Zrušení -ová

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
3.1.22 22:36

Zrušení -ová

Zdravím, od 1.1.22 si může každá žena zažádat o zrušení -ová. Nevíte někdo prosím kde a jak o to zažádat? Hledala jsem na stránkách magistrátu města, ale bezúspěšně.
Děkuji za reakce

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1426
3.1.22 22:39

Co zkusit zavolat na matriku a poptat se tam? Určitě na to bude nějaký formulář :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
562
3.1.22 22:42
@Anonymní píše:
Zdravím, od 1.1.22 si může každá žena zažádat o zrušení -ová. Nevíte někdo prosím kde a jak o to zažádat? Hledala jsem na stránkách magistrátu města, ale bezúspěšně.
Děkuji za reakce

na matrice v místě TP :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12142
3.1.22 22:58

Já například jsem Jenny Suk, my sufražetky neuznáváme žádné -ová. :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1933
4.1.22 00:34

Zeptejte se rovnou na matrice. To bude nejjednodušší… Ale já si tedy neumím představit, že bych si od svého současného příjmení odstřihla -ová. To by znělo tak blbě, že budu radši staromódní :lol: Ale jeden můj bývalý měl tak hezké příjmení (nebyl Čech), které končilo na -o, že tam jsem si to představit uměla :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3943
4.1.22 06:54

@DeeDee.518 no ono co si budem, u vsech ceskych prijmeni to vypada jak pest na oko :mrgreen: par mych znamych si -ova nedalo uz par let zpet a u vsech je to spis k pousmani, protoze se ty jejich prijmeni bezne s touto koncovkou pouzivaji. Muj muz treba nema typicky cesky znejici prijmeni, takze se nas pred svatbou na matrice ptali, zda budu pouzivat -ova a popravde by mi prislo zvlastni to z toho vynechat, ac by to neznelo zas tak divne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24118
4.1.22 08:13
@Ernais píše:
@DeeDee.518 no ono co si budem, u vsech ceskych prijmeni to vypada jak pest na oko :mrgreen: par mych znamych si -ova nedalo uz par let zpet a u vsech je to spis k pousmani, protoze se ty jejich prijmeni bezne s touto koncovkou pouzivaji. Muj muz treba nema typicky cesky znejici prijmeni, takze se nas pred svatbou na matrice ptali, zda budu pouzivat -ova a popravde by mi prislo zvlastni to z toho vynechat, ac by to neznelo zas tak divne.

Já měla před svatbou příjmení bez “ová” a nic super na tom neshledávám. Několikrát mi to zkomplikovalo život, dokonce mi na občanku napsali pohlavi muž. Fakt jsem se toho ráda zbavila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.1.22 15:51

Holky a nevěděl by mi prosím někdo poradit na toto téma?

Prosím anonym kvůli bio otci.

Mám sedmiletou dceru, od 2 let ji bio otec neviděl, nevolá, nezajímá se, posílá jen drobné alimenty (aspoň to), nevíme ani kde bydlí, nemám číslo, nevím, kde pracuje, prostě nic - nekontaktní člověk. Vychovává ji od 1 roku věku můj současný manžel, který si kvůli holčičce a budoucím společným dětem vzal mé příjmení (bez ová samozřejmě).

Dcera, kterou mám s bio otcem má mé příjmení. Chci si při té příležitosti nechat odstranit OVÁ a chci to udělat i u dcery, protože nedává rozum, abych já byla „Novák“ a ona „Nováková“ (a případné další dívčí potomstvo také bez ová)
Změní to mé dceři, když se prakticky nejedná o změnu příjmení, jen odstranění přípony? Technicky to přece vlastně ani změna není, je to jen jiný tvar téhož příjmení…

Máte někdo tip?

Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
932
4.1.22 18:00

Na matrice to řeknou. Třeba u mě to nejde. Mám příjmení po manželovi které mu končí na y. Takže já jsem na A

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7834
4.1.22 18:03
@Anonymní píše:
Děkuji za reakce

Nevím o tom, že je to od 1.1.22, ale moje kolegyně si -ová zrušila asi před dvěmi lety, ve svých skoro 60-ti letech. Takže to asi jde už mnohem dýl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Floralys
11.1.22 09:33
@Anonymní píše:
Děkuji za reakce
Čím větší ptákovina, tím více zájemců. :mrgreen:
  • Citovat
  • Nahlásit
562
11.1.22 10:29
@Floralys píše: Čím větší ptákovina, tím více zájemců. :mrgreen:

Proč ptákovina? Ze se to nelíbí tobě přece automaticky neznamená, ze je to blbost, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Floralys
11.1.22 19:04
@Proseccová píše:
Proč ptákovina? Ze se to nelíbí tobě přece automaticky neznamená, ze je to blbost, ne?

Já nevím, je tu jistá tradice, historie. Naše matky byly ová, babičky, jejich matky i matky jejich matek. Proč bouráme všechno tradiční a to co nás odlišuje od vypatlanců z Texasu, New Yorku a okolí? Jsme Češi a měli bychom na to být hrdi. Že se něčím odlišujeme. :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
18765
11.1.22 19:19

Moje dcera je bez -ova a kamaradka z gymplu si taky nechala odstrihnout.

Zda to clovek povazuje za prsernost ci ne myslim souvisi dost uzce s tim, jak moc do sveta je. Ja zila prevaznou cast meho zivota v zahranici, k -ova nemam absolutne zadny vztah. Navic, co si budeme povidat, v zapadni evrope se na nas slovany vzdy divali trochu skrz prsty a tato zenska koncovka je do oci bijici. Kdybych se mela zase stehovat do zahranici tak se zamyslim nad tim, ze ji taky ztratim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
562
11.1.22 19:35
@warita píše:
Moje dcera je bez -ova a kamaradka z gymplu si taky nechala odstrihnout.Zda to clovek povazuje za prsernost ci ne myslim souvisi dost uzce s tim, jak moc do sveta je. Ja zila prevaznou cast meho zivota v zahranici, k -ova nemam absolutne zadny vztah. Navic, co si budeme povidat, v zapadni evrope se na nas slovany vzdy divali trochu skrz prsty a tato zenska koncovka je do oci bijici. Kdybych se mela zase stehovat do zahranici tak se zamyslim nad tim, ze ji taky ztratim.
Hlavně si mnohdy myslí, že -ová = Ruska, protože Rusů je hodně a oni -ová / -ova moc nerozlišují.
@Floralys píše:
Já nevím, je tu jistá tradice, historie. Naše matky byly ová, babičky, jejich matky i matky jejich matek. Proč bouráme všechno tradiční a to co nás odlišuje od vypatlanců z Texasu, New Yorku a okolí? Jsme Češi a měli bychom na to být hrdi. Že se něčím odlišujeme. :roll:

A teď si představ, že moje babička nebyla -ová, přesto se narodila v Československu (za První republiky), to je překvápko, co?
Plus pokud třeba hodně cestuješ, zvlášť pracovně, nebo dokonce pracovně v zahraničí pobýváš, tak oni to -ová moc nepobírají a kolikrát mají problém třeba u manželů, že jim nedochází, že Konipas a Konipasová jsou manželé, protože pro ně jsou to prostě dvě příjmení, podobný sice, ale prostě dvě rozdílný.

Navíc než vůbec zavedli to, že o příjmení bez -ová si mohou požádat i lidi jiné národnosti (ne pouze státní příslušnosti), tak se stávalo, že i dost „exotická“ příjmení byla přechylována a to bylo teda fakt strašný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat