
K výpravám do lesa neodmyslitelně patří vysoké ponožky, holínky a repelent. Nebezpečí v podobě klíšťové encefalitidy a boreliózy na nás ale číhá všude. Chytit klíště a nakazit se můžeme na louce, v městských parcích nebo na dětském hřišti. Zjistěte, jak se nejlépe chránit.

Na vaše dotazy odpovídá docent MUDr. RASTISLAV MAĎAR, PhD., epidemiolog a odborník na prevenci infekčních onemocnění, předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.
5 nejčastějších dotazů
Kdy je nejlepší nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat, za jak dlouhou dobu je potřeba přeočkování a kdy nastupuje účinek vakcín?
Očkování lze zahájit kdykoli v průběhu roku, nejlepší je však období před začátkem aktivity klíšťat. Druhou dávku je nutné aplikovat za 1–3 měsíce po první a třetí za dalších 5–12 měsíců. Tím je ukončeno základní schéma vakcinace. První přeočkování následuje za 3 roky a u osob starších 60 let věku se v těchto intervalech pokračuje i dále. U mladších se po prvním přeočkování aplikuje další dávka vždy jednou za 5 let. Spolehlivá imunita nastupuje už dva týdny po druhé dávce.
Jak je to s očkováním v těhotenství? Neohrozí vakcína plod?
Standardně se proti klíšťové encefalitidě v těhotenství neočkuje, v období kojení je to naopak běžná praxe. Pokud by se však náhodou nechala žena očkovat v prvních týdnech gravidity, kdy o svém těhotenství ještě nevěděla, není důvod k obavám. Vakcína je totiž neživá. Pokud žena otěhotní mezi první a druhou dávku vakcíny, je možné po porodu pokračovat ve schématu tak, aby nebylo nutné začínat znovu od začátku. Po druhé dávce vakcíny je již imunita před nemocí vysoká a lze se na ni spolehnout.
Nechala jsem naočkovat proti klíšťové encefalitidě svoje děti, protože jezdí na tábory a k babičce na venkov. Má význam očkování i pro mě, když většinu času trávím ve městě?
V dnešní době rizikové oblasti s výskytem klíšťat zasahují už i do městských parků a na zahrady přímo v městské zástavbě. V riziku nákazy jsou i majitelé domácích mazlíčků, kteří mohou klíšťata domů přinést z venčení. Klíšťovou encefalitidou se může nakazit kdokoli a kdekoli, Česká republika stále drží v počtu případů nechvalné prvenství v Evropě. Příprava očkováním včas předem je v takové situaci možností zabránit nezvratným zdravotním problémům následkem tohoto onemocnění.
Jak se projevuje onemocnění klíšťovou encefalitidou?
Nákaza virem klíšťové encefalitidy se v první fázi projevuje jako běžná chřipce podobná viróza, která následně ustupuje i bez léčby. Po intervalu bez příznaků nastupují u části postižených příznaky zánětu centrálního nervového systému, např. ve formě obrny jedné nebo více končetin, poruch rovnováhy, kruté bolesti hlavy, světloplachosti, třesu končetin. Objevit se může porucha koncentrace, spánku, paměti nebo dezorientace. Poslední uvedené příznaky těžce postiženým osobám nezřídka zůstávají jako trvalé následky, stejně jako obrna končetin, hluchota, poruchy nálady nebo deprese.
Dokážu jako laik rozpoznat příznaky lymeské boreliózy od klíšťové encefalitidy?
Pokud nevznikne u lymeské boreliózy typické zarudnutí kůže, nebo unikne-li pozornosti, lze první stadia nemoci obvykle potvrdit až z laboratorních testů. Klíšťová encefalitida začíná projevy podobnými chřipce, které po čase ustoupí, u části nakažených následně nastane zánět mozku nebo mozkových obalů, který není možné specificky léčit. Znalost prvních příznaků klíšťové encefalitidy proto na rozdíl od lymeské boreliózy není pro úspěšnost léčby nijak významná. To ještě víc zdůrazňuje význam prevence u této nemoci.
Otázky
tini se ptá 30.08.19
Protilátky IgM po horečkách
Dobrý den.
Dcera měla klíště, 14 dní na to dostala vysoké horečky, Dr. říkala, že to bude angína a dala atb., 9 dnů poté znovu horečky, jeli jsme na pohotovost, říkali, že dítě s encefalitidou takto nevypadá, jeli jsme domů, teploty trvaly pár dnů. Naše dětská vzala potom krev a volala, že má dcera zvýšené IgM protilátky, nasadila režim jako při KE. Po 14. dnech v krvi nebyly protilátky žádné IgM ani IgG, dcera začala mít tik v obličeji, to bylo asi 3týdny po 1. ataku. Teď čekáme na EEG. Uvažuji o očkování zbytku rodiny a u dcery asi také pokud nemá IgG protilátky? Může být takový průběh KE nebo jen vyšly falešně testy? Je tik následek? Může se ještě něco objevit? Je to již 2měs od 1. ataku.
Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 08.09.19
Dobrý den,
ELISA test na protilátky proti klíšťové encefalitide může být falešně
pozitivní.
Pokud sedi inkubační doba a klinické projevy, což je splněno, lze diagnozu
klíšťová encefalitida verifikovat virus neutralizačním testem.
Bylo by to však bez vlivu na kauzálni tj. příčinnou terapii, která u této nemoci není. Aplikuje se výlučně symptomatická léčba.
Očkováni zbytku rodiny by bylo určitě vhodné, pokud se pohybujete v místech s výskytem klíšťat. Očkování je možné od 12 měsíců věku.
S pozdravem
Rastislav Maďar
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Deborah se ptá 25.01.19
Kliešť v januári?
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, aj keď otázka priamo nesúvisí s kliešť. encefalitídou, či je možné, že by mohol byť vonku "aktívny kliešť v januári?
Bývame v dome a na posteli manžel našiel živého kliešťa, ktorého zrejme zvonku doniesol psík, keďže deti sú naobliekané od hlavy po päty. Je to však zvláštne, vonku je síce trochu snehu, ale všetko je primrznuté, je zima..
Je možné, že to mohol byť nejaký chrobák podobný na kliešťa? Manžel tvrdí, že to bol určite kliešť. Myslela som si, že aspoň v zime je od kliešťov pokoj, ale teraz neviem..
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 29.01.19
Dobrý den, klíště Ixodes ricinus je aktivní při teplotě nad 5 st. Celsia. V období neaktivity se skrývá v místech, kde je příznivé mikroklima, např. pod spadaným listím. Teoreticky je tedy možné, že Váš pes klíště někde vyhrabal, o aktivitě klíšťat v pravém smyslu slova však za aktuálního počasí mluvit nemůžeme.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
fitiny se ptá 05.12.18
Mám boreliózu?
Vážený pane doktore,
ráda bych se s Vámi poradila.
V 9/2018 mi obvodní lékař dělal testy na boreliózu, protože jsem měla
hrozné bolesti kloubů, teploty, motání hlavy, poruchy koncentrace a další
zdravotní problémy. Testy mi vyšli takto: Borrelie IgG Antikorper 72 /norma
do 6/
Borrelie IgM je negativní. BSG jsem měla 21.
Nyní mám 3 týdny opět teploty do 38 °C, hroznou únavu, bolesti kloubů, hlavy a poruchy koncetrace a paměti. Obvodní lékař mi bral krev a BSG mám 14 a zvýšené erytrocyty, nemám chřipku, žádné nachlazení, jen tyto problémy. Když jsem se zmínila lékaři, zda to nemůže být boreliozou, doktor mi řekl, že žádnou boreliozu nemám.
Ráda bych věděla, zda ty testy z léta jsou na boreliozu pozitivní nebo
ne?
Není mi opravdu dobře.
Moc Vám předem děkuji.
S pozdravem
Helena
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 06.12.18
Dobrý den,
o akutní borelióvé potíže, které by byly léčitelné antibiotiky, se
skutečně pravděpodobně nejedná. Pokud stav neustoupí, hledal bych
příčinu v možné virové infekci, i podle přesných výsledku již
realizovaných krevních testů, případně i v neinfekční etiologii.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
okmakeup se ptá 29.11.18
Zbytečné očkování?
Dobrý den.
Mám tříletého syna a nechci ho zatěžovat zbytečným očkováním. Myslíte si, že je očkování proti encefalitidě pro tak malé dítě důležité?
Děkuji za Váš názor
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 30.11.18
Dobrý den, očkování neživou vakcínou zátěž pro imunitu není. Je to extrémně malý podnět, který ale dokáže zajistit ochranu před infekcí. Děti se mohou očkovat již od 1 roku věku. V dětské populaci sice nejsou tak časté obrny jako u dospělých a zejména seniorů, i oni však mohou trpět nepříjemnými a dlouhodobými postinfekčními následky. Moje dítě již bylo ve 3 letech věku očkováno. Jde totiž i o to, že klíště může přenést virus už za 2 hodiny od přisátí, tedy ještě dříve, než ho na těle odhalíme.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Kari1234 se ptá 27.11.18
Kdy začít s očkováním proti klíšťovce?
Dobrý den,
kdy je podle Vás nejlepší začít s očkováním?
Děkuji,
K.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 28.11.18
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. Nejvhodnější je začít v chladnějším období s nižší aktivitou klíšťat, kdy nehrozí jejich přisátí mezi první a druhou dávkou vakcíny. Spolehlivá ochrana totiž nastupuje až po druhé dávce.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
deMerteuil se ptá 19.11.18
Jak poznám nakažené klíště?
Dobrý den.
Jak poznám, že bylo klíště nakažené? Je možné nákazu odtušit podle začervenání kůže?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 27.11.18
Dobrý den, u lymeské boreliózy se u většiny postižených objevuje v rámci první fáze typické zarudnutí kůže, které je indikací k nasazení antibiotik. Není to však malé zarudnutí v místě přisátí klíštěte, musí mít průměr min. několik centimetrů s výrazným pohyblivým okrajem. U klíšťové encefalitidy žádné typické příznaky u první fáze nejsou. Nakažené klíště od nenakaženého bez laboratorního vyšetření není možné odlišit. To, že je klíště nakažené, pokud by ho napadený člověk chtěl náhodou nechat zaslat do laboratoře, však neznamená, že člověka nakazilo.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
jineli se ptá 16.11.18
Vyskytují se klíšťata i na jihu Evropy?
Dobrý den,
chystáme se s rodinou na dovolenou ve Středomoří. Zajímalo by mě, jestli je vhodné naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Vyskytují se klíšťata také na jihu Evropy?
Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 26.11.18
Dobrý den, ano, klíšťata se vyskytují i na jihu našeho kontinentu. Převládají však jiné druhy klíšťat než naše klíště obecné, a přenáší jiné nemoci, např. rickettsiózy, projevující se horečkou a vyrážkou.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Monulie se ptá 16.11.18
Má smysl nechat se očkovat během zimy?
Dobrý den,
na chalupě máme opravdu hodně klíšťat, takže klíšťovka je u nás aktuální. Je ale OK očkování během zimy? Jak u dospělých a u dětí?
Děkuji.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 21.11.18
Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. Nejvhodnější je začít v chladnějším období s nižší aktivitou klíšťat, kdy nehrozí jejich přisátí mezi první a druhou dávkou vakcíny. Spolehlivá ochrana totiž nastupuje až po druhé dávce.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Lady Crow se ptá 15.11.18
Jak přesvědčit rodiče k očkování?
Dobrý den,
celá rodina je očkovaná, kromě našich rodičů. Tvrdí, že jsou již příliš staří na to, aby potřebovali očkování. Dochází mi argumenty, kterými vysvětlit, že je očkování nejlepší prevence. Co používáte, když mluvíte s potenciálními klienty?
Děkuji,
L.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.11.18
Dobrý den,
viděl jsem nemálo lidí, kteří po infekci trvající pár týdnů skončili
doživotně na invalidním vozíku, s depresemi, hluchotou nebo slepotou,
dokonce i v lepších případech senioři často ztratí soběstačnost,
schopnost radovat se z vnoučat a ze života obecně, nechtějí nebo nemůžou
pokračovat ve svých zálibách, ztrácejí chuť do života. Takový konec
života nechce rozhodně nikdo, u této nemoci tomu ale dokážeme předejít.
Je velká škoda a zbytečný risk tuto možnost prevence nevyužít.
Obzvláště když na to přispívají prakticky všechny zdravotní
pojišťovny ze svých preventivních balíčků.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
zuzi92 se ptá 15.11.18
Prvotní projevy klíšťové encefalitidy
Hezký den, pane doktore,
mám kamaráda, který kvůli encefalitidě přerušil studium medicíny. Dlouho trvalo, než mu na nemoc lékaři přišli. Jak se přesně encefalitida prvotně projevuje?
Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.11.18
Dobrý den,
prvotní příznaky jsou podobné chřipce, takže v této fáze se
onemocnění obvykle nediagnostikuje, nevěnuje se jim větším pozornost, a to
ani ze strany pacienta. Následně daný stav ustoupí i bez léčby a po
několika dnech dochází u části postižených k projevům zánětu
centrálního nervového systému, jehož následky mohou být závažné a
život ohrožující. Vzhledem k tomu, že nikdo nemá jistotu, jak to u něj
bude probíhat, a že proti viru není k dispozici specifický lék, nejlepší
je vznik nákazy vůbec nedopustit a včas se očkovat.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
katern se ptá 17.10.18
Podezření – mám klíšťovou ecefalitidu?
Dobrý den ,
1. 10. jsem měla klíště – vytažení bylo u doktora na pohotovosti. Žádný flek se do dnešního dne neudělal. Mám strach z klíšťové encefalitidy. Mívám často bolesti hlavy od krční páteře; chronické onemocnění. 12. 10. jsem pocitovala bolest hlavy – opět, jak jsem zvyklá, pravá strana svalstva na krční páteři. Zabral prášek a druhý den jen dozvuky, jinak žádné potíže.
Myslíte, že to mohla být první fáze klíšťové encefalitidy? Mám z toho takový strach, že na to pořád musím myslet. Druhý den po klíštěti jsem volala doktorovi a sestra mi řekla, že když se udělá flek nebo teploty, mám dojít – to ale nemám. Jsem sama na děti bez rodiny a neměl by je kdo hlídat, kdybych musela jít do nemocnice. Dá se to léčit doma? Kdy si mohu oddychout a říct si, že klíšťovou encefalitidu nemám? Krev doktor prý preventivně nebere.
Děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.10.18
Dobrý den, inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle 7 až 14 dní. Z časového hlediska by to tedy být mohlo, je však mnohem větší pravděpodobnost, že jste se nenakazila nebo že infekce proběhne v mírnější formě než je zánět centrálního nervového systému. Sestra Vás upozornila na „flek“, což je projevem boreliózy, protože ta je léčitelná antibiotiky. Proti klíšťová encefalitidě specifický lék dosud nemáme. Příznaky zánětu mozku a mozkových obalů jsou natolik významné, že i laik pozná, že se s ním děje něco závažného a zajistí si lékařskou pomoc. Předem se stresovat nemusíte, při absenci včasné specifické léčby to stejně nemá smysl. Abyste se podobným úvahám a obavám příště vyhnula, bylo by dobré chránit se preventivním očkováním. Už po dvou dávkách budete mít vysokou míru jistoty, že nedostanete těžkou formu klíšťové encefalitidy.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
EvlinKl se ptá 26.06.18
Vyndavání klíštěte a rizika
Dobrý den,
zkoušela jsem vyndavat klíště speciálními kleštičkami, ale trvalo mi dlouho a několikrát jsem přetrhla. Kamarádka mě naučila nový postup, který funguje opravdu zaručeně za několik vteřin: navlhčím vatu, hodně ji namydlím a přejedu několikrát přes klíště. To se hned pustí (pak dám dezinfekci).
Má tento způsob i nějaká rizika? Jinak na encefalitidu jsme celá rodina očkovaní.
Děkuji
Evlin
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 27.06.18
Dobrý den,
uvedený postup je správný, doporučit jej určitě mohu, je bezpečný. Funguje však jen na malou nymfu nebo na čerstvě přichycené dospělé klíště. Dospělá samička si časem vytvoří cementovou vrstvu a tamponem už odstranit nepůjde. V té situaci se potom už hodí speciální nástroj. Osobně mám raději než kleštičky malinký plastový podběrák na klíšťata. Protržení parazita je s ním nepravděpodobné.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Lady Crow se ptá 11.05.18
Nežádoucí účinky/reakce
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se objevují také nějaké „podivné“ reakce na očkování? Například u pacientů trpících kožními problémy (jako atopický ekzém), oslabenou imunitou, onemocněním střev či žaludku. Jsou v takových případech nějaké kontraindikace? Musí být člověk „úplně“ zdravý, aby se mohl nechat očkovat?
Předem děkuji za odpověď
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 13.05.18
Dobrý den,
Vaše otázka je poměrně nekonkrétní. Osoby s oslabenou imunitou očkovat můžeme, především neživými vakcínami ale některé diagnózy i živými. Při onemocnění střev a žaludku taky, individuálně musíme posoudit zejména ty stavy, kde je přítomný autoimunitní proces. Kontraindikace podání jednotlivých vakcín najdete na internetu, jedná se většinou o silnou alergii na složky vakcíny, dočasnou kontraindikací je např. akutní horečnaté onemocnění. V případě akutní nemoci tedy očkování odložíme do zlepšení stavu, u chronických nemocí se obecně očkovat může, pokud jsou stabilizované a léčbou dobře kompenzované. Indikace i kontraindikace očkování se posuzují vždy podle individuálních okolností.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Padmen se ptá 28.04.18
Přeočkování
Dobrý den,
tento rok je to 5. rok od doby, kdy jsem byla naposledy očkovaná proti klíšťovce. Momentálně jsem však těhotná a termín porodu mám v srpnu. Můžu se nechat přeočkovat i v těhotenství nebo mám počkat až po? Pokud budu kojit, nemůže to nějakým způsobem vadit?
Předem děkuji.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 30.04.18
Dobrý den,
v období těhotenství se proti klíšťové encefalitidě neočkuje, přeočkování na Vás však počká po porodu. V průběhu kojení je totiž aplikace vakcíny možná. Počkejte tedy až uplyne šestinedělí a následně si nechte vakcínu naočkovat.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
belladonna se ptá 25.04.18
Ve které fázi se infekce přenese na člověka
Dobrý den.
Slyšela jsem, že se borelióza přenese na člověka, až když je klíště přisáté více dnů.
Jak je to doopravdy? Je možné chytit infekci ihned po přisátí?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 27.04.18
Dobrý den,
nejkratší doba od přisátí klíštěte k přenosu nákazy je u lymeské boreliózy 24 hodin. U klíšťové encefalitidy však už kolem dvou hodin. V jednom i v druhém případě je riziko, že klíště, včetně jeho menších nižších stadií nemusíme na těle včas objevit, hlavně v intimní oblasti, v podpaží nebo ve vlasové pokožce.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Daydreamer se ptá 17.04.18
Anamnesticke latky borelioza
Dobrý den,
může prodělaná borelióza v minulosti způsobit potrat v prvním trimestru? V krvi byla nalezena pouze anamnestická hladina protilátek. Borelióza nikdy nezjištěná, nikdy neléčená, ale patrně jsem ji prodělala někdy v minulosti.
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 25.04.18
Dobrý den,
taková situace je vysoce nepravděpodobná. Anamnestickou hladinu protilátek má velká část populace a často o tom vůbec neví, není to nijak významný nález.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Eva9911 se ptá 23.04.18
Klíšťata - hlavička zůstala v kůži
Dobrý den,
zajímalo by mne, jak postupovat v případě, kdy utržená hlavička nevypadne. V minulých letech, když hlavička zůstala v kůži (ve vlasaté části), vypadla. Vloni se nám 2× stalo, že hlavička v kůži zůstala a nevypadla, jednou ji odstranila lékařka po týdnu (zrovna u přeočkování Encepurem), v druhém případě se nám ji podařilo odstranit do 14-ti dnů - v takových případech máme odstraňovat, nebo nechat tak? V obou případech byla docela hluboko, oproti běžným „zakousnutím“.
Dále bych se chtěla zeptat - „mikroskopická“ klíšťata (larvy a nymfy). Občas se stane, že klíště je natolik malé, že ho najdeme třeba až další den díky červenému flíčku a po dlouhém zkoumání najdeme klíště pomalu viditelné jen lupou. Předpokládám, že riziko možné nákazy je stejné jako u ostatních klíšťat?
Děkuji za odpověď.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 25.04.18
Dobrý den,
pokud zůstane hlavička hluboko v kůži a nejde odstranit, je lepší nechat jí být, tělo s tím cizím tělesem poradí. Zkuste to potom až následně s odstupem času a místo přisátí nezapomeňte dezinfikovat.
K druhému dotazu: Larvy si obvykle hledají menší hostitele, než je člověk. Nymfy jsou ale poměrně časté a včasnému záchytu kvůli svému malému rozměru nezřídka unikají. Nákazu však dokážou přenést stejně rychle a efektivně jako dospělá samička.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
ok-makeup.cz se ptá 18.04.18
Borelióza podruhé?
Dobrý den,
jako dítě jsem měla boreliózu a napadlo mě, jestli ji mohu získat znovu. Pokud ano, mám větší riziko případných komplikací?
Moc děkuji za odpověď,
Karolína
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 23.04.18
Dobrý den,
v Evropě cirkulují různé duhy borélií, proto tuto nákazu lze dostat
opakovaně. I proto je tak komplikovaný vývoj vakcíny proti této nemoci.
Riziko komplikací jen z titulu předešlé infekce automaticky zvýšené
nebude, pokud je ta první včas podchycená a dobře zaléčená.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
bublinek se ptá 17.04.18
očkování dospělý
Dobrý den, pane docente,
mohl byste prosím doporučit očkování pro dospělého. Žena i muž kolem 40 let.
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 23.04.18
Dobrý den,
záleží to od zdravotního stavu, užívaných léků, profese, i od toho, jestli člověk cestuje, jestli se pohybuje v přírodě nebo jaké má další koníčky. Obecně je v dnešní době pro všechny základem virová hepatitida A+B, k tomu navíc pokud je riziko expozice klíšťatům klíšťová encefalitida, následně i meningokoková meningitida. V chřipkové sezóně i pravidelná vakcinace proti této nemoci. Následně nad 50 let je možné chránit se proti pásovému oparu, doporučuje se i očkování proti černému kašli a od 65 let i proti pneumokokům. 40letý muž i žena se mohou očkovat i proti HPV, ale to závisí na případných rizikových faktorech.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Bublina1414 se ptá 19.04.18
Jak se chránit v těhotenství před klíšťaty?
Dobrý den,
je možné v době těhotenství používat nějaké spreje proti klíšťatům? Někde jsem četla že je možné používat v těhotenství Tea tree olejíček. Je to pravda? Funguje to, nebo byste raději doporučil jiný preparát, který je možný používat v těhotenství?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 23.04.18
Dobrý den,
V těhotenství můžete používat klasické repelenty, jen nesmí být vysoce koncentrované. Pokud budou mít koncentraci DEET na úrovni 15-25 %, bude to stačit a můžete jimi postříkat i oblečení. Na něm se právě často klíšťata zachytí a podlezou rukáv nebo kalhoty, takže s narepelentovanou pokožkou nemusí přijít do kontaktu. U Tea tree, pokud vím, nejsou k dispozici dostatečně vědecky podložená data o míře účinku, délce ochrany, potřebné frekvenci aplikace apod. Používat ho přesto můžete, základem však musí být klasická repelentní substance s prokázaným účinkem, tedy např. zmíněné DEET.
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Peka77 se ptá 18.04.18
Kdy začít očkovat dítě?
Dobrý den, pane doktore,
máme dceru narozenou v lednu 2016. Mohu se zeptat, kdy mohu nechat dceru naočkovat. Máme kočičku a bohužel i přes veškeré opatření domu přinese klíště.
Rádi bychom dceru ochránili.
Předpokládám, že nyní již nemá smysl dceru očkovat, ale co např.
začít v červenci nebo srpnu?
Děkuji a přeji hezký den
Katka
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.04.18
Dobrý den,
očkovat proti klíšťové encefalitidě se může od 12 měsíců věku.
Vakcinace je možná celoročně, nemusíte čekat. Pokud je dcera exponovaná
klíšťatům a nemá nějakou akutní nemoc, začít můžete klidně hned.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
addams.e se ptá 18.04.18
Očkování po borelióze?
Dobrý den,
dětská doktorka si s námi neví rady. Chtěla jsem syna nechat naočkovat na klíšťovou encefalitidu, ale jelikož jsme loni v květnu prodělali boreliozu, tak neví, zda by očkování zbytečné nezatížilo imunitní systém. Boreliozu dle krevních výsledků má nyní negativní.
Děkuji za Vaši radu
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.04.18
Dobrý den,
nemusíte mít obavu. Očkování po prodělané borelióze je možné i mnohem
dříve než za 1 rok, který uplynul od nákazy u syna.
S podravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Kika118 se ptá 18.04.18
Od kdy očkovat?
Dobrý den,
mám doma 22měsíčního syna, mužů už nechat očkovat? Od kdy je to vhodné? Má smysl začínat v květnu? Dřív jsme nemohli kvůli jiným očkování.
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.04.18
Dobrý den,
na všechny otázky je odpověď ano. Očkuje se už od 1 roku věku, a
v květnu je začít možné. Očkování je možné zahájit celoročně.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
hdole se ptá 17.04.18
Jde jen o 1 virus?
Je virus klíšťové encefalitidy jen jeden nebo je více kmenů? Chrání vakcína proti všem?
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 19.04.18
Dobrý den,
Existují tři základná typy viru klíšťové encefalitidy – středoevropský, sibiřský a dálněvýchodní. Obě u nás dostupné vakcíny poskytují solidní ochranu proti všem třem uvedeným.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
pannda se ptá 16.04.18
Obranné látky v dospělosti
Dobrý den,
když jsem v dětství prodělala klíšťovou encefalitidu a nejsem očkována, mám nějaké protilátky vůči této nemoci dnes?
Děkuji
Pavla K.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
člověk, který prodělal klíšťovou encefalitidu (KE) má obvykle ochranné protilátky po celý zbytek života. Důležité je, aby byla daná diagnóza skutečně potvrzená. Pokud byl klinický obraz lehčí a diagnóza byla stanovená jen protilátkovým testem ELISA, tento může vykazovat falešnou pozitivitu, a proto dlouhodobá ochrana není jistá, jelikož to nákaza virem klíšťové encefalitidy nemusela vůbec být. Pokud jste skutečně v dětství prodělala KE, záleží i na tom, kolik je Vám teď let a jestli nebyla Vaše imunita oslabená nějakou nemocí nebo imunosupresivní léčbou. Řešil bych to asi tak, že bych doporučil kontrolu protilátek virus neutralizačním testem VNT a pokud bude jejich hladina dostatečná, máte adekvátní imunitu.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
hankaname se ptá 16.04.18
Kdy začít s očkováním u batolat?
Dobrý den,
můžu nechat očkovat proti klíšťovce svého 2letého kluka? V jakém věku bychom měli ideálně začít?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
očkování proti klíšťové encefalitidě je možné od 1 roku věku, takže syna už očkovat bez problému můžete, pokud samozřejmě nemá nějakou vzácnou kontraindikaci vakcinace, což nepředpokládám. Ideální věk neexistuje, pokud je dítě v riziku nákazy, tedy v přírodě tam, kde se mohou klíšťata vyskytovat, a dovršilo alespoň 12 měsíců věku, mělo by být chráněno očkováním.
S pozdravem,
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
happiest se ptá 16.04.18
Klíště nejen v lese, ale i v Praze a na zahradě
Dobrý den,
celkem by mě zajímalo, jak bojovat s těmito parazity doma.
Nedávno jsme se přestěhovali na východ Prahy a během 14 dní jsem již z nás nebo ze psa sbírala přes deset lezoucích klíšťat. Veškerá možná opatření udělána, naše i psova pravidelná kontrola probíhá, ale je to čím dál horší a já už jsem z toho celkem na nervy - není to tedy problém pouze louky a lesa, ale reálně zahrad v zastavěných oblastech…
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
u někoho fungují výborně speciální obojky, u jiných zase rozetření
repelentního přípravku po srsti. Podle druhu a velikosti psa Vám poradí ve
specializované prodejně s veterinárními produkty. Pokud jde o ochranu
majitele psa, protože na něj mohou klíšťata ze zvířete přelézt,
pomůže jen pečlivá ochrana zvířat, jejich kontrola a očkování proti
klíšťové encefalitidě. Volně se pohybující domácí zvířata mohou
bohužel klíšťata přenést z volné přírody i do vlastní zahrady.
Navíc klíště se na zvířeti přisát vůbec nemusí a po uvolnění může
hledat jiného hostitele, kterým může být člověk. K tomu může
teoreticky dojít i doma ve vnitřních prostorách a repelentem nemůžeme
být namazáni pořád. Proto je dobré spolehnout se v případě klíšťové
encefalitidy na dlouhodobý efekt vakcinace.
Děkuji,
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Ladeka se ptá 16.04.18
Lze kombinovat vakcíny?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda jem problém při kombinaci vankcín? Syn (2 roky) dostal dvě dávky Encepuru, ted na jaře má dostat 3. dávku. Ale prý je nějaký výpadek této vakcíny. Dá se 3. dávka očkovat vakcínou jiné firmy? Popřípadě dá se přeočkování za 3 roky očkovat jinou vakcínou než Encepur?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
pokud z nějakého důvodu není možné pokračovat v očkovaní stejnou
vakcínou proti klíšťové encefalitidě, je možné jí nahradit druhou
existující. Ideální je, pokud jsou stejnou vakcínou aplikované alespoň
první dvě dávky.
S pozdravem,
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Eva1324 se ptá 16.04.18
Očkování malých dětí
Dobrý den.
Konzultovala jsem možnost očkování pro svou 3letou dceru. Pediatrička říkala, že ona by pro takto malé děti očkování na klíšťovku spíše nedoporučila. Prý i při případné nákaze proběhne enefalitida jako běžná viróza a nevyskytují se neurologické komplikace. Očkovala by prý až tak v 8 letech.
Co si o tomto názoru myslíte?
Děkuji
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
s uvedeným názorem nesouhlasím. Nejen z jiných evropských zemí, ale
i z ČR známe dost velký soubor dětských pacientů v ranném věku
s dlouhodobými následky po klíšťové encefalitidě. Tato nákaza sice
u dětí obvykle probíhá mírněji než u dospělých, ale nemusí tomu tak
být. U dětí dochází spíše k virovému zánětu mozkových blan než
mozku, což je spojené s lepší prognózou. Znamená to, že děti na
klíšťovou encefalitidu obvykle neumírají, ani netrpí na jiné dramatické
následky např. obrny končetin, hluchota, slepota jako starší ročníky,
mohou však mít jiné komplikace, které jim negativně zasáhnou do života a
zhorší dlouhodobě jeho kvalitu, jako poruchy paměti, koncentrace, nespavost,
chronické bolesti hlavy, a přináší tak zhoršení prospěchu ve škole,
nezájem o koníčky apod. Pokud je tedy dítě v přírodě v riziku nákazy
a je starší 1 roku, mělo by být očkováno. Čekat na vyšší věk bez
jiné přítomné kontraindikace není odborně smysluplné. Vakcíny proti
klíšťové encefalitidě již existují desítky let a jsou dostatečně
odzkoušené i u dětské populace.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
Blaninek se ptá 16.04.18
Jak odstranit klíště?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jakým způsobem je nejbezpečnější odstranění klíštěte?
Řešila jsem to většinou něčím mastným a točením, ale taky jsem četla, že klíště může pouštět do těla nějaké škodliviny, když použiju právě něco mastného?
Děkuji
B.
doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. odpovídá 17.04.18
Dobrý den,
k odstranění malé nymfy klíštěte stačí navlhčený tampon s mýdlem a kývavý pohyb. U dospělého klíštěte je vhodné použít speciální pinzetu nebo kartu na klíšťata, uchopit klíště co nejblíže k povrchu pokožky a opatrně vytáhnout kolmo nahoru. Pokud by náhodou zůstal kousek hlavičky v kůži, není nutné snažit se jí za každou cenu odstranit i za cenu hlubšího poškození pokožky. Tělo si s tím standardně poradí samo. Po odstranění klíštěte se místo jeho přisátí dezinfikuje. Točení může přispět k odtržení hlavičky a aplikace oleje na klíště zase způsobit jeho dušení a uvolnění patogenů do organizmu hostitele, tedy napadeného člověka.
S pozdravem
docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.