fazole. Naše nejoblíbenější:

• cizrnu, namočit, uvařit. Cibulku na hrubo, porek na půlkolečka, společně zesklovažet. Okořenit curry nebo currypastou (mají v arabských/thaj­ských obchůdkách). Smíchat s cizrnou a přidat konzervu kukuřice a je to. Jíme to teplé, ale občas s istudené a je to výborné, top top top (asi to tak nevypadá, podle ingrediencí)!
  • Černou čočku nebo fazole uvařit, vedle osmahnout cibulku, nastrouhanou mrkev na hrubo, někdy porek či kustovnici čínskou (goji), curry(pasta) a vše promíchat. Zní to dost obyčejně, ale když se to dobře ochutí (currypasta se o to postará sama), je to výborné :andel:

aiwwa
Neúnavná pisatelka 16630 příspěvků 07.10.18 11:01

Já dělám často boloňské špagety, dávám hodně kořenové zeleniny, domácí protlak, oproti receptu nedávám víno. Často vařím guláš, rajskou, maso na houbách, vepřovou plec v mrkvi. Z těch levnějších jídel zapečené brambory nebo těstoviny, husté luštěninové polévky, brambory s omeletou a špenátem. Plněné bramborové knedlíky se zelím. Ušetřit se dá i tak, že kuře koupíš celé, stehna upečeš, prsa na řízky nebo na nudličky se zeleninou a zbytek vývar. Než jdu nakoupit, mám vymyšlené co uvařit. Skoro nakupujeme uzeniny, vůbec nekupuju sušenky ani limonády, vodu pijeme kohoutkovou, tím se dost ušetří. Nějakou zeleninu a ovoce vypestuju, marmelády, řepu, protlaky, kompoty, okurky atd máme vlastní, ale nemyslím, že je to velká položka co se týká šetření, stojí to čas a i nějaké náklady… Mám ráda dobré kafe, číhám na něj, když je v akci. :lol:

Příspěvek upraven 07.10.18 v 11:07

aiwwa
Neúnavná pisatelka 16630 příspěvků 07.10.18 11:06

Zítra si udělám k obědu oblíbené jídlo - nechám nabobtnat kuskus, vedle v hrnci dám přepuštěné máslo, na to najemno nastrouhám mrkev, osmahnu, přidám kuskus, vypnu, pepř, sůl a plechovku tuňáka. Většinou si na to sypu buď jarní nebo normální cibuli, případně pažitku a feferonku.

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 11:06

@-Vikiviki- u nás se právě luštěnin a a červené maso nesmí moc varit. Červené maso tak 1-2× do měsíce a z lustenin pouze červenou čočku. Muž měl zhoubný nádor na střevech. Proto to omezení.

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 11:08

@aiwwa super, tohle hned píšu do jídelníčku na příští týden. Potřebné ingredience mám doma :palec: a určitě mi to budou bastit i Holky, mají 4 a 2 roky. Mimino je na um.

Horse.Lady
Kecalka 113 příspěvků 07.10.18 11:10

Já dělám dýnovou polevku nebo omáčku (upéct dýní s batáty nebo mrkví a poté rozmixovat s vývarem a trochou smetany, podle hustoty máme buď polévku nebo omáčku) taky dělame i rizoto, když zbyde maso uvaříme rýži a hodně zeleniny a je to. Nebo takhle dělané ze zbytků kuřete těstovinový salát ten je top. :-)

aiwwa
Neúnavná pisatelka 16630 příspěvků 07.10.18 11:12

Včera jsme dojedli pórkovou polívku, dneska udělám vločkovou s drožďovými knedlíčky.
Polívky jíme často i jako hlavní jídlo, bramboračku dělám hustou, nezahušťuju moukou, ale část polévky odeberu a rozmixuju.

JanduleD
Echt Kelišová 8325 příspěvků 07.10.18 11:13

@aiwwa asi bych měla dodat, že na jídle ušetřil domacim zdrojem. V mrazáku mám 60 kurat, na dvoře ještě husy, taky máme vlastní slepice a králíky. Brambory, korenovou zeleninu atd taky vlastní, sezónní ovoce bud zpracuju na dzemy, kompot a holkám presnidavky, rajčata papriky mám zpracované na leco. Spíš i přes plné mrazaky nevím co varit :mrgreen: proto uvitam tipy na recepty.

cverunka
Závislačka 2552 příspěvků 07.10.18 11:13

Zdravé a levné je vždy to, co je sezónní. :D

1. Já teď hodně dělám pečenou sezónní zeleninu - nakrájím mrkev, červenou řepu, dýni, cibule na velké kusy, brambor, česnek, všechno pokapu olejem, osolím, přidám bylinky, zamíchám a upeču. K tomu si dáváme balkánský sýr, nebo jogurtový dresing, nebo posypu parmezánem (ten ale moc levný teda není)

2. Pak máme rádi červenou čočku na zelenině s vajíčkem. Jde udělat i z obyč. čočky.
Na cibulce osmažím na kostky nakrájený celer, pertžel, mrkev - té nejvíc, pak zaleju vodou nebo vývarem, přidám bobkový list, česnek, nové koření a rajčata, nebo protlak povařím a rozmixuji a nakonec přidám uvařenou čočku a zamíchám. Vznikne něco jako hodně hustá polévka, nebo omáčka. K tomu vařené vajíčko.

3. Bulgur se špenátem. To kupodivu milují hlavně děcka. :lol:
Zase cibulka, na ní špenát s česnekem, posolit, nové koření, chvilku povařit, přidat trochu smetany, ale dá se i bez ní. Pak zamíchám uvařený bulgur. K tomu máme buď zas vajíčko, nebo parmezán, nebo přímo do toho dávám kuřecí maso na drobné kousky.

Tak snad jsem dodala trochu inspirace, budu také sledovat. Pač někdy to vymýšlení jídel je děs.

aiwwa
Neúnavná pisatelka 16630 příspěvků 07.10.18 11:14

A co zbozňujeme je školní rizoto. Mňam.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Mišíka a Arichtevu podržely divačky: Kdyby Bagárová hrála v seriálu...

Zatímco si publikum pochvaluje nadupadný ročník, soutěžící StarDance 2018... číst dále >

Záhada Jágrových kalhot: Lidé si všímají nabušeného rozkroku, jak je to doopravdy?

Dvě zřejmě největší fotbalové legendy Petr Čech a Pavel Nedvěd a hokejový bůh... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >