víra a IVF

Anonymni
4.8.08 11:51

víra a IVF

Ahoj všem, ráda bych se zeptala, jestli jsou tady věřící a jejich názor na IVF. Jsme věřící a pořád se plácáme v tom, zda IVF ano či ne, zda na to máme právo. Potýká se někdo s něčím podobným?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2011
4.8.08 12:06

POčkej, nějak to nepobírám. Jako že věřící lidi by neměli podstoupit IVF? Źe Bůh by si to nepřál?.. Myslím, že je jedno, jak k miminku přijdete. Jestli přirozeně, pomocí IVF, adopce, nebo jiných metod.. POdle mě spíš záleží na tom, jestli to děťátko budete milovat. To jsou největší zásluhy. Taky jsme věřící a vím, že kdyby se nám nedařilo zplodit dítě přirozeně, budu dělat všechno proto, abych ho měla. A bude mi fuk, jeslti tak, nebo onak..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.8.08 12:11

Pokud se v tom plácáš, tak si uvědom, že poslední slovo má Bůh 8) Můžete podstoupit IVF a přesto dítě nemít a pak se může taky stát „zázrak“ a po letech snažení najednou počnete dítě přirozenou cestou …

• Nahlásit
  • Citovat
9867
4.8.08 12:21

Nedá mi to nereagovat, tak vstupuji se svým názorem:

Pokud církev zakazuje i bariérovou i hormonální antikoncepci, připadá mi logické, že stejně bude zakazovat i asistovanou reprodukci. A mně osobně připadá obojí jako nesmysl - ale to je pouze můj osobní názor.

Takže si myslím, že pokud jsi v životě někdy využila ochranu před početím, ať už jakoukoli, není důvod nejít na IVF.

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10813
4.8.08 12:41

a kdyby jste sli tak Te Buh nebude mit rad?? zas myslim nic se nema prehanet ani vira ne- a jestli opravdu takhle premyslis tak je asi laska k Bohu vetsi nez touha mit dite nebo uz nevim… ale ne promin– ja neverim - jen v sebe a svou silu zit a vsechno zvladat- a tak tohle proste nechapu ale jak uz psal nekdo vys tak pokud „by si to Buh nepral tak neotehotnis ani po IVF“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.8.08 12:46

Ahoj, jsem taky věřící a studuju etiku na teologické fakultě, ale na tohle je odpověď těžká…

Pokud jde o přitozenost nebo nepřirozenost početí, tak se římskokatolická církev z mnoha důvodů staví k metodám umělého oplodnění rezervovaně, ale pokud vím, tak dosud neřekla, že by početí mimo přirozený pohlavní styk jako takové bylo pro katolické věřící vyloženě zakázané, jako je tomu např. u interupce - jenže v souvislosti s interupcí je právě ten problém: konkrétně při IVF totiž dochází k tomu, že se „vyrobí“ vícero embryí a ta, která se nevpraví do matčina těla, se prostě zlikvidují, což je defacto totéž jako interupce a tudíž vražda a tudíž… Existují i jiné metody umělého oplodnění než IVF, umělá inseminace a další. Dnes se obvykle nedělají, protože IVF je považována za modernější, účinnější atd. Ale co si zkusit promluvit s nějakým odborníkem (myslím gynekolog, centrum asistované reprodukce apod.), jaké metody existují a jak se při nich zachází s embryi atd. ?

Je to těžké, sama nevím, co bych dělala v situaci, kdy bych nemohla mít „normální cestou“ dítě. Teď si myslím, že bych asi radši upřednostnila adopci, ale kdoví, jak bychom se s manželem rozhodli, kdybychom to skutečně museli řešit. Každopádně si myslím, že zrovna do IVF by nám svědomí jít nedovolilo, když už tak nějakou jinou metodu, ale jak říkám, když to neprožívám, těžko mohu vědět, co bych dělala…

Asi bych odděleně zvažovala 2 věci: 1. napřed, jestli mi svědomí dovolí vůbec početí za pomoci asistované reprodukce, ono se řekne, že „když nemohu mít dítě, tak to asi Bůh nechce“, ale je to opravdu tak? Nechce to On? Nebo je v tom jiný důvod, který vyplývá z přítomnosti zla ve světě, vždyť dnešní tolik rozšířené problémy s plodností jsou vlastně důsledkem civilizačních změn, za které nese odpovědnost člověk, takže asi nejde jen tak šmahem říct, co je nebo není Boží vůlí. a pak 2. bych se zabývala právě tou výše zmíněnou ochranou života - co se děje během té které metody asistované reprodukce s embryi atd.

Toť jen můj osobní názor, doufám, že jsem nikoho nepobouřila - nechci nikoho soudit, ani dělat chytrou, jen pomoci tazatelce, což nevím, jestli se mi alespoň malinko podařilo :oops: :roll:

Tak přeji, ať se rozhodnete tak, jak to zrovna ve vašem případě bude správně, nemyslím si, že by to bylo rozhodování snadné a černobílé, tak držím palce :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.8.08 13:14

Díky všem za názor a moc dobře vím, že si to musíme rozhodnout sami. On problém není v tom, že by to někdo zakazoval, ale jak píše Jana Terezie, v případných zbylých embryích. U nás, vzhledem k manželově velmi špatnému spermiu, žádná jiná možnost než IVF opravdu není.
Je pravda, že často přemýšlím, jestli Bůh opravdu chce abychom neměli děti. A přesvědčená o tom nejsem, spíš to vnímám, jako zkoušku, zda jsme schopni pro to udělat něco navíc. Ono to zní blbě, ale nevím, jak to líp vyjádřit, snad to pochopíte. Taky vím, že když to nevyjde, tak to nevyjde a hotovo. Neberu to tak, že by to byl konec světa.

• Nahlásit
  • Citovat
5811
4.8.08 13:14

Nevím, k jaké církvi se hlásíš, předpokládám, že k nějaké křesťanské.

My to kdysi s manželem řešili, jako problém jsme viděli ne „nepřirozenost“ IVF, protože stejně „nepřirozená“ je třeba i adopce :wink: , ale respektování „Nezabiješ!“, čili ochranu už existujícího života, a ten bereme od spojení vajíčka a spermie (proto třeba nemáme problém s bariérovou antikoncepcí, spermicidy, … ale s tělískem, HA, tedy s prostředky, které sice především brání početí, ale v části případů, kdy k němu přece jen dojde, můžou vyvolat velmi raný potrat, už ano).
Takže z metod umělého oplodnění IUI určitě ano, IVF za předpokladu, že se žádné z embryjí nebude likvidovat - tzn. po jedné stimulaci oplodní jen takový počet vajíček, kolik bychom případně byli schopni zvládnout dětí (ne najednou - včetně případného zamražení embryjek na pozdější KET), i kdyby jich dozrálo víc (samozřejmě šance, že by z každého embryjka bylo mimčo, je fakt malá), preimplantační diagnostika s cílem vyloučit a zlikvidovat „vadné“ embrya ne, případná redukce taky ne.
Nakonec máme děti přirozenou cestou.
Jo, a jsme z Apoštolské církve, čili letniční.

Přeju dobré rozhodnutí korunované úspěchem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1177
4.8.08 13:24
Jana Terezie píše:
Existují i jiné metody umělého oplodnění než IVF, umělá inseminace a další. Dnes se obvykle nedělají, protože IVF je považována za modernější, účinnější atd.

Myslím si, že zrovna tohle není pravda. Naopak, tam kde to jde se nejprve zkouší šetrnější metody a inseminace mezi ně rozhodně patří a dělá se běžně. Zrovna naše dcera je po IUI.

Milá anonymní, rozhodování určitě nemáš snadné. A nevím, zda už jsi byla někde na vyšetření nebo ne a jestli je pro vás IVF jediná možná cesta jak mít své biologicky vlastní dítě. Já nejsem věřící, můj manžel ano. Bereme to takto: Pokud má člověk nemocný žlučník, ledviny nebo třeba má chřipku, jde k lékaři. Pokud je nemocný reprodukční systém, jdeme také k lékaři…a nikde není napsáno, že vás v centru asistované reprodukce poženou na IVF sotva překročíte jejich práh.

..ale souhlasím s JT, že diskutabilní z hlediska víry může být zacházení s embryi, která jsou jaksi „navíc“. Ovšem u IUI nic takového nehrozí. Jde jen o to, že se spermiím ušetří cesta a vpraví se přímo do dělohy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
692
4.8.08 14:20

Anonymní, byla jsem před 2,5 roky ve stejné situaci. Manžel měl velmi špatný spermiogram a i díky tomu se nám IUI nepovedlo. Manžel je věřící a právě se také neustále zamýšlel nad otázkou, zda IVF ano či ne. Bohužel u něj převládal názor, že když nemůžeme mít děti přirozeně, tak si to Bůh asi nepřeje a nebyli bychom dobrými rodiči :? .

Já jsem si nakonec IVF vydupala (zašla jsem tak daleko, že jsem mu řekla, že pokud s tím nebude souhlasit, rozejdeme se :oops: ). Věděla jsem, že je to moje jediná šance, protože na další IVF už manžela nepřemluvím. Zavedli mi 2 embrijka a zbytek zmrazily (takže nic se nevyhodilo nebo nezničilo!!!) a měla jsem velké štěstí v neštěstí, protože po 9 měsících jsem porodila krásnou dceru.

A co manžel na ni? Stále je z ní úplně hotový a sám plánuje, že pokud se nepodaří přirozeně, půjdeme na KET popř. druhé IVF.

Takže si asi Bůh nemyslel, že bychom byli špatní rodiče

Držím ti pěsti, ať se dobře rozhodnete. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
4.8.08 21:27

Mám první dítě po první IUI, druhé „přirozeně“ neplánovaně. Jejich smích bych dneska klidně vyměnila za všechny „-ismy“ světa, už mně přešel i ateismus. Jestli chcete hloubejte zda máte právo, jde o individuální rozhodnutí (to je povinné), rodičovství dokáže „duchovní integritu“ hlásanou nejrůznějšími pámbíčkáři plně nahradit a navíc má nepopiratelnou váhu z hlediska zachování druhu.
Anebo si pořiď potomka s „požehnáním božím“ s nějakým plodným samcem.
Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
aňa.š
5.8.08 09:21

Ahoj anonymko, taky mě v budoucnu čeká s velkou pravděpdobností IVF. Věřící jsem taky, ale podle mého názoru se nejde jenom modlit, aby ti Bůh seslal mimčo. Musíš pro to udělat taky něco sama. A navíc už od malička vím, že život není procházka růžovým :,-(em. Přeji Ti hodně štěstí s s´t Vám to s mimčem vyjde :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
5.8.08 12:49

mne to rozum taky nebere, ale budiz a nevyjadruji se k tomu. Ale co mne vytocilo, kdyz asi pred pul rokem byla v Polsku kauza, kdy polsti knezi zakazovali umele oplodneni, ze to neni prirozene. Zrovna oni - snad jako najust, ze jejich sperma je na nic? Prijde mi to pokrytecke a neda mi nevzpomenout si na vtip: Bavi se mezi sebou dva knezi a jeden se pta druheho - myslite, ze se dockame zruseni celibatu a druhy na to - no my bohuzel asi ne, ale doufejme ze nase deti ano…

• Nahlásit
  • Citovat
5.8.08 13:01

tak jsem se zaregistrovala, abych nebyla za anonymku :-)

aňa.š. - život vážně není procházka růžovým :,-(em, to vím až moc dobře a že bez svého přičinění ničeho nedosáhnu, i když někdo jiný třeba jo
BaraF - plodný samec je opravdu geniální nápad, jenom mi není jasné, jak si představuješ to „boží požehnání“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama