Zvýšený hormon placenty na začátku 2. trimestru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mona841
Stálice 53 příspěvků 29.03.19 08:18
Zvýšený hormon placenty

Zdravím vás, mám dotaz, v úterý jsem byla na velkém UT, jsem 12+5. Včera mi volala sestřička z gynekologie, že mám z krve zjištění zvýšený hormon placenty. Je to moje první těhotenství a nezmohla jsem se na nic, jen na otázku, jestli je to nějaký problém a co mám dělat, jak jsem byla zaskočená. ???? Sestra mi řekla, že ne, ale že až půjdu ve 20.týdnu na druhý velký UT, že se to musí pohlídat. Výsledky ještě nemám u sebe, abych je mohla konzultovat s mojí gynekoložkou a na netu nemůžu nějak nic najít a na kontrolu k mé gynekoložce jdu až 9.4. Samozřejmě mám strach, co se může stát, bolí mě a píchá v podbřišku (to mám skoro celou dobu), ale moje gynekoložka mi pořád říká, že je to normální. Nemáte a nevíte, co to přesně ten zvýšený hormon placenty je, co to může znamenat? A máte taky některá bolesti a píchání v podbřišku?

Reakce:
Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 46237 příspěvků 29.03.19 08:51

Co je konkrétně hormon placenty? Nejspíš hCG. Prvotrimestrální screening jsi podstoupila? Tam se dají dohromady výsledky z krve (mezi nimi i hladina tohohle hormonu) s výsledky ultrazvuku a dalšími věcmi a vyjede konkrétní riziko. Pokud ten test dopadne negativně, jedna zvýšená hodnota z mnoha se nebere v úvahu. Ještě se dá zintegrovat s dalšími odběry kolem 16.tt. Taky jde o to, jak moc je to zvýšeno, jestli jen lehce nebo několikanásobě. Ale z informace „zvýšený hormon placenty“ se nic moc vykoumat nedá. Řešila bych to přímo s lékařem.

Mona841
Stálice 53 příspěvků 29.03.19 09:02

Ano, podstoupila, tam mi řekli, že je vše v pořádku, ale pak mi druhý den volala sestra, že mi vyšel z krve zvýšený hormon placenty. A vůbec mě nenapadlo se zeptat, co to přesně je a jak je to zvýšené, jak mě zaskočila. Jen, jestli je to nějaký problém a co mám dělat. Pošlou mi výsledky do mailu, tak to pak chci probrat s mojí gynekoložkou. Děkuji vám.

Euforia
Kecalka 252 příspěvků 29.03.19 09:21

tak s nejvetsi pravdepodobnosti se jedna bud o papp-a nebo fb-hcg. ( Podle mě spis papp-a, ten je placentarni ) https://www.modrykonik.cz/…otna/papp-a/

vyssi nebo nizsi hodnoty muzou ukazovat na nejakou vadu a nebo taky vubec na nic :-)

leryl
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 29.03.19 09:21

Nejspíše se jedná o tzv. Plgf - hormon placenty . Stanovuje se jednak v rámci 1. Trimest. screeningu( jen u některých gynekologů) a pak i těhotných ve 2. a hlavně ve 3. trimestru s podezřením na preeklampsii. Pokud je zvýšený ,těhotná se pak více hlídá ,zda nemá preeklampsii.
Možná se těhotným podává aspirin ,ale ti nevím úplně jistě. Vše Vám vysvětlí Vaše gynekoložka .

Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 46237 příspěvků 29.03.19 09:24

A celkové riziko bylo jaké? Jinak se dá podstoupit neinvazivní test z krve, ale stojí to hodně peněz a nevyloučí všecky vady. Nejspolehlivější je samozřejmě odběr choriových klků, později plodové vody, ale to už je nvazivní a otázka, zda kvůli jedné hodnotě a jinak negativním testu to není zbytečné. Pohledala bych tady podobné diskuze, např.:
https://www.emimino.cz/…soke-152795/
Přijde mi, že je to celkem časté a v naprosté většině případů se příčina nenajde a narodí se zdravé miminko. Toliko k uklidnění, než přijde ten pohovor s dr. ;) Držím palce!

leryl
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 29.03.19 09:34
@ugluk píše:
A celkové riziko bylo jaké? Jinak se dá podstoupit neinvazivní test z krve, ale stojí to hodně peněz a nevyloučí všecky vady. Nejspolehlivější je samozřejmě odběr choriových klků, později plodové vody, ale to už je nvazivní a otázka, zda kvůli jedné hodnotě a jinak negativním testu to není zbytečné. Pohledala bych tady podobné diskuze, např.:
https://www.emimino.cz/…soke-152795/
Přijde mi, že je to celkem časté a v naprosté většině případů se příčina nenajde a narodí se zdravé miminko. Toliko k uklidnění, než přijde ten pohovor s dr. ;) Držím palce!

Hormon placenty nehodnotí riziko vývojové vady plodu, viz. můj příspěvek výše.

Mona841
Stálice 53 příspěvků 29.03.19 09:45

@ugluk Vše bylo v normálu, riziko bylo 1:6175, to mi ukazovala v počítači. Krev tam ještě nebyla. Počkám až mi pošlou výsledky a budu konzultovat. Tak snad to bude vše v pořádku.

Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 46237 příspěvků 29.03.19 10:09

@leryl no to je ono, zakladatelka chudák sama pořádně neví, o co jde, tudíž něco z toho přesně soudit… Rozhovor s doktorem všecko vysvětlí, do té doby nestresovat.

Mona841
Stálice 53 příspěvků 29.03.19 10:40

Všem vám moc děkuji. Pokud mi do pondělí nepošlou zprávu, budu tam volat. Dnes tam bohužel nejsou.

Mona841
Stálice 53 příspěvků 01.04.19 14:39

Tak už mám výsledky u sebe. Mám vysoký volný beta-hcg 234,10 IU/I - 6,256 Mom. Volala mi nakonec přímo i paní doktorka a ta mi řekla, že celkový UT je v pořádku a nemám se čeho bát. Jen v tom 20. týdnu mi udělají detailní genetický ultrazvuk se speciální fetální echokardiografií. Že by mě ani neposílala na odběr plodové vody. K mojí doktorce jdu až příští týden.

leryl
Zasloužilá kecalka 708 příspěvků 03.04.19 09:32

Tak to je dobrá zpráva ,užívejte jara a Mimi v bříšku :dance: .

Mona841
Stálice 53 příspěvků 10.04.19 08:43

Tak jsem včera byla u své gynekoložky a ta mě poslala na genetickou konzultaci. Že má genetik rozhodnout o tom, jestli musím na plodovku. Docela mě vyděsila, co vše mi tam říkala. :( Panorama test nedoporučuje, že dle UT DS a další by mělo být v pohodě.

Váš příspěvek
Reklama