Záškoláctví na ZŠ

122
17.7.20 16:06

Záškoláctví na ZŠ

Zdravím, dobrý den.
V rámci jednoho (mého osobního) experimentu jsem se v různých článcích a diskuzích dostala k tématu záškoláctví u dětí na základních školách. Chtěla bych se tu zeptat zda nevíte jestli je pravda ( nebo jak se v těchto situacích postupuje), když takové např. 12-14 leté dítko zjistí, že ho to ve škole nebaví a z vlastní vůle to prostě zatáhne, jestli jsou nějak za tento jeho čin postiženi i jeho rodiče??? V jednom z těch článků jsem četla, že můžou jít i natvrdo do tepláků :think:
Zajímají mě situace (pokud je to ovšem pravda) jak teda rodiče takových sígrů postupují? doprovází je až do třídy a připoutají k topení? :nevim:
Děkuji za odpovědi

(čistě osobní zájem, netýká se to mých dětí ani jiných puberťáků které znám)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

219
17.7.20 16:09

Ano, rodiče jsou zodpovědní za povinnou školní docházku.

Většinou je to o spolupráci s učitelem, třídním učitelem nebo vychovatelem. Dítě se omlouvá dopředu a když se najednou neobjeví, okamžitě se volá rodičům (za předpokladu, že rodiče spolupracují).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17527
17.7.20 16:13

Ano rodice jsou odpovědní za to, ze to dite bude do skoly dochazet, i kdyby ho tam meli táhnout nasilim. A ano, kdyz to dite chodit nebude, tak pak budou mit tahanice po socialce… jako sedet hned nepudes, to bys na to musela dlabat uplne, skola vetsinou s rodici komunikuje, kdyz ma dite vic neomluvenych hodin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
774
17.7.20 16:18

Z mé praxe učitelky na 2. stupni ZŠ jsem nepotkala záškoláka, který nechodí do školy, protože ho nebaví. Z 99% má nějaký problém doma. Ať už rodiče, co na něj kašlou, upřednostňování sourozenců, rodiče alkoholici, problémy s nevlastním rodičem atd. Kolikrát byste nevěřili, jaký existence mají děti a co jsou schopní rodiče o svých dětech říct. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
17.7.20 16:19

To je fakt masakr :zed: představa, že se dítě chytne nějaké party a začne na to dlabat, byť jsou rodina třeba slušná, tak chudáci rodiče teda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
17.7.20 16:20
@Lovelytrue píše:
Z mé praxe učitelky na 2. stupni ZŠ jsem nepotkala záškoláka, který nechodí do školy, protože ho nebaví. Z 99% má nějaký problém doma. Ať už rodiče, co na něj kašlou, upřednostňování sourozenců, rodiče alkoholici, problémy s nevlastním rodičem atd. Kolikrát byste nevěřili, jaký existence mají děti a co jsou schopní rodiče o svých dětech říct. :(

a nemužou si děti třeba napsat omluvenku samy? Co já si matně vybavuju (ze svých školních let) docela to letělo. A pak už je rodič v háji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
272
17.7.20 16:22

@Lovelytrue ano, ze školy utíkají když mají potíže doma a z domu, když mají potíže ve škole, hlavní je, aby se to řešilo a těm dětem se pomohlo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4394
17.7.20 16:22
@KatusinkaMala píše:
a nemužou si děti třeba napsat omluvenku samy? Co já si matně vybavuju (ze svých školních let) docela to letělo. A pak už je rodič v háji

Od 18 si můžeš psát omluvenku sám, na zakladce fakt ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
17.7.20 16:24
@JancaS84 píše:
Od 18 si můžeš psát omluvenku sám, na zakladce fakt ne.

Ne jsme se nepochopily…já vím že nemužou jako nemůžou, teď jde o to jestli to nedělají…Takhle to bylo myšleno :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4394
17.7.20 16:26
@KatusinkaMala píše:
Ne jsme se nepochopily…já vím že nemužou jako nemůžou, teď jde o to jestli to nedělají…Takhle to bylo myšleno :mrgreen:

Tak falsovat je asi můžou. Nevím jestli se omluvenky pořád píšou do zakovske, ale tak na to by rodič co se o svoje dítě zajímá přišel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
774
17.7.20 16:27

@KatusinkaMala u nás máme online systém, kde to musí omluvit rodiče. Nemáme vůbec žákovské, jak to bylo kdysi. Navíc při podezřele moc absencích se volá rodičům (jsou děti, co jsou opravdu často nemocné, tak opravdu často chybí). A samozřejmě jsou i rodiče, co sice omlouvají dítě ve škole, ale množství absence je už přes limit. Tak se rodičům volá, poté se píše dopis - upozornění a nakonec se píše na OSPOD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
774
17.7.20 16:29

@Nora4 ani nevíš, jak ráda bych těm dětem pomohla :( bohužel často se jim pomoci nedá, protože rodiče nevyměníš. Tohle je na práci učitele nejhorší - smířit se s tím, že některým prostě pomoci nejde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
272
17.7.20 16:29

@JancaS84 část škol omlouvá přes počítač, část do ŽK, ale u problémového děcka řeknu, že pokud dítě neomluvím já ze svého emailu, tak omluvenku nemá, nebo učitel si ověří, když dítě omluvenku přinese, navíc ŽK denně kontroluji a je to, děcka očůrají jen rodiče, kteří se očůrat chtějí nechat, ve 12ti letech by fakt měly být ještě rodiče schopní si poradit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
17.7.20 16:31
@Lovelytrue píše:
@KatusinkaMala u nás máme online systém, kde to musí omluvit rodiče. Nemáme vůbec žákovské, jak to bylo kdysi. Navíc při podezřele moc absencích se volá rodičům (jsou děti, co jsou opravdu často nemocné, tak opravdu často chybí). A samozřejmě jsou i rodiče, co sice omlouvají dítě ve škole, ale množství absence je už přes limit. Tak se rodičům volá, poté se píše dopis - upozornění a nakonec se píše na OSPOD.

Takže je to riziko jak záškoláctví tak popotahování rodičů po úřadech poměrně hezky ošetřeno. To je pro mě milá novinka. Já jsem z dob kdy se dal učitelce lísteček a bylo…tohle je hezká změna a věřím, že díky tomu se i ve školách to záškoláctví výrazně zlepšilo a i rodiče mají mnohem větší přehled.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
433
17.7.20 16:32

Zažila jsem jednoho útěkáře na základce, nechodil do školy, utíkal z domu. Pravidelně ho vodila policie, tehdy to řešila sociálka a hrozilo, že půjde do pasťáku (a netuším, jak se to nazývá dnes), kde nakonec skončil. Ale jeho mámu nikdo netrestal ve smyslu hrozby vězení. Sama to aktivně řešila, spolupracovala, lítala do práce a byla sama na dva kluky, otec naprostý nezájem. Kluk měl své vnitřní problémy no, ale ona to přijala a snažila se s ním pracovat, nebylo to tak, že by o děcko byl naprostý nezájem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama