Vyšetření v těhotenství - glukóza

64
4.2.10 16:58

vyšetření-glukoza

Ahoj holky,jsem ve 23tt a když jsem byla naposled u doktora tak mi řekl že až příjdu příště na kontrolu tak že mi provedou vyšetření nevím jak se to přesně jmenuje je to na glukozu a že tam budu dýl.Tak mi dal recept na nějakej roztok a chci se zeptat k čemu to vyšetřeni je a co to všechno obnáší?.Jestli mi po tomm bude nějak špatně nebo něco.Předem děkuji za odpovědi. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2387
4.2.10 17:02

Dám ti to sem přesně, o co se jedná:

I jinak zdravá žena může během těhotenství v důsledku hormonálních změn trpět tzv. těhotenskou cukrovkou. Cukrovka se diagnostikuje pomocí testu s glukózou, což je běžně užívaný hroznový cukr. Test se odborně nazývá orální glukózový toleranční test, běžně užívaná zkratka je oGTT. Test by se měl u každé ženy provádět okolo 25. týdne těhotenství. Na test těhotnou odesílá ošetřující gynekolog. U žen s vyšším rizikem (ženy s nadváhou či obezitou, ženy s cukrovkou či jinými komplikacemi v předchozím těhotenství, ženy po porodu plodu nad 4000 g v předešlém těhotenství nebo ženy s cukrovkou u příbuzných) by měl být test proveden již v 1. trimestru a v případě normálního výsledku znovu zopakován ve 2. trimestru. Jsou-li výsledky opět v normě, naposledy se test provede ve 3. trimestru.

A jak test probíhá? Žena přijde ráno nalačno (je nutné 10ti hodinové lačnění) do specializované laboratoře. Pak ji čekají 3 odběry vzorků krve ze žíly. První se odebere krev nalačno. Potom těhotná vypijete roztok s glukózou (75 g), který se může dochutit šťávou z půlky citrónu, čímž se částečně zmírní silně sladká chuť tekutiny. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít. Je třeba počítat s dobou minimálně dvou hodin v laboratoři, a proto je dobré si s sebou vzít něco na zkrácení času, třeba hezkou knížku. Normální hodnoty testu jsou do 5,5 mmol/l nalačno, do 8,8 mmol/l za 1 hodinu a do 7,6 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku. Zvýšení kterékoliv z uvedených hodnot nad normu svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky, test se v průběhu těhotenství již neopakuje a žena musí být sledována a léčena v diabetologické poradně pro těhotné.

Test můžeš i odmítnout, mě po něm bylo kdysi dost špatně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24460
4.2.10 17:05

Zřejmě ogtt - orální glukotoleranční test (nebo jak), vezmou ráno nalačno krev, vypiješ sladký blivajzík a za dvě hodiny vezmou krev znova (u nás jenom z prstu), někde myslím berou po hodině a pak po dvou… Zjistí, jestli nemáš těhotenskou cukrovku.

Ale jako - to ti měla říct a vysvětlit aspoň sestřička, když už ne doktor.

Špatně mi nebylo, jenom malá po tom cukru měla v břichu mejdan :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20434
4.2.10 17:06

Víc třeba tady:
http://www.porodnice.cz/…-neboli-ogtt

A ještě odkaz na diskuzi u sousedů:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Zelenka
4.2.10 17:46

Ahojky, princip uz hezky popsany vyse. Taky jsem se bala, kdyz jsem na to sla. Musim ale rict, ze to bylo uplne v pohode. Myslim, ze manzel si nekdy sladi caj jeste vic :-) Jeste je dobry se behem toho testu moc nehybat, at nepalis cukr - urcite si vem neco na cteni, budes tam sedet min ty 2 hodiny. Spatne mi potom bylo paradoxne z hladu, ale fakt jen trosicku. Priste si proto vezmu malou svacinku. Vzhledem k tomu, jak miminu skodi vyssi cukr, urcite bych to neodmitala, i kdyby mi melo byt behem testu daleko hur. Nastesti to nic nebylo. Tak hlavne dobry vysledky.

• Nahlásit
  • Citovat
7927
4.2.10 18:30

ahoj zrovna jsem dnes na něm byla v pohodě akorát jsem se inteligent jak mi radila sestřička dát si po skončení něco malého k zakousnutí když už člověk jde na něj nalačno a test trvá přes 2hodiny a frčela rovnou dom a nakoupit a fakt jsem měla co dělat abych neomdlela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6243
5.2.10 13:01

Mě řekli, že si mám vzít sebou půlku citronu a ten ti do toho sladkého pití dají. S tím citronem to šlo vypít úplně v pohodě a nic mi nebylo - krom toho, že mi objevili těhu cukrovku :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
22.2.10 17:15

Tak já na ní byla právě dnes - ve 23. tt. Jak tady holky píšou - na lačno, vzali mi ampulku krve, potom 1/2 l vody s cukrem a citrónem (to mi docela chutnalo). Musela jsem to vypít do deseti minut. Pak jsem si sedla do čekárny a 2 hoďky čekala na další odběr. Potom domů. Vše by bylo v pohodě, kdyby se mi asi půl hoďky po prvním odběru neudělalo tak blbě, že jsem se jim tam vyvrátila :-( Nevím z čeho to bylo, dříve jsem chodila i darovat krev a vcelku v pohodě…
Teď mám jenom hrůzu z toho, že budu muset jít na tento test znovu. Kolikrát se v těhotenství provádí, když budu mít dobré výsledky? Mate mě těhotenský kalendář na Babywebu :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21860
19.10.12 14:53

Ahojte, dneska jsem dostala těhu průkajdu a mám tu napsný: Glukoza: 4,7.. Nic mi k tomu nikdo neřekl, ted se tím doma prodírám, tak by mě zajímalo, jestli to je moc, málo, co to znamená a kolik je hraniční hodnota… Je to z moči.. Díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
19.10.12 15:13

Zřejmě je to hodnota na lačno a je v pořádku ;)

• Nahlásit
  • Citovat
853
19.10.12 16:20

Ahoj je nějaká alternativa, třeb ajen vzít krev? moc se mi tohle zas absolvovat nechce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24840
19.10.12 16:24

@Klarindas Alternativa je, nechat si odebrat krev na glykovaný hemoglobin ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
19.10.12 16:30

@fragola tím ale těhotenskou cukrovku neodhalíš :nevim: mě ho dělali teď po pozitivním ogtt a mám ho v pořádku :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
24840
19.10.12 16:31

@madi Já to mám od MUDr. Bere to jako alternativu oGTT :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
19.10.12 16:36

@fragola no, to je blbost podle mě. dává to informaci o průměrné hladině cukru v krvi za posledních 4-6 týdnů… čili nic o tom, jak se tělo dokáže vypořádat s nějakou konkrétní hladinou cukru - já mám těhotenskou cukrovku na dietě, zrovna včera jsem dostala výsledky z tohodle testu, který vyšly výborně :nevim:

http://www.porodnice.cz/…dny/59/57633 - musel by se tedy dělat každý měsíc a ještě by ji odhalil až dost týdnů zpětně

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama