Reklama

Zlá kamarádka ve školce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

7.straka
Stálice 54 příspěvků 09.10.18 10:47
Zlá kamarádka ve školce

Holky, jdu se trochu vypsat a poprosit o názory a rady.
Mám 4,5 letou holčičku, je chytrá, šikovná, přiměřeně zlobivá, mezi svými lidmi úplně v pohodě. Problém je, že je to hrozná cíťa, všechno se jí dotkne, všechno hrozně prožívá, kvůli každý blbině jsou slzičky. Doma to zvládáme, problém nastal ve školce. Takhle, ona je mezi “svými" lidmi živel, ale ve školce mezi vrstevníky nějak neumí fungovat, těžko navazuje kamarádství, neumí říct ostatním dětem “tady jsem, chci si s vámi hrát", myslím, že se prostě stydí. Teď přibyla do školky nová holčička, o něco málo mladší a staly se z nich kamarádky a vypadalo to, že bude všechno OK. Dneska ráno slzičky a Lucka že nechce do školky. Tak vyzvídám, co se stalo a prý, že je na ní Adélka zlá, že s ní neka. No lezli to z ní jak z chlupatý deky. Nakonec z toho vyšlo, že ji Adélka vydírá, že když Lucka neudělá to, co Adélka chce, tak s ní nebude kamarádit - zakázala jí lézt na prolejzačku, protože sama to neumí nebo hrát si s jinejma dětma. No a Lu na Adélce visí, protože potřebuje kotvu v podobě kamarádky ve školce (všechny holky tam mají kamarádku) ale…asi toho komandování bylo moc, když kvůli tomu ani do školky nechtěla. Řekla jsem jí, že ani od kamarádů se nesmí nechat šidit a že má Adélce říct, že je na ní zlá a že chce hodnou kamarádku. Tak uvidím, co bude v dalších dnech. Docela mě nepřekvapilo, že si něco takovýho nechá líbit, protože doma s prosazováním nemá problém. Kdyby byla starší, řekla bych jí, ať se na celou Adélku vybodne, ale ještě je to malá citlivka. Já vím, že se bude muset s takovýma lidma vyrovnat, ale nevím, jak jí pomoct. Jen jsem jí dokola opakovala, že já ji mám ráda, jak je, a že si to nemá nechat líbit a ozvat se.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

warita
Echt Kelišová 7779 příspěvků 09.10.18 11:07

@7.straka jezis, jak ja ti rozumim. Mam doma silene hodnou 22m. Ona nosi srdce vyslovene na dlani, deli se o sve hracky, s kazdym si chce povidat, uplne cizi deti chce objimat, nebo chytat za ruku. proste takova velmi kontaktni a extremne hodna.

A deti na hristi ji odhani, berou ji hracky, ona se necha a jenom smutne kouka. Uplne mi z toho puka srdce a nevim, co mam delat. Ona by se potrebovala otrkat, ale nevim, jak ji mam pomoct, bez toho, aby ji nebolela dusicka.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17180 příspěvků 27 inzerátů 09.10.18 11:15

@7.straka Určitě je dobré dítěti vysvětlit, že kamarádi se mezi sebou nevydírají, kamarádství není podmíněno něco za něco. Že Adélka se nechová jako kamarádka, a že takové věci si nemá nechat líbit. Že prolézačka je pro všechny děti a milá Adélka nemá co rozhodovat, kdo tam může nebo nemůže. To mohou max. paní učitelky.
A v tomto případě bych i upozornila paní učitelku, jestli by na tyhle „já stebou neka, pokud…“ dohlédly. Že Adélčino chování začíná být přes čáru a tvoje dvecra nemusí být jediná „oběť“. A klidně motivovat dceru, ať chování, které se jí nelíbí klidně napráší učitelkám. pokud jsou profesionální, tak to konstruktivně pořeší.
Ty jako maminka můžeš dceru motivovat ve stýkání se i s jinými dětmi, které zná ze školky a je tam nějaký potenciál na kamarádství, i mimo školku (pozvat jiné dítě ze školky domů - holt přežiješ kafe i s jejíma rodičema)."

Létavice1992
Stálice 92 příspěvků 09.10.18 11:19

Já bych si spíš promluvila s matkou té druhé holky a s učitelkou. Nesmíš dovolit, aby Adélčino jednání přerostlo v šikanu, což se může stát, protože tenhle typ děti rády ubližují slabším. Je správné, že na jednu stranu chceš, aby si dcerka takové záležitosti řešila sama. Ale na druhou stranu takové chovaní její kamarádky může být po čase ještě horší. Musí se to zarazit včas.

Příspěvek upraven 09.10.18 v 11:20

Svistice
Neúnavná pisatelka 17180 příspěvků 27 inzerátů 09.10.18 11:19
@warita píše:
@7.straka jezis, jak ja ti rozumim. Mam doma silene hodnou 22m. Ona nosi srdce vyslovene na dlani, deli se o sve hracky, s kazdym si chce povidat, uplne cizi deti chce objimat, nebo chytat za ruku. proste takova velmi kontaktni a extremne hodna.A deti na hristi ji odhani, berou ji hracky, ona se necha a jenom smutne kouka. Uplne mi z toho puka srdce a nevim, co mam delat. Ona by se potrebovala otrkat, ale nevim, jak ji mam pomoct, bez toho, aby ji nebolela dusicka.

Z takových dětí mají moje osypky. :) Prostě vysvětlovat, že ne každému je všechno příjemné. Včetně objímání a pusinkování. A že musí respektovat, když někdo řekne ne.

U nás ve školce celý první měsíc „bojoval“ personál s takovouto holčičku, co si zaboha nenechala vysvětlit, že jiné děti prostě nemají rádi neustálé objímání, hlazení a vnucování hraček. Navíc, když nebylo po jejím, tak nasadila sílu. Což vedlo v kolektivu tříletých prostě ke konfliktům.

EDIT: A fdost pomáhá sourozenec. To je každodenní tréning interakcí.

Příspěvek upraven 09.10.18 v 11:22

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1107 příspěvků 09.10.18 11:21

připomíná mi naší nejstarší, doma je generál, všechno ví, všechno umí, ve všem musí být nejlepší… a ve školce to byla puťka, nechala se komandovat, ve škole snad ještě horší - např z ní vylezlo, že skoro nesvačila, protože jsem jí dala sušenky a holky jí řekly, že když jim nedá, tak s ní nebudou kamarádit, takže většinu rozdala :zed:

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1252 příspěvků 09.10.18 11:22

@7.straka tak asi si bude muset najít jiné kamarády. Myslím, že řeči typu nebudu tvoje kamarádka..jsou ve školce naprosto běžné. Rozhodně bych to neřešila přes paní učitelku jak píše @Svistice. Co s tím paní učitelka zmůže? Já mám 2 dcery, 5 let a 3 a čtvrt. Obě chodí do školky a tohle doma slyším téměř denně. Když jedna nechce dělat to co chce ta druhá, tak hned nebudu tvoje kamarádka. A za 10 minut se objímají a hrají si spolu. Tu větu musí mít určitě ze školky, doma jí slyšet nemohly. Ale jinak se holky milují, když je jedna nemocná, druhá jí nosí plyšáky, pití a podobně.

warita
Echt Kelišová 7779 příspěvků 09.10.18 11:35
@Svistice píše:
Z takových dětí mají moje osypky. :) Prostě vysvětlovat, že ne každému je všechno příjemné. Včetně objímání a pusinkování. A že musí respektovat, když někdo řekne ne.

U nás ve školce celý první měsíc „bojoval“ personál s takovouto holčičku, co si zaboha nenechala vysvětlit, že jiné děti prostě nemají rádi neustálé objímání, hlazení a vnucování hraček. Navíc, když nebylo po jejím, tak nasadila sílu. Což vedlo v kolektivu tříletých prostě ke konfliktům.

EDIT: A fdost pomáhá sourozenec. To je každodenní tréning interakcí.

ona neobjima neustale. Ale dik, me zase osypava od takovych chladnych odchovu.

Sourozence ji rada poridim, az buh da a ja ze sebe vymacknu pouzitelne vajicko.

Příspěvek upraven 09.10.18 v 11:36

Svistice
Neúnavná pisatelka 17180 příspěvků 27 inzerátů 09.10.18 11:36

@Lucka1111 Já tyhle pokusy doma mezi dětma pojmenovávám pravým jménem (je to manipulace a vydírání), toho slabšího povzbuzji a učím, že tohle není ok chování a jak se bránit. Tomu „šikanujícímu“ vysvětluji, že tohle není hezké, jak by se mu líbilo otočení rolí apod.

A přesně tohle mohou dělat i učitelky. Za jakýkoliv náznak „šikany“ mohou dětem promluvit do duše, mohou si s celou třídou říct, jak se k sobě kamarádi chovají, co je a není hezké, co se bude a nebude akceptovat, vytvořit pravidla soužití ve školce.

A musím pochválit naše učitelky, že jakékoliv problémové dítě monitorují, dokud je potřeba a adekvátně zasahují. Samozřejmě nejsou vždy všude, ale nevadí jim, když na sebe děti „bonzují“, pokud se jedná o ubližování nebo porušování dohodnutých pravidel.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17180 příspěvků 27 inzerátů 09.10.18 11:40
@warita píše:
ona neobjima neustale. Ale dik, me zase osypava od takovych chladnych odchovu.

Moje děti chladný odchov fakt nemají, dcera je naopak velmi přítulná. Ale jen v rodině. Pokud po ní jde cizí dítě, které ji chce objímat a nedej bože pusinkovat, tak zoufale prchá. Hlazení ještě s nechutí toleruje, syn nesnese ani to hlazení. Ale vědí, že nesmí bouchat. Učím je od mala ohrazovat se slovně (To mi nedělej, to se mi nelíbí), ale ne vždy to ty druhé děti poberou nebo chtějí pobrat. Což může být přehnaná reakce jiných dětí na něco, co se jim nelíbí.

warita
Echt Kelišová 7779 příspěvků 09.10.18 11:45
@Svistice píše:
Moje děti chladný odchov fakt nemají, dcera je naopak velmi přítulná. Ale jen v rodině. Pokud po ní jde cizí dítě, které ji chce objímat a nedej bože pusinkovat, tak zoufale prchá. Hlazení ještě s nechutí toleruje, syn nesnese ani to hlazení. Ale vědí, že nesmí bouchat. Učím je od mala ohrazovat se slovně (To mi nedělej, to se mi nelíbí), ale ne vždy to ty druhé děti poberou nebo chtějí pobrat. Což může být přehnaná reakce jiných dětí na něco, co se jim nelíbí.

nevim, mne to prijde hezke. A dcerka to dela fakt s dobrym umyslem. Ona je moc hodna. Kdybys videla, jak smutne pak kouka. A mne z toho puka srdce.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17180 příspěvků 27 inzerátů 09.10.18 11:49
@warita píše:
nevim, mne to prijde hezke. A dcerka to dela fakt s dobrym umyslem. Ona je moc hodna. Kdybys videla, jak smutne pak kouka. A mne z toho puka srdce.

Já věřím, že to dělá s dobrým úmyslem ano, je to roztomilé. Ale prostě každý má tu intimní zónu jinak nastavenou a to se bude muset naučit respektovat. Jako já učím děti, že si třeba během blahopřání k narozeninám mají nechat dát pusu na tvář, i když o to buhví jak nestojí.

MartinaIrena
Extra třída :D 10100 příspěvků 09.10.18 11:51

Já jsem třeba svoji dceři doma vysvětlila, že není dobré se upínat na jedinou kamarádku. U nás je zase problém, že ve školce je trojka a moje dcera soupeří s další holčičkou o tu třetí. Takže se nevnucuje a jde si hrát třeba s kluky.

7.straka
Stálice 54 příspěvků 09.10.18 12:02

@MartinaIrena to jsem řekla taky, že si může hrát s jinými dětmi, ale ona to vidí tak, že jakoby už jsou děti „rozebrané“ a na ní žádná kamarádka nezbyla, nebo co. Vidím na ní, že v té školce (momentálně?) jakoby nutně potřebuje kámošku. Nevím, asi si to tam tak říkají. Třeba na hřišti se bez problémů skamarádí. :nevim: navíc jí říkám, že jak trochu povyroste mladší ségra, budou nejlepší kamarádky na celý život. Prostě jen ta školka nějak neklape

Markéta80
Hvězda diskuse 39681 příspěvků 09.10.18 12:04
@warita píše:
nevim, mne to prijde hezke. A dcerka to dela fakt s dobrym umyslem. Ona je moc hodna. Kdybys videla, jak smutne pak kouka. A mne z toho puka srdce.

jenže ne každé dítě z toho bude nadšené :? Ale je ještě malá tak než půjde do školky z toho asi vyroste. Nebo až tam zjistí že tohle se dětem asi nelíbí. Mne by se taky nelíbilo kdyby ke mne přišel kdokoliv a začal mne objímat 8o Vali je doma hodně kontaktní, neustále pusinky, hlazení ale jen doma ;) Loni ve školce jí ubližoval kluk tak jsme jí říkala ta to řekne učitelce a vždy bylo že řekla a učitelka klukovi řekla že to nemá dělat a další den znova tak jsme jí řekla at se brání a v poledne řekla že ho bouchla on prý totál překvapený a od té doby klid. On jí tím asi dával najevo svou náklonnost protože za pár dní jsme přišla do šatny, Vali seděla a chlapeček jí ležel u nohou a nechtěl je pustit :mrgreen: A Vali pak venku že jí asi miluje ale ona ho přece nechce takže má on smůlu :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Daňoví poplatníci kritizují cestu Harryho a Meghan: Nejste sakra na líbánkách!

Roli národních miláčků plní opravdu dobře. Princ Harry (34) s Meghan Markle... číst dále >

„Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >