Zřeknutí se dědictví

28
31.1.18 12:08

Zreknuti se detictvi

Dobry den, chtela bych se informovat zda nekdo nebyl ci neni ve stejne situaci jako ja. Moje mama zemrela a zanechala po sobe dluhy, dluhy ma zrejme i muj otec a kvuli vztahum v rodine nejak poradne nevim, co splaci a nesplaci. Bylo toho opravdu hodne, i po mame i veci, ktere byly psany na neho. Vim, ze toho asi dost nesplaci. Muj partner se desi toho, ze bysme se meli vzit, ma vice nemovitosti a ma samozrejme obavy, ze nekdo jednou muze vymahat dluhy po mne a pripravit ho tak o majetek. Nevite jak z toho ven? Dekuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23471
31.1.18 12:10

Dědictví nemusíš přijmout. Dědictví většinou řeší notář, který obesílá pozůstalé-dědice, takže mu stačí napsat nebo u něj osobně sepsat, že se dědictví zříkáš (přesné znění by s tebou neměl mít notář problém sepsat).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9888
31.1.18 12:10

Tak zda je měla mamka tak dluhy jdou pořád na otce ne?? :think: tak že by měl splácet otec ale určitě ne ještě vy a kord tvůj přítel :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4927
31.1.18 12:11

Normalne se muzes zrict dedictvi. Ja jsem to tak taky po matce udelala, protoze nemela nic, tak abych nemusela resit nejake rizeni apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28
31.1.18 12:16
@Petruna21 píše:
Tak zda je měla mamka tak dluhy jdou pořád na otce ne?? :think: tak že by měl splácet otec ale určitě ne ještě vy a kord tvůj přítel :nevim:

Ano, otec je, ale my se moc nestykame a vim, ze nesplaci to, co ma. Proto mam strach, aby nekdo nedosel za mnou a nevymahal dluhy po mne. Nebo kdyz se s pritelem vezmeme, tak aby neprisel o nejaky majetek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28
31.1.18 12:20
@vertunka píše:
Normalne se muzes zrict dedictvi. Ja jsem to tak taky po matce udelala, protoze nemela nic, tak abych nemusela resit nejake rizeni apod.

Mamka prave zemrela uz pred dvemi lety a kdyz se otce zeptam na nejake soudni rizeni, tak rekne, ze sam nevi, ze mu nic nedoslo apod. Jezdi s kamionem, take temer nebyva doma. A vim, ze to co by mel platit urcite neplati. Proto mam strach, ze to jednou dojde vymahat nekdo po mne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.1.18 12:32

Pozor aby rodiče neměli krom dluhů taky nějaký majetek. Pak, pokud máš děti, o zřeknutí rozhoduje opatrovnický sou, jinak to co ty odmítneš zdědí děti. Já kromě dluhů zdědila i rujnu na druhém konci republiky. Přičemž odhad byl vyšší než dluhy, takže jsem se zříct nemohla, soud by to neschválil a dluhy by zdědily mé děti. Nikoho nezajímalo, že realná prodejní hodnota je úplně někde jinde a já zaplatila 150 000,– dluhy a rok se klepala strachy jestli se prodá barák. Teď se zase bojí, aby po mámě ještě někde nějaký dluh nevyplaval, protože jsem zodpovědná za vše do výše nabitého jmění a nikoho nazejímá, že reálně jsem tam za o dost méně. V takovém případě by bylo lepší sepsat s rodiči ještě za života, že se zříkáš nároku na dědictví. Pokud nemají nic jen dluhy, tak se můžes u pohodě zříct nebo dát dědictví do likvidace.

• Citovat
  • Nahlásit
2906
31.1.18 12:44

@sisi898 dva roky? A to nebylo dedicke rizeni? vetsinou do pulroku po umrti je minimalne zahajeno, vetsinou jiz ukonceno. Na dr notar precte soupis majetku (aktiva i pasiva), vyporada sjm a pak se rozdeli dedictvi. V dr muzes narok na dedicky podil odmitnout…doopravdy, dva roky a nic. Tady neco nesedi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
489
31.1.18 12:56

Dva roky a dědické řízení se jeste nekonalo? To je fakt divné. Jinak jen terminologická, zřeknutí se dědictví je dvoustranny pravni úkon, kdy jeste za života zustavitele s nim uzavřes smlouvu, ze se jako potenciální dedic zrikas dědického práva. Po smrti zustavitele můžeš dědictví odmítnout, a to ve lhůtě 1 měsíce od dne, kdy byla daná osoba vyrozuměna o právu dědictví odmítnout a o následcích tohoto odmítnutí. Pokud odmitnes, přechází dědictví na tvé potomky a tam pak by rozhodoval opatrovnicky soud, je-li odmítnutí v zájmu dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama