Včelí úly

7.12.19 12:42

Včelí úly

Zdravím všechny!
Přeji vám všem krásné sobotní odpoledne. :mavam:
Peču zrovna cukroví a jak tak přemýšlím, co zas budu letos patlat z toho nepečeného, přemýšlela jsem i o historii včelích úlů. Přeci jen to, že vanilkové rohlíčky a linecké se k nám dostaly z Rakouska, je poměrně známá věc, ale nikdy jsem neslyšela o tom, kde se vzaly včelí úly? Jsou u nás tak tradiční a oblíbené, že formičku na ně si koupíte v každém druhém obchodu (u nás ji prodávají i v drogerii). Snad všechny kolegyně z práce je na Vánoce vyrábí, ale žádná neví nic o jejich původu. :nevim: Nevíte to někdo?

P. S. Máte někdo nějaký speciální recept na hnízda, o který se se mnou podělíte? Myslím, nějaký opravdu netradiční? Chtěla bych letos trochu zaexperimentovat. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2032
7.12.19 12:59

@Zmrzlina1945 Původ neznám, ale je to dobré zamyšlení :-). Doma jim říkáme vosí hnízda.
Recept mám klasický, ale jedna moje známá dávala do náplně jako ozvláštnění nastrouhané ořechy a bylo to fakt super.

EDIT:
https://cs.wikipedia.org/…hn%C3%ADzdo_(v%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD_cukrov%C3%AD)

Zaujala mne ta slámová košnice!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6666
7.12.19 13:11

To je zajímavá otázka. Ještě mě napadá jedna, všimla jsem si že jsou dva tábory pro jeden je tradiční včelí úl z piškotu (k nim se jako silný alergik počítám i já) a pro druhý je to směs z ořechů a másla a teď co bylo dřív :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3515
7.12.19 13:15

U nás v rodině se třeba včelí úly nikdy na Vánoce nedělaly. Budu je dělat letos poprvé, už mi v kuchyni měkne máslo. :dance: Formičky a stojánek mám z Tescomy.

Jinak k historii jsem našla na netu :
Historie vosích hnízd je zahalena tajemstvím. Nejedná se totiž o celosvětově či alespoň celoevropsky rozšířenou lahůdku. Samotné cukroví se ovšem připravuje už stovky let. Možná vás ale překvapí, že původně nemělo souvislost s Vánoci, ale se zimním slunovratem. Na tento den či spíše na nejsilnější noc roku se připravovaly různé cukrovinky, které měly spíše obřadní charakter. Zavěšovaly se přitom nad stáje a vchody do domu, stejně jako na ovocné stromy apod.

Což je vtipné, protože jiné zdroje uvádějí, že jde o novější typ cukroví :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6666
7.12.19 13:23

@MrsNorris Tak možná ta piškotová varianta, protože takové tvrdé piškoty a křupavé sušenky ze kterých jde udělat „mouka“ je poměrně nová záležitost. (Samozřejmě nepočítám židovské macesy, ale ty nevím jak přesně vypadají).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3515
7.12.19 13:32

@Heivka Oni možná v té citované části mysleli vánoční cukroví obecně, když to teď čtu znovu :think: I když zrovna ten přírodní motiv u úlů mi pohanstvím zvlášť zavání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14463
7.12.19 13:51

@Zmrzlina1945 o historii tedy nevim nic, ale delavala je i moje babicka, takze novinka to nebude..
Ja jsem uz zkousela hodne receptu a uplne nas nejlepsi, ktereho se kazdorocne drzim, jsem vlozila loni sem do receptu.
Jinak netradicni jsou pro me asi marcipanove uly :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.12.19 14:02
@Heivka píše:
To je zajímavá otázka. Ještě mě napadá jedna, všimla jsem si že jsou dva tábory pro jeden je tradiční včelí úl z piškotu (k nim se jako silný alergik počítám i já) a pro druhý je to směs z ořechů a másla a teď co bylo dřív :think:

Nevím co bylo dřív, zda úly z piškotů nebo ořechů, vejce nebo slepice? :lol: Vím, že manžel a děti mé kolegyně mají také alergii na ořechy. Dělá proto úly ze směsi rozmixovaných ořechů, rumu, cukru, másla a Lotus sušenek. Náplň prý tvoří z domácího likéru z Ledových kaštanů, který je dost hustý, aby nevytékal. Přemýšlela jestli je zkusit. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.12.19 14:05
@lucynka25 píše:
@Zmrzlina1945 o historii tedy nevim nic, ale delavala je i moje babicka, takze novinka to nebude..
Ja jsem uz zkousela hodne receptu a uplne nas nejlepsi, ktereho se kazdorocne drzim, jsem vlozila loni sem do receptu.
Jinak netradicni jsou pro me asi marcipanove uly :think:

Právě, že poprvé jsem včelí úly ochutnala jako malá u prababičky. Byly světlé z ořechů a takové hodně špičaté (prstě trochu jiný tvar formičky než se dělá dnes). Takže si také myslím, že to nebude nějaká novinka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2032
7.12.19 15:01

@MrsNorris To je zkopírované odsud, že? https://www.jimeto.cz/vosi-hnizda/ :)

Narazila jsem ještě na toto:
https://www.extralife.cz/…ly_1579.html
Tam se mi líbí myšlenka o tvarech cukroví:

Dříve se na svátky pekly koláče, které se rozdávaly koledníkům – právě v kulatém tvaru, symbolizující slunce. Další tvary odkazovaly například na podobu rituálních zvířat. Tradovalo se, že cukroví ve tvaru zvířete přenese na obdarovaného sílu a vlastnosti toho daného zvířete.

Takže úl by symbolizoval nějakou hojnost medu, úrody? A z vlastností na nás po požití přejde včelí pilnost? :)

různé tipy na obměnu receptu a různé recepty:

A co na to Maurer?
https://radiozurnal.rozhlas.cz/…urer-7182491

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2032
7.12.19 15:07

A ještě jedno vysvětlení tady:

Historie vánočního cukroví by měla sahat přibližně do 16. století, kdy první cukroví nemělo mít dnešní podobu. Dřívější podobou cukroví byly figurky z ovoce, které děti po tom, co si s nimi pohrají, měly sníst. Cukroví v historii mělo i ochranářskou funkci, kdy mělo chránit rodinu a celé hospodářství před temnými silami. Typickým příkladem je cukroví v podobě vykrajovaných zvířat, kdy to mělo chránit živá zvířata v hospodářství, cukroví ve tvaru kruhu bylo symbolem slunce a věšelo se na domy či ovocné stromy.

https://cs.wikipedia.org/…cukrov%C3%AD

My je doma teda taky děláme z piškotů, podle receptu vytrženého z nějaké staré kuchařky. Přidáváme ovšem pravé kakao, takže jsou hnízda / úly hodně tmavé. Když jsem je dělala úplně poprvé sama, dala jsem granko a divila se, jak jsou anemické :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53948
7.12.19 15:23

Nepecene budu delat prave vceli uly (mam recept, kde se davaji piskoty), rafaelo kulicky, medovnikove kulicky. To je staly repertoar, ze to decka chteji. Poprve chci zkusit toffifee a ferrero jsem nasla recept.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat