Jak se Viktorka narodila...

Porod

Ahojky všem, tak i já jsem se rozhodla přispět s povídáním o porodu. Jako těhulka jsem taky takové články vyhledávala a připravovala se na to, co mě může potkat. Mám konečně trošku času a taky už uběhla nějaká doba, abych to mohla popsat co nejobjektivněji. Takže tady to je.

Jak už to tak bývá, netrpělivě jsem čekala, kdy to začne a taky mě trochu trápily pochybnosti, jestli vůbec poznám, že je to ONO. Těhulky, které máte stejné obavy, nebojte se!!! Poznáte to určitě :-)

V pondělí, den před porodem jsem já husa venku upadla a bohužel trochu na břicho. Celá vyšinutá jsem volala doktorovi a ten hned ať přijdu, že se na mě mrkne. Monitor byl OK, čípek dlouhý, takže jsem jeho ordinaci opustila s konstatováním, že rodit dřív než za týden nebudu. Ale ještě mě poslal do nemocnice na ultrazvuk, prý pro jistotu. Ani na ultrazvuku nic závadného nenašli a tak jsem odfrčela domů.

Nevím jestli ten pád měl nějaký vliv, ale můj porod začal už za pár hodin, 4. října 40 minut po půlnoci. Praskla mi plodová voda. Ještě jsem nespala, jen jsem se převalovala v posteli a cítila jsem něco jako malé škubnutí a trochu mokro. Napadlo mě, že už nejsem schopná ani udržet moč a vystartovala na záchod. Ale tam to pořádně šplouchlo a tak jsem si říkala, jestli nezačínám pomalu rodit. No vyčkávala jsem, chodila jsem po bytě a občas zašla na záchod a vždycky takové šplouchance ze mě šly, že nemohlo být pochyb. Vzbudila jsem manžela, že mi praskla voda a asi pojedem do porodnice. Došla jsem se ještě vysprchovat a to už šlo proudem, nechápala jsem jak je možné, že je toho tolik. Spíš jsem se předtím dočítala, že voda jen odkapává v malém množství…

Zavolala jsem do porodnice, jestli máme jet hned, když nemám kontrakce a prý, že okamžitě. Tak jsme dobalili posledních pár věcí a jeli. Cestou jsem ještě dělala srandičky, protože manžel byl trochu nervózní, tak jsem se ho snažila odreagovat a uklidnit. Musím říct, že jsem se strašně těšila, protože nás už dělily jen hodiny od setkání s naším vytouženým děťátkem. Cítila jsem se na porod připravená a bolestí jsem se nebála. Spíš někde uvnitř byly obavy, aby se něco nezkomplikovalo a dobře všechno dopadlo.

V porodnici mi řekli, že jsem otevřená na centimetr a šoupli mě na monitor. To už jsem se pěkně kroutila bolestí. Konktrakce začaly být pořádně silné od začátku a byly po 3 až 5 minutách. To jsem si libovala, že to aspoň půjde rychle. No kdybych věděla… Taky klystýr při konktrakcích nebyl nic moc, pokud se člověk snaží poslechnout sestru a udržet to v sobě co nejdýl… ale přežít se to dá.

V pět hodin jsem byla pořád na centimetr a bylo mi už pěkně mizerně, nepomáhala sprcha, dýchání jen málo, na míč jsem se nemohla ani podívat, tak mi doktorka navrhla, jestli nechci epidurál. Nebyla jsem vůbec proti, za dvě hodiny mi ho píchli a strašně se mi ulevilo. Ne že by bylo po bolesti, to ani náhodou, ale už jsem zase mohla docela normálně mluvit a vnímat co se děje. Tak ubíhaly další hodiny, byla jsem skoro pořád na monitoru a vůbec mi to nevadilo, nemohla jsem se skoro bolestí pohnout a poloha vleže byla nejsnesitelnější. O půl 12 jsem byla na tři centimetry (!) a to už se o mě pokoušely mdloby. Po 9 hodinách bolestí a jen tři cenťáky… snažila jsem se doktora přesvědčit, že to je určitě víc, ale obměkčit se nedal :-) a nařídil kapačku s oxytocinem, prý ať to trochu popoženeme… Pak jsem ještě dostala antibiotika, bylo to už 12 hod od odtoku plodovky a něco mi píchli na rychlejší otevírání.
Zhruba od těch 12 hodin jsem bolestí nemohla ani mluvit, jen jsem dýchala a očima se snažila manželovi naznačit, že potřebuju napít, otřít čelo, odpojit od monitoru a na záchod a tak… i přes epidurál to bylo neskutečně bolestivé. Pořád jsem myslela na miminko, jak to musí být pro něj složité a že to už brzy určitě skončí. Ve tři hodiny už jsem to nemohla vydržet a že musím tlačit. Ale ještě mi to nedovolili a já přemýšlela jak to vydržet. Byla to síla. Pořád ke mně chodily porodní asistentky a vyšetřovaly mě při kontrakcích (auauau), že si musí sáhnout na hlavičku miminka a když už tam byla asi čtvrtá a pak i doktorka, řekli mi, že se miminko otočilo během porodu páteří k mojí páteři a tak tlačí temínkem, tedy nejširší částí hlavičky, a že normálně vytlačit nepůjde… Dovolili mi, abych občas maličko zatlačila až to nebudu moct vydržet (to bych mohla celou dobu) a odešly. Pak si ještě vybavuju, že jsem zvracela a strašně mě bolel žaludek. Najednou se otevřely dveře a v nich 3 PA s doktorkou a že jdeme na to. Mohlo být něco po půl čtvrté, tedy 15 hodin od odtoku plodovky. Jedna moc milá PA mě utěšovala, že mi pomůže a bude mi mačkat na břicho a že to zvládnem. Byla skvělá, celou dobu předtím za mnou chodila, za každé bolestivé vyšetření se mi omlouvala, hladila mě po ruce a já neměla ani sílu jí při tom poděkovat.

Takže v tlačící fázi jsem do toho dala všechno, PA mi ryla loktem po břiše, doktorka s rukama zabořenýma uvnitř a nedařilo se a nedařilo :-(( zavolali dalšího doktora, ten se pokusil miminko vytáhnout při další kontrakci a mém usilovném tlačení, ale taky nic, a mazal ze sálu s tím, že letí pro primáře… Primář tam byl hned a mé trápení pokračovalo… Bylo to neskutečný, dva lidi na mém břiše rejdící loktama, nekonečná bolest a ubývající síly. Myslela jsem jen na miminko, že se musím snažit ulehčit mu to, aby bylo brzy venku. To mi dodávalo sílu. Mezi kontrakcema jsem dostávala naštěstí kyslíkovou masku, jinak bych se snad udusila. Jenže pak začaly padat ozvy miminka a bylo zle. Primář nařídil donést kleště, ale než je přinesli, podařilo se nám dostat miminko ven. Bylo 16.08 hodin. Zahlídla jsem jen chodidýlka, byly úplně modrý a neslyšela jsem pláč… Byla jsem vyřízená. Holčičku rychle odnesli ale za několik minut mi primář přišel říct, že je v pořádku, její váhy a míry a to že měla ještě ke všemu na dvakrát omotanou šňůru kolem krčku… Přinesli mi jí na chvíli na přisátí a na chvíli jí položili vedle mě. Přes slzy jsem jí skoro neviděla, ale vím, že na mě otevřela očka a zavrněla…Byla jsem šťastná, vytoužená holčička byla tady a žila.. Pak jí odnesli na kyslík do inkubátoru… Následný šití byl horor. Byla jsem strašlivě roztrhaná, takže šlo spíš o úplnou rekonstrukci. Řekli mi, že by to bylo na celkovou narkózu, ale nechtěli mě připravit o první chvíle s miminkem. Jsem jim za to vděčná. Celkový přístup personálu byl strašně empatický, byli úžasní a dělali všechno proto, aby mi pomohli a hlavně při tlačení mě hodně povzbuzovali a chválili. Patří jim obrovský dík… Jen mě mrazí při pomyšlení, že by primář v nemocnici nebyl…

Naše cesta za miminkem nebyla lehká, otěhotněla jsem po IVF, následovaly komplikace v těhotenství a takovýhle porod, ale to VŠECHNO opravdu STÁLO ZA TO. Když se na Viktorku dívám, doteď brečím štěstím, je to opravdu něco neskutečného stát se mámou.

Adka od Zebřiček s Viktorkou (5 týdnů)

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Alex012
Stálice 58 příspěvků 07.11.05 19:11

Ahoj Adko,

pročetla jsem si celý tvůj porod a jsem móoc ráda, že dopadl dobře a Ty držíš toho svého vytouženého drobečka (zebřátko) v náručí.
Určitě to nebylo lehké, ale stálo to za to všechno snažení a odměna je krásná.

Přeji Vám holky mnoho z d r a v í č k a a *š t ě s t í č k a. Viktorce posílám pusinku.

PS: že bych byla tentokrát první, však oni si to zebřičky nenechají ujít :-).

Pá Alex

 
Marka
Ukecaná baba ;) 1817 příspěvků 07.11.05 19:38

Adkooo,
ty jsi me uplne rozplakala :). Ale skrz ty slzy se usmivam a preju vam s Viktorkou hodne zdravicka a at jste cela rodinka porad stastni.

Marka + Koblizkova 21+3tt

 
Viki25
Kecalka 343 příspěvků 07.11.05 19:50

Ahoj Adko a Viktorko,

stejně jako Ty i já si v těhotenství nenechám ujít jediné vyprávění o porodu …
Musím říct, že skoro vždy už v polovině žmoulám kapesník :-), ale i já se na „náš“ porod moc těším … a za 3 měsíce se dočkám!
Děkuji moc za Váš zážitek a přeji Tobě i celé rodině hodně štěstí a zdraví.

Viki 25tt

 
metelka
Ukecaná baba ;) 1121 příspěvků 07.11.05 22:28

Adko, já mám za sebou čtyři porody a takový těžký jsem neměla žádný, jen ten první byl náročný a 36 stehů…ale ne takový, jako jsi měla Ty. Takže jsi statečná holka, gratuluji a kdybys do toho šla někdy podruhé, neboj se, jde to skoro vždycky a většinou líp. Ať jste holky zdravé a šťastné, zdraví Metelka. Jo, a naše Nina Marie zdraví Viktorku, narodila se ve stejný den jako ona, moje čtvrtá holčička.

 
slunickojana
Nováček 8 příspěvků 08.11.05 05:47

Ahoj Péťo!
Tak jsem Tě konečně našla. Nad Tvým článkem mi ukápla nejedna slza. Taky jsem neměla porod lehký ( dvojčata císařským řezem a to s pomocí kleští), ale souhlasím s Tebou, že mít ty dva uzlíčky za to stojí. A stát se maminou je to nejkrásnější co může ženu potkat. Těžko se o tom říká, píše to se zkrátka musí prožít!
Přeji Vám oběma pohodové dny pa Sluníčkojana

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 08.11.05 06:21

Adko,

musím říct, že jsi mě naprosto dostala. Za prvé, tu slzím a za druhé jsi v mých očích vyrostla minimálně o metr, jak moc jsi statečná!

Jsem moc ráda, že to všechno dobře dopadlo a ty máš krásnou (fakt je naprosto náááádherná!! :-D) a zdravou holčičku!

Přeju vám, ať už žádných nepříjemností nedočkáte a čeká vás jenom samá pohoda! :-)
Kaitlin

 
Berca
Zasloužilá kecalka 922 příspěvků 08.11.05 07:26

Ahoj Adko a Viktorko,
sice se neznáme, ale tvůj popis porodu mě naprosto dostal. Je obdivuhodné, co jsou ženy schopné vydržet. Hlavně, že nakonec vše dobře dopadlo a máte zdravou holčičku.
Nás to čeká za pár týdnů a už se na miminko moc těšíme.
Zdraví Berča 33tt

 
vendelina
Kecalka 473 příspěvků 08.11.05 07:27

Adko no to jsi mě teda dostala! Takový těžký porod??? Víš my dvě jsme na tom asi stejně (i v deníčku jsem většinou kopírovala tvé zážitky s odstupem deseti týdnů:o) a tak se trošku bojím, co bude?? Nebojím se bolestí (zatím) ale toho, že budou nějaké komplikace a stane se něco miminku. Jsem hrozně ráda, že vám to dobře dopadlo a Viktorka je opravdu nádherná holčička!!! Mě to čeká už za pět týdnů a po přečtení tvého deníčku…bojím­..bojím!
Přeju vám už jen a jen štěstíčko a spostu nádherně prožitých chvilek!

Vendelina 35tt

 
WERINKA
Ukecaná baba ;) 2193 příspěvků 08.11.05 08:14

AHOJ ADKO!!!
MOC MOC MOC GRATULUJI K DCERUŠCE VIKTORCE. U ČLÁNKŮ JSEM SI PĚKNĚ POPLAKALA, OPRAVDU MĚ DOSTAL A I JÁ SE MOC TĚŠÍM NA NAŠE MIMINKO, KTERÉ MÁ PŘÍJÍT V POLOVINĚ ÚNORA!

WERINKA 26tt

 
Bosorka
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 08.11.05 08:46

Ahoj Adko, to jsi si to opravdu užila… Ale teď už se budeš ze své nádherné Viktorky jen a jen radovat. Posílám pro ní spoustu pozdravů od Honzíka, je velmi rád, že je tu další potenciální nevěsta :-)))))
Bosorka

 
Pezy
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 08.11.05 08:58

Ahoj Adko a Viktorko,
tak jsem přečetla celý článek a musím Tě moc moc obdivovat.Můj první porod byl strašlivě rychlý-od odtoku plodové vody byl chlapeček na světě. Teď jsem 39+1 a čekám druhé miminko a mám docela velký strach jak to bude probíhat. Myslím že to bude asi těžký, ale snad to nějak zvládnu. Držím palečky Tobě i Tvé dcerušce ať jste obě zdravé a spokojené!

 
Pezy
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 08.11.05 09:00

Přeskočila jsem-chtěla jsem napsat že byl venku za dvě hodinky od odtoku vody. Takže jsem si myslela, že když odteče voda že to jde rychleji ale teď vidím že to není pravidlem…

 
monique
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 08.11.05 09:49

Ahoj Adko,

taky já se připravuji na porod a nepřipouštím si, že by mohl být nějak komplikovaný, ale po přečtení toho tvého jsem si uvědomila, že to vůbec není samozřejmé…
Obdivuji tě, jak jsi statečně myslela při těch bolestech hlavně na miminko a jsem moc ráda, že to tak dobře dopadlo a že jste obě v pořádku. Myslím a pevně věřím, že vidina miminka, které budu moct konečně držet živé a zdravé v náručí, překoná všechny bolesti.

Přeju vám oběma, abyste byly zdravé a Viktorka krásně prospívala!

Monika 35tt

 
Komka
Kecalka 202 příspěvků 08.11.05 11:07

Teda, dostala jsi mě, ani v těhotenství, poplašená hormonama jsem nebulila u popisu porodu jako teď. Se šitím jsem na tom byla podobně jako ty.. šili mě uvnitř i venku (nazvala si to dobře celkovou reknostrukcí) až na to že mě do té celkové narkózy dali, jinak bych to asi nepřežila, čtyřicetiminutové šití ještě než mě uspali bylo horší než tři porody dohromady.
Přeji ti hodně štěstí, ať je Viktorka i celá tvoje rodina zdravá a spokojená.
 Komka

 
Lotranda
Zasloužilá kecalka 894 příspěvků 08.11.05 11:35

Adko, holčičko moje zlatá,

je neuvěřitelný kolik jsi zkusila. Jsem ráda že vše dopadlo na výbornou. Moc vám přeji hodně zdravíčka a štěstí. Pozdravuj Viktorku od Kikinky, která se zatím ještě válí u mě v bříšku. :-)

Lotranda s Kikinkou 34 tt

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:17

Metelko, děkujeme za pozdravy. To je nádhera mít čtyři holčičky… Tak všechny krásně prospívejte a buďte zdravé. Viktorka zdraví stejně mladou Ninušku :-)

A+V

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:23

Sluníčko,
máš pravdu, je to krásný a i z takového těžkého porodu mám kupodivu hezký zážitek, bylo to hodně silný a nedá se to přesně popsat musí se to prožít.
Měj se krásně a pozdravuj svoje drobečky.
 A+V

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:27

Kaitlin,
děkuju skoro se tu červenám. Jsem si jistá, že bys to zvládla taky, máš v sobě obrovskou sílu a jsi ohromně statečná v cestě za miminkem. Moc ti přeju, abys už byla brzy v cílové rovince a tvůj uzlíček štěstí spokojeně chrupkal ve tvé náruči.

až budu mít chviličku tak do galerie šoupnu zas nějakou fotku ať mají tety zebřičky přehled jak rosteme :-)

A+V

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:30

Vendelíno, tak mám pocit, že jsem spíš všechny těhulky vystrašila. :-( Chtěla jsem jen popsat své zážitky a pocity a taky to, že se při porodu může stát cokoli, co dopředu nijak neovlivníme. Ale zvládnout se to opravdu dá. Já sama nejsem žádná hrdinka, ale opravdu soustředění se na miminko mi dodávalo sílu a taky velikánská podpora ze strany manžela a empatický personál (a že se jich tam vystřídaly tři směny :-) ) to všechno mi hodně pomáhalo. Opravdu neboj se, znám spoustu krásných rychlých porodů, i když jen z vyprávění. Není důvod se dopředu bát a když se něco zkomplikuje, určitě se s tím popereš a zvládneš to. Já se dokonce prý skoro celou dobu usmívala (spíš to byla asi křeč) a PA mi říkala: já bych na vašem místě už brečela bolestí a vy máte dobrou náladu. Vybavuju si, že jsem jí říkala, že se na miminko strašně těším a že se to blíží a taky že k pláči nemám daleko… Pobrečela jsem si až při šití bolestí a úlevou, že je to šťastně za námi..

Adka a Viktorka

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:33

Bosorko, děkujeme, Viktorka posílá uslintanou pusinku potencionálnímu ženichovi :-)

Adka

 
Bohun
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 08.11.05 12:34

Ahoj Adko,
moc hezky popsane. Bohuzel ne vzdycky je to snadne a bez komplikaci. Hlavne ze jste to obe v poradku prestaly a muzes se z Viktorky jen radovat. Preju vam uz jen same prijemnejsi chvilky.
Bohunka

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:38

Lotrando moc děkujeme a zdravíme Kikinku :-) Až přijde její čas určitě se bezproblémově vykulí ven a bude vám všem dělat jen radost.
Adka s V_ikinkou, které se nedaří spinkat :-)

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 08.11.05 12:39

Všem vám moc děkujeme za přání, všem těhulkám krásné rychlé a bezproblémové porody a krásná miminka v náruči :-)

Adka s Vikinkou

 
Karla
Zasloužilá kecalka 934 příspěvků 08.11.05 14:03

ahojky Adko,
už jsem byla netrpělivá kdy si to vyprávění konečně přečtu, páč mě dneska internet nějak zlobí. Ale tohle jsem nečekala. Já tady bulím a bulím. Ještě že jsem tady sama. Moc tě obdivuju, jak jsi to všechno zvládla a je to i přes tak dlouhou dobu a docela komplikace krásný zážitek. Pohlaď za nás Viktroku! Měj se moc hezky.

Karla a mimísek

 
Marketkaa
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 08.11.05 14:41

Tedaaaa Adko klobouk dolů a z celého srdce gratuluju k Viktorce…Celý článek jsem hltala a jsem moooc ráda že to dopadlo všechno dobře i přes to šílené trápení…Ještě jednou gartuluju :) ať Vám Viktorka dělá samou radost.

Markétkaa a Domíšek v bříšku 27tt

 
claudia02
Ukecaná baba ;) 1124 příspěvků 09.11.05 09:15

Milá Adko a Viktorko,
jste holky statečné a napsala jsi to moc krásně!!!! myslím, že jsi nikoho neodradila, porod bolí a přesto je nádherný a tak to je přesně z Tvého článku cítit.
Přeju Vám s Viktorkou moc zdravíčka, myslím, že u zeber vedou dost jednoznačně holčičky, takže s ní už tak trochu počítám :--))))

Zdraví
Claudie a Skipísek 30tt+0

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 09.11.05 13:57

Claudie,
děkuju za hezký slovíčka, přesně takhle jsem to cítila. Nemá fakt smysl si dělat dopředu z toho hlavu. jak je to jednou rozjetý tak se to musí zvládnout a věřím že každá to zvládne. Prostě není na výběr :-)
Těším se na tu tvou holčičku :-)
Krásně si bříško užívej, mně po porodu nějak chybělo, pořád jsem na něj byla opatrná a přitom už bylo prázdné :-)

Adka+ Viktorka

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 10.11.05 10:07

Ahojky Adko, konečně jsem se dotala k tomu přečíst si tvoje vyprávění. Teda má můj velikánský obdiv jak jsi statečná a kolik jsi toho vydržela. Jsem moc ráda, že jste s Viktorkou v pořádku a moc moc vám přeju aby už další dny ubíhaly jen a jen v pohodičce. Posílám pohlazení pro tebe i pro Viktorku. Maru

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

těhotenství a zelený zákal

Adka - poprvé...


Reklama