Výuka ve škole

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
olinek
Kecalka 215 příspěvků 15.07.19 13:27
Výuka ve škole

Ahoj, chápu, že touto diskuzí nic nevyřeším, ale chtěla jsem jen vědět, zda to máte taky tak a co si o tom myslíte. Poslední dobou mně stále více leží v hlavě a štve mě školský systém a školní osnovy. V současnosti mají mladí tolik možností, které ale potřebují poznávat a musí se dovědět, jak s nimi pracovat. Svět se rychle vyvíjí, řeší se ekologické krize…a děti se učí nazpaměť anatomii brouka a další stále stejné věci jako jsme se učili my před 20 roky a naši rodiče. Dcera je na výběrovém gymplu a když ji občas přečtu, jak funguje školství v jiných zemích, třeba severských, je nadšená. Jako malá byla strašně zvídavá, nadšená že všech informací, teď je akorát frustrovaná že školy a to jí učení jde docela dobře. A za pár let do tohoto koloběhu nastoupí i mé mladší dvě děti. Hmmm.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Reakce:
Mysticlipstick
Ukecaná baba ;) 1159 příspěvků 15.07.19 13:34

Toto je dlouhodobý problém naší země, zaostalý školský systém. Nikdo to zásadně neřeší neb se do toho nikomu moc nechce a není to asi tak populární jako rozdat dávky. Bohužel se nám toto jednou vrátí, protože už včera bylo pozdě. Co s tím? Vůbec netuším. Změnit školu? Zkusit jí dát na nějaký kroužek kde by dostala ty vědomosti po kterých prahne? Ale jaký? Ona bude zřejmě ten typ kterého tento systém úplně udupe a pokud nebude mít štěstí na osvícené kantory, tak možná i ublíží a těch osvícených kantorů je jak šafránu, bohužel.

AnnieTRoj
Kecalka 368 příspěvků 15.07.19 13:34

Snad nikdy jsem se nemusela nic učit zbytečně zpaměti. U většiny je důležité porozumět a vědět, co se učím. Ale některé věci je prostě potřeba si zapamatovat, bez toho to nejde. Takže nebiflovat se, ale něco v hlavě být musí. Podle mě je důležité analytické myšlení. Vědět jak si co spojit a zjednodušit si učení a život.

Popokatepetla
Závislačka 3475 příspěvků 15.07.19 13:42

Ano český školský systém je 100 let za opicema. Právě z toho důvodu zvažuji dát děti na alternativní školu typu montessori. Jen to školné :? Navíc to řeší prvních 9 let ZŠ, střední tu nikde v okolí nemáme.

Zuziky
Neúnavná pisatelka 17138 příspěvků 15.07.19 13:42

@olinek z tohoto důvodu ( a nejen toho) po prime syn přestupuje na PORG místo gymplu, který jsem absolvovala já… Možná je to můj problém, můj náhled, ale já to " klasické" školství fakt pro své děti nechci…
Starší je na umělecké a tam je to úplně jiný svět :mrgreen: mají volnost, vyučující podají pomocnou ruku, ale základ je " tady je řeka, tak plav"… A taky mi trvalo, než jsem si v sobě srovnala, že jim ta Samostatnost jen prospěje… :nevim:

hanka.br.
Generální žvanilka 20338 příspěvků 15.07.19 13:49
@olinek píše:
Ahoj, chápu, že touto diskuzí nic nevyřeším, ale chtěla jsem jen vědět, zda to máte taky tak a co si o tom myslíte. Poslední dobou mně stále více leží v hlavě a štve mě školský systém a školní osnovy. V současnosti mají mladí tolik možností, které ale potřebují poznávat a musí se dovědět, jak s nimi pracovat. Svět se rychle vyvíjí, řeší se ekologické krize…a děti se učí nazpaměť anatomii broukaa další stále stejné věci jako jsme se učili my před 20 roky a naši rodiče. Dcera je na výběrovém gymplu a když ji občas přečtu, jak funguje školství v jiných zemích, třeba severských, je nadšená. Jako malá byla strašně zvídavá, nadšená že všech informací, teď je akorát frustrovaná že školy a to jí učení jde docela dobře. A za pár let do tohoto koloběhu nastoupí i mé mladší dvě děti. Hmmm.

K řešení složitých ekologických témat je znalost anatomie brouka nezbytně důležitá. Bohužel je to práce a úsilí a ta se dneska moc nenosí, tak se raději křičí, jak je znalost zbytečná. Zbytečná není a bez znalosti základních faktů se nedostaneme nikam. Nadšení ze severského systému já tedy nesdílím, ono tam funguje jinak ledacos a chtěla bych vidět, jak to tady u nás, kde rodiče mají první a poslední slovo, s nadšením přijímali.

welovefashion
Ukecaná baba ;) 1227 příspěvků 100 inzerátů 15.07.19 13:50

Já vybírala školu, co jsem věděla, že to tam až tak zastaralé není, větší děti můžou ve výuce používat internet, dělají se projekty, angličtinu se učitelé snaží zapojit i do ostatních předmětů…

v hodně školách jsou interaktivní tabule, já jsem třeba říkala, že z toho důvodu nechci na vesnici, kde by děti neměli výběr školy a kroužků a učitelky tam jsou vesměs před důchodem a vzdělávat se jim už moc nechce, tak si jedou 30 let to svoje…

lucenka
Hvězda diskuse 37480 příspěvků 15.07.19 13:54

Bohužel je to tak. Na většině škol se pořád učí stejně a stejné věci jako za našeho dětství. Proto mám dítě ve škole v zahraničí a je to úplně o něčem jiném.

Lu1234
Zasloužilá kecalka 531 příspěvků 1 inzerát 15.07.19 14:15

Dcera je ještě malá, ale taky jsme o tom už s manželem mluvili. Nás oba škola dost brzdila. Pro soukromé školy moc nejsem, ale děsí mě inkluze a přístup některých učitelů (žádná empatie, žádné rozvíjení individuálních schopností). Zatím to vidím tak, že ve škole se musí nějaký čas strávit, ale gro vzdělání a dovedností bude ve volném čase - bude to mít od nás rodičů, na kroužcích, které si vybere, apod. Dcera je hodně zvědavá, zajímá se o různá témata víc do hloubky, než ostatní děti, taky má lepší slovní zásobu a líp se vyjadřuje. Takže až tento ročník nastoupí do první třídy, bude se tam dcera nudit a bojím se, aby nepřišly problémy s kázní… Mě by taky nebavilo 4 hodiny sedět a poslouchat, co dávno vím… Ale jak tohle řešit?

Ijen
Ukecaná baba ;) 2082 příspěvků 15.07.19 14:57

Prvni stupen byl v pohode, starsi sel pak na nestatni gympl, tam je to fajn, mladsi ma za sebou sestou tridu a jsem z toho co se uci celkem otravena. Ale co s tim nevim.

olinek
Kecalka 215 příspěvků 15.07.19 15:10

Nejde teda o to, že bych chtěla, aby se neučila, naopak, učila efektivněji. Klidně i ty brouky, ale v širších souvislostech, proč je to vlastně důležité. Učitelé u nás jsou rozhodně velmi nadprůměrní, ale v tom, že znají hodně dobře do hloubky svůj předmět, proto mi vadí spíš celkově systém a rozhodně ne učitelé. Děcka stráví ve škole skoro celou pracovní dobu dospělého + domácí úkoly, tak v té době by mohla být většina fakt to, co v budoucnu využijí. Prolínání předmětů při konkrétních situacích třeba. A individuálnější přístup, chápu že to těžko jde při tolika dětech. Na třídních schůzkách, pokud dítě „nezlobí“ tak učitel o něm nemá co říct :nevim: po schůzce si nechává jen hlouček rodičů „provinilců“ a řeší se prohřešky.

AnnieTRoj
Kecalka 368 příspěvků 15.07.19 15:26

@welovefashion, první stupeň jsem absolvovala na vsi. Klasickou křídovou tabulí jsem poznala až na druhém stupni v okresním městě, měli jsme pouze keramické na fix. Od druhé třídy jsme měli interaktivní tabuli. Měli jsme každou novou vymoženost. Byla to dvoutřídka, takže to šlo snáz než ve velké škole. Do první třídy jsem šla v září 2004.

olinek
Kecalka 215 příspěvků 15.07.19 15:38
@AnnieTRoj píše:
@welovefashion Do první třídy jsem šla v září 2004.
OMG teď si připadám fakt stará, 2006 se narodila dcera :grin:
Interaktivní tabule super, akorát by se mohly využívat třeba ke skupinovým projektům a ne jen nahradit tabuli klasickou…
olinek
Kecalka 215 příspěvků 15.07.19 15:46
@Mysticlipstick píše:
Toto je dlouhodobý problém naší země, zaostalý školský systém. Nikdo to zásadně neřeší neb se do toho nikomu moc nechce a není to asi tak populární jako rozdat dávky. Bohužel se nám toto jednou vrátí, protože už včera bylo pozdě. Co s tím? Vůbec netuším. Změnit školu? Zkusit jí dát na nějaký kroužek kde by dostala ty vědomosti po kterých prahne? Ale jaký? Ona bude zřejmě ten typ kterého tento systém úplně udupe a pokud nebude mít štěstí na osvícené kantory, tak možná i ublíží a těch osvícených kantorů je jak šafránu, bohužel.

Jo jo přesně tak toho se bojím, ale zas co se týká vědomostí, tak ji tato škola skvěle připraví na maturitu, přijímačky atd.

olinek
Kecalka 215 příspěvků 15.07.19 15:48
@Zuziky píše:
@olinek z tohoto důvodu ( a nejen toho) po prime syn přestupuje na PORG místo gymplu, který jsem absolvovala já… Možná je to můj problém, můj náhled, ale já to " klasické" školství fakt pro své děti nechci…
Starší je na umělecké a tam je to úplně jiný svět :mrgreen: mají volnost, vyučující podají pomocnou ruku, ale základ je " tady je řeka, tak plav"… A taky mi trvalo, než jsem si v sobě srovnala, že jim ta Samostatnost jen prospěje… :nevim:

Můžu se zeptat co je PORG? I ta umělecká škola to zní fajn, ale zas tam bude si myslím možnost i dál pokračovat spíš uměleckým směrem.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek
Reklama