2. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 2. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

Potvrzení těhotenství
Z předchozí lekce víme, že pokud dojde k oplodnění vajíčka, tak se přeruší menstruační cyklus a žena nezačne krvácet. Vynechání menstruace může tedy znamenat, že žena je těhotná. Může ale na druhou stranu mít i jiné příčiny (např. hormonální, psychické). Pokud tedy žena nechce vyčkávat zda se menstruace skutečně dostaví, má možnost si sama doma udělat těhotenský test. Těhotenství je pak nutné potvrdit ještě u lékaře ultrazvukovým vyšetřením.

Těhotenské testy
Těhotenský test je jedna z možností, jak zjistit, zda došlo k oplodnění vajíčka. Test si lze koupit v každé lékárně a v některých drogériích. Vždy je nutné si přečíst řádně návod. V návodu je uvedeno, jak postupovat, zda je nutné vyšetření provádět s ranní močí, kdy je možné test dělat (jak dlouho po početí), jaké je pravděpodobnost správného výsledku.
Těhotenským testem se stanovuje přítomnost tzv. těhotenského hormonu. Špatné provedení testu nebo nákup nekvalitního testu může zapříčinit falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek.
Těhotenský test, kterým se stanovuje přítomnost těhotenského hormonu je možné také provést u gynekologa a to vyšetřením krevního séra. Toto vyšetření si ale nemůže žena dělat sama - musí navštívit gynekologa popřípadě laboratoř, která tyto testy za úplatu provádí.

Potvrzení těhotenství ultrazvukem
Jde o spolehlivou metodu zjištění, zda žena je skutečně těhotná. Ultrazvukem je identifikována přítomnost a počet plodů, jeho/jejich srdeční činnost. Později je žena vyšetřována ultrazvukem ještě několikrát a to aby bylo zjištěno, zda se plod vyvíjí v pořádku.

Těhotenská průkazka
Lékař vám při návštěvě těhotenské poradny, po potvrzení těhotenství vystaví těhotenskou průkazku. Jde o velmi důležitý doklad, kde všichni lékaři, kteří vás budou v průběhu těhotenství vyšetřovat zaznamenají své údaje.
Kromě jména, data vašeho narození a adresy, je zde řada údajů o současném těhotenství, o předchozích těhotenstvích a případných potratech. Na přední straně jsou zaznamenány datum posledních měsíčků a z něj vypočítané datum porodu, dále datum prvních pohybů a z něj vypočítané datum porodu. Jsou zde zaznamenány veškeré výsledky krve, moči, stolice, které proděláte v průběhu těhotenství. Je sledována vaše hmotnost a tlak. Jsou zaznamenány výsledky ultrazvukových vyšetření, popřípadě dalších vyšetření (např. odběr plodové vody).
vy sama musíte kromě vyšetření, na které vás pozve gynekolog absolvovat ještě prohlídku u zubaře, obvodního lékaře a plicního lékaře(potvrzení, že nikdo z rodiny neměl tuberkulózu)

Termín porodu
Předpokládaný termín porodu vám určí lékař. Bude vlastně první záznam ve vaší těhotenské průkazce. K datu prvního dne posledních měsíčků přičte 280 dní.
Dalším odrazovým můstkem pro výpočet předpokládaného data porodu jsou první pohyby plodu. Ženy prvorodičky je pociťují zpravidla ve 20. týdnu těhotenství, ženy s nadváhou mohou cítit pohyby později, ženy, které již rodily zase až o 14 dní dříve.
Další metodou může být ultrazvukové vyšetření, které v období prvních tří měsíců s velkou přesností určí stáří plodu a délku těhotenství, tedy i předpokládaný termín porodu.

Jak roste miminko
Na konci druhého měsíce má miminko vyvinuté již všechny orgány, mezi hlavou a tělem začíná být patrný krk. V šestém týdnu měří téměř 1 cm, tělíčko je ve tvaru písmena C. V 7. týdnu má již jazyk, nosní dírky, rty, v srdci se vyvinuly dvě komory a dvě síně. V 8. týdnu je veliké asi 3 cm a dělá první pohyby, které ještě necítíte. Srdce začalo přečerpávat krev.

Jen tak na okraj
Vyfoťte si a změřte své bříško.
Pokud onemocníte, navštivte lékaře - bez porady s ním neberte žádné léky.
Buďte dále fit - jezte zdravě, cvičte, nekuřte a nepijte alkohol.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek