Dlouhá cesta

Snažení

Některé cesty jsou k cíli jsou opravdu dlouhé, ta moje mi z pohledu těch mnoha let připadá jako nekonečný příběh. Je mi 39 let a dosud nemám žádné děti. Kdyby mi někdo před 15 lety, kdy jsem se vdávala, řekl, co mne čeká, asi bych na něj zírala jako na mimozemšťana.

Odjakživa jsem byla obrovský životní optimista, měla jsem skvělé zaměstnání, fůru koníčků a hezký vztah. Ani mi nepřipadlo, že uběhly dva roky, a dítě nikde. Nepovažovala jsem to za žádný problém, to se přece stává, netřeba hysterčit, ale k doktorovi jsem přece jen zašla. Doporučená „léčba“ po uspokojivém vyšetření spermiogramu partnera sestávala z měření bazální teploty - 1/2 roku, pak dalšího 1/4 roku, pak několik vitaminových injekcí a důležitých rad, jak je nutné zachovávat klid a nenervovat se, odjet na dovolenou atd. Ačkoli jsem si nepřipouštěla, že se klube na svět problém jako hrom, a žila jsem si skutečně v klídku jako dosud, stejně jsem neotěhotněla. Můj lékař přesto zkonstatoval, že na to zaručeně myslím od rána do večera a trápím se a zde že je ten zakopaný pes. Tehdy jsem poprvé změnila ordinaci, jenže na dalekém severu si zase tak moc nevyberete. U dalšího doktora jsme opět začali měřením teplot…a opět jsme skončili obligátní větou „vy se tím musíte neustále trýznit“. Nebylo mi nic platné oponovat, že to není pravda, že mám krásný život a že si myslím, že se stále žádná tragédie neděje. Nikdo mne neposlal na ultrazvuk, neabsolvovala jsem žádné odběry, podle slov lékařů nebylo třeba, vždyť podle běžného gynekologického vyšetření jsem v pořádku. Takto jsem přišla o mnoho cenných let, mezitím se nám sice manželství rozsypalo (ze zcela jiných důvodů než bezdětnosti), ale já pak našla skvělého člověka - a otevřeli jsme společně nový list v této knize. Přestěhovali jsme se do centra vlasti a našla jsem nového gynekologa. Ouha, ani tady nebyla volba nejlepší - tenhle pro změnu po roce a půl bez žádného spec. vyšetření prohlásil, že jsem v přechodu. A tu se ve mně poprvé probudila bojovnost, požádala jsem o doporučení do některého sanatoria na umělé oplodnění, tam mně nikdo nebude bez řádného vyšetření vyprávět báchorky. Nepochodila jsem. Prý není důvod a já jsem hysterka.

Nikdo mne nikdy kvůli mému problému neviděl na kolenou, nikdy jsem neklesala na mysli, neplakala jsem a neprožívala bezesné noci, všichni moji zasvěcení známí mi skládali ovace, jak to vše statečně nesu, tak proč bych měla poslouchat takovéhle nepodložené nesmysly, a odešla jsem z ordinace.

Až můj nynější gynekolog mi udělal všechna vyšetření, laparoskopii, kromě neustále se tvořících cyst nikde žádný zádrhel neobjevil. Po cvicích paní Mojžíšové se mi na podzim r. 2001 podařilo otěhotnět, v 7. týdnu jsem však potratila. Následovala příprava k IVF v Iscaru, půlroční anabáze s vyháněním cyst a první pokus. Bez úspěchu.

Na podzim 2002 jsem zjistila, že jsem těhotná. Byla jsem vděčná svému lékaři, že mne nechal od samého začátku doma, strávím 4 hodiny denně dojížděním do zaměstnání. Ani teď ale má cesta nekončí happyendem. V 8. týdnu jsem začala krvácet a ukázalo se, že se jedná o prázdný plodový váček. V životě jsem o ničem takovém neslyšela, připadlo mi do nebe volající, že si tahle anomálie našla zrovna nás. V současné době mám doma připravené léky na druhý pokus (vzhledem k mému věku možná poslední pojišťovnou hrazený). Ale abych to neměla tak jednoduché, připlížila se viróza, smetla mne jako tisíce jiných a zmrazila ve mně menstrauční cyklus… Možná poslední smítko na mé dlouhé cestě!

Poučení z mého příběhu? Měla jsem dříve začít bít na poplach. Navzdory tomu, co mi kdo podsouval, pouhá víra a přesvědčení někdy nestačí. Ale nedám se. Při podzimní revizi jsem na sále totiž prohlásila: ještě mně tu uvidíte, ale tentokrát na porodním oddělení.

Ať z mých řádků vyzařuje tolik energie, kolik jen lze, pro vás všechny, kdo jste se ocitli v podobné situaci, a nezoufejte, zítra zase sluníčko vyjde!

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.02.03 18:34

Možná je to náhoda, ale Tvůj příběh je přesně 1000-ím článkem uveřejněným na emiminu, takže to musí přinést štěstí!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.02.03 18:50

Tentokrát to vyjde!!!Hodně sil, optimismu a štěstí!!!Lucie

Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 17.02.03 20:17

Mooooooooooooooc držím palečky!!!!!! Díky tvému článku vím, že náš rok snažení je vlastně strašně málo…
Měj se nádherně, přeji spoustu sil do dalšího pokusu a hlavně zářící oči štěstí a srdíčko tlukoucí radostí na konci téhle cesty!

Monťule

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 06:43

Krásné dobré ráno,
musím říct, že tvé vyprávění mi vehnalo slzy do očí. S manželem teď procházíme tím samým, ale stojíme teprve na začátku. Je mi 28 let a po 15-ti měsíčním snažení zatím nejsme úspěšní. Nikdy jsem si nemyslela, že by to mohl být problém, ale bohužel.....Manžel má spermiogram v pořádku, moje vyšetření už tak OK nejsou. Vypadá to, že pravý vejcovod je po operaci slepáku buď zúžený nebo uzavřený. Levý je snad v pořádku. Pan doktor nám dal čas do května. Když nic tak nás odkáže do Pronatalu. Snad nám tam pomůžou a nebude to nic moc vážného. Nebojím se žádného vyšetření ani zákroku, vše se dá vydržet, jen z toho čekání mám strach. Snažím se na to nemyslet a netrápit se tím, ale pokaždé když přijde MS to zabolí. Teď jsem začala se cvičením podle p. Mojžíšové a s bylinkami. Tak uvidíme, když nepomůžou tak neublíží.
Držím ti palce i všem ostatním ať se zadaří.
Mějte se krásně Simona

Martik4
Povídálka 47 příspěvků 18.02.03 07:30

Přeji hezké ráno,
moc Tě obdivuji, jak statečně vše neseš!! Náš rok snažení je proti Tvé době vlastně chvilkou, ale já to nedokážu brát s takovým nadhledem jak Ty. Mé vyšetření ukázalo určité poruchy, spermiogram mého přítele taky nevyšel nejlépe. Moc Ti děkuji za Tvůj článek a za energii, která z něj vyzařuje. Přeji HODNĚ ŠTĚSTÍ!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 08:00

Držím palce ať to konečně vyjde. Já mám naštěstí skvělého gynekologa který po několika mých potratech udělal možné i nemožné, zjistil kde je problém a za 8 týdnů už nás bude víc.

Ivuna1
Povídálka 15 příspěvků 18.02.03 12:27

Já tě prostě OBDIVUJI!!!! Tolik energie....., prožívám něco obdobného, když jsem konečně po 4 IVF otěhotněla, museli mi přerušit těhotenství a já po měsíci radosti a hlavě v oblacích jsem spadla na samé dno. Myslela jsem, že to nevydržím, šla jsem radši co nejdřív do práce, abych přišla na jiné myšlenky. Zatím nic moc, ale stránky na e-miminu, mi opravdu pomáhají. V květnu jdu na další pokus, těším se, ale zároveň se strašně bojím zklamání. Ted se mi k tomu všemu udělal pásový opar…tak si tak říkám, kdy to konečně vše skončí a vše se obrátí k lepšímu.
Držím ti mooooooc palečky ať vše dobře dopadne a určitě dej vědět na e-miminu jak ti vše dopadlo.I.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 13:50

Věřím, že tolik naděje, síly a optimismu nemůže mít jiný konec než ten nejkrásnější. Přeji jen to nejlepší a strašně moc držím palečky. Monika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 13:51

Věřím, že tolik naděje, síly a optimismu nemůže mít jiný konec než ten nejkrásnější. Přeji jen to nejlepší a strašně moc držím palečky. Monika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 13:53

Věřím, že tolik naděje, síly a optimismu nemůže mít jiný konec než ten nejkrásnější. Přeji jen to nejlepší a strašně moc držím palečky. Monika

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 18.02.03 14:29

Ahojky

Moc moc držím pěstičky ať to napodruhé vyjde. Udrž si víru a optimismus a hlavně naději.
Martina

BDanca
Kecalka 198 příspěvků 18.02.03 14:40

Naprosto chápu o čem mluvíš. Mně se stalo to stejné loni v září. V 8 týdnu těhotenství jsem šla na ultrazvuk, abych se podívala na naše mimčo.Chtěla jsem tam jít sama, ale manžel chtěl jít také, říkal, že chce být u každého ultrazvuku. JEŠTĚ ŽE TAM BYL, byla to hruza. Nadšeně jsem si lehla a pan doktor začal s prohlídkou. Jenže nic neviděl a tak začal mluvit o tom,že se někdy stává, že se splaší chromozomy, špatně se spojí a příroda si to vše ohlídá a prostě plod zanikne. V ten moment jsem si říkala proč mi to ten doktor říká. Vůbec jsem netušila,že k tomu má důvod. A stalo se, plod zanikl. Nezmohla jsem se ani na jedno jediné slovo, vše řešil můj manžel.
Ale teď trošku dál, od ledna se opět snažíme a snad nám to také brzy vyjde. Je mi 29 let a tak už také moc čekat nemohu.
Měj se krásně a věř, že se vše jednou musí otočit k lepšímu, ahoj Daniela.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 14:56

Mám slzy v očích, jak jsi strašně statečná a naštěstí optimstická. Já jsem teprve na začátku. Už nějaký ten rok máme s přítelem nechráněný styk, ale zatím jsme na tom intenzivně nepracovali, nechávali to náhodě, tak jsem se až tak neznepokojovala. Jenže mi už bude 29 a tak jsem se rozhodla začít něco dělat a vrhla jsem se do toho sama od sebe, abych zjistila jestli tu není nějaký problém. Zašla jsem si na Endokrinologii a dneska mi brali odběry na zjištění hladiny hormonů. Při cestě jsem zašla i do astrologické poradny v Nádražní ul. na Praze 5 k panu Havelkovi (je i na internetu, už se o něm někdo zmiňoval u metody Dr. Jonáše) a jaké bylo mé překvapení, když po podání ruky zjistil, že mám problém na pravé straně v podbřišku, tlačí mi tam vaječník na slepák … vejcovod, byla jsem z toho tak mimo, že už si přesně nepamatuji jeho diagnózu, ale měl pravdu, už několik let se potýkám s bolestí na pravé straně, zprvu jsem si myslela, že je to slepák, ale nebyl. Doktoři pořádně nevědí (už mám asi 3.), jednou je to vodová cista, která sama praskne, pak asi bolestivá ovulace nebo možné srůsty, snad by prý pomohla laparoskopie, při které by mi vzali slepák. To se mi zdá ale nějakým hitem, tak to zkusím nejprve s bylinkama a s kalendářem početí od pana Havelky, pak prý ihned otěhotním, říká. Uvidíme jaká to bude cesta, ale musím doufat, že se to povede. Neznáte někdo výbornýho gynekologa v Praze, který při sebemenším Vašem zapochybování má porozumění a začne s Vámi něco dělat a poradí jak na to? Dejte mi prosím kontakt. Moc děkuji a přeji všem hodně ŠTĚSTÍČKA. Uďa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 14:57

Věřím , že to vyjde. A budu držet pestičky.
Verka

Hanulka1
Závislačka 3182 příspěvků 18.02.03 15:03

Ahojky,
Je mi sice „teprve25“, ale jsem podobný případ jako Daniela. Pevně věřím, že to nebylo poslední smítko jak jsi psala a že ti to konečně vyjde. Držím moc moc pěstičky
 Hanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 21:21

Ahojky
bylo by to proti přírodě, kdyby taková síla a odhodlání vyšla naprázdno....­.věřím, že se dočkáš!!!
Kdyby to tak nebylo, nebyl by snad ani ten bůh.....a on je!!! Nejsem věřící, ale…nám po 7letech přinesl Kubíčka!!!
Věř a povede se
Papa Klára

Maru
Závislačka 3427 příspěvků 19.02.03 14:19

Ahojky, přeju moc a moc štěstíčka ať to napodruhé vyjde. Z tvého příspěvku ta energie přímos rší, takže se vám určitě brzy zadaří. Přeju ti jen samé krásné slunečné dny plné pohody. Maru

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.03 15:50
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.03 22:57

Simono, mám podobný problém, můžeš mi prosím poradit bylinky, jaké užíváš.Díky Martina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.03.03 00:31

Díky za článek,
vidím, že nejsem sama, která má problémy a dost mně to pomáhá.
Je tomu právě rok, co jsem předčasně porodila dvojčátka a bohužel i předčasně mě opustila. Bylo to po IVF a to na 4 pokus. Nyní mě čeká další zavádění a vůbec se mi do toho nechce. Zažila jsem si toho dost a dost. Ale snad se zase zmátořím. Ale Vám držím pěsti a věřím opravdu v to sluníčko.
S pozdravem, Zuzana Tichánková

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.04.03 12:49

Ahoj, jen upozornění, moji známí právě ukončili návštěvy Pronatalu, nechali tam za poslední dva roky asi 25000,–, aby se dozvěděli (asi před měsícem), že si měli zajistit léčbu pacientky, oni jsou „pouze továrna na děti“, přestože měli od začátku k dispozici zprávu z Podolí, že jejich pacientka tvoří látku, která zabíjí plod. Podtrženo shrnuto, prodělali dva roky marných nadějí, podstoupili dvě inseminace, dvě umělá oplodnění a to vše se 100% jistotou, že je to k ničemu = jistota potratu, což ovšem věděl jejich lékař (z Pronatalu), nikoli oni - za 25 000,–, to je zadarmo ne? Kamarádka tedy změnila gynekologa, ten se nestačil divit, že je taková situace možná, doporučil jim svěřit se klinice v Podolí, kde se jim možná sice může stát, že nebudou všichni tak úžasně příjemní, ovšem je to prý pracoviště, které poskytuje kompletní péči, ne jen „výrobu dětí“. Takže vše od začátku, nové testy, měsíc čekání na výsledky, pak zřejmě tříměsíční léčba „jejího problému“ a pak vše nanovo, inseminace, umělé oplodnění...... Přeji více štěstí při volbě lékaře či kliniky, která vám s manželem pomůže a v brzké době krásný mimčo. Míla

Vložit nový komentář