Zyprexa, Olanzapin - zkušenosti

232
23.4.20 21:45

Zyprexa, Olanzapin

Ahoj,
zdravím všechny a prosím moc o pomoc. Brácha (22 let) od dnešního dne bere 20 mg Zyprexy (olanzapin). Mluvila jsem s ním, je velmi utlumený, ospalý… Prosím vás kdokoliv má zkušenosti s tímto lékem nebo s lékem se stejnou účinnou látkou (olanzapin) a je schopný mi říct nějakou informaci k němu, tak mi prosím piště do zpráv nebo i tady do diskuze.
Taky prosím všechny, kteří trpí/trpěli nebo jejichž příbuzní trpí schizofrenií nebo poruchou se schizofrenními rysy a ví, co by mohlo pomoci i z alternativních metod, ať mi prosím napíší.
Všude jenom čtu, že Zyprexa je svinstvo, ale MUDr mi řekla, že je to nejlépe snášené antipsychotikum, tak nevím, co si mám myslet.
Moc děkuji všem za pomoc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
177
23.4.20 21:53

V jaké dávce to má? Během dne počet tablet

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17928
23.4.20 22:02

Samozřejmě že zyprexa není svinstvo - svinstvo je schizofrenie. Až se trošku mozek díkyl lékům srovná, přejde ta utlumenost.

Má úplně rozsypanou neurochemii v mozku. Nejde to srovnat cukříčekm. Čím složitější nemoc, tim silnější potřebuješ mít lék a tím holt to sebou nese vedlejší účinky.

Mrkni jestli tam kde brácha bydlí už funguje nějaké CDZ - centrum duševního zdraví, měli by nabízet i poradenství pro příbuzné. Případně by o nich měla vědět ošetřijící psychiatrikča.

A mrkni třeba do téhle knížky, Jarolímek to celé moc pěkně popisuje.

https://www.kosmas.cz/…znim-s-vami/

jinak se ozvěte na Ondřejov, jestli až se vrátí do běžného režimu nebude pro bratra vhodná nějaký z jejich programů - teda pokud je brácha taky z Prahy, jak máš ty v profilu.

Pokud je mu pod 35 a ještě není „chronický“ tak třeba tohle zní jako pro něj a mají to jako terénní program, takže v případě potřeby přijdou za ním. Na webu i fb mají zoufale neaktualizované údaje, takže to jak funguj během karantény se musíš optat.

http://ondrejov.cz/…cky-program/

plus mají i podpůrné programy právě pro rodinné příslušníky

http://ondrejov.cz/psychoedukace/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17928
23.4.20 22:11

Jinak ten útlum v počátku je věc, která pomáhá tomu, aby se mozková chemie přestavěla zpátky do běžného stavu, ne do toho jak se rozsypala kvůli nemoci.

Něco jako chvíle během restartu - prostě to nabíhá a holt je to mozek, ne stroj, tak to trvá spíš týdny. Nebo jako zimní spánek u medvědů - potřebuje chvíli nic nedělat, nic po svém mozku nechtít, zavrtat se do nory a chvíli vydržet, než se to srovná a pak teprve začít vylejzat ven- ideálně za pomoci nějakého programu jako je třeba na Ondřejově a nebo jiných podobných centerch.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17928
23.4.20 22:11
@subrag píše:

nebudeš přes internet radit aby někdo měnil medikaci, natož u něčeho tak závažného jako je onemocnění schizofrenního okruhu, že ne?

Zejméma když prostě při náběhu léků je utlumený, což je zcela logické.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.4.20 22:27

Ano, olanzapin je obecně celkem dobře snášen. Ale stejně jako ostatní antipsychotika a obecně léky, má i on vedlejší účinky. U psychotických příznaků o becně platí, že jejich úvodní zaléčení musí být razantní, tedy se preferují i vyšší dávky, později, po odeznění příznaků psychózy, je možné dávku upravit. Útlum je zpočátu naprosto běžný, později z větší či menší části ustupuje. Důležité je si uvědomit, že čím hůře je schizofrenie pod kontrolou, tedy pokud se častěji opakují psychotické ataky, tím rychleji dochází k trvalému poškození - chronickým příznakům, které jsou nevratné. Doporučuji nedávat najevo zděšení nad útlumem, spíše podpořit v setrvání v léčbě. DObré rady ohledně ambulatní péče a pogramů už byly napsány nade mnou.

• Citovat
  • Nahlásit
232
23.4.20 23:37
@subrag píše:

Ahoj 2× denně po jedné tabletě. Jednu ráno, druhou večer

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
232
23.4.20 23:43
@Anonymní píše:
Ano, olanzapin je obecně celkem dobře snášen. Ale stejně jako ostatní antipsychotika a obecně léky, má i on vedlejší účinky. U psychotických příznaků o becně platí, že jejich úvodní zaléčení musí být razantní, tedy se preferují i vyšší dávky, později, po odeznění příznaků psychózy, je možné dávku upravit. Útlum je zpočátu naprosto běžný, později z větší či menší části ustupuje. Důležité je si uvědomit, že čím hůře je schizofrenie pod kontrolou, tedy pokud se častěji opakují psychotické ataky, tím rychleji dochází k trvalému poškození - chronickým příznakům, které jsou nevratné. Doporučuji nedávat najevo zděšení nad útlumem, spíše podpořit v setrvání v léčbě. DObré rady ohledně ambulatní péče a pogramů už byly napsány nade mnou.

Děkuji. Mě spíš překvapilo, že dostal navýšenou dávku o 10mg. Předtím mu zvyšovala MUDr po 5ti.
A ano, bojím se, aby mu ten lék nepoškodil mozek.
Co se týká nemoci, tak je to jeho první ataka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
232
23.4.20 23:44
@Ou píše:
Samozřejmě že zyprexa není svinstvo - svinstvo je schizofrenie. Až se trošku mozek díkyl lékům srovná, přejde ta utlumenost.

Má úplně rozsypanou neurochemii v mozku. Nejde to srovnat cukříčekm. Čím složitější nemoc, tim silnější potřebuješ mít lék a tím holt to sebou nese vedlejší účinky.

Mrkni jestli tam kde brácha bydlí už funguje nějaké CDZ - centrum duševního zdraví, měli by nabízet i poradenství pro příbuzné. Případně by o nich měla vědět ošetřijící psychiatrikča.

A mrkni třeba do téhle knížky, Jarolímek to celé moc pěkně popisuje.

https://www.kosmas.cz/…znim-s-vami/

jinak se ozvěte na Ondřejov, jestli až se vrátí do běžného režimu nebude pro bratra vhodná nějaký z jejich programů - teda pokud je brácha taky z Prahy, jak máš ty v profilu.

Pokud je mu pod 35 a ještě není „chronický“ tak třeba tohle zní jako pro něj a mají to jako terénní program, takže v případě potřeby přijdou za ním. Na webu i fb mají zoufale neaktualizované údaje, takže to jak funguj během karantény se musíš optat.

http://ondrejov.cz/…cky-program/

plus mají i podpůrné programy právě pro rodinné příslušníky

http://ondrejov.cz/psychoedukace/

Ahoj, děkuji, ne, braácha je ze Zlína. Já jsem teďka taky ve Zlíně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
232
23.4.20 23:46
@subrag píše:

Ještě se zeptám - ty ji bereš? Jaké máš zkušenosti? Četla jsem tady v diskuzi, že komusi pomáhal jód na zmírnění vedlejších účinků. A někomu jinému zase vyšší mastné kyseliny - lněný olej a tak. Pokud máte někdo tipy co pomáhá, tak sem s nimi.
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
25.4.20 15:44

Hani, neberu nic, jen tomu trochu rozumím, SZ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
7.5.21 05:43

Zyprexa

Někde na netu jsem zaznamenala, že Zyprexa je v zahraničí zakázaná. Možná u nás také, nevím, ale doktoři dostávají prachy zato, že předepisuj léky, takže to něj budou rvát. Změnit psychiatra, hledat tak dlouho, až najdete rozumného. Já jsem také musela změnit psychouše,, ten původní by mě úplně oddělal. Vznesu otázku, kdo z nás dvou je zdravější. :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
7.5.21 05:47

Je to nejlépe snášené antipsychotikum :cert: není to pravda, já jsem byla úplně mimo. Opravdu jsem bojovala, člověk nesmí upadnout do letargie, já jsem byla vždy hodně činorodý člověk a Zyprexa mě fakt ničila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4152
7.5.21 18:43
@ila jana píše:
Někde na netu jsem zaznamenala, že Zyprexa je v zahraničí zakázaná. Možná u nás také, nevím, ale doktoři dostávají prachy zato, že předepisuj léky, takže to něj budou rvát. Změnit psychiatra, hledat tak dlouho, až najdete rozumného. Já jsem také musela změnit psychouše,, ten původní by mě úplně oddělal. Vznesu otázku, kdo z nás dvou je zdravější. :zed: :zed:

Zyprexa je v zahraničí zakázaná? To se mi nezdá. V ČR ne, berou ji někteří kamarádi aktuálně. Já ji taky brala, ale začala jsem po ní strašně přibírat a naštěstí s mojí psychiatričkou je rozumná řeč, takže jsme ji vyměnily, brala jsem ji navíc už v roce 2015.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
8.5.21 05:33

Zyprexa

A co se Vám na tom nezdá? Že Zyprexu užívají Vaši kamarádi, to přece vůbec nesouvisí se zákazem v zahraničí. Čeští doktoři za prachy do lidí nacpou všechno možné. Stůjte na zemi slečno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat