Výpověd po mateřské...?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
79Simona
Zasloužilá kecalka 809 příspěvků 06.04.09 19:25
Výpověd po mateřské...?

Tříletá mateřská mi končí v půlce června, školku mám bohužel ale až od září. Pokoušela jsem se s ředitelkou domluvit na nepl. volnu, ale řekla mi, že to bohužel nelze. Moje místo je prozatím obsazené, ale mají volné jiné, lehce pod mou kvalifikaci a navíc již o měsíc dřív než mi končí mateřská. Hlídání prostě nemám šanci sehnat, takže ikdybych souhlasila s tím „snížením prac. úrovně“, tak to přijmout nemohu. Nabídli mi tedy v tom případě výpověď a odstupné. Mají na to právo? Nemáte někdo zkušenost? Mohu trvat na nástupu přesně po mateřské a práci na stejné úrovni?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Evikk
Zasloužilá kecalka 926 příspěvků 06.04.09 19:40

Já budu ve stejné situaci 2 měsíce po Tobě. Trvat na stejné práci můžeš, ale když jí prostě nemají nebo nechtějí mít, tak se buď dohodnete na něčem jiném nebo Ti dají výpověď a odstupné. Výpovědní lhůta je 2-měsíční, odstupné 3-měsíční, takže dostaneš 5 a půl platu a tím to končí. Mohou Ti říct, abys už nechodila, že Ti plat budou posílat, nebo mohou trvat na tom, abys tam až do konce srpna chodila.

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 06.04.09 19:41

Právo na to mají, mohou ti dát výpověď pro nadbytečnost. Taky jsem ji dostala. Ale já jsem byla naopak ráda, protože jsem dostala odstupné a už jsem věděla, že mám kam jít jinam. Navíc bydlíme jinde, takže bych do „staré“ práce musela dojíždět přes hodinu. Správně by to měli udělat tak, že ti dají výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tj na dva měsíce by tě zaměstnat měli. Pokud se nedohodnete jinak. Třeba že odejdeš na dohodu a dají ti odstupné ve výši 5 platů (standardní 3 + 2 za ty dva měsíce, kdy by tě měli zaměstnat). Jestli se nepletu, tak v době RD by ti výpověď dát neměli, takže dva měsíce po konci rodičáku by tě měli zaměstnat. Já jsem odešla na dohodu hned a dostala jsem ty tři platy. Ale pozor, pokud podepíšeš dohodu, musí tam být napsáno, jaké odstupné dostaneš, jinak na ně nemáš nárok (pokud je to na dohodu, pokud je to výpověď ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti, tak ti ty tři platy dát musí).

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 06.04.09 19:57

Simi, ještě mě napadlo - odkud jsi? Nemáte tam někde jesle? Do tří let ti tam dítě vezmou a pak by ho tam do září mohli nechat.. Já jsem takhle Anežku do jeslí zapsala, protože jsem učitelka a bylo mi jasné, že v květnu místo neseženu a co bych dělala do září? A tak jsem vzala první nabídku, která přišla - už v říjnu. Školku mám taky od září.

79Simona
Zasloužilá kecalka 809 příspěvků 06.04.09 20:23

No oni porad tak kalkuluji /je to velka firma a kazdy den tam muze nekdo otehotnet atd.:-)/, takze nevim nevim, asi radsi vcas podepisu tu dohodu a risknu to, ze si pak neco najdu - ale je mi jasny, ze po matersky uz to nebude takovy jako driv, kdy jsem vzdy dostala svou praci snu… Kdyz tedy podepisu dohodu o uk.prac.pomeru, tak mam narok na 3 platy. To ze by mi dali 5 je pouze jejich dobra vule, je to tak? Nemyslim si, ze by to nektera firma delala, ale na druhou stranu - nedovedu si predstavit, ze by trvali na tom, ze bych tam na to leto sla pracovat na dva mesice - to tak sotva projezdim vsechna nova skoleni…

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 06.04.09 20:39
79Simona píše:
Kdyz tedy podepisu dohodu o uk.prac.pomeru, tak mam narok na 3 platy.

Když podepíšeš dohodu, ve které nebude napsáno, kolik platů dostaneš, nemáš nárok na nic! Musíte se dohodnout, kolik platů dostaneš. Takže naopak, když to nepodepíšeš, musí tě na dva měsíce zaměstnat a tři měsíce pak zaplatit jako odstupné. Jinak je to pouze TVOJE dobrá vůle. Často se to ale dělá tak, že ti rovnou dají pět platů, protože oni ti pět platů tak jako tak musí zaplatit a pro ně je jednodušší, když nebudeš pracovat. Tak to vidím já. Každopádně na těch pět placených měsíců máš nárok.

[quote:9e81a3bcdc]To ze by mi dali 5 je pouze jejich dobra vule, je to tak?

Právě že ne. Jediné, co je na jejich dobré vůli, je to, že ti řeknou, ať tam ty dva měsíce nechodíš. Ale platit ti to musejí. To že se domluvíte na okamžité výpovědi s tím, že ti ty dva měsíce taky zaplatí, bývá výhodné pro obě strany. Ale pokud nepodepíšeš jinou dohodu a oni ti dají výpověď, musejí ti zaplatit celkem 5 měsíců.

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 06.04.09 20:44

Na tu dohodu fakt bacha. Někdo to zdůvodní, nebudeme se navzájem trápit a budete na tom stejně, jako kdybysme to řešili výpovědí. A už neřeknou, že v dohodě není jasně daný odstupný ani ty 2 měsíce.

Jinak výpověď běží tak, že od 1. dne následujícího měsíce se počítá ta dvouměsíční lhůta, takže pokud by ti jí dali dneska, počítá se od 1. května do 30. června. V takovýmhle případě je to vlastně skoro 3 měsíce, kdyby to přišlo na konci měsíce, tak to vyjde vlastně na 2 + pár dní k tomu.

79Simona
Zasloužilá kecalka 809 příspěvků 06.04.09 20:59

No je to tedy veda, mam VS, ale tohle jsem zatim nikdy nepotrebovala a vidim, ze na zvladnuti teto situace bych mela vystudovat dalsi:-)
A mate s tim nekdo uz os. zkusenosti - preci tam neprijdu a nereknu narovinu, ze u nich ted proste nastoupit nemuzu a ze chci 5 platu a hotovo…
Nechci totiz cekat, az mi tu vypoved daji oni /buhvikdy by to udelali/, protoze uz bych to pro svuj klid rada mela vyresene, aby pak nedoslo k situaci, aby mi tyden pred koncem materske nezavolali, ze se meni situace a ze mam nastoupit… To bych pak asi brala malou sebou, jine reseni nevidim…:-)

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 06.04.09 21:04

No takhle hrozí to, že bys výpověď musela dát ty a oni by si stanovili, jakou si představují výpovědní lhůtu, po kterou bys tam měla chodit a pracovat a odstupné by bylo O.

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 06.04.09 21:15
79Simona píše:
A mate s tim nekdo uz os. zkusenosti - preci tam neprijdu a nereknu narovinu, ze u nich ted proste nastoupit nemuzu a ze chci 5 platu a hotovo…

Já mám osobní zkušenost pouze s tím, že jsem přišla k bývalému zaměstnavateli s tím, že se chci domluvit, jak to bude po mé RD. Já věděla, že místo není a nebude, a tak jsem si mohla dovolit ředitelce rovnou říct, že místo mám a jak je to z její strany. Takže jsme se dohodli na těch třech platech. Pro mě by byl problém, kdyby mě na ty dva měsíce chtěla zaměstnat, takže mi tohle přišlo výhodnější. Navíc jsem nechtěla čekat do toho května, protože nabídka jiného místa byla hned.

[quote:a6603c015b]Nechci totiz cekat, az mi tu vypoved daji oni /buhvikdy by to udelali/, protoze uz bych to pro svuj klid rada mela vyresene, aby pak nedoslo k situaci, aby mi tyden pred koncem materske nezavolali, ze se meni situace a ze mam nastoupit… To bych pak asi brala malou sebou, jine reseni nevidim…:-)

To je riziko.. Když budeš chtít hned nastoupit a dostaneš výpověď, buď budeš muset hned nastoupit nebo ti výpovědní lhůta poběží odteď, tj budeš muset do konce června pracovat. Když se budeš chtít hned domluvit na ukončení v tom květnu, tak bych to viděla jen na ty tři platy, protože těžko s tebou zaměstnavatel TEĎ podepíše dohodu, že od půlky června ti bude platit pět platů a ty ani nenastoupíš. Já bych se asi zkusila se zaměstnavatelem domluvit, jak to vidí on.

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 06.04.09 21:17

No, ale pokud to místo je a zaměstnavatel tě nechce pustit, tak to asi bude trošku jinak…

79Simona
Zasloužilá kecalka 809 příspěvků 07.04.09 17:35

No tak mi dneska vtipne zavolali, ze se vcera spletli /uz jak to pusobi, ze jo…/ a ze tedy bud nastoupim ihned po materske v tom cervnu nebo at si dam vypoved, ale ze odstupne nebude. Tak mam ted fakt dilema:-( V cervnu nastoupit nemuzu, proste u nas neni moznost kam dat malou do zari a kdyz dam vypoved, tak muzu leda na „pracak“ a to je tedy perspektiva…:-( Tak je to ted asi ta opravdu nejhorsi alternativa, se kterou jsem snad radsi ani nepocitala…

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 07.04.09 19:33

No toho jsem se bála, to místo tu je, chtějí ho ob:,–(it a pokud nemůžeš nebo nechceš tak je to na tobě a odstupné bude 0. Fakt by se to hlídání nedalo nějak zvládnout? I za cenu, že bude tvůj příjem skoro celý vycinkán na nějakou hlídačku?

79Simona
Zasloužilá kecalka 809 příspěvků 07.04.09 20:16

No myslim, ze neslo, moznosti je tu fakt malo a navic mala si bude zvykat od zari na skolku, tak ji zas nechci jeste ucit na nejakou pani predtim. A dalsi vec - to misto, co mi nabizeji je o kategorii horsi nez to moje, ale pry mi ho nabidnout mohou a kdyz odmitnu, tak bohuzel… Fakt se mi po matersky nechce zacinat na horsim miste nez jsem mela pred lety, prijde mi to i ponizujici…

janine24
Generální žvanilka 23505 příspěvků 08.04.09 13:29

Ponižující? Nevím, možná vzrostli i jejich nároky na původní pozici nebo prostě jen potřebují, abys dělala něco jinýho. Ale i tak myslím, že by bylo možný to nějak vyřešit a třeba by ses po čase zase mohla vypracovat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama