K výpravám do lesa neodmyslitelně patří vysoké ponožky, holínky a repelent. Nebezpečí v podobě klíšťové encefalitidy a boreliózy na nás ale číhá všude. Chytit klíště a nakazit se můžeme na louce, v městských parcích nebo na dětském hřišti. Zjistěte, jak se nejlépe chránit.

Na vaše dotazy odpovídá docent MUDr. RASTISLAV MAĎAR, PhD., epidemiolog a odborník na prevenci infekčních onemocnění, předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

5 nejčastějších dotazů

Kdy je nejlepší nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat, za jak dlouhou dobu je potřeba přeočkování a kdy nastupuje účinek vakcín?

Očkování lze zahájit kdykoli v průběhu roku, nejlepší je však období před začátkem aktivity klíšťat. Druhou dávku je nutné aplikovat za 1–3 měsíce po první a třetí za dalších 5–12 měsíců. Tím je ukončeno základní schéma vakcinace. První přeočkování následuje za 3 roky a u osob starších 60 let věku se v těchto intervalech pokračuje i dále. U mladších se po prvním přeočkování aplikuje další dávka vždy jednou za 5 let. Spolehlivá imunita nastupuje už dva týdny po druhé dávce.


Jak je to s očkováním v těhotenství? Neohrozí vakcína plod?

Standardně se proti klíšťové encefalitidě v těhotenství neočkuje, v období kojení je to naopak běžná praxe. Pokud by se však náhodou nechala žena očkovat v prvních týdnech gravidity, kdy o svém těhotenství ještě nevěděla, není důvod k obavám. Vakcína je totiž neživá. Pokud žena otěhotní mezi první a druhou dávku vakcíny, je možné po porodu pokračovat ve schématu tak, aby nebylo nutné začínat znovu od začátku. Po druhé dávce vakcíny je již imunita před nemocí vysoká a lze se na ni spolehnout.


Nechala jsem naočkovat proti klíšťové encefalitidě svoje děti, protože jezdí na tábory a k babičce na venkov. Má význam očkování i pro mě, když většinu času trávím ve městě?

V dnešní době rizikové oblasti s výskytem klíšťat zasahují už i do městských parků a na zahrady přímo v městské zástavbě. V riziku nákazy jsou i majitelé domácích mazlíčků, kteří mohou klíšťata domů přinést z venčení. Klíšťovou encefalitidou se může nakazit kdokoli a kdekoli, Česká republika stále drží v počtu případů nechvalné prvenství v Evropě. Příprava očkováním včas předem je v takové situaci možností zabránit nezvratným zdravotním problémům následkem tohoto onemocnění.


Jak se projevuje onemocnění klíšťovou encefalitidou?

Nákaza virem klíšťové encefalitidy se v první fázi projevuje jako běžná chřipce podobná viróza, která následně ustupuje i bez léčby. Po intervalu bez příznaků nastupují u části postižených příznaky zánětu centrálního nervového systému, např. ve formě obrny jedné nebo více končetin, poruch rovnováhy, kruté bolesti hlavy, světloplachosti, třesu končetin. Objevit se může porucha koncentrace, spánku, paměti nebo dezorientace. Poslední uvedené příznaky těžce postiženým osobám nezřídka zůstávají jako trvalé následky, stejně jako obrna končetin, hluchota, poruchy nálady nebo deprese.


Dokážu jako laik rozpoznat příznaky lymeské boreliózy od klíšťové encefalitidy?

Pokud nevznikne u lymeské boreliózy typické zarudnutí kůže, nebo unikne-li pozornosti, lze první stadia nemoci obvykle potvrdit až z laboratorních testů. Klíšťová encefalitida začíná projevy podobnými chřipce, které po čase ustoupí, u části nakažených následně nastane zánět mozku nebo mozkových obalů, který není možné specificky léčit. Znalost prvních příznaků klíšťové encefalitidy proto na rozdíl od lymeské boreliózy není pro úspěšnost léčby nijak významná. To ještě víc zdůrazňuje význam prevence u této nemoci.