Jarka a její kouzelný balíček k Vánocům

Občas v tom vánočním shonu zapomínáme na ty nejdůležitější okamžiky, které naše životy činí šťastnějšími. Ráno jsem četla hezké moudro, že Ježíšek nosí dárky a není to kontrola z hygieny. :) A tak si hážu nohy hore, kromě cukroví peču i na prach a jdu vám napsat jeden hřejivý deníček.

*

Tady je něco pro holčičky…“ podává mi Jarka lehce rozpačitě tašku, ve které se zalesknou balíčky ve vánočním papíru. „Říkala jsem si, že by je to mohlo bavit, ale… no… uvidíte.“ Váhá, zatímco si tašku schovávám pod kočárek, dojatá děkuji a předávám naší hlídací tetě balíček od nás.

Tak krásné svátky!“ Zamáváme si a každá se vydáváme jiným směrem, obě ke svým rodinám. Pokaždé, když se s Jarkou loučím, cítím hřejivý pocit u srdíčka. Jarka by mohla být klidně i mou babičkou, ale přesto je to vitální a nádherná žena, které by její věk málokdo hádal. Ale hlavně má obrovské srdce. Když jsem před dvěma lety hledala někoho, komu svěřím své děti, měla jsem obrovské obavy. Však to každá máma zná. Ale Jarka, to je náš anděl od první chvíle. Je úplně jedno, jestli s ní děti tráví hodinu nebo pět, vždycky mají zážitků jako by u ní byly týden na prázdninách.

Já, která jsem nikdy nepátrala po dárcích a vždycky vydržím s rozbalováním i pod stromeček, jsem to nevydržela. Byla jsem tak zvědavá, co tajemného Jarka vymyslela, že jsme si s holkami zapálily adventní věnec a zvědavě nakoukly do tašky. Jarka to určitě tušila a připravila i vánoční atmosféru. Nejdřív jsme vytáhly talířek s cukrovím, potom vánoční ubrus se zvířátky, ozdobičku a konečně balíčky pro holčičky. Byly v nich malinkaté panenky a krabičky.

Kdo je zvědavý, co bylo v krabičkách? Že bych vás ještě chvilku napínala?

Byl jeden balíček, v tom balíčku krabička, v té krabičce…

Kupa látek! Teda, ústřižků! Kousky starých utěrek, ozdobné stuhy, látky ze starého oblečení s vyšívanými kytičkami… holkám zazářily oči nadšením. V tu chvíli měly panenky dole oblečení. Na stole přibyla spousta zvířátek a čekala, až jim ty moje cácorky našijí sukýnky a šaty s vlečkou a… malé módní návrhářky a švadlenky v jednom ani nechtěly jít spát, kolik nápadů ještě s látkami měly. Celou naši kolekci jsme profesionálně nafotily a poslaly děkovný email naší Jarušce. Vzápětí pípne odpověď.

To jsem moc ráda, já jsem se bála, že vás tím urazím! Ale když jsem byla malá, neměla jsem hračky. Jen maličkou panenku, která měla postýlku v krabičce a maminka mi schovávala kousky látek, ze kterých jsem jí šila oblečení. Doufala jsem, že by se to holčičkám mohlo líbit.

Mně se ten večer usínalo tak lehce. Vzpomněla jsem si, když jsem byla malá a dědeček mi místo panenky, na kterou jsme neměli peníze, namaloval obličej na lahev, abych ji mohla vozit v kočárku jako miminko. Jak jsme pouštěli květy sedmikrásek na hladinu vody v kaluži a dělali, že jsme u cizokrajného jezera plného leknínů. Jak mě vozil na trakaři jako princeznu v kočáře. Se slzami v očích vzpomínám na jeho teplou náruč, kterou tu pro mě vždycky měl.

Život dělají okamžiky a občas na to zapomínáme. Čím víc se blíží svátky, tím víc jsem ve stresu, aby bylo uklizeno, napečeno, zabaleno, nachystáno. A pak přijde okamžik, kdy si uvědomím, že právě můžu budovat to, na co celý život budou moje děti vzpomínat. Chci, aby to byly vzpomínky na naleštěný stůl? Budou si pamatovat dvacet druhů cukroví? Někdy stačí zpomalit a uvědomit si, to staré a zatraceně pravdivé moudro, že ty nejlepší věci jsou zadarmo.

Krásné Vánoce!

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
30.12.17 05:50

Máš krásný deníček a ještě krásnější životní hodnoty. A to je dobře, v té naší uspěchané době :hug:
Vždycky jsem si myslela, že když má někdo paní na hlídání, že je někde jinde… Víš, co asi myslím :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11646
30.12.17 06:27

:srdce: :srdce: :srdce: Moc pekne

 • Nahlásit
 • Zmínit
4592
30.12.17 07:16

Hezke a pravdive :palec:, az dojemne, Vánoce jsou opravdu o necem jinem, nez to posledni dobou vsude vypada…takova „skorobabicka“ na hlidani je fakt k nezaplaceni ;) Holky jsou sikovne, usit oblecky bych neumela ani ja… :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
30.12.17 08:29

Jsi uzasna. dekuji za krasny denicek :hug:. Skoda ze nevysel driv :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12748
30.12.17 09:35

@tartaletka Díky za krásný deníček, to by si měli přečíst všichni, co se lopotí za hromadou drahých dárků. Zeptám se ještě, odkud se s babičkou znáte? Našly jste se přes internet?

Monika

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
30.12.17 10:25

Krásný deníček :srdce:

 • Nahlásit
2029
30.12.17 15:43

Krásný deníček, až skoro slzička ukápla. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7203
30.12.17 18:46

Ani jsem to nechtěla číst. No ještěže jsem si to přečetla. Děkuji…, musím se přiznat, že mám Vánoce tak nějak pokřivené návštěvou hygieny. Myslím, tedy vím, že to opravdu nikdo neocení. Ale to, jak můj syn rozbaloval a počítal kolik kdo má rozbalit si vzpomenu určitě často. Jen na upřesnění balím vše opravdu vše zvlášť. :lol:
Hezké svátky všem

 • Nahlásit
 • Zmínit
1523
30.12.17 22:02

Zavidim takovou skoro babicku :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
1186
30.12.17 23:34

Všem moc děkuji za milé komentáře :srdce:

@admin a @smutná máma když byly děti ještě batolátka, hledala jsem hlídačku pro našeho psa a shodou okolností jsem narazila na asi 65 letou paní, která i hlídala děti. Tehdy jsem se chystala dělat autoškolu, takže jsem to hlídání zkusila. Mladší dcera tehdy neměla ráda cizí lidi, dlouho si na všechny zvykala a téhle paní okamžitě sedla na klín a milovala ji. Paní ale bohužel po mých zkouškách v autoškole už hlídání ukončila a já jsem pro děti chtěla zase nějakou starší paní, viděla jsem, jak moc jim to dalo. Nakonec jsem zjistila, že jsou u nás přímo agentury, které se zaměřují na hlídačky nad 50 let, a tak jsme se poznali s Jarkou ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
111
31.12.17 13:49

Tak toto je jeden z nejlepších deníčků, co jsem v poslední době četla, děkuji za něj. Přesně vystihuje, o čem by měly být Vánoce. Všem hezké svátky a šťastný nový rok!

 • Nahlásit
 • Zmínit