Vzdát kojení kvůli nespavosti?

1078
27.4.17 09:27

Vzdát kojení kvůli nespavosti?

Maminky, prosím o radu, pokud jste měla některá třeba podobný problém, já si totiž připadám jako exot. Mám pětitýdenní miminko, plně kojené a začala mě opět trápit nespavost, postupně se to zhoršuje. Malá je strašně hodná, budí se mi na kojení jen jednou za noc, o půl 4.No a já buď už potom vůbec neusnu nebo jen takovým trhavým spánkem, dnes jsem ovšem třeba vzhůru od půl 2 :zed: Jak se vzbudím, začne mi šrotovat mozek, dostanu strach co bude, jak zvládnu dvě děti a je konec. U prvního syna jsem to měla taky a navíc k tomu i úzkosti, které vyústily až v poporodní depresi. Tehdy jsem to zvládla bez léků, postupně se spaní začalo zlepšovat, i když už nikdy ne na úroveň jako před těhotenstvím. Ale bylo to velmi těžké období a nerada na to vzpomínám. Nyní se bojím, že to startuje znova a se dvěma dětmi se obávám, že už to nedám. Problém je, že při kojení se nesmí nic užívat, ani bylinné praparáty. Pokud bych nekojila, už bych se nezdráhala a sáhla na přechodnou dobu po lécích, protože jsem si s tím už zkusila fakt dost a zkusila taky všechno možné, co šlo. Připadám si v pasti, kojit moc chci, mám ráda ten kontakt a žádné jiné problémy s kojením nejsou, tak mi to příjde líto. Nemáte někdo radu jak s tím zatočit, či jak jinak si pomoci, ten problém je stoprocentně v hlavě, moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
419
27.4.17 09:33

Meduňkový čaj na spaní, brát hořčík na nervy a hlavně se uklidnit. Pokud se miminko budí pouze jednou za noc, tak je to krásné :potlesk:. Mě se syn teď budí 3-4× za noc a to je teprve oříšek usnout, když ještě vedle manžel chrápe, protože má zrovna období alergie. :zed: A ještě existuje bylinný čaj od Grešíka na spaní, prý taky dost pomáhá. A hlavně v noci na nic nemyslet, nepřemýšlet, neuvažovat. Nakojit a šup spát. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31253
27.4.17 09:35

Chtělo by to vyšetření odborníkem, tady na netu Ti nikdo neporadí, jestli jde pravděpodobně o přechodný problém nebo to může být start něčeho závažnějšího.
Není pravda, že se při kojení nesmí nic užívat. Jsou ženy, které trpí depresemi a medikaci(upravenou) užívají i v průběhu těhotenství a kojení. Z většiny léků přechází jen stopové množství do MM, to, že se nesmí nic užívat, je už snad přežitý názor, kterým se chrání farmaceutické firmy.Ale pod dohledem odborníků, kteří nemají tento dřívější názor a nebojí se těhotnou nebo kojicí namedikovat, to lze.

Když byly děti malinké, také jsem spala pouze trhavým spánkem, vzbudilo mě každé šustnutí, ale tělo je na toto po porodu připravené a hormonálně vybavené. Nijak mě to neobtěžovalo, když bylo nejhůř, ve dne jsem si zdřímla s dítětem. I s tím čtvrtým, starší si hrály samy, nebyl s tím problém.
To, že máš myšlenky, jak to zvládneš, které Tě přenášejí do úzkosti až deprese, by bylo vhodné řešit psychoterapií.

Vidím jediné řešení v návštěvě odborníka, i když vím, že se dvěma malými dětmi je náročné někam se dostat.
Myslíš, že po ukončení kojení bys spala lépe? Pokud chceš medikaci, je nejlépe se poradit, jestli by bylo kojení možné nebo ne, než ho rovnou ukončit. Já osobně bych asi doporučovala nějaké psychiatrické oddělení nemocnice(mají i pohotovost),tam s tím totiž pravděpodobně mají víc zkušeností než nějaký ambulantní psychiatr, který ze strachu o sebe sama může do ukončení kojení tlačit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
13973
27.4.17 09:36

1. běžte k psychiatrovi, co vám pomohl a začněte to řešit dřív, než se to zase rozjede do průšvihou. Přidejte k tomu i psychoterapii.

2. rozhodně je lepší přestat kojit, než si zničit psychiku hraním na železného gekona, že rozhodně nic nesmíte. Bylinky jsou pěkná věc, ale evidentně vám hormony spojené s těhotenstvím a kojením dělají velkou paseku v běžné neurochemii.

nesnažte se dělat zbytečně hrdinku, čím dříve vyhledáte pomoc, tím menší následky to bude mít. Nejde o vaši neschopnost, jde o biologický problém.

Jinak pochopitelně existují antidepresiva, která při kojení zas až tak nevadí, zejména po 2 měsíci věku dítěte.

Je daleko větší komplikace matka s rozjetou depresí, než nízká hladina SSRI v mléce.

držím palce.

Příspěvek upraven 27.04.17 v 09:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35842
27.4.17 09:43

S tvopjí anamnézou bych ti doporučovala odstavit a léčit se. Dojdi si ke svému psychitarovi, ať to slyšíš z vícero úst. teďka je kojení super, ale kojení je droga. Až odstavíš a přestane se ti tvořit mléko, dojde ti, že jsi udělala dobře.
Jo a držet dítě v náručí a dávat mu z lahvičky a koukat se, jak to mlíčko ve fkašce ubývá, to je taky moc hezký pocit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
200
27.4.17 09:48

Ahoj,

naprosto souhlasím s holkami výše, základem spokojeného miminka je spokojená maminka. Miminko může být napapané i z lahvičky ;) Přeji ať se vše brzy vyřeší. Někdy je největší síla v tom, nehrát si na hrdinku, ale řešit vše včas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
121
27.4.17 09:49
@Ou píše:
1. běžte k psychiatrovi, co vám pomohl a začněte to řešit dřív, než se to zase rozjede do průšvihou. Přidejte k tomu i psychoterapii.

2. rozhodně je lepší přestat kojit, než si zničit psychiku hraním na železného gekona, že rozhodně nic nesmíte. Bylinky jsou pěkná věc, ale evidentně vám hormony spojené s těhotenstvím a kojením dělají velkou paseku v běžné neurochemii.

nesnažte se dělat zbytečně hrdinku, čím dříve vyhledáte pomoc, tím menší následky to bude mít. Nejde o vaši neschopnost, jde o biologický problém.

držím palce.

Absolutní souhlas :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
89
27.4.17 09:50

Dnes existuje i dost léků, které se dají užívat při kojení. Jdi za odborníkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2527
27.4.17 10:05

Jdu proti proudu..u tak malinkého miminka bych ti stejně nedoporučovala užívat léky, které tě utlumí. Za mě jóga, meduňka, levandule..večerní běh či dlouhé procházky a docházet někam na sezení. Mně se děti budily do roka přesně jako hodinky po 45 minutách. Zdraví to odneslo. Při kojení jednou za noc si nemyslím, že by nespavost plynula z toho. Musíš zkrotit své myšlenky. Taky se mi to dlouho dělo..doktor do mě rval antidepresiva. Ted jsem se jich zbavila a jdu jinou cestou. Zkus to řešit s odborníkem, ale pokud to nebude nezbytně nutné, lékům se vyhni…u mamky takto zacala cesta do pekla a kdyz vidim, co ji to stalo, snazim se jeji chyby neopakovat…myslim to opravdu jen v dobrem..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1078
27.4.17 10:06

Holky děkuju, zkusím zavolat doktorce a domluvit se s ní. Se dvěma dětmi je už problém lítat po doktorech, poprvé jsem to řešila z více stran, měla jsem na to čas a chtěla to vyřešit tak, abych byla v pohodě a mohla hlavně dál kojit, nakonec jsem kojila skoro 14 měsíců a jsem za to moc ráda. Tehdy jsem zkusila meduňku, Bachovky, homeo, psychoterapii-ta mi dost pomohla, zbytek ne. Můj problém tehdy byl šok z té životní změny, když se mi narodilo první dítě. Jsem úzkostný typ a velmi špatně nesu změny v životě, nyní tyto stavy ale už nemám, v mateřství jsem zaběhlá a spoustu věcí už neřeším. Proto právě nechápu, proč zase nespím. Mám dvě zdravé děti, hodného manžela, zázemí a jistoty. Kdekdo by řekl, co řeším, ale já řeším, ten proklatý spánek. Připadám si fakt blbě :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2628
27.4.17 10:08
@kvmatonka píše:
Meduňkový čaj na spaní, brát hořčík na nervy a hlavně se uklidnit. Pokud se miminko budí pouze jednou za noc, tak je to krásné :potlesk:. Mě se syn teď budí 3-4× za noc a to je teprve oříšek usnout, když ještě vedle manžel chrápe, protože má zrovna období alergie. :zed: A ještě existuje bylinný čaj od Grešíka na spaní, prý taky dost pomáhá. A hlavně v noci na nic nemyslet, nepřemýšlet, neuvažovat. Nakojit a šup spát. :mavam:

Lehce řekne, těžko udělá. Pokud má psychické problémy, tak jí nepomůžou bylinky a rada na nic nemyslet.

Já třeba chodím od 5ti měsíců mrňouse do práce, vstávám několikrát za noc k obou dětem a dávám to. Ale to může být můj případ a někdo nezvládne vstát jednou za noc.

Příspěvek upraven 27.04.17 v 10:12

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2628
27.4.17 10:10

Pokud se na to necítíš, dojdi si k doktorovi, požádej o zastavení laktace a zajdi za psychiatrem na léčení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
27.4.17 11:41

Nespavostí budete trpět i při nasazení UM. Kojila jsem necelý měsíc, malý pořád brečel, nespal, až se řišlo na to, že tam mám mléka hrozně málo. Začala jsem dokrmovat, ale stejně se mi skoro rok v noci na to mléko budil. Takže tím to nevyřešíte.. Měla jsem to samé, trvalo to 2 roky. Teď se chystáme na další dítě a už jsem připravená na to, že se opět 2 roky nevyspím. Je to hnus, zasahuje to do chodu celé rodiny. Přes den jsem byla jak zombie, ale spát jsem neměla kdy, abych zvládla vaření, domácnost a vše kolem. Syn skoro nespal ani ve dne ani v noci a když byl vzhůru, pořád jsem ho musela nosit, aby neřval. Běžte k psychologovi. Já na to neměla kuráž, bála jsem se, že mi řekne, že jsem neschopná starat se o dítě a vezme mi ho do kojeňáku. Ano, i takové blbosti mě v době nespavosti napadaly. ALe už jsem ok. Naštěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2628
27.4.17 12:01
@adra1 píše:
Nespavostí budete trpět i při nasazení UM. Kojila jsem necelý měsíc, malý pořád brečel, nespal, až se řišlo na to, že tam mám mléka hrozně málo. Začala jsem dokrmovat, ale stejně se mi skoro rok v noci na to mléko budil. Takže tím to nevyřešíte.. Měla jsem to samé, trvalo to 2 roky. Teď se chystáme na další dítě a už jsem připravená na to, že se opět 2 roky nevyspím. Je to hnus, zasahuje to do chodu celé rodiny. Přes den jsem byla jak zombie, ale spát jsem neměla kdy, abych zvládla vaření, domácnost a vše kolem. Syn skoro nespal ani ve dne ani v noci a když byl vzhůru, pořád jsem ho musela nosit, aby neřval. Běžte k psychologovi. Já na to neměla kuráž, bála jsem se, že mi řekne, že jsem neschopná starat se o dítě a vezme mi ho do kojeňáku. Ano, i takové blbosti mě v době nespavosti napadaly. ALe už jsem ok. Naštěstí.

UM se sice vstávání a nespaní v noci nezlepší, ale bude moct brát nějaké uklidňující léky, které se neslučují s kojením. Protože nemá problém s tím, že by se jí dítě extra budilo, ale pak má hlavu plnou myšlenek a nemůže spát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1120
27.4.17 12:18

@Teruška85 přestat kojit nevidím jako řešení, i u umělka se ti může v noci jednou budit a stejně už pak nebudeš spát. Krom toho mi nepřipadá, že pokud spíš v kuse často i do půl čtvrté, že by si byla chronicky nevyspalá, takto běžně lidé vstávají i do práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama