Vybíravé dítě

119
6.10.07 23:11

vybíravé dítě

Ahoj maminky,
jestli tady taková diskuse už proběhla, nasměrujte mě :wink: Jinak prosím o radu ohledně neuvěřitelné vybíravosti téměř tříletého syna. Každý oběd, každá večeře je utrpení, mám už z toho předem hrůzu (jen ji nedávám najevo - doufám 8O ) Ofrňuje se snad už nad vším, co mu nabídnu, lhostejno, zda jde o maso, přílohy, zeleninku, kašičku, protestuje proti VŠEMU. „Nechutná!!“ kňourá, aniž by to zkusil. Trvá to už příliš dlouho na to, aby to byla jen nějaká přechodná záležitost. Přitom je ho pořádný kus; je mi záhadou z čeho, když nic nejí… tak půl roku určitě. Předtím jedl krásně, všichni ho chválili, a teď tohle. Navíc kazí jídlo všem soustolovníkům, protože se v tom vrtá, plivá, nimrá, kňourá, prostě děs. Snažím se to ignorovat, nebo si vymýšlím pohádky o silných rytířích, kteří potřebují svaly z masa apod. Prostě cirkus, až si připadám jako blázen, kvůli 2 lžičkám půlhodinové představení :( Kde se to vzalo? U stolu je vždy pohoda, klid, nevybíráme si, nikdy jsem ho nenutila násilím do nečeho, co mu nechutnalo, nemá žádné „vzory“ k takovémuto chování… znáte to někdo? Má jít v listopadu do školky. Buď ho přemůže síla kolektivu a bude jíst hezky, nebo ho vyrazí po pár obědech :roll: Jak na něj?
Díky
tutu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6429
6.10.07 23:53

Ahoj, moc neporadím, spíš se ještě poptám..

Když nejí, kdy a co jí dalšího?
Ignoruje jen teplé obědy a večeře, ale svačinky (jaké?) procházejí dobře?

Nemůže přece nejíst nic… snad pak nedostává nějaké kalorické svačinky, aby mu nechyběla energie a tak… to by pak schválně klidně nejedl… a čekal na ty alternativní svačinky…

Možná má jídlo přejedené? Co zkusit obměnu… Nebo naopak - možná jej nevaříš vždy stejně = vadí mu, že to jídlo nemá přesně tu chuť, kterou si myslelo? Mohl se v tomto vnímání nepozorovaně posunout a chce specifickou chuť.. a když ji nenajde, tak to nechce… a dřív to klidně nedělala…

Zkus ještě popřemýšlet, co bys napsala..

Víc mne mementálně nenapadá… jsem moc unavená…

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2185
7.10.07 00:24

Ahoj.
Tak ja jsem v tomhle tvrda. Kdyz dcerka neji a navic u toho dela sceny, vymysli si a hraje si s tim, je pro ni konec jidla a dalsi jidlo az treba po delsi dobe. (zadna svacinka za pul hodiny).
Kdyz neji veceri, jde spat hladova… Ja verim tomu, ze kdyby telo zadalo jidlo, tak si rekne… Takze ja bych sazela na to, ze to na vas zkousi (jako obcas moje dcera), upoutava vasi pozornost.
Ma dcera jednou snedla za cely den jen treba jeden rohlik a pila vodu. A v pohode. Nestezovala si, ja jsem to take presla a je zdrava… Naopak nekdy ma obdobi, ze ji od rana do vecera, ze si rikam, ze je to az nezdrave, jak se porad cpe a bojim se, aby ji nebolelo brisko, kdyz toho tolik sni a smicha (ze se to ani nestiha stravit a uz ma dalsi jidlo), ale taky v pohode :-), nikdy ji nic nebylo.

Jedine, na cem mi zalezi je pitny rezim, do piti i nutim, ale jidlo fakt neresim…

Takze kliiid, nevsimat si toho moc…

H. a take trilete ditko :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
7.10.07 08:54

Naprosto souhlasím s hromix.
Nechat vyhladovět. Hlady neumře. A pokud otravuje u jídla ostatní - tak at si v té době sedí v pokojíčku. Hraje to na vás a zkouší co mu projde.

U nás jednu dobu zabral na blbiny (hlavně strááášně dlouhé jezení :roll: ) minutka do kuchyně. Dala jsem malému jídlo, nastavila čas a řekla, že má 15 minut na jídlo co nebude snězeno vyhodím. Nejdřív řval, pak začal teda jíst a můžu říct, že do 9 minut bylo všechno snězeno. Pak jsem se společně vysmáli minutce jak jsme jí přelstili :wink: . 15 minut je dooost dlouho, aby nemusel hltat a honit se jak blázen, přitom, aby tam neseděl jak pecka půl dne.

PS: kdyby plivnul do talíře nejel by celý den , na to jsem fakt háklivá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
7.10.07 09:03

Jo a ještě jsem si vzpomněla, jestli dáváš na výběr!

Já osobně také nemám chuť na jedno jediné jídlo, jsem ráda, když si mohu vybrat…

Tak jestli by u těch obědů nepomohlo, že bys mu dala na výběr ze dvou jídel, co uvaříš (výběr dle tebe - aby to bylo hodnotné jídlo, ale dítě si mohlo vybrat, co chce)… NO a pak,kdyby dělalo ofuky, tak smůla.. Žádnou pozornost by si blbinami okolo nevysloužilo..

Dcera když nejí a začne sahat po věcech kolem, že by si hrála, tak ji upozorním, že u jídla se nehraje a jestli již jíst nechce, že nemusí (rozhodně nenutím dojídat), tak že může jít od stolu, ale tam si hrát nebude.
Nebo když sleze, je to signál, že jídlo odnesu, nemůže se proběhnout, pohrát a vrátit (kdyžt jí, rozhlédne se, něco uvidí, měla tendence chtít odbíhat), tak to jsem jí také zarazila hned v počátku a už s tím vlastně nebojujem.. Když se jí, tak se jí (a u nás i povídá) a pak je čas na další věci..
Když nechce jíst, nedávám jí náhradní jídlo (aby jako aspoň něco jedla) a další jídlo je až další jídlo dne (odpolední svačina) či až ráno snídaně apod..
Dělám výjimku jen u nových jídel, které ještě nejedla. Když to uvařím a nechutná jí to (či to odmítá ochutnat - dcera velmi nerada zkouší nové věci), tak to nehrotím tak, že když neochutná, nebude jíst, že bude mít hladovku, ale dostane např. rohlík nebo sní jen suché těstoviny (nevařím jiné teplé jídlo), jen jí něco dám a my ostatní jíme to jiné nové jídlo… Dělám to jednou za pár týdnů… Odvahu zkoušet nové věci moc nemám :-) Ale minulý týden klapl nový druh omáčky, tak jsem ráda :-)
Nenutit do nových věcí mám naučeno od manžela, který je potravinový alergik, dcera také občas ekzémem na něco nového zareaguje, tak nenutím, když něco nechce zkusit… časem se to lepší, tka to neřeším…

Snad prostě dítě nehrotí ta teplá jídla proto, aby mohl prasánkovat sladkosti apod. v mezičase… Jak jsem to viděla v jednom dílu Chůvi v akci, kdy holčička tuíšm 5 let absolutně nejedla obědy… ale měla volný přístup k mlsací skříňce, takže chvíli po obědě si sama vylezla na židli a šla pro čokoládové tyčinky či sušenkiy… Maminka chtěla, ať má dítě energii alespoň z něčeho… Fakt jsem se divila, že to mamince samotné nedojde… že prostě když dítě ví, že může „prasit“, tak co by jedlo zdravý oběd, když čeká čokoláda a bonbony…

Takže zrušit přísun nehodnotných potravin… začít dávat i na výběr, ať dítě nebojkotuje cokoliv ty vymyslíš… do jídla nenutit… neřešit, když nejí… naprosto to ignorovat, jídlo odnést… a myslím, že za pár dní budeš psát, jak je to lepší :-)

Držímpalce, ať tě stravování ratolesti přestane brzy stresovat!!!
A zas nakouknu, jak to jde :-)

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
7.10.07 09:11

Jo a kdyby ve třech letech plival, prskal, kňoiural a ostatním ten oběd kazil, tak by u stolu nebyl…
Prostě takhlek se u stolu nechová a tohle nehodláme tolerovat.
A šel by pryč, abychom se my najedli v klidu.
Chápu, že dítě chce na sebe strhnout poorost, ale tohle je nežádoucí styl, který bych netolerovala.. Holt by byla další scéna… jako že v tomle období je jich klidně denně dost, ale prostě kdyby mu to prošlo, časem to bude posouvat dál.. Takže rázné NE, takhle se nejí. Už víš, jak se hezky baští, tak až si na to vzpomeneš a budeš zase vědět, jak se u stolu chovat, budeš baštit s ostatními.. Do doby, kdy se budeš chovat takhle, bueš stolovat sám…

Je to tvrdé, ale jestli to uměl dřív, tak proč by měl takhle „kravit“ ve 3 letech bez reakce… prostě testuje…

Já se předtím zaměřila na to, jak mu tím výběrem výjít vstříc, aby nebojkotoval vše… ale tohle rázné NE bych vyslala také… prostě se takhle u stolu nechová…

Držím palce, ať se dítko brzy srovná… člověk se s nimi nenudí, co? :wink:

E.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20166
7.10.07 10:16

Myslím, že předchozí komentáře to už shrnuly dostatečně, ale stejně mi to nedá nereagovat.

Moje rada je zkusit vytipovat, co jí a co ne (něco skutečně přeci jíst musí) a prostě vytrvat v nedávání svačinek a jiného jídla - nabídnout a když se v tom rýpe, tak jídlo odnést a až bude hlad nabídnout to samé.

Já sama dceři nedovolím hrát si s jídlem, dělat u toho blbinky nebo od něj odbíhat. Když si jednou všimla, že je v jídle koření (a dřív někde slyšela, že pepř a jiné koření pro dospělé pálí) tak jí stačilo vysvětlit, že jsou dva druhy koření - dobré a pálivé a taky, že jsou bylinky, které jsou zdravé - najednou jí kousky majoránky v jídle nechávají naprosto chladnou. Stejně když si usmyslela, že nebude jíst kapii, prostě jsem jí do jídla nasekala najemno a po obědě jsem se zeptala, jestli jí jídlo chutnalo, když sama řekla že ano, vyzdvihla jsem, jak byla ta kapie v jídle výýýýborná a ona si se mnou hladila bříško a říkala mňam, od té doby jí už zas jí bez problémů.

Já vím, že se lehko radí, ale taky vím, kam až to může dojít…
Neteř měla mezi 2-3 rokem období, kdy si začala vybírat a bohužel švagrová a prababička nevydrželi a „podřídili“ se jejímu výběru, takže v současné době (9let) holka nejí žádné ovoce, kromě oloupaného jablka, žádnou syrovou zeleninu, polévku jen čistý vývar s masem a nesmí tam být ani petrželka (!!!), maso pouze kuřecí, případně párky, z příloh pouze brambor, těstoviny a knedlíky, omáčky jen některé, zeleninu jen dušenou a pouze výjimečně :-( :evil: jogurty pouze Prince s bonbónky, sýry ne, mléko ne, na chleba jen pravé máslo, šunku nebo marmeládu … zato buchty, dětské svačinky Kindercosi plné mléka apod jak na běžícím pásu :evil: :evil:
Když já, manžel nebo tchýně chceme, aby něco aspoň ochutnala, tak už dopředu říká, že to je hnusný a ikdyby jí to i náhodou zachutnalo, tak to prostě vyplivne a jíst to odmítá … grr :-((((

Tak držím palce, ať se to nejezení změní.
Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.10.07 13:37

Ahoj,
mám doma podobný „exemplář“, ale neporadím jak na něj neb sama jsem vyzkoušela kdeco a bez výsledku. :( Jsou mu 3 roky a právě mezi 2-3 rokem začal odmítat jídla, která dříve jedl. :( Teď jí pouze polévky(i u těch si začíná vymýšlet) a vše, kde je rýže(rizoto, kuře s rýží,omáčka s rýží).Jinak dělá přesně to co popisuje Sandrik u své neteře a právě bych nechtěla, aby mu to takto „zůstalo“.

Tak Sandriku , co bys poradila na takového experta.
Před dvěma týdny, začal chodit do školky a tam taky jí zatím pouze polévky a to co je s rýží, kolektiv tedy zatím bohužel nezabral. :(

Ilča

• Nahlásit
  • Citovat
119
7.10.07 15:56

Co sní bez scén, to můžu snadno shrnout - polévku z červené čočky s vločkami, vývary s nudličkami i s masem, suché nudle, suchý knedlík, suchou rýži, bramborovou kaši a po velkém přemlouvání kuře nebo libové vepřové, šunku. Z vejce jenom bílek. Z ovoce jablka (oloupaná :? ), hrušky (dtto), zelenina - syrová mrkev, vařená kukuřice, hrášek… cokoli dalšího do něj dostat je nad moje síly. Rád by hranolky, ale ty dostává jen mimořádně, skoro vůbec. Jakákoli omáčka, zelenina vařená jako příloha, výtečné polévky nejrůznějšího druhu, nechce… vypadá to, že toho jí dost, ale to se bavíme o malém množství, které sní, když naléhám. Ne, že by jedl jako ostatní. Ohledně svačinek - dostává jogurty (bílé, někdy skutečně i „kostíky“s bonbónky) a někdy za den sní taky jenom suchý rohlík a kousek jablka, jeden kulatý piškot… Samozřejmě loudí dobrůtky - zmrzlinku a čokoládu, naštěstí buchty, dorty, koblihy a podobné mňamky vůbec nemá rád. Takže když opravdu hezky jí, dostane po jídle trochu čokolády. Kostičku nebo jednu lentilku a tak. Když nejí, tak nic nedostane. Co je pozitivní, že pije jako duha. Zdá se mi, že někdy říká, že má žízeň, protože má prázdné bříško. Pije mléko, vodu, kakao, cokoli, ve velkém množství. Cukrovku nemá :roll:
Takže tak. Opravdu nevím, jak jsme to v něm vypěstovali… záhada.
Díky za rady
Tutu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1966
7.10.07 17:34

Tutu - já myslím, že bys to mohla brát z té lepší stránky - hlavně, že jí aspoň něco :roll: Jídelníček, co popisuješ, mi připadá v pohodě…a že mají prcci monotónní chutě, je prý normální 8) My to máme taky tak, Tomajs zase jí jen to, co dobře klouže do bříška - takže hlavně omáčky všeho druhu. Je strašně na sladké, ráno snídá většinou sladké pečivo, ale tím končí, max. dostane lentilku za vypucovaný talíř.

Jednou to na mě taky zkusil - ráno jednou kousnul už nevím do čeho a že má dost, dopo nic nechtěl, na oběd si poručil bramborovou kaši se šunkou a pak mi řekl, že to nechce, tak jsem mu to sebrala a že nic jiného nedostane. A nedostal. Když začal kňučet, že má hlad, nabídla jsem mu oběd, nechtěl. Večer už byl téměř průsvitný, ale bojoval :twisted: Už jsem si pomalu říkala, že mu dám něco jiného, ale nakonec snědl ten oběd a docpal se jogurtem. Od té doby už něco podobného nezkusil…ale byly to pro mě nervy :twisted:

Vydrž, snad ho to přejde, ale věřím ti, že to je na bednu. No…a já osobně bych se vybodla na všechny ty kraviny kolem, vyprávění pohádek a tak…mi to akorát ubírá energii, zvlášť, když je efekt nulový :? Když nechce…má smůlu :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
7.10.07 20:31

Ahoj, já můžu jen závidět, že jedl a teď nejí.
Mě od mimina jí pouze polévky (myslím, jako hlavní jídlo - ovoce, zelenina, pečivo, to baští normálně). Takže pořád dokola, zeleninová polévka s těstovinami, nebo s masem a bramborem. Je to v podstatě dle dr. dostačující zdravé jídlo, ale já si připadám jako blázen. Za chvíli s mladším začnou příkrmy a bude toho nakonec jíst víc než Peťulín. Ani školka nepomohla. Tam sní polévku, ale hlavního jídla se ani nedotkne.
Tak jsem neporadila, promiň, jen že na tom nejsi až tak hrozně :D
Alča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20166
8.10.07 17:35
Anonymni píše:
Tak Sandriku, co bys poradila na takového experta.
Před dvěma týdny, začal chodit do školky a tam taky jí zatím pouze polévky a to co je s rýží, kolektiv tedy zatím bohužel nezabral. :(
Ilča

Ilčo - kdyby byla neteř u mě, prostě by neexistovalo, že chce něco jiného - kor v 9 letech! prostě chceš/nechceš - jdeš spát hladová, alergie žádný nemá a když byla v létě na táboře, tak prý jedla i jídla, která normálně odmítá, protože jiný prostě nebylo a hlad je nejlepší kuchař a případných pár kilo dolů by jí taky neuškodilo :-/

u menších dětí bych to neřešila tak radikálně, přeci jen se na ně musí víc mazaně, ono se vážně těžko radí, ale myslím, že je důležitý, aby dítě vědělo, že vybírat podle chuti si může, ale že jsou určité meze

Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6429
8.10.07 20:39

Tutu,

jak to tak čtu, tak si myslím, že to je období. Nyní prostě chce určité chutě, tak ty si vybral, je to docela pestré.. jí zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, brambory, rýži, maso snad taky.. takže co, pohoda…

A že ti pije, to je velká výhra.. a myslím si i důvod,proč nemá tolik hlad..
Já když si dám ráno kakao, tak nemusím prakticky jíst 3 hodiny, prostě je to spousta energie… Případné slazené nápoje taky.. prostě pak ty děti „jedou na cukru“.. i když ty tam slazené nepíšeš, tak třeba jede „na tučném mléku“ a zbytek je voda, co zaplní žaludek… k tomu něco zobne.. fakt dobrý..

Já mám vybíravou dceru také, ale boj to je od prvních chutí od narození… je to šílené, ale už jsem si zvykla.. Na jednu stranu to vypadá, že nic nejí - když někam přijedem, tak tam nejsou např. na švédském stole věci, které by jedla (chutě, které by znala), tak např. týden v penzionu měla stále stejnou snídani, protože to ostatní jí prostě nechunalo. ALe co, doma jí těch snídaní víc, tak není co řešit.
Když já jí udělám rajskou, tak ji sní a chce přidat, když jí pak udělala rajskou tchyně, tka ji nejedla, protože to byla jiná rajská a ta chu´t ji prostě neoslovila.. Není to nic divného, já i manžel jsme prý byli stejní..
A nyní já jím vše, takže co, bude líp :-)

Mně dcera jí hodně (byť jen vybrané chutě), ale zas málo pije.. s tím bojujem… ta zas žízeň řeší asi jídlem :-)

E.

PS: Ještě jeden maxikomentář pro pilné čtenáře :-)
Jinak cokoliv někdo Eli nabídne, tak nechce ochutnat, prostě ji neláká zkusit něco nového… Nechce jiný jogurt, než ten, co již zná… a velmi těžko se přesměruje na novinku… když se tak ale stane, tak na pár týdnů je ta novinka zase favorit… Takže např. nejprve jedla bílou Activii, pak borůvkovou Hollandii, pak Pribiňáka vanilka, pak zase bílou Activii (velké nové balení), nyní Floriana lesní plody či borůvka.. V tu dobu nechce nikdy nic jiného.. prostě má ráda svoji chuť, svoji jistotu (jako autista)… a když se to povede a přehodí se na jinou kolej, tak zas jede velmi dlouho v té samé :-)

Ovoce a zeleninu baští dobře… (ze zeleniny letos přidána paprika a čerstvá mrkev), do té doby jedla jen čerstvá rajčata, okurky a hrášek… Prostě, jde to pomalu, ale chutě přibývají…
Když byla miminko a chtěla jsem přejít z umělého mléka 1 na 2, tak jej odmítla.. musela jsem dávat dávky např. 5:1, pak 4:2, 3:3…, až po týdnu pila konečně komplet 2 mléko… první příkrm - mrkev - nešlo to… musela dostávat lžičky mrkve do lahve s mlékem.. nejprve jednu, pak dvě… až zase asi po týdnu byla s to sníst mrkvový příkrm jako takový samotný…
No na palici.. kdo nezažije vytrvalé dítě, tak nepochopí… Ona dokázala odmítat např. ten příkrm či „špatnou“lahev klidně celý den.. tj. nepila, přestala čurat.. já vyměkla…

Před cca půl rokem měla dcera průjmy… doktorka zavelela - pít černý čaj, mátový či minerálku.. Nic nechtěla.. Dokázala mi nepít 4 dny! Kruhy pod očima, motala se… jen v noci, kdy byla jaksi v agónii vypila asi 50ml.. takže nic nejedla… (odmítala to, co jsme měli dovoleno, tak radši hladověla..), ale to pití.. to byl děs.. Dokrotka mi stále říkala, že když to pití bude mít na očích, tak se napije, ať ji nenutíme, ať si „nediktuje“… jenže já už si myslela, že ji povezem do nemocnice s těžkou dehydratací.. To už i nečurala.. resp. to tělo využívá vodu z těla, takže čurala maličko, šíleně tmavou moč.. Fakt jsem byla na nervy… ale vytrvalec vyhrál… Ona by se snad radši zabila, než aby pila/jedla něco, co jí nechutná…
A jak to dopadlo? Minerálku jsem dala do lahvičky napůl s vodou (ona si asi myslela, že je to jen voda) a to byla ochotná konečně pít..
Jen co se oklepala z nejhoršího, tak zas vodu odmítala… děs…
Takže jsme do cca tří let pili vodu se 100% džusem, ředění 3:1… a mléko… nyní pije grepový čaj od Pickwicku a mléko… ale pije toho méně než džusu.. tak více jí… proto jí dávám co nejvíce ovoce a zeleniny, ať ty tekutiny nahoníme…
Snad jsem tě uklidnila, že každý má něco :-)

A když přestaneš tlačit na pilu, tak se upraví pravděpodobně i to chování u stolu… a budou mít všichni klid… samo se to zlepší, tak to moc neřeš :-)
Kamarádky dcera má toto období kolem 4 let.. jen suché brambory, suché těstoviny, žádné ovoce, žádné maso, žádná zelenina.. jen kyselé okurky… taky to bude jen období…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
86
19.10.07 23:50

Ahoj, tak to občas máme taky, ačkoli jinak je dcera hrozný žrout, jedla by pořád (hlavně v autobusech a vlacích - z nudy). Obědy máme v pohodě, protože si o toho povídáme a je to taková společenská záležitost, ale svačiny taky občas bojkotuje… Mně hodně pomohlo předstírat, že jí to sama sežeru… Nechceš chlebík? Máma ano, no, neber mi to, to budu papat já… Ale uznávám, že to je jen finta na dítě, které obecně rádo papá, jen má nějaký zásek a chce dělat naschvály.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.11.07 13:28

Ahojky holky,
tak jsem tady taky už psala o našem 3letém „exempláři“ a musím vám napsat, že na něj nezabralo vůbec nic z toho co jsme tady probraly ba naopak se ještě víc šprajcnul :( .Příjde mi, že teď nejí z principu. :(
Ani školka nezabrala, sice tam občas překvapil, že snědl jídla, který bych neřekla, že s ní, ale jinak mi příjde, že je to teď ještě horší.Bojkotuje úúúplně obědy :evil: (kromě řízku) a svačiny občas, ale jelikož má hlad, tak ty nakonec většinou sní. (doma,pomazánky ve školce samozřejmě taky nejí)Jinak je ochoten jít radši sám spát, než by něco jedl.

A co vy TUTU, jak jste na tom?pomohla školka nebo některá věc zde zmiňovaná.

Už uvažuju o tom, že mu koupím nějaké"vitamíny na podporu chuti k jídlu.Něco jsem viděla kdysi jako reklamu na netu, ale už jsem zapomněla jak se to jmenovalo. nevíte někdo o něčem, nebo nemáte něco z lékárny vyzkoušené,

Už jsem z něj úplně na nervy a příjde mi, že snad nikdy už nebude jíst normálně.

Ilča

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama