Vlhký byt/plastová okna

63
2.3.05 21:12

Vlhký byt/plastová okna

Ahoj holky,
chodím sem jenom občas, ale marně hledám nějakou praktickou radu ohledně plastových oken. Bydlíme ve staré zděné bytovce kde je zateplená pouze severovýchodní strana domu a hodně se nám na oknech sráží vzdušná vlhkost, nehledě na to, že již není funkční sušárna a my musíme prádlo sušit doma. Okna máme samozřejmě také stará, zralá na výměnu, jsou zaplesnivělá od té neustálé vlhkosti a já musím každé ráno celá skla setřít a vysušit. Na zdech se nám sem tam objeví plíseň, ale to je opravdu vzácně. A teď ten dotaz. Ve firmě která dodává plastová okna nám řekli, že plastovými okny vyřešíme náš problém s vlhkostí, která se nebude na oknech srážet, protože tolik neprochladají jako ta která máme. Ve firmě s dřevěnými okny nám plastová okna absolutně odsoudili, že jestli je to u nás s vlhkostí jak říkám, tak s plasťáky doslova zplesnivíme včetně stěn! A já vás chci tímto poprosit o radu jak to vlastně je? Co je teda lepší? Neznám totiž nikoho, kdo by řešil problém s tak vlhkým prostředím v bytě, znám spíš opačné extrémy. U nás v domě žijí jenom samí důchodci a plastová okna mají jenom jedni, ale ti tolik nevaří, neperou a nenafuní jako čtyřčlenná rodina, takže oni se plísně bát nemusí. Abyste mi rozuměli, nejde mi ani tak o to, jestli bude plíseň i na nových oknech, ale o to, aby se to nezačalo srážet, místo na oknech, na stěnách :cry: . Z těch nabídek firem mám totiž pocit, že se jenom předhánějí o kšefty a žádná nedá rozumnou radu. Snad jen to, že bychom měli zateplit celý byt. Na to ale nemáme
Sali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

879
2.3.05 22:21

AHoj!
My máme doma úplně ten stejný problém.Okna jsme letos v létě vyměnili, dřevěná - eurookna s ditermem - izolačním dvojsklem.Vlhkost se nám snížila z bývalých 70% na 60%, výhoda bych řekla je mikroventilace - větráš jenom trošičku.Dřív jsme měli okna kastlová - 2 okna za sebou a od listopadu jsem neměla šanci vidět ven - stále buď zamrzlá nebo po nich stíkala voda.Teď se nám omokřuje tak 6 cm ve velkých mrazech.A prý ani to by být nemělo.Problémy s plísní znám taky důvěrně - neustále jsem běhala se Savem.Letos musím zaťukat se nám dělá minimálně a to v těch exponovaných místech - venkovní rohy - tepelné mosty.Ale tou výměnou jsme si určitě pomohli.
Jediné, co mě děsí, je že v místech, kde se ta okna mlží se v silikonu začínají objevovat černé tečky - určitě zase plíseň.Výrobce mi říkal, že to mám postříkat Savem (jak důvěrně ho znám! :wink: ), tak jsem štětečkem natírala, ale stále tam ty mapky máme.Sice v menším rozsahu, ale jsou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
2.3.05 22:32

Jsme na tom úplně stejně, Savo je můj přítel číslo 1 a první věc kterou ráno dělám - ještě v pyžamu pucuju okna. Chystáme se je příští rok měnit a tak mně napadá, kam se ztratí ta vzdušná vlhkost když se pořídí „lepší“ okna? Z plísně na stěnách mám hrůzu, té jsem si u rodičů v domku užila až nad hlavu :cry: , ale skončilo to ve chvíli, kdy si oni pořídili plastová okna a my se odstěhovali do svého, tímpádem tam už tolik nenadýchají. Nebo je to fakt těmi okny?
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
6429
2.3.05 22:33

Když budeš 2× denně důkladně větrat (min. 10 min, aby se kompletně vyměnil vzduch), tak by to mělo být s plastovými okny OK. Jakmile budeš větrat málo, třeba jen trochu na ventilačku, tak klidně zplesniví i byt, který do té doby neplesnivěl… stačí nemít možnost jej řádně vytopit a je to tu…
E.

Jo a je dobré mít doma vlhkoměr, podle něj se řídím,kdy je potřeba už větrat, protože odhadem to neuhlídáš…

• Sušení prádla v bytě je fakt problém, kombinuješ-li to s vařením, bez pořádného odsavače par… + plastová okna prostor hermeticky uzavřou, takže nedochází k žádné výměně vzduchu, dokud nevyvětráš… to si zaděláváte na stále plísně + jestli v tomto prostředí budou děti, tak to může způsobit značné zdravotní problémy… Důležité je odstranit příčinu vlhkosti.. i kdybyste měli kvůli tomu pořídit sušičku prádla a pořádnou digestoř… + si zvykli, že i v mínus mrazech je potřeba fakt pořádně větrat… :cry:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Radina
2.3.05 22:56

Efi, jaká je ideální vlhkost v bytě? Já zatím vlhkoměr nemám a řídím se fakt těmi okny. Jak se začnou mlžit, tak větrám, což je tak 6-10× za den, ale plísni na oknech jsem se nevyhnula. Českým vodníkům by se u nás docela líbilo :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
879
2.3.05 23:45

Já jsem po té ideální vlhkosti pátrala a měla by být asi 45 - 50%.Ale je to pro každou místnost jiné.My máme těch 60%, to je moc, ale nevím co s tím.Jedině zateplit dům, ale to u nás není jen na nás :cry: Jediná výhoda je, že náš syn má dost často bronchitidy a to se má vzduch vlhčit.Tak nevlhčím, to bychom zplesnivěli.Prádlo doma nesuším, to fakt není možné.Digestoř jsme pořídili z odtahem ven, recirkulační byla úplně na nic - při vaření těstovin jsme neviděli ven z kuchyně ani za parného léta.
Celkově prý ta vlhkost je problém v konstrukci domu,špatné izolace, zdi, ale co má člověk dělat, když dům má 30 let a už jsme do něho nacpali tolik peněz, že stěhovat se by byla ekonomická sebevražda :roll: !

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2185
3.3.05 06:30

Ja mam jen jednu poznamku k plastovym oknum. Ted jsem na CT videla reportaz v Cernych ovcich, ze plastova okna by se nemela „potit“, jsouli koupena-montovana od roku 2002 (pretim byla norma, ze byly mene kvalitni a potit se mohly). Ja doma kazde rano utiram potoky vody pod oknem, strikam Bref proti plisnim, cerne tecky taky nemizi, horsi je, ze se take objevuje nekdy jakesi cernani na zdi hned u oken, asi plisen.. .nevim co s tim. Asi zkusim to castejsi a intenzivnejsi vetrani…ale stve me to…
tak to jen na doplneni problemu s plastovymi okny…

H.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.3.05 08:28

ahoj,

taky mame doma plastova okna,ale bydlime v panelaku.mame je asi pres rok.
jednu zimu jsme problem s rosenim nemeli.ale pak se narodil malej a my jsme nainstalovali vnitrni zaluzie.a tuhle zimu jsme uz stirali z oken potoky vody.takze jsme omezili stahovani zaluzii,na zimu si proste budu zatahovat zavesama a pekne me to taky stve:-)
k tem Cernym ovcim-ja jsem trochu nepochopila,jak norma urcuje,ze se okna nemaji nebo maji potit.okno se bude potit vzdycky pri urcitejch podminkach,rika se tomu rosny bod.
taky je pravda,ze je dobra digestor s odtahem ven,cirkulacni digestor pouze filtruje vzduch,ale vlhkost neodvadi.

okna jsme menili proto,ze tema staryma hrozne foukalo,ale fakt dost.
je to tezky poradit,nejhorsi je,ze si dobry okna clovek porizuje proto,aby nemel zbytecny tepelny ztraty z bytu a nakonec pak musi vetrat a vetrat…:-)))
Moninda

• Nahlásit
  • Citovat
488
3.3.05 08:46

Je pravda, že s plastovými okny se musí hodně větrat, jinak začnou problémy s plísněmi i tam, kde dřív nebývaly. Mojí známé takhle zplesnivěl skoro celý byt, nebyla zvyklá denně větrat…a pak se teda divila :?
Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
3.3.05 09:01

Ahoj, moje máma má plastová okna a šíleně se jí potí.Má tam i plíseň, které se nemůže zbavit.Topí, často větrá, ale byt pod ní (v přízemí) je neobydlený, tudíž nevytápěný a tak ten svůj byt nemůže nikdy vytopit pořádně.Jen pro informacci: jsou to nově zrekonstruované byty staré 7 let.Pod ní nikdy nikdo nebydlel a celou tu dobu má s tímto problémy.Jinak já mám v panelákovém bytě v září 2004 měněny dvě okna za plastová a docela si říkám, jestli nebyly lepší ty dřevěné, které netěsnily a tolik se nepotily.Naštěstí jsem ty okny neplatila já, ale vlastník domu. Tak nevím. Každá okna asi mají své mouchy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.3.05 09:54

Ahoj,
bydlíme v novém bytě a problém s vlhkostí řešíme od samého začátku, topíme, větráme, používáme mikroventilaci a přesto už jsme měli plíseň nejen na zdi, ale i na matracích a skříni a to je 20cm od zdi. Máme digestoř s odtahem vem, ale velký problém je prádlo, nemáme balkon a v nové bytovce není sušárna. Zkoušeli jsme to reklamovat, ale nikde odvolání, jen nám řekli, to co už důvěrně známe: topit, větrat alespoň 20min. denně tak, aby byl trochu průvan (s 2 malýma dětma) a do dvou až třech let to bude dobrý. Tak uvidíme, ale nevim nevim.
Přeju správnou vlhkost v bytě a hlavně bez plísní
Verča

• Nahlásit
  • Citovat
554
3.3.05 10:59

Ahojky holky,
tak já se taky přidám se svojí zkušeností.
My bydlíme v novém bytě -s plastovými okny. Shodou okolností postavený tou samou firmou, co byla v těch Černých ovcích. každé ráno utírám litry vody z oken, plíseň mám nejenom kolem oken, ale i všude na zdech. A to větrám jak idiot denně aspoň dvě hodiny + celý den mikroventilace. Maximální vytopení bytu je na 19,5 stupně. Víc prostě ani ťuk. Takže asi takhle. A to, že porušila ta firma v našem případě zákon, jí absolutně nezajímá.
Zbavit se toho lze asi jenom tím, že člověk zateplí celej byt nebo dům a bude kupovat litry Sava. Jinak asi opravdu ne. Já po téhle zkušenosti bych šáhla asi po oknech dřevěných :roll: Ale jestli jsou lepší, to nevím. Tipla bych, že jo - podle laického úsudku :?
Mějte se krásně,
Bakoule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
10.3.05 00:23

Radino,

názory na ideální vlhost se liší. Většinou se uvádí 45-55%, pod je vzduch moc suchý, musí se zvlhčovat, nesvědčí ani plovoucím podlahám apod. Někde se uvádí až 60% Nad 65% je problém s roztoči a plísněmi. Pohlahy rády 50-65%. Podle slov firmy, co okna dodávala - větrat až když je oroseno je pozdě. Ale jde o to, že ty info vztahovali k oknům typu 1.1, kde je rosný bod jiný než u jiných typů. Čím levnější a tenčí sklo, tím snadněji se kondenzuje voda.. Nebo může být problém v izolaci baráku jako takového. Kde se kondenzuje voda uvnitř jednotlivých stěn baráku /nyní se dělá zeď, zateplení+povrch/, když je to špatně udělané, tak kondenzuje voda uvnitř a zdi jsou vlhké a pak se to prostě nedá uvětrat. Jinak nám se plísně udělali, když jsme kvůli malé začali nyní v zimě méně a kratší dobu větrat, protože v té místnosti tráví celý den kromě spánku. Nyní holt větrám, když spí a když je tu moc zima, tak ji nabalím, než se to dovytopí. Od té doby, co větráme pořádně, se nám už nikdy okna nerosila, plísně se snad také nevrátí. Stěny jsme potřeli antiplísňovou barvou, nově přemalovali a snad už je to OK…
Se starými okny, která netěsnila, vlastně docházelo ke stálé cirkulaci a natahování čerstvého vzduchu podtlakem a odvádění teplého přetlakem, tak plísně nevznikly, i když s emálo větralo.. U hermetikcy uzavřených plastových oken se fakt musí 2× denně na 10 min. otevřít okno dokořán, aby např. u nás byla vlhkost kolem 50-55%. Včera večer jsme moc nevětrali, ráno vůbec - hodnoty: ráno 60%, kolem poledne už skoro 70%, tak jsem větrala asi 10 min ale jen na ventilačky.. za 2 hodky zase skoro 70%.. A to při vaření pouštím digestoř, je ale asi „slabá“… Takže nyní jsem tam vymrazila a ráno snad bude kolem 50%… Ráno musím větrat znovu.. Zkrátka každých cca 12h… Už aby bylo léto.. to mi to větrání nebude tolik vadit… Končím román a smekám před těmi, kdo to dolouskali až sem..
E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
258
10.3.05 08:51

ahoj
efina ma naprostou pravdu. pokud ma clovek nova tesna okna a jeste neprilis kvalitni, je vetrani nezbytnost. Myslim, ze mezi drevenymi a plastovymi okny neni zas tak velky rozdil, protoze v soucasne dobe jsou vsechna kvalitnejsi okna naprosto tesna.Problem muze byt spis v osazeni oken do zdi-pri nespravnem osazeni vznikaji tepelne mosty a tam se pak prave nejvic tvori plisne, protoze je povrch zdi okolo okna daleko chladnejsi a srazi se na nem vlhkost.

Podle normy by se mel vzduch v byte vymenit nejmene jednou za tri hodiny. to by v praxi znamenalo otevrit kazdou hodinu na deset minut okna dokoran.
za deset minut se obcerstvi vzduch, ale nestihnou vychladnout steny, takze se pak znaze vytopi
na to u nas kvuli starym oknum, ktera vetrala sama nikdo neni zvykly. Pripadne se da taky udelat pruvan-otevrit dve okna na opacnych stranach bytu a je to vyvetrany za par minutek. Taky na to myslet pri sprchovani a vareni-jedna sprcha nasyti vzduch asi 0,5 litrem vody a u vareni to muze byt jeste horsi-proto otevrit okno na zacatku cinnosti, aby mohla para ven a treba zavrit ostatni dvere, aby nesla do celyho bytu. Taky pomuze priklapet hrnce, kde se neco vari a para pak zustane pod poklickou.
pokud se vam delaji plisne za nabytkem, pomuze ho trochu odsoupnout od zdi, aby tam lepe cirkuloval vzduch.

idealni vlhkost je okolo 45% (plisne maj rady i o hodne nizsi i o hodne vyssi, takze suchy vzduch take neni idealni)
navic pri zavrenych oknech stoupa dost vyrazne hodnota CO2 ve vzduchu, coz muze vest k bolestem hlavy, unave a tak.(v 12 m2 loznici, kde spi dva lidi a kde se nevetra, stoupne po 4 hodinach koncentrace CO2 na hygienicky zavadnou mez a po 8 hodinach uz se jedna o slabou otravu.spanek v takto zamorenem prostoru muze snizit vykonnost cloveka druhy den az o 50%)

My vetrame jak zbesili, a s plisnemi problem nemame( bydlime v panelaku s plastovymi okny) Proste to chce tlustou perinu na noc a teply ponozky pres den.Taky uz se tesim na jaro, az bude teplo a vetrani nebude problem vubec.
Doufam, ze jste neusnuly a ze sem vam trochu poradila. Carolin

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
880
10.3.05 09:19

My máme plastová okna v celém domku který je starý asi 70 let a problém s plísní jsme nikdy neměli.Okna se rosí jen v kuchyních a to při vaření protože jsme ještě nekoupili digestoře.Takže se musí pri vaření větrat,jinak se nám okna nikdy neorosila,asi hodně záleží jaká firma okno dodá a jak je správně umístí.Protože máme malou holčičku větrám jen ráno když vylezeme z pelíšku a a nebo když jsme venku a okna se stejně nerosí.
Binky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama