Zkušební doba

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Káťa.80
Nováček 4 příspěvky 21.04.09 10:03
Zkušební doba

Ahojky, psala mi teď kamarádka, že má trochu problém a netuší, co s tím. Jenže já to taky netuším, tak se ptám, jestli s tím máte zkušenosti vy, nebo o tom víte, tak mi prosím napište.:)
Takže, byla studentka. Pak asi půl roku na pracovním úřadě. Teď si našla práci, je ve zkušební odbě a zjistila, že je těhotná (zatím teda jen z testu, k lékaři jde až příští týden).
Když oznámí těhotenství zaměstnavatali, tak ji vyhodí. A nebude dostávat žádný peníze, že ne?
Kdyby měla rizikovku a rovnou zaměstnavateli oznámila, že jde do PN, tak by peníze v těhotenství dostávat měla, ne?

Reakce:
Novire
Generální žvanilka 20004 příspěvků 21.04.09 10:34

Dle mého názoru má kamaráka smůlu v každém případě…
1. ve zkušební době lze zrušit PP i pokud je zaměstnanec na neschopence a to po uplynutí 14 denní lhůty… takže kamarádaky by odevzdala neschopenku, 14 dní by byla na neschopence a pak by dostala výpověď
2. aby měla nárok na PPM (penežitou pomoc v mateřství), musí mít odpracováno min. tuším 260 dnů. Což určitě nemá.

Pro kamarádku by bylo nejlepší těhotenství nepřiznávat a počkat s tím až po skončení zkušební doby. Ovšem to bude z její strany jasná vypočítavost a zaměstnavatel to nejspíš bude brát jako podraz. Ne každý na to má žaludek, bude se muset rozhodnout sama.

Uvedenýmn si nejsem na 100% jistá, ale myslím, že se asi nepletu…

Gina108
Generální žvanilka 23861 příspěvků 21.04.09 12:22

Novire má pravdu, ale podraz nepodraz, pokud nemá kamarádka nějakou práci ohrožující těhotenství, tak ať to raději přizná až po zkušebce. Však on by se s ní ten zaměstnavatel taky nemazlil a vyhodil by ji jen kvůli těhotenství. To by byl přece taky podraz, ne? Zaměstnavatel si v dnešní době může zaměstnance vybírat, kdežto ona jako těhule těžko další práci sežene a musí mít odpracováno těch 270 dnů, aby dostávala PPM. Pozor, opravdu odpracováno, pokud se hodí marod, tak se jí nic nezapočítá.

zaju
Závislačka 3284 příspěvků 21.04.09 12:57

zdravím :)
Já teda nevím, ale pokud je dotyčná ještě ve zkušební době (tzn. , že nemá ještě odpracované ani tři měsíce), tak stejně těch 270 dní nestihne odpracovat, i kdyby to nepřiznala, ne????

Káťa.80
Nováček 4 příspěvky 21.04.09 13:12

Děkuju za odpovědi.:)
Jen, takže i kdyby práci měla na smlouvu na neurčito třeba, tak když nemá odpracováno, tak do porodu stejně nic nedostane?
A když v práci skončí, tak bude dostávat po porodu nějaké peníze?

NAPOLY
Závislačka 3136 příspěvků 21.04.09 13:50

no, já si myslím, že neschopenku by dostávala normálně zaplacenou i když by dostala výpověď…
a pokud těch 270 dní nebude mít odpracovaných, tak nedostane nic po porodu - tu mateřskou

a nezapočítává se tam i ten půlrok, co byla na pracáku před tím?

…nevím…

domi
Ukecaná baba ;) 1814 příspěvků 21.04.09 15:04

Hm, tak podle mého laického názoru by nárok na PPM (pokud v zaměstnání zůstane) mít mohla, protože podle zákona o nemocenském pojištění se doba studia do doby pojištění započítává (za splnění určitých podmínek) - § 32 odst. 4:
„Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění 22), jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia nebo k převzetí dítěte do péče podle odstavce 1 písm. b) až e) došlo v období 270 dnů ode dne úspěšného ukončení studia,…“

Ale stejně ta PPM bude asi nízká… Pokud by byla nižší, než dělá rodičovský příspěvek, tak bude do této výše doplacena. Stejně tak - pokud by neměla nárok na PPM, tak dostane rovnou RP - takže bez peněz úplně určitě nebude :wink:

Pokud bych se náhodou pletla, tak budu ráda, když mě někdo opraví, nicméně chápu to takhle.

ZelvaVeruna
Závislačka 4242 příspěvků 21.04.09 17:50

Ahoj,
ja jsem si teda myslela, ze pokud jsi ve zkusebni dobe, oznamis, ze jdes na neschopenku, tak se zkusebni doba „zastavi“ a po ukonceni PN zase bezi, alespon tak jsem to zjistovala, kdyz jsem taky zjistila, ze jsem ve zkusebni dobe tehotna 8) Takze by ji v podstate „vyhodil“ po ukonceni PN → pri nastupu na materskou, jestli by teda sla, nebo rovnou na rodicovskou.
Taky jsem premyslela, ze to nereknu, protoze vim, jak se zachoval muj byvaly zamestnavatel k mym dvema kamaradkam a jak se obecne chovaji firmy, hlavne ty vetsi, k zamestnancum. Jenze bohuzel jsem na tu neschopenku musela, kvuli velkemu riziku :?

Jinak tu otazku ohledne splneni podminky 270 dnu presne netusim, ale asi to nesplni, ale to nevim..

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.09 23:06

Taky nevím, jen tuším, jak to bylo:

  • doba nemocenské se do zkušební doby započítává v omezeném rozsahu (nějak pokud marodíš 10 dnů, tak se to do zkušební doby započítá a pokud marodíš déle, tak se o to zkušební doba prodlužuje - těch 10 dní plácám, může to ýt 7 nebo 14, jsem líná to hledat v zákonech, omlouvám se).
  • doba studia se do odpracované doby započítává určitě (mně dokonce chtěla škola cosi platit!!! odmítla jsem, protože jsem ji nechtěla přerušit ale dokončit, stejně by to bylo moc málo peněz, nižší než RP, do jehož výše y jí to dorovnávaly, celá ta procedura má smysl proto, že si pak bude moci volit mezi tříletou a čtyřletou variantou RP)
  • kamarádka si to musí spočítat, kolik musí odpracovat, kolik by se jí tam mohlo započítat toho studia, a když zjistí, že by jí to mohlo vyjít a dosáhla by na PPM, asi by to stálo za to, připočtu ještě, že pokud má smlouvu na dobu neurčitou, tak by se měla po MD kam vrátit nebo by měla nárok na odstupné,
  • neoznámení těhotenství zaměstnavateli nepovažuji za nemorální, je to chyba těch zaměstnavatelů, jak se chovají k těhotným (často je vyhodí, pokud jen trochu mohou), takže vůči takto jednajícím slova podraz či vypočítavost nepoužívám a žaludek bych na to měla. Spíš bych neměla žaludek na to se předem zříci peněz, na které mohu dosáhnout, pokud bude mít kamarádka přebytky může tvořit potomkovi úspory (přeháním schválně, ale peněz není nikdy dost a s malým dtětem teprve ne), navíc zaměstnavatelé by měli vědět, že ženy prostě bývají párkrát v životě těhotné, je to přirozený jev a měli by s tím počítat. Ono těch těhotných v jednom podniku je vždyky jen pár, nikdy ne celý podnik, takže by se s tím měli vypořádat a ne dávat ruce pryč.

Hodně štěstí.

Flyingfrog
Extra třída :D 12331 příspěvků 18.06.09 14:00
Gina108 píše:
Novire má pravdu, ale podraz nepodraz, pokud nemá kamarádka nějakou práci ohrožující těhotenství, tak ať to raději přizná až po zkušebce. Však on by se s ní ten zaměstnavatel taky nemazlil a vyhodil by ji jen kvůli těhotenství. To by byl přece taky podraz, ne? Zaměstnavatel si v dnešní době může zaměstnance vybírat, kdežto ona jako těhule těžko další práci sežene a musí mít odpracováno těch 270 dnů, aby dostávala PPM. Pozor, opravdu odpracováno, pokud se hodí marod, tak se jí nic nezapočítá.

Proč by od zaměstnavatele měl být podraz vyhazov kvůli těhotenství? Nač mu bude zaměstnankyně, která si nejspíš stejně půjde na PN a pak bude minimálně 3 roky pryč?

Váš příspěvek
Reklama