Reklama

Vytápění pasivního domu

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

addicted
Povídálka 27 příspěvků 19.09.18 18:23
Vytápění pasivního domu

Ahoj, už jsem tu hledala v diskusích, i googlila všechno možné, ale stejně jsem v tom nějaká ztracená, tak snad nebude nikomu vadit, když založím nové téma. :)
Aktuálně teď s manželem řešíme vytápění, budeme mít pasivní dům. Já jsem úplně původně chtěla podlahové vytápění do celého domu - přijde mi to jako nejvíce komfortní varianta, ale co si budeme, asi taky nejdražší, proto zvažujeme i jiné možnosti, plus nás od této varianty různě lidi zrazují, že v pasivu to není vlastně ani potřeba, že buď to bude topit jen tak zlehka, že vlastně podlaha ani nebude doopravdy hřát, nebo že to sepne jen opravdu pár nejstudenějších dní v roce a tedy nemá taková investice vlastně smysl, nebo tedy nechat podlahovku aspoň v přízemí a do patra dát radiátory (ty se mně hrozně nelíbí a radši bych je tam, kromě žebříků v koupelně, vůbec neměla).
Problém je ten, že si vlastně neumím bydlení v pasivu vůbec představit, znám klasické byty v paneláku, případně staré zděné domy od babiček a podobně, takže sice se těším a celá ta podstata pasivu se mi líbí, ale praktickou zkušenost prostě nemám. :nevim:
Můžete mi prosím napsat kdo bydlíte v pasivních domech jak máte vyřešené vytápění a jak jste s ním spokojení, případně co byste změnili? Ideálně jestli máte někdo v pasivu podlahové topení - máte ho i v patře? A opravdu to tu podlahu vyhřeje?
Ještě doplním, že v podstatě všechny obývané místnosti budou orientované na jižní stranu, podlahová krytina bude vinyl, všude - i v koupelnách, budeme mít na střeše soláry na ohřev vody, plus kdyby bylo potřeba dotopit při největších mrazech tak i krbovou vložku. Nad tou taky teď přemýšlím, jestli není tak trochu zbytečná, když nemám ráda doma přetopeno. :D
Moc děkuji za odpovědi. :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

addicted
Povídálka 27 příspěvků 19.09.18 18:29

Jej, koukám trochu román a to píšu jen o topení, pardon.. :oops: :mrgreen:

TMana
Zasloužilá kecalka 692 příspěvků 19.09.18 18:36

Podlahové topení je nejdražší? Jestli je rozvod ze zlata, tak ano. S pasivním domem předpokládám i rekuperaci tepla, bude?

addicted
Povídálka 27 příspěvků 19.09.18 18:49

@TMana No bylo mi to tak řečeno, myšleno tedy asi oproti radiátorům.. :nevim: Prý se podlahovka počítá cca 1000 Kč na m2.. Myšleno se vším okolo, ne jen trubky samozřejmě. :lol: Rekuperace ano, na léto se počítá i s klimou. Upřímně rekuperace tepla si nejsem úplně jistá co je tím myšleno, rekuperace jsem myslela, že slouží primárně na přívod čerstvého vzduchu do domu, prostě vzduchotechnika.. ?

Uživatel je onlineTiger-lily
Vesmírná mluvilka 33115 příspěvků 10 inzerátů 19.09.18 18:50

Zejména konzultuj konkrétní dům s konkrétním projektantem. Osobně, kdybych něco řešila, tak určitě udělala vytápění krbem s výměníkem i na ohřev vody a určitě podlahové topení. Dobře vyřešit regulaci do všech místností. Pokud by šlo vyřešit s podlahovou krytinou, dala bych podlahovku i do patra. Vzduchotechnika je určitě dobrá věc, ta rekuperace nic neudělá, stejně to fouká studený vzduch, předehřev je jen na oko, ale dá se tím dobře vyvětrat, když je velká zima a smrad venku.

Nimie
Nadpozemská drbna 25902 příspěvků 19.09.18 19:03

Aktuálně teď s manželem řešíme vytápění, budeme mít pasivní dům. Úplně ideální je, když vytápění řešíš s projektantem, který viděl dům a zná vaše požadavky :)

Radiátory jsou blbost - neefektivní, zabírá místo, práší se, do pasivu totální nesmysl. Jediné kam bych je dávala potenciálně je druhé patro v nízkoenergetickém domě, kde je hodně střešních oken (kvůli rosení oken), ale docela dost lidí se nakonec shodlo, že ani to moc neudělá rozdíl.

Jinak pokud máte krbovou vložku, tak bych klidně asi zůstala u toho a na přitopení bych pořídila TČ klimatizaci (nebo chlazení a výhřev v rámci rekuperace). Sice dost záleží v jakém jste regionu, jaký máte pozemek, jak je to natočeno apod. ale obecně mají ty domy často docela problém s přehříváním v létě. Je to taková tenká hranice, kde už to začíná být skutečně tak, že čím víc ušetříte v zimě, tím víc utratíte za klimatizaci v létě. Je dobré na to myslet předem, protože jinak taky můžete mít v létě přes 30.

P.S.: Z jakého materiálu stavíte?

Nimie
Nadpozemská drbna 25902 příspěvků 19.09.18 19:06

@addicted jinak podlahovka je super způsob na vytopení a poměrně ekonomický (při zachování komfortu, kterého radiátorem v podstatě nikdy nedocílíš), nicméně je pravda, že v mnoha pasivech téměř netopí a pocitově to tedy působí často tak, že tam vůbec není.

inkakřivák
Extra třída :D 13518 příspěvků 19.09.18 19:11

Co vím, tak pasiv se vlastně vyhřeje jenom tím, jak dýcháš, takže nějaké vytápění se moc neřeší. radím projektanta - on pasivní dům je složitá věc, takže nemá cenu, abyste vy nějak odděleně řešili třeba to vytápění. protože tam se musí řešit klima a rekupka.

Uživatel je onlineTiger-lily
Vesmírná mluvilka 33115 příspěvků 10 inzerátů 19.09.18 19:49

@Nimie TČ myslíš tepelné čerpadlo? Podle mě největší bélbost, stejně jako soláry, investice bez návratnosti. Fakt.

TMana
Zasloužilá kecalka 692 příspěvků 19.09.18 19:53
@Tiger-lily píše:
@Nimie TČ myslíš tepelné čerpadlo? Podle mě největší bélbost, stejně jako soláry, investice bez návratnosti. Fakt.

Cože? Min. soláry stojí pár korun, tam je návratnost poměrně rychlá.

vverru
Ukecaná baba ;) 1259 příspěvků 19.09.18 20:09
@Tiger-lily píše:
Zejména konzultuj konkrétní dům s konkrétním projektantem. Osobně, kdybych něco řešila, tak určitě udělala vytápění krbem s výměníkem i na ohřev vody a určitě podlahové topení. Dobře vyřešit regulaci do všech místností. Pokud by šlo vyřešit s podlahovou krytinou, dala bych podlahovku i do patra. Vzduchotechnika je určitě dobrá věc, ta rekuperace nic neudělá, stejně to fouká studený vzduch, předehřev je jen na oko, ale dá se tím dobře vyvětrat, když je velká zima a smrad venku.

Nechápu proč lidi jako ty odpovídají na něco, čemu VŮBEC nerozumí!!! Zkušenost máš evidentně taky nulovou…

Takže pasiv máme a skutečně není v podstatě potřeba žádné topení. Máme rekuperaci, soláry a tč. Nic jiného. Z rekuperace rozhodně nejde studený vzduch, kde by se tam asi tak vzal? My jsme se rozhodovali jestli tč nebo krbovou vložku, vzhledem k tomu, že finančně to vyšlo na stejno, rozhodli jsme se pro tč kvůli bezúdržbovosti a čistotě. Podlahové topení bych nedávala, je zbytečné a teplou podlahu fakt mít nebudete. Pasivu stačí jen velmi malé množství dodaného tepla. Skutečně ale záleží na tom, jakou máte tepelnou ztrátu, orientaci atd.

Kdybys chtěla ještě něco vědět o bydlení v pasivu, tak se ptej;-)

inkakřivák
Extra třída :D 13518 příspěvků 19.09.18 20:11

Takže co jsem se právě dozvěděla, tak do pasivu TČ, rekupku a hotovo. protože převážná většina tepla vzniká tím, že v domě žijete, dýcháte a taky vaříš nebo myje myčka nebo něco podoného.

Nimie
Nadpozemská drbna 25902 příspěvků 19.09.18 20:12
@Tiger-lily píše:
@Nimie TČ myslíš tepelné čerpadlo? Podle mě největší bélbost, stejně jako soláry, investice bez návratnosti. Fakt.

Jj, TČ. V pasivu návratnost určitě v nedohlednu, pro nízkoenergetické se to může vyplatit - všechno záleží na tepelné ztrátě. U solárů je to složitější… pokud myslíš obyč na elektriku, tak tam je to fakt na houby, ale na výhřev vody se ta návratnost pohybuje klidně v rozmezí 5 - 7 let. Nejsou tak drahé a jsou schopni uspořit něco kolem třetiny nákladů, takže pro 3 - 4 člennou rodinu to udělá docela rozdíl. Ještě když s tím třeba někdo vytápí bazén, případně jde přebytečné teplo posílat do podlahovky. Ono se to nezdá, ale ohřev vody je docela pálka v celkovém rozpočtu.

Nimie
Nadpozemská drbna 25902 příspěvků 19.09.18 20:14

@inkakřivák TČ se do pasivu nedává, návratnost je v nedohlednu a nevyužiješ ho. To je masivní zdroj, který počítá s tím, že bude dodávat poměrně vysoké množství tepla, které ale v pasivu nepotřebuješ. Dává se do nízkoenergetických s vyšším TZ nebo do domů které nedosahují ani kvalit nízkoenergetického standardu. Pasiv se u nás bez rekuperace postavit „nedá“, takže tam je to stejně „nutnost“.

inkakřivák
Extra třída :D 13518 příspěvků 19.09.18 20:16

Dává. Víc se s tebou přít nebudu. Dává.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Tolik lidí z podsvětí? Jak viděli pohřeb Kočky místní

Pompézní pohřeb Jana Kočky mladšího (†28), který koncem září na dálnici D11... číst dále >

Marcela Holanová (68): Jsem moc sexy na to, abych hlídala vnoučata

Marcela Holanová (68) je známá zpěvačka, jejíž jméno média dlouho skloňovala... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >