Výpočet mateřské

2786
30.1.07 20:17

Výpočet mateřské

Dotaz .

VIm ze se materska pocita z prumeru za odpracovany rok pred nastupem na materskou.

ALE

Pokud jsem jiz na materske, behem druheho roku nastoupim na tri mesice na DOHODU O PRACOVNI CINNOSTI, tak se mi logicky asi pocita prijem i z techto trech mesicu ze?

Takze se mi teoreticky snizi materska ( kdyz se pred tim pocitala z hodne dobreho platu ) o ty tri mesice privydelku ze?

A jeste jeden dotaz…pokud jsem na hlavnim prac.pomeru stale vedena u sve stare firmy, ale nedelam a jsem na materske neni treba podepisovat danove prohlaseni…ale je mozne podepsat danove prohlaseni pri vedlejsim pracovnim pomeru a nebo dohode o pracovni cinnosti u jine firmy?
Ja si nejsem jista jestli toto neplati pouze u HPP.

Diky Nat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
30.1.07 21:38

Ahoj,

já jsem na tom podobně, takže jsem zvědavá, co ostatní napíšou, ale já mám dohodu o pracovní činnosti u ste´jného zam. jako pracovní smlouvu na HPP.

Já tedy ale myslím, že by se mi příští případná mateřská měla počítat z té hlavní smlouvy na HPP když jí vlastně u zaměstnavatele pořád mám a k tomu si jako přivydělávám, né? Jestli ne, tak mi to přijde strašně nespravedlivé, že si jdu přivydělat a ještě na tom vlastně možná prodělám

Nepřihlášená Orpet a Simča 1,8 m

• Nahlásit
  • Citovat
15326
30.1.07 22:20

ahoj holky,
matně si vzpomínám, že je možné požádat zaměstnavatele, aby k příjmům z dohody při výpočtu mateřské nepřihlížel. Ale jistá si na 100% nejsem a odborné knížky mám v práci.
Zkuste se informovat u svým zaměstnavatelů nebo na OSSZ.

K prohlášení:
podpisem prohlášení žádáte zaměstnavatele, aby při odvodu záloh na daň z příjmu ze záv.činnosti snížil vaši daňovou povinnost o 600 Kč měsíčně, a na to máte nárok u 1 pracovního poměru, když tedy na HPP nevyděláváte, můžete slevu uplatnit třeba u dohody, ale ne u dvou poměrů současně.
Pokud nemáte prohlášení podepsané, „vyúčtujete“ si tu slevu u SZM, pokud podáváte. M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
enge
18.3.13 13:58

mateřská

Ahojky, chtěla bych se zeptat jestli někdo neví z čeho se mi bude počítat mateřská. Od prvního dne těhotenství jsem na neschopence, bude se mi teda mateřská počítat z toho nebo dřív z platu z práce?
děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
12746
18.3.13 14:01
@enge píše:
Ahojky, chtěla bych se zeptat jestli někdo neví z čeho se mi bude počítat mateřská. Od prvního dne těhotenství jsem na neschopence, bude se mi teda mateřská počítat z toho nebo dřív z platu z práce?
děkuji

pokud splňuješ podmínky pro její přiznání tak se ti bude vypočítávat z platu za 12 měsíců zpětně, před nástupem na PN. je to cca 70% hrubé mzdy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
enge
18.3.13 14:17

Takže se mi bude počítat většinou z neschopenky? a něco málo z práce než jsem přešla na pracovní neschopnost.

• Nahlásit
  • Citovat
12746
18.3.13 14:21
@enge píše:
Takže se mi bude počítat většinou z neschopenky? a něco málo z práce než jsem přešla na pracovní neschopnost.

ne nebude se ti vypočítávat z neschopenky, ale z platu před nástupem na PN

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
18.3.13 14:26
@enge píše:

ale musíš mít odpracovaných minimálně 270 dní za kterých byla za tebe placeno sociální a zdravotní..jinak na PPM nemáš nárok a půjdeš hned na RP..
mateřská se počítá 70% z hrubé mzdy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
enge
18.3.13 15:00

Před tím, než jsem odešla na pracovní neschopnost jsem pracovala 5 let :D tak to snad mám :D

• Nahlásit
  • Citovat
12746
18.3.13 16:54

@janísek007 ne to není pravda. musí mít odpracováno minimálně 270 dní kdy za ní bylo placeno NEMOCENSKÉ pojištění. v případě OSVČ se jedná o platbu dobrovolnou.

enge pokud si nastoupila na PN např. leden 2013 tak se ti bude PPM vypočítávat z příjmu do ledna 2013 za posledních 12 měsíců

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
18.3.13 19:19

@paola white no a co jsem napsala špatně??? musí mít odpracováno 270 dní jinak nemá na PPM nárok a musí být hrazeno sociální a zdravotní, nebo jenom zdravotní???

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12746
18.3.13 19:25

@janísek007 musí být hrazená nemocenská. to je něco jiného než sociální a zdravotní. u zaměstnance je to celkem jedno, protože odvody dělá zaměstnavatel, ale u OSVČ je to problém, protože nemocenská je dávka nepovinná.

ze sociálního ti vyplatí důchod, rp a podobné dávky, ze zdravotního se platí lékařské ošetření a z nemocenské se vyplácí dávky pracovní neschopnosti

takže u OSVČ který si normálně platí povinné sociální a zdravotní stejně nárok na PPM nevznikne. musí si platit nemocenské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
18.3.13 19:28

@paola white nechápu!!!
ale to je fuk..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12746
18.3.13 20:03

@janísek007 no pak už nevím jak jinak ti to vysvětlit :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
18.3.13 20:54

@paola white já jsem myslela, že se hradí akorád soc. a zdrav.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama