Dovolte svým dětem...

Rodičovství

K tomto deníčku mě inspirovala dovolená strávená s mojí kamarádkou a její 3,5letou holčičkou. A další moje kamarádky s malými dětmi.

Vím, že každá matka se o své děti bojí, aby se jim něco nestalo, neublížily si. Aby se neumazaly a nebouchly, aby je nebolelo bříško. Matky přece ví, co je pro děti nejlepší. :-)

Přes to všechno ale…

Dovolte svým dětem vypít ráno dva hrnky kakaa – né jen jeden, protože se vám to prostě zdá moc. Přece i dítě může mít chuť na kakao a může se rozhodnout, že chce další hrnek.
Dovolte svým dětem běhat. Ano, můžou upadnout a odřít si koleno, může se jim to stát i vícekrát. Ale je to nenahraditelná zkušenost a kdo si to běhání nenacvičí, tak logicky bude padat daleko častěji.

Dovolte svým dětem chodit do lesa, aniž by je strašila fobie z klíšťat a komárů, strašlivého lesního hmyzu, který by je mohl napadnout. A neoblékejte je kvůli tomu do skafandru. Nepřenášejte svůj strach na děti.

Dovolte svým dětem chodit po schodech. Nevoďte je pořád za ruku, před každým schodem není nutné říkat: „Pozor, spadneš!“. Děti jsou šikovné, upozorněte je, že hrozí pád, ale nevnucujte jim, že spadnou.

Dovolte dětem se v bazénu potápět (samozřejmě pod dozorem), namočit si obličej do vody. Vysvětlete jim, že když se v bazénu topí brouček, tak není potřeba s ječením hned vylézt ven, lepší je ho zachránit a vylovit.

Dovolte dětem se zašpinit a dělat nepořádek. Hrát si s blátem a s pískem, v kuchyni s moukou a s vajíčkem, míchat těsto a škrábat brambory. Udělejte jim na to prostor a dejte jim na to čas, špinavé oblečení a úklidové prostředky. Dejte jim určité mantinely a ony to zvládnou a nic se jim nestane a naučí se ten nepořádek uklidit.

Dovolte dětem jezdit na koloběžce/odrá­žedle/tříkolce…a to i z kopce. Dejte jim helmu, rukavice, naučte je brzdit a dovolte jim, ať si to sami zkusí, jen tak jet, kam chtějí (na bezpečném místě samozřejmě).

Dovolte dětem si hrát tak, jak chtějí (samozřejmě bezpečně). Né že zrovna maminka chce oblékat panenky a malovat. Dítě se zrovna houpe na houpačce – není to žádná intelektuální činnost, ale baví ho to. Nebo počítá lístečky na kytce, pozoruje brouka v trávě – a zazní: „co to tam zase děláš, pojď si radši malovat!“

Při všech těch zákazech a příkazech si potom maminka pořád stěžuje, že dítě je nesamostatné, bázlivé, neumí si hrát, nechce jíst a nechce se od ní hnout ani na krok. Ono to už jinak neumí, je naučené být nesamostatné a neustále dirigované.

Každé dítě je jiné – některé je otrkané, jiné je bázlivější. Ale jsme to my, rodiče, kteří je učíme, jak se chovat a co dělat. My jim můžeme ukázat, že není čeho se bát, podpořit je v tom, že všechno umí a zvládnou. Od nás přejímají vzory chování, ale také všechny naše strachy.

Snažím se svým dětem dopřát volnost – volnost podmíněnou bezpečným prostředím, které jim vytvořím. Jsem si jistá, že jim to do budoucna pomůže.

Proto nechávám svojí roční dcerku lézt po schodech – umí to nahoru i dolů, po hlavě neskáče, leze spořádaně po zadku. Ano, spadnout může, to vím. Nechávám ji i bez dozoru ve vedlejším pokoji – slyším ji, jak si hraje a povídá, jen ji chodím kontrolovat. Nechávám ji i na zahradě na pískovišti, nechám ji slézt a vylézt na sedačku. Umí to. Všichni tvrdí, že je hrozně šikovná a samostatná, že jejich děti to neuměly – nemyslím si, že by nějak extrémně vyčnívala šikovností, spíš ostatní děti neměly možnost se to ještě naučit. Děti ve věku kolem roku chápu již spoustu věcí, i když se to nezdá. Když se umí naučit „paci paci“, proč by se nemělo naučit slézt ze sedačky? Jen nám matkám se to druhé zdá strašlivě nebezpečné.

I ta starší ve čtyřech letech se naučila jezdit na kole bez koleček a v bazénu se nebojí strčit hlavu pod vodu. Jistě, že na kole už upadala a v bazénu se několikrát zakuckala, než přišla na to, jak se to dělá. Ale měla možnost se to naučit.

Dovolte svým dětem být dětmi, neomezujte je svým strachem.

P. S.: Přes to všechno, co jim dovolím, dbám na jejich bezpečnost.

Hodnotilo 45 lidí. Score 3.4.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
jamoni
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 21.08.15 00:09

To, co píšeš mi příjde úplně normální. Snažím se, aby mé děti vyrůstali tak, jako my. Čtyřleťačka umí na kole jezdit dávno, patlání se v těstě a vaření se mnou je normálka, chození do lesa, v létě koupálko a dovádění ve vodě je klasika. Tohle, co popisuješ ani ve svém okolí neznám, možná díky tomu, že jsme z vesnice, ale vyrůstat v takovém drilu, to by byl ze mě za chvilku nervák. To vážně znáte takovéhle úzkostlivé matky?

 
mattule
Závislačka 2933 příspěvků 21.08.15 00:28

Píšeš o mém dítěti. sice sem v okolí za exotku, ale obě sme štastné a lidi na ulici mě zastavujou a říkají, jak moc mám šikovnou holčičku, je to o přístupu. když vidim, jak matky dirigujou děti na dětským hřišti, je mi z toho smutno

 
Mečounek
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 21.08.15 07:07

Úžasné, krásně napsané. Kde to můžu podepsat? LOL

 
fiiiha
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 21.08.15 07:21

Takhle bázlivé maminky v okolí znám, ale ne moc. Sama se snažím, aby moje děti mohly být dětmi, jak se v deníčku píše. Když mají svou volnost, můžou se zamokřit, zašpinit, zastavit u každé šišky, pustit odrážedlo z kopce atd., půl hodiny se jenom houpat nebo dokola dávat písek do autíčka, jsou šťastné jako blechy :-)

 
Zorbas
Ukecaná baba ;) 1488 příspěvků 21.08.15 07:23

Pro me uplne normalni, dokud jsem nepoznala moji svagrovou, tak jsem si myslela, ze to tak maji vsechny matky… 8) :lol:

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 21.08.15 07:23

Já znám jen jednu kamarádku, která děti straší a příliš jim nedovoluje pohybovat se, protože by je zajelo auto, protože by jim kámen rozsekl hlavu, protože by spadli ze židle a zabili se apod.
Nedávno jsme byli v bazéně (zahradní, vody 30cm, kde moje dítě opravdu šíleně řádilo. V roce a půl skákalo ze stoličky placáky do vody, stříkalo vodu, běhalo ve vodě. Kamarádky děti viděly maximálně 5cm hloubku vody, takže se bály do bazénu jít (2,5 a 4 roky). Když se tam konečně odhodlaly, sedly si na zadek a seděly. Já byla v šoku. Kamarádka z mého dítěte asi taky :)
Ona o svém synovi tvrdí, jak je nešikovný, co by se mu všechno stalo. Ale jak píšeš, nedala mu šanci se to naučit. Můj syn vyleze na žebřík, na okno…no prostě kamkoli. Musí se víc hlídat, ale těší mě jeho obratnost :)

 
konice20
Ukecaná baba ;) 1225 příspěvků 21.08.15 07:41

Přesně. Lituju prcky co nic nesmí. Ale bohužel každý den se s nimi setkávám.

Příspěvek upraven 21.08.15 v 07:42

 
Slzička
Povídálka 29 příspěvků 21.08.15 07:45

Naprosto s tebou souhlasím… :potlesk:

 
Lutonka  21.08.15 07:48

To je krasne napsane :potlesk: Ja musim syna do techto aktivit naopak vzdy trochu postrcit, je od prirody hodne opatrny (a rozhodne ne proto, ze bych mu neco nedovolovala nebo ho strasila)-nevyhledava skluzavky, houpacky, nema moc rad ani ruzne prolejzacky, ale jakmile ho „donutim“ to zkusit, tak najednou dobry :lol: Vcera sporadane cvachtal v kaluzi pred barakem, dokud jsem mu nerekla, ze ji muze i probehnout :lol: Pak se konecne rozradil a bylo videt, jakou z toho ma radost, ze jde domu durch :lol: Inu, je zase sikovnej na jine veci, napriklad se umi ve svych trech letech podepsat ;)

 
JaneDoe
Ukecaná baba ;) 1221 příspěvků 21.08.15 07:51

A ty máš jako patent na super výchovu?
Sice nejsem tak úzkostlivá matka, ale úplně chápu ty, které takové jsou. Obzvlášť ve svém okolí mám takové matky, které mají své vysněné dítě počaté zázrakem nebo z IVF a prostě se o ně bojí až moc..
Měla by sis hledět svého :)

 
zuzu224
Závislačka 4273 příspěvků 21.08.15 08:03

Nevim, prijde mne to uplne normalni :nevim: a to, ze rocni dite leze na gauc a po schodech taky. Popravde si ani neumim predstavit jak zakazat mu tam nelezt, tak max. vyhodit gauc a sedet na zemi :lol:

 
Lemonkas
Závislačka 4064 příspěvků 21.08.15 08:25

:potlesk: hezky napsané…taky zastávám stejný názor, a ve svém okolí mam mnoho případů těch matek, co dětem pořád stojí za zadečkem aby se náhodou někde neušpinili či neupadli…

 
verulicek  21.08.15 08:26

Někomu se to zdá normální - jako třeba mě…ale mám kolem sebe opravdu matky, které spoustu těch věcí nedovolují a jsou úzkostlivé. Také mi dítě umělo slézat ze sedačky jakmile se postavilo. Brala jsem to jako prevenci zranění, jelikož si taky hrává v pokoji sama a nikdy člověk neví, kam vyleze..nicméně s čím musím v deníčku nesouhlasit je bod první. Pokud jako matka rozhodnu, že jedno kakao stačí tak stačí a hotovo. Střídmost je taky dobrá vlastnost a tímto postupem jak popisuješ, bych si akorát vychovala děcko, které si u oběda přidá 3× rajskou omáčku ale do masa ani neďobne atd. Takže s tím jídlem bych trochu brzdila…moje dítě by bylo schopné sníst celý velký balík piškotů na posezení (a to nekecám)…prostě nemá záklopku ;)

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 21.08.15 08:33

No, tak já tu budu za ty úzkostlivé. Jo, bojím se o ně až moc a škodí jim to. Přiznávám. Jak se toho zbavit nevím. Už je jednou mám, tak se musíme asi snažit všichni. Děti, že mají matku hysterku a já se snažit to co nejvíce obrousit.
Takový mimonň, který nenechá dítě nabírat písek do auta a radši ho nutí kreslit, to snad ani já nejsem. Ovšem svého dvouapůlletého po schodech samotného nepustím. Dva rentgeny hlavy a kolečko po nemocnicích díky pádu ze schodů mi už v jeho životě stačily. Takže ho budu minimálně do první třídy vodit za ruku. :lol: i kdybych tu četla každá týden dva deníčky, že potřebuje svobodu. Potřebuje, ale nedostane.
Jinak souhlasím se vším, co je v deníčku psáno. Ale přijde mi to nefér. Myslím, že většina matek si svou úzkostlivost uvědomuje a bojuje s ní a tenhle deníček je hodí v jejich mysli do kategorie- ubližiju svému dítěti. A tak to není, věř, že i ty úzkostlivé dělají, co můžou a co umějí.

 
kjhui
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 21.08.15 08:42

Mno.. zase jedna co objevila ameriku.. aneb jak říká kamarádka, radši budu ta pi. a co desetkrát řekne nelez tam, dokud si nemyslím že to umí, než mít na hrobečku dítěte napsané „ale byla cool a nebyla histerická matka“..

(jindy to říká s lékařkou zprávou doživotně zmrzačeného dítěte)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26445 příspěvků 21.08.15 08:45

Jo znam uzkostlive matky, taky jsem jednou z nich :D
Dovolim dost veci, ale jak jde o lezeni na schodech v jednom roce sleduji syna jak ostriz, je preci jenom rychlejsi nez byla dcerka a je mu jedno, ze by se pustil atd…Jde o to, ze nektery deti neznaji snad pud sebezachovy.
Zatimco u me skoro 5 tilete dcery jsem videla, jak si vse zvlada sama a opatrne.Syn je proste trdlo jde do vseho po hlave a me by vadilo byt casteji v nemocnici, nez doma :roll: :roll:
Sice se dcerka jeste nepotapi, ale vodu miluje od mala, takze je v ni porad..
Myslim si, ze kazde dite je jine zatim co jedno muze byt od prirody opatrnejsi, muze byt druhe silene, ktere jak pisu jde do vseho po hlave a takove deti uz se nespousteji lehce z oci-viz moje sousedka co jezdi s klukama co tyden na sesivani..
Urcite mas pravdu v tom, ze je treba je nechat v lese atd, no to jsou veci kdy jdou treba se skolkou, nebo se mnou, ja nevim, to jsou uplne normalni veci a na klistata uz davno existuji spreje atd, behat??Taky jedna z veci cpo delaji deti at uz jde clovek byt jen nakoupit :mrgreen: :mrgreen:
Denicek je pekny :kytka: :kytka:,myslenku chapu, ale chapu i matky co si museji davat vetsi pozor :nevim:

 
Deninina
Závislačka 3805 příspěvků 21.08.15 08:47

Nemám ve svém okolí ani jednu takovou matku, jakou popisuješ, asi máš smůlu na své okolí :nevim: Samozřejmě některé jsou opatrnější, některé méně, ale deníček mi přijde naprosto o ničem, to ti někdo vyčetl, že se o malou nestaráš, že máš potřebu psát touhle formou? No tak snad tě potěším, já a většina mých známých razíme heslo, že děcko sebou musí nejprve plesknout o zem, přivřít si prsty v šuplíku, spadnout z postele na hlavu, odřít si obě kolena a tak dále a tak dále… aby pochopilo, že si musí dávat pozor na to co dělá :)

 
bronick
Zasloužilá kecalka 673 příspěvků 21.08.15 08:53

@Jensina
Ac nejsem uzkostliva matka, tak jsem si prala, aby tu prispevek presne jako je Tvuj byl. Libi se mi, jak si k sobe uprimna…

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 21.08.15 08:53

Mě takový volnější přístup připadá normální, asi kolem sebe nemám žádnou matku dirigentku :-) Je to ale trochu náročnější, než zavřít dítě do polstrované ohrádky a dělat si svoji práci. Kolik času strávím tím, že jsem na schodech nebo někde na žebříku malé (17m) za zadkem, uklízím po jídle (má polštář na židli a zkouší sama sedět s námi u stolu a jíst) a tak vůbec. Doufám, že tahle snaha bude odměněna tím, že dítě bude brzo samostatné :-)

 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 21.08.15 08:56

To všechno je snad normální, ne? :nevim:

 
Vermilion
Kecalka 308 příspěvků 21.08.15 09:01

Denicek bezvadny, krasne napsany a pravdivy. Take je pravda, ze kazde dite je jine. Nektere jsou zivejsi, obratnejsi a podnikavejsi, jine nemotornejsi, linejsi nebo zakriknutejsi… tezko rict, do jake miry se odrazi pristup rodicu a do jake miry se naopak maminka prizpusobila diteti a proto je na nemotoru opatrna, sikulovi zase dava volnost… neni to tak cernobile. Ale rozhodne souhlasim s tim, neprenaset na deti nase vlastni strachy. Lepsi vest je k samostatnosti a zodpovednosti.

 
Bjedrunka
Závislačka 4262 příspěvků 21.08.15 09:05

Mluvíš mi z duše :palec:

 
tkub
Zasloužilá kecalka 859 příspěvků 1 inzerát 21.08.15 09:06

Amen

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 21.08.15 09:06

@kjhui krásný citát. vyřiď prosím kamarádce, že ho budu používat. :kytka:

 
zuzu224
Závislačka 4273 příspěvků 21.08.15 09:07

Jo a s nalejvanim ditete kakaem taky nesouhlasim. Predpokladam, ze nejde o neslazene kakao, ale dobrotu typu granko. To je jak kdybys psala nedavejte diteti jeden bonbon, ale cely pytel, protoze ho chce.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 21.08.15 09:26

@bronick děkuji, snažím se. S počtem dětí se lepším. Věřím, že pokud bych měla (cca) šesté, jsem schopna napsat ( a žít) také takový deníček. :mrgreen: Někdo to má hned, někdo si k tomu musí holt dojít.

 
verusak.berusak
Závislačka 3227 příspěvků 21.08.15 09:28

Souhlas. Mám kamarádku, s níž pomalu venku nemůžu ani dokončit větu, aniž by mě nepřerušila příkazem/zákazem adresovaným svému synovi (čtyřletému, žádné sotva chodící batole) - nelez, neběhej, neházej, spadneš, houpej/klouzej se normálně, nesahej, cos to udělal, proč jseš špinavej. Můj přístup jí zase připadá laxní, je ale pravda, že možná nejen jí, už se mě ptal opakovaně i někdo na hřišti, jestli „jako fakt nechám syna lézt na tu prolejzačku“.

Ale nesouhlasím s tím závěrem, že úzkostné matky mají nesamostatné děti. Nefunguje to tak nebo to alespoň není jen o tom. Syna se snažím vést k samostatnosti, povzbuzovat jej a jsem možná spíš teda laxní matka (já bych řekla línej rodič), ale syn je od narození bojácnější, citlivější, hooodně opatrnej, nechce si hrát sám a třeba do toho bazénu nechce ani vlézt. :nevim: Naopak syn oné kamarádky je od 2 let v jeslích, úplně bez problému, po mámě ani nevzdechl, takže žádného úzkostného mamana z něj driling neudělal.

 
Lychee13
Závislačka 2693 příspěvků 21.08.15 09:30

Mě se deníček nelíbil ani trochu. Nejsem úzkostlivá matka, ale určitě mu např. na jídlo nebudu dávat, co chce.To by bylo na snídani lentilky, k obedu piškoty a k večeři Nuttelu. :nevim: A naopak chápu maminky, které mají vymodlené dítě z IVF, že jsou opatrnější a víc se bojí.

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18907 příspěvků 21.08.15 09:34

Mě se deníček líbil. Dítě sice ještě nemám a jestli někdy budu mít, tak bude vymodlené z IVF, ale tvůj styl se mi líbí :palec:

@verulicek Vážně bych chtěla vidět dítě (předpokládám, že máš nějaké menší - rok a půl - dva? staré) jak zbaští celý pytlík piškotů :mrgreen: :mrgreen:

 
schwarzwaldtorte
Zasloužilá kecalka 634 příspěvků 21.08.15 09:34

Az to zive divoke ditko bude hlidano napriklad babickou a ta ho neuhlidana a vjede ji odrazedlem nebo vbehne pod auto, tak jsem zvedava na novy denicek.

 
verulicek  21.08.15 09:35

@Kikuška90 zvu tě srdečně k nám…má 17 měsíců. dnes ráno si dala po snídani dezert, napočítala jsem jí „jen“ dvacet..byla jak šílená že chce další..je bezedná. dostala papriku a bez dalších diskusí :mrgreen:

Příspěvek upraven 21.08.15 v 09:36

 
svycarka
Kelišová 6837 příspěvků 21.08.15 09:42

Nejsem uzkostna ale ani cool matka..jsem zlaty stred..stejne jako asi vetsina z nas.Dite ze schodu samo chodi od 2 let a ja mu ale budu za zadkem stat min jeste roky dva :mrgreen: Les, pisek, vodu a brouky zname. Mouku v kuchyni na hrani, to fakt ne.Jsem pracujici matka, nehodlam od rana do noci uklizet byt jen proto, ze bordelarenim mu dopreji svobodu se projevit ;)

Denik je fajn, jen mi nic moc nerekl :nevim:

Příspěvek upraven 21.08.15 v 09:44

 
marra2
Ukecaná baba ;) 1918 příspěvků 21.08.15 09:45

Mne se denicek nelíbí. Nerespektuje výchovu ostatních. Osobně nemám rada rozjarene děti, co litaji kolem cesty a matka řekne, ze se přeci musí otrkat.Az jednou bude místo na odratedle pod autem, budeš mluvit jinak. Respektuje a bud respektován.

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18907 příspěvků 21.08.15 09:52

@verulicek Já mám taky piškoty ráda, měla jsem období kdy jsem na nich dost ujížděla :oops: Ale celej pytlík bych nedala ani náhodou :think: Ale vážně mě pobavila představa toho prtěte jak do sebe tlačí celej pytel piškotů :mrgreen: :mrgreen:

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 21.08.15 10:14

Já mám doma tornádo a od rána do večera bych nemusela dělat nic jinýho, než ho okřikovat :). Samozřejmě, že jsou hranice, který překročit nesmí, ale dovolím mu dost, kdyby mě viděli jiné mamky, jak skáče z konferenčního stolku na polstry, tak by mě asi ukamenovaly. Ale on prostě tu energii vybít musí a když zrovna nemůžeme jít ven, tak mu doma dovolím dost. Ale věci okolo sebe ničit nesmí. S deníčkem souhlasím a věřím, že takto úzkostné maminky jsou, ale i babičky-viz. naše. Syn po schodech chodí snad od doby, co se naučil chodit, protože jakmile jsme ho vzali za ruku, začal skákat, blbnout, protože cítil oporu. Když to viděla tchýně, dostala málem psotník, hned za ním běžela a co synáček neudělal, začal kravit na schodech. Dnes už ví, že ho má nechat být.
Jediný, s čím nesouhlasím je s kakaem - pokud je to sladkost, tak prostě omezené množství bez diskuzí, a s patláním jídla u vaření. Jednou se mnou vykrajoval cukroví, teda byla snaha ho zapojit. Dopadlo to tak, že jsem neudělala vůbec nic, musela uklízet akorát bordel a nervy jsem měla nadranc. Jsou určitě děti, které dostanou svoji trošku k míchání a to jim stačí, našemu ne.
Určitě se tu strhne opět mela, jakmile jde o výchovu. Každá mamka chce pro své dítě to nejlepší, je někdy těžké si připustit, že děláme chyby.

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15846 příspěvků 21.08.15 10:19

Dovolte svým dětem si po záchodě mýt ruce.

 
verulicek  21.08.15 10:28

@hanka.br. 8o nějak nechápu

 
verusav
Závislačka 4909 příspěvků 21.08.15 10:31

Přesně vím, jak jsi to myslela, hezký deníček

 
hehehe
Extra třída :D 10908 příspěvků 2 inzeráty 21.08.15 10:54

Dovol matkám kolem sebe, aby si vychovávali děti podle svého… :roll:
Ono se jinak mluví, když už člověk něco škaredého zažije.
Ale nejvíc mě rozesmál ten ranní hrnek kakaa, dovolte dětem, dát si ještě druhý, když mají chuť, no jasně, oni to určitě odhadnou. :mrgreen: Pak jim dovolte se také samotné vyzvracet, ne? :palec:

 
IvaB
Kelišová 5336 příspěvků 17 inzerátů 21.08.15 11:10

Z deníčku jsem dost rozpačitá. Jistě má autorka v mnohém pravdu, ale s mnohým by se dalo polemizovat (ještě nikdy jsem např. neviděla dítě ve skafandru, ani v lese, ani nikde jinde, jen tak z kopce dolů na odrážedle bych dítě nepustila nikdy ani náhodou atd. atd.). Navíc teda žádnou tak úzkostlivou matku, jak je v deníčku popisováno, kolem sebe nemám a neznám.
Viděla jsem a přečetla jsem dost reportáží o dětských úrazech, ze kterých doslova mrazilo, a téměř vždy šlo původně jen o nějakou nevinnou zábavu. A lékaři vždy neopomenou dodat, že 99 % dětských úrazů je vina rodičů (pády, tonutí, opaření…), kteří zanedbali dohled nad dítětem. Takže ano, já budu nadále ta matka, která stojí svým dětem za zadkem a pouze kontroluje, co a kde děti dělají, než abych pak brečela u nemocniční postýlky svého zmrzačeného dítěte, proč jsem na něj nedala větší pozor.
Příspěvky @Jensina a především @kjhui mi mluví z duše :potlesk:

 
baily
Kecalka 233 příspěvků 21.08.15 11:17

Hezky napsáno i ja nechávám sve dceři určitou volnost :) samozrejme každé ditko je jiné a každé vyžaduje svůj individuální přístup. Se svoji dcerou chodím od 6 mesicu plavat, takze plave v 15 měsících sama pod vodou, v bazene na nas pak kolikrát koukají jak na blázny, kdyz si ji s můžem pod vodou posilame :D ale zkratka je to o tom, ze vim, co si mužů ke sve dceři dovolit a vim jaké jsou jeji moznosti :)

 
BohunkaP
Extra třída :D 14405 příspěvků 21.08.15 11:23

Dovoluji svým dětem ledacos… a ledacos jim zakazuji. K obojímu mám svoje důvody a určitě k tomu nepotřebuju, abys mi takto direktivně poradila a přikázala, co, kde a jak přesně bych jim měla dovolit.

Jinak řečeno, myšlenka jistě dobrá (přehnaná úzkostlivost není v pořádku), ale způsob podání všechno zasklil.

Buď tak hodná, dovol nám vychovávat naše děti tak, jak uznáme za vhodné a neomezuj nás svými pseudopříkazy.

 
dupejj00
Stálice 65 příspěvků 21.08.15 11:33

Moje kamaradka dovoli detem presne to, co popisujes. Minuly mesic si jeji rocni dcerka prinesla z lesa kliste prisate hned vedle oka, no a ted ma boreliozu. Tak hura s detmi do lesa!

 
acimedaca
Generální žvanilka 22808 příspěvků 21.08.15 11:40

@dupejj00 dobře jí tak, vid, té kamarádce, že dítě vzala do lesa - za to přece ona proboha nemůže 8o
@BohunkaP tak zrovna od tebe bych čekala, že deníček pochopíš, zdálo se mi, že jsem zvolila nedirektivné formu, nikoho jsem nejmenovala - no asi se nepovedlo

 
acimedaca
Generální žvanilka 22808 příspěvků 21.08.15 11:44

Každý má svůj názor

prvně „děkuji“ všem uživatelkám které přejí mým dětem aby je na odrážedele přejelo auto - to si snad moje děti nezaslouží, ani když jsem napsala tento deníček

za druhé - netušila jsem, kolik emocí rozpoutá hrnek kakaa navíc - možná jsem měla napsat, že k němu byla sladká vánočka s marmeládou, tolik pro ty které se pohoršují nad nevhodností sladkého nápoje…kdyby měla dva hrnky kravského mléka, spousta by tu oponovala, že není vhodné pro děti ani pro dospělé, kdyby měla hrnek čaje s medem, tak by se tu našly ty kterým by vadilo že med je alergen - tato situace se nestala pouze s kakaem, ale i s dalšími věcmi a tento příklad měl poukázat na to, že i dítě snad ví, kdy má chuť/hlad a může chtít přidat

tohle byl můj zážitek a jen mě prostě zamrzelo, že holčička nesmí dělat nic a už vůbec nic po svém

 
lukresia
Kelišová 7053 příspěvků 21.08.15 11:47

Deníček se mi nelíbí, jsem opatrná, ale ne přehnaně a myslím si, že v některých tebou uvedených příkladech je prostě opatrnost na místě, at si to každý dělá po svém :nevim:

 
dupejj00
Stálice 65 příspěvků 21.08.15 11:51

@acimedaca: ale ne, samozrejme, ze ji to nepreju. Mimochodem jsem tam tehdy byla s malym s nimi. V zasade s tebou s dovolovanim detem souhlasim, jenom poukazuju na to, ze krome samostatnosti to muze mit i jine dalsi dusledky :/

 
verulicek  21.08.15 11:53

@dupejj00 a co? já jsem jako dítě měla taky boreliózu..ani jsem si toho nevšimla..kolečko v místě kousnutí ale jinak nic..dali mi prášky a týden jsem pak byla uvolněná z těláku. pro mě žádný vyjímečný zážitek..dělá se z toho zbytečný strašák. (pro sichr jsem dítě nechala očkovat na pneumokoky) do lesa se s ní nebojím. V životě jsem měla desítky klíšťat a desítkám dětí klíšťata vytahovala :nevim:

 
verulicek  21.08.15 11:55

@acimedaca prosííím přijeď k nám, ráda bych ti ukázala dítě, které opravdu NEVÍ co je hlad a jídlo ji od malička doslova baví :jazyk:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 21.08.15 11:56

Deníček se mi líbil.. i s tím hrnkem kakaa navíc :) i když tedy u nás by to byl kompromis na půl hrnku.
Všechny tyto věci moje děti smí, pod dozorem jistě, ale smí. Do schodů, ze schodů stojím tam s nim. A jelikož to není zakázaná činnost, neláká je tam lézt jen tak z plezíru, dá se říct, že odlezli jsme si to dříve(není to mateřský plurál, já tam s nima byla na těch schodech). I na pády z odrážedel došlo. Myslím, že autorka tam několikrát opakuje v bezpečném prostředí, tudíž mi vyplývá, že asi nenechá dítě na odrážedle, se rozjet z kopce pod kterým se nachází čtyřproudová silnice. :nevim:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama