Výživné - od kdy je povinnost platit?

13.8.11 20:50

výživné

Ahoj všichni. Mám jednoduchou a rychlou otázku. Od kdy je otec dítěte povinnen platit výživné? Ihned od rozchodu rodičů, nebo od podání žádosti u soudu? Děkuji moc za odpověď. Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

163
13.8.11 20:54

Domnívám se, že pokud otec odejde a platit nebude, stejně se zpětnému doplacení výživného nevyhn. Tady jde spíš o to, zda jste schpni se domluvit na konkrétní částce - pokud bude otec přispívat třeba 2000 a soud mu pak vyměří 3000, tuším bude muset stejně doplatit dodatečně. Dělala jsem před x lety u soudu, vím, že tak to bylo. Každopádně čím dřív to soud otci nařídí, tím lepší by pak pochopitelně bylo eventuelní vymáhání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.8.11 21:21

domluva mozna neni, jelikoz kazdy z rodicu ma tak trochu jiny nazor na castku.

takze pokud se rodice rozejdou, dite zustane v peci matky, ktera poda zadost k soudu az treba za dva roky po rozchodu, tak bude otci vycisleny dluh od rozchodu??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1874
13.8.11 21:26

Ano, od rozdělení společné domácnosti. Pokud otec nepřispívá nic, je mu dluh spočítán u soudu zpětně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.8.11 21:26

u nás to bylo tak že jsem si dala výživné na částku 2000kč a bývalý mi to nakonec potvrdil, soud byl asi cca za rok od rozchodu a soudkyně mu dala 2500kč od dalšího měsíce, a zpětně nic neplatil.
nejlepší je podat žádost o opatrovnictví co nejdříve protože se to strašně dlouho táhne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.8.11 21:27

pokud je to takto. jak bude jeden či druhý dokazovat kdy došlo k rozdělení domácnosti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28762
13.8.11 21:34

To píšeš v žádosti o výživné,kterou podáváš k soudu. Máš nárok žádat výživné od tohoto datumu,obvykle soud vyhoví a otec je povinnen doplatit zpětně,v případě,že odmítá vámi dohodnutou částku výživného platit již před rozhodnutím soudu. Neboj se žádat o vyšší částku,než mom. uvažuješ,soud ti ji upraví podle výdělku otce.Tím nic neztratíš,ba naopak,můžeš jen získat ve váš prospěch.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.8.11 21:43

ale u soudu to bude moje slovo proti jeho. on se placeni brani zuby nehty, takze predpokladam ze bude delat problemy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
163
13.8.11 22:18

Proti stanoveni částky otec nic nezmůže, pakliže nefalšuje účetnictví a jako podnikatel nemá v daňovém přiznání výkaz ztráty. Jestliže je klasický zaměstnanec, soud si vyžádá ne u něj, ale u zaměstnavatele výkaz vyplacené mzdy za poslední rok. Obvykle se stanovuje určité procento z platu. Co se týče stanovení data od kdy, pravdou je, že se to uvádí v návrhu matky. Otec pochopitelně má možnost se k tomu vyjádřit, a soud k ústupku donutí buď jeho nebo matku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama