Zadrhávání v řeči

 • Fotoalbum (0)
 • Sledovat e-mailem
 • Přidat k oblíbeným
 • Zapnout podpisy
 • Hledání v tématu
18
14.6.08 21:45

zadrhávání v řeči

Ahoj,

chci se zeptat, zda někdo z Vás řešil zadrhávání (koktání)u batolete a jak? Jsem teď na vážkách, zda jít k naší Dr. a žádat o doporučení na vyšetření k logopedovi nebo asi spíš k neurologovi.

Jde o to, že naše malá (2,5 roku) začala v posledních dvou měsících víc koktat. Mluvit začala docela brzo ve větách a tak občasné opakování nějaké slabiky ve slově jsem považovala za snahu říct něco, co mozek už říct umí, ale z pusinky to ještě tak rychle nejde. Jenže teď je to stále častěji. Nejde jen o prvni slabiku je to prostě jakákolik slabika, kterou několikrát zopakuje, než pokračuje dál. Není to nikdy u basníček či psíniček. Je to u nějakého jejího volného vypravování. Dřív jsem jí na to neupozorňovala. Teď asi týden jí vždycky řeknu, ať mi to řekne pomalu. Někdy to pomůže a nezadrhne se, ale někdy ne. Pořád si říkám, že jenom hledá patřičný výraz, ale jsem už z toho dost nervozní, že se to nelepší. Má s tím někdo zkušenost? Mám raději zajít k Dr. (asi to fakt nevydržím a pro jistotu tam zajdu, ale chtěla jsem nejdřív znát zkušenosti ostatních maminek).

Díky moc Leontýna

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
28414
14.6.08 23:36

Ahoj, já si pamatuju, že nějaká diskuze tu na to byla, ale to je fuk :wink: Adam to taky dělá, ale tak poslední měsíc řekla bych. Co vím, tak se to má nechat, je to vlastně jak píšeš, že chtějí něco rychle vyjádřit. Malej jinak taky mluví hezky. A nemají se prý opravovat, prostě to nechat. Mě na to teď v týdnu upozornil tchán, jestli to vím. On se totiž Adamovi vysmíval „koktale“, tak jsem mu to vysvětlila, a aby ho nechal a rozhodně se mu neposmíval :roll: :wink:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1293
14.6.08 23:46

hm tak to taky řešíme.
nananananana-nnnn-našla sem tu hračku.
Ach jo, chudinka moje malá, chce to asi říct rychle nebo co… jsem z toho taky docela nesvá.
Doktorka mi zatím řekla, ať zkusím na ni mluvit pomalu a zřetelně, a chtít po ní, aby mi to říkala taky tak (ale opravovat to asi přímo ne…)
je teda pravda, že když jsme spolu delší dobu samy a já na ni mluvím tím „žádoucím“ způsobem, tak to po nějaké době (po hodinách, někdy po dnech) přestane dělat.
Ale připadá mi, že to dělám i trošku já sama, jsem v životě taková rychlá a pořád se přemisťuju a v podstatě nenecham to dítě chvíli v klidu, sednu si k ní, že si hrajem, a už mam roupy si jít rychle pro kafe, odskočit si pro tohle, pro tamto..
Take se poslední dobou nutím, když už si k ní sednu na zem, že se odtamtud nehnu, aby byla v klídku.

Mám nějakej pocit že na tom mam svuj podíl… možná je to blbost. Ale já jsem rychlá a v mluvení docela zbrklá osoba… sama se občas zažblebtnu, hlavně když si chci v restauraci objednat jídlo :lol:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymni
15.6.08 10:46

Ahoj holky,
ráda tu zasahuju do diskusí ohledně dětské řeči, jelikož jsem profesí logoped a momentálně na mateřské, takže mi to nikdy nedá.A chtěla bych vás naprosto uklidnit - vše je pravděpodobně v pořádku!!!!Zadrhávání v řeči mezi 2 až 4 rokem u dětí je velice časté a zpravidla to neznačí žádnou poruchu.Jde prostě o vývojové období, které se u jednoho díěte projeví a u jiného zase třeba v něčem jiném.Věřte mi, studovala jsem u jednoho z největšího odborníku na balbuties (koktavost) v téhle republice - doc.Peutelschmiedové.Pokud vám mohu něco doporučit, tak s tím určitě nechoďte k lékaři ani k logopedovi a dítě s ničím zbytečně nestresujte - vše by se ještě zhoršilo.Pokud nemáte koktavost v rodině, tak jde opravdu jen o vývojové období, které dříve či později samo odezní.Pokud se jedná o vážnější poruchu, tak to v tomhle věku stejně žádný lékař nepozná a řekne vám, ať vyčkáte.Pokud váháte, jak na zadrhávání dítěte reagovat, tak se snažte mu dát najevo, že ho posloucháte a že máte čas si poslechnout, co vám chce říct.Na zadrhávání ho vůbec neupozorňujte, ani na jiné obtíže v řeči.Můžete s ním zkusit častěji zpívat, říkat básničky, vytleskávat.Prostě jakoukoli rytmizaci, která je pro tyhle obtíže důležitá.V každém případě to musí být ale hra - ne nějaké cvičení.Pokud byste měli ještě nějaké dotazy, ráda zodpovím.Petra

 • Citovat
 • Nahlásit
1293
15.6.08 20:31

evropanko jsi to ty??

(ať jo nebo ne, tak já jsem osobně ráda, že sem napíše někdo z oboru - já si taky říkám, že to chce klídek… )

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
28414
15.6.08 20:38

Já bych si taky tipla na Evropanku :D Právě tu si z oněch předešlých diskuzí pamatuju, to vím od ní. Takže děkuji také za odborný názor :wink:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
159
16.6.08 12:30

jojo, jsem to já - Evropanka :D .Doufám, že tu nepůsobím za nějakého chytrolína…Jenom mi to prostě nedá, když se tu řeší nějaké logopedické téma.Vím, že tu je ale víc maminek - logopedek, takže si ráda přečtu i jejich názor.Bohužel mám ze své praxe zkušenost, že některé „neinformované staré struktury“ jedou na poznatcích, které získaly na fakultě před 30 lety…anebo jim jsou přednější „nalovené“ body pro pojišťovnu než profesionální přístup.Ty pak dokážou napáchat víc škody jak užitku.
Navíc jsem sama máma a vím, jaké to je, když u malé něco nehraje.Taky jsem z toho nervozní, mám starosti, často se obracím na zdejší diskuse o radu a jsem vděčná jak za radu nebo i pouhé sdílení problému.
Musím ale říct, že mě tu často maminky překvapí, jak logické a rozumné úsudky mají (viz.Leontyna zde).S tím zadrháváním je to přesně tak, jak píše - mozeček se vyvíjí rychleji než to mluvidla zvládají zpracovat a tak dochází ke kolizi - třeba ve formě zadrhávání.Ale jak už jsem psala - tady odborná péče je spíš na škodu.Rozumný,klidný a lidský přístup (mateřský je úplně nejlepší) je jediný, který může v téhle chvíli pomoct.Chce to jen dát dítěti čas a pochopení.žádné napomínání, okřikování, opravování…Ale to už se opakuju.Takže přeju všem,ať se jim problémy vyhýbají.A pokud už jsou, kéž by to byly „jen“ ty se zadrháváním :D .Zdravím všechny.Petra

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1293
16.6.08 21:54

evropanko je dobře že sem píšeš - jsou to uklidňující slova.
K něčemu se přiznám - stejně jsem Ti chtěla chvíli předtím, než jsem narazila na tuto diskuzi, poslat SZ a otravovat Tě tak mimo diskuze :lol:
ale prostě když malou slyším, tak si taky myslím,že to není „klasický“ koktání.
Učím jednu holčinu a ta má koktání vrozené (i zděděné) a to prostě vypadá tak ňák jinak.
Takže já to nechám být. Už jsem poučila i prarodiče, že ji nemají opravovat a neokřikovat „pomalu!! pomalu!!“ a „řekni to pořádně!“

Mamka to naštěstí respektuje. Hlavně pozoruju vlny, kdy to zmizí, a pak se to zase objeví. V řádu měsíců.
tak zatím :lol:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
18
16.6.08 22:28

Holky, ani nevite, jak jsem vdecna za Vase rady a postrehy :D . Myslim, ze je to presne tak, jak psala Evropanka. Vystihla to uplne presne s podelenim se o nabyte zkusenosti ci s vymenou podobnych zkusenosti, ktera je velmi uklidnujici. A dekuji za kompliment od Evropanky a jeji odborne prispevky, ktere jsou pro me velmi dulezite.

Jenom jeste doplnim, ze kdyz se jedna pouze o zopakovani nektere hlasky treba 2× za sebou „maminko tadydydy…“ a pak mluvi dale, tak ji nic nerikam. Jenom tu vetu po ni zopakuju bez zadrhavani: „Ano Nelinko tady…“ . Pokud se, ale „zasekne“, zopakuje to treba 7× a nemuze se pohnout dal, rikam: „Nelinko rekni mi to hezky pomalu, ja te posloucham.“ Nechci ji na to tim upozornovat, jenom ji zklidnit, aby se na to mohla soustredit. Nastesti ji na to zatim nikdo z okoli neupozornuje. Jenom moje mamka me neustale nabada, at jdu k Dr. Problem je totiz v tom, ze ja jsem jako mala ve stejnem veku taky koktala (mluvila jsem pry taky hodne brzo jako Nelinka), nasi se mnou byli u nejakeho Dr. (mamka uz nevi, co to bylo za specialistu) a ten jim pry dal nejake kapky ci co (tipovala bych, ze na uklidneni, ale nevim to jiste). Duvodem meho koktani byla snaha moji babicky preucit me z levaka na pravaka. Coz se nepovedlo, ona prestala s preucovanim a ja s koktanim (to je asi klasicky priklad, co nastavalo pri preucovani levaku na pravaky). To ale podle me neni geneticka dispozice ke koktani. Nejsem vsak doktor, tak to tak neposoudim. Co si o tom myslis, Evropanko ty?
Rozhodne zatim dokotora asi odlozim a budu verit, ze se to srovna. Budeme se zase venovat vic basnickam, rikankam a rytmice (jak radi Evropanka) za vyrazne podpory Nelincina tatinka, ktery je na rodicaku :wink: .

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
159
17.6.08 12:56

Tak já moc děkuju za slova uznání a chvály a věřte, že tak činím moc ráda.C
Leontyno- co se týká toho tvého zadrhávání v dětství, tak bych chtěla jen podotknout, že domněnka, že koktavost způsobuje třeba leknutí z Mikuláše nebo přecvičování leváka na praváka, je už překonaná.Tak to není, i když se to velice dlouho tvrdilo a spousta logopedů v tom jede do dnes.Je taky samozřejmě prokázáno, že přecvičování z leváka na praváka je nebetyčná kravina.To platí pořád a všechny tyhle snahy bych odsunula do roviny týrání.Koktavost to ale nezpůsobuje.pravda ale je, že takové jednání může koktavost spustit.Je to trochu odbornější téma, takže bych vás tím tady nechtěla zatěžovat.Ale podstatou je ten rozdíl ZPŮSOBOVATxSPOUŠTĚT.To znamená, že ta dispozice k zadrhávání tam někde je a s největší pravděpodobností by jsi zadrhávat začala, i kdyby tě nikdo nepřecvičoval.To samé je s tím Mikulášem.Děti začnou zadrhávat po návštěvě Mikuláše a rodiče si myslí, že ten to způsobil.Ale takové dítě by pravděpodobně začalo koktat, i kdyby žádný Mikuláš neexistoval.Koktavost je hodně neprobádaná oblast a jedinou prokázanou přičinou vzniku je dědičnost.Ale vzorec pro vznik je:genetická dispozice + vnější spouštěč´=koktavost.
Leontyno, je ale docela možné, že genetickou výbavu v oblasti řeči zdědila malá po tobě a tudíž vývoj její řeči bude probíhat podobně, jako vývoj tvé řeči, včetně toho problematického období zadrhávání.Pokud jsi ale od té doby takové problémy neměla, je zde OBROVSKÁ pravděpodobnost, že stejně tak tomu bude u vaší malé.
Co se týká té medikace (těch kapek), tak bohužel netuším, oč se může jednat.Pokud se totiž jedná o skutečnou, patologickou koktavost, tak tu se dodnes bohužel nepodařilo nikomu 100%vyléčit.Potíže se samozřejmě dají velice dobře zvládnout nacvičením různých technik, ale úplně vyléčit to nejde.Mluvím o té skutečně patologické koktavosti.Já osobně velkou naději spatřuji ve východní medicíně, homeopatii a těchto směrech.Ale to je jen můj osobní názor a prokázáno to také není.Toť ode mě vše.Petra

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1293
18.6.08 00:09

jen takový dodatek - o té koktavosti…
znám jednu holčinu (16), a ta když se soustředí (= když u toho přemýšlí), třeba při zkoušení ve škole, tak nekoktá.
Zato když chce něco normálně uvolněně vyprávět, třeba kamarádkám zážitek ze včerejška, tak koktá teda strašně.
Zajímavý, co…
Ale jak psala evropanka - s tou dědičností - oni to maj vyloženě v rodině a holka to zdědila, ale koktá míň než „předci“.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
18
18.6.08 22:00

Evropanko, diky za vysvetleni. Spoustec vs. zpusobovani koktani jsem tvym vykladem pochopila. Stava se to pro me fakt hodne zajimave tema. Predpokladam, ze i ve svetle meho koktani z detstvi stale souhlasis s tim, abych s malou zatim k zadnemu lekari nevyrazela. Nebo mas ted jiny nazor?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3
28.3.12 11:35

koktání

moc jste mi Vaším příspěvkem pomohla a z velké části mne uklidnila, moc děkuji. :D

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1101
28.3.12 12:49

muj synovec dnes 5let taky nějak kolem tří let koktal trvalo to asi pul roku a nechal toho.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
4.4.13 16:15

Ahoj, mam takový problém. Mám vadu řeči, nebo si aspon myslím že je to vada…mam to od dětství. Když mluvím často zadrhávám, prostě někdy nejsem zchopná říct nějaký písmeno a tím pádem neřeknu ani to slovo. Mám s tím problém hlavně v okolí, s mím mužem mluvím normálně to se jen občas zadrhnu ale během vteřiny je to v pohodě ale když se bavím s někým z okolí je to horší. Někdy chci třeba i něco říct když se ostatní baví a já se chci připojit ale nejsem schopná ze sebe dostat ani slovo :nevim: takže jsem nejrači potichu protože mi to zadrhávání dost vadí. Nevíte jestli se s tím dá něco dělat??
Jinak jako mluvím normálně, když se třeba s někým bavím po tel. to se mi to stává vyjímečně…ale jakmile se s někým bavím osobně je to děs :roll:

 • Citovat
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat