Jde to i bez plen

Ostatní

aneb Komunikační bezplenková výchova k čistotě od nejrannějšího dětství Co to je? Je to výchova k čistotě, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi matkou (či jinou osobou, která se o dítě stará) a miminkem.

Anglicky - infant potty training (IPT), elimination communication (EC)
německy - sauberbleiben, topffit

Jak to funguje?
Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak miminko podrží, aby si ulevilo. V kulturách, ve kterých se tyto vědomosti stále ještě předávají z generace na generaci, to mají maminky lehčí, snáze dovedou kombinaci intuice, pozorování a časování uskutečnit a použít v praxi

4 kroky ke svobodě od plen

Signály
Miminko začne být nespokojené (bez jiného zjevného důvodu), vrtí se, mrčí nebo se naopak ztiší. Při kojení přestane pít, pokud je uvázané v šátku, začne „bojovat“ jednoznačně chce ven. V noci se mimi probudí nebo alespoň přejde do fáze lehkého spánku. Jedno miminko dokonce šilhalo, když muselo čurat. Větší děti používají širokou paletu víceméně jednoznačných signálů: sáhnout si mezi nohy (nebo na plenu), pohybovat se směrem k nočníku nebo koupelně, či si zalézt někam do kouta, přerušit koncentrovanou hru,.. každé dítě má svůj vlastní rejstřík, který se v závislosti na věku mění vyvíjí kombinuje, velice často však komunikace ze strany dítěte není znatelná, proto pomáhá:

Časování
Většinou musí miminka (ale i dospělí) po probuzení čurat. A potom také po kojení (nebo během) apod. Vyprazdňování močového měchýře je dopoledne intenzivnější než odpoledne, v noci (během spánku) se hormon soundso stará o vylučování skoro minimální, omezené.

Intuice
Funguje i u nepřírodních národů. Když vám nějaký vnitřní hlas vykládá: musíme na záchod, je radno ho poslechnout.

Komunikace
Komunikace je věc dvoustranná, což znamená, že nemůžeme donekonečna očekávat, že naše dítě. Pomůže mu zavést „čurací“ zvuk jako např. „sss“ nebo „ššš“, které si dítě spojí s „teď můžu“ (pozor na zvuky, které naši příbuzní používají k tišení miminek, v odpověď na ššš by mohli být pokakáni, zvuk podobný pfff taky není nefunkční).
Dalším užitečným komunikačním prostředkem je znaková řeč např. T (angl. zn. pro toilet). Tuto maličkost oceníte hlavně v období, kdy miminko ještě nemluví, ale přitom už jednoznačně ví, kdy a kam se chodí na záchod, ale potřebuje pomoc.

Jak a kdy začít?
Nejlépe hned. Miminka s plínkou si během několika měsíců zvyknout považovat plínku za záchod. Většina kultur začíná v období prvních tří- čtyř měsíců.

Jak
Udělejte si relaxační odpoledne, v příjemně teplé místnosti a nechte mimi bez plínky. Pozorujte. Pokud vidíte, že čurá, použijte „čurací“ zvuk. Hlavně žádný stres, ono to pak nefunguje. Nejde o to, ušetřit co nejvíc plen, jde o to, zesílit komunikaci s dítětem, reagovat na další z jeho potřeb.
Znáte to? Rozbalíte chlapečka a čeká vás vodotrysk? Začít se dá tedy i při tomto přebalování.
Když miminku nabídnete možnost ulevit si do (nočníku, záchodu, keře,…), s radostí této varianty využije

Pleny ano či ne?
Ano i ne.
Pleny ano - jako pojistku (backUp), pokud je vám bezplínková představa nepříjemná (stresující). Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat- být v mokrém, a vy lépe zkontrolujete: aha, tady ten kvikot (pláč, smích, záchvat) bylo varování.
Pleny ne - některé maminy mají daleko lepší intuici, když jejich miminko plenu nemá.

Co miminku obléct?
Základem je oblečení, které lze rychle vysléct. (V našich krajích to bez oblečení většinu roku nejde). Osvědčily se docela jednoduché kalhoty na gumu a tričko. Dupačky by měly mít v rozkroku zapínání. V Číně se používají kalhoty s volným rozkrokem: není třeba nic vyslékat, což oceníte hlavně u mobilních dětí, stačí podržet v čurací poloze a hotovo

Na co to všechno?
1. Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,…) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat
2. Dříve nebo později se tematikou musíme tak jako tak zabývat a je daleko příjemnější dříve než později, kdy děti objevují svět (a konzumují i jiné věci než jenom mléko
3. Zesílená komunikace je báječný pocit, což dávají i miminka najevo
4. Každá suchá plena je i příspěvkem pro životní prostředí
5. V době, kdy je dítě schopno samostatně své vylučování ovlivňovat, je už obeznámeno s hygienickou normou dospělých

Není to fixace na vylučování?
Není. Pravděpodobnost, že budete úspěšná, je dokonce daleko větší, pokud se fixaci podobný přístup nekoná. Tedy například na vycházce či na nákupu je přitom ta správná porce pozornosti, a vyrovnanost dávka ablenkung. Pokud se staráme o výživu dítěte, jedná se o fixaci na jídlo?…

Není to drezúra rodičů?
Ale vůbec ne. Metoda se proto jmenuje komunikační, protože je založena na vzájemné komunikaci. Pokud reagujeme na pláč miminka, který znamená hlad nebo únavu, také se nejedná o drezúru rodičů. (A pokud váš dobře vychovaný pes stojí u dveří s vodítkem v zubech, má vás dobře vychované, když reagujete a v zájmu ochrany koberců ho vezmete ven :-)

Není to časově náročné?
Je pravda, že miminka čurají častěji než dospělí, ale za časově náročnou bych tuto metodu neoznačila. Pokud dítě dáváte čurat během přebalování, je to jen pár sekund navíc, pokud je dítě úplně bez plen, je čas, který potřebujete na sundání a natáhnutí kalhot, sečteno během dne- přibližně stejný, jako celkové vybalení z pleny, mytí, zabalení pleny a praní (nebo nákup) plen.

Děti přece neovládají svěrače
Děti se díky komunikační metodě učí vědomě uvolnit svěrací svaly, což je jednodušší. Ale i vědomé zadržení je už i u docela malých miminek možné, i když se jedná o pár sekund. Díky možnosti vyprázdnit močový měchýř či tlusté střevo na určené místo (nočník), Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. Dítě, které se začne učit na nočník v novorozeneckém věku, se postupně naučí vědomě ovládat svěrací svaly už v nejranějším dětství. V době, kdy je schopno svěrače ovládat stoprocentne, je už velice dobře obeznámeno s hygienickou normou dospělých. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standartně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Nezmiňují však, že tento 20-24 měsíční model představuje nejzažší hranici a ne průměr dokonalého vývoje svěracích svalů. Daleko trefnější by bylo definovat ukončení vývoje svěracích svalů věkem 12-24 měsíců, přičemž by rok a půl odpovídal průměrnému věku, ve kterém je dítě schopno přijatelně ukončit hygienickou výchovu, s tím, že mu ještě občas musí být připomenuta. (Infant Potty Training, Ingrid Bauer, 2000)

Děti přece čurají i v noci
Ve fázi hlubokého spánku děti nečurají. Většinou procitnou do polospánku, který se vyznačuje jinou frekvencí dechu než spánek hluboký a je doprovázen větší tělesnou aktivitou. Dítě s převaluje, vzdychá, někdy procitne docela. Děti, které vyrůstají s BKM jednak vyprázdní močový měchýř před spaním, jednak reagují i v noci na signály svého těla a většinou se probudí. V noci se navíc hormon souso stará o zpomalené plnění močového měchýře, podle frekvence kojení je pak noční čurání 1-2. Zkušenosti dokonce ukazují, že je jednodušší dosáhnout bezplenového stadia nejdříve v noci a teprve poté i přes den. U konvenčně balených dětí je noční plena proto tak mokrá, že ji naplnilo první ranní čurání, většínou pořádné.

Předčasná výchova k čistotě je škodlivá
Ano, řeč je o zastaralých metodách pravidelných sezení na nočníku bez ohledu na potřeby dítěte či založené na principu odměn nebo trestů. Komunikace je věc pozitivní.

*Převzato se svolením maminky, která má bezplínkové děti http://members.aon.at/komunikace - na jejích stránkách můžete najít i několik vyplněných dotazníků od jiných maminek bezplínkových dětí a je to opravdu zajímavé čtení.
Další odkazy na články stejné autorky:
 www.rodina.cz/…s/detail.asp?…

www.rodina.cz/…s/detail.asp?…

www.rodina.cz/…s/detail.asp?…*

Váš příspěvek
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 07.03.05 20:41

Ahoj,

no já teda zírám. Mám sedmitýdenního chlapečka a nedovedu si představit, že by byl bez plíny, čůrá skoro pořád.
Ale každopádně je to zajímavé, odkazy si přečtu.

Kačkač

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.03.05 23:20

Asi by jsme to něměly brát až tak moc vážně...........a hlavně se z toho mateřství nezbláznit :-)))).

Přeji zdravá a spokojená miminka i s maminkami :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 08:22

mile maminky,
neni to o blazneni a v sedmi tydnech si to taky uplne bez plinky nedovedu predstavit, (ale je rozdil, jestli je naplnena jednou nebo trihodiny nonstop). i presto jsme uz v tom veku plinku casto nemeli, karuska mela vyborny harmonogram: spat v satku u maminky, po probuzeni vycurat, nakojit a znova spat v satku. vyborne nam to spravilo komunikaci :-)

bora
(co ma deti bez plinky ;-)
niki (12/00) & lia (09/02) & * (08/05)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 08:59

No ja nevim. Vzhledem k tomu, ze mam manzela z tzv. Zeme tretiho sveta a ze uz jsme tam parkrat se synem byli. A muj syn tam ma stejne starou sestrenici a zive si pamatuju, kdyz ji byl rok - behala doma samozrejmne bez plen, a stejne se neustale pocuravala na podlahu. Proste to porad uklizeli, ale nic si z toho nedelali. A tak to funguje i u miminek, pleny tam nemaji..u vetsiny lidi protoze je to financne extremne narocny, ale hlavne z ciste praktickeho duvodu..je tam totiz tak sileny horko a i mistni deti maji castejsi strevni problemy a plena se nosit neda kvuli okamzitym opruzeninam a vyrazce. Muj kluk tam taky lital bez pleny, protoze to proste neslo, stav jeho zadecku, (a to jsem prebalovala asi 15× denne), me k tomu proste donutil. A jeste ke vsemu jsem tam nebyla schopna sehnat papirovy pleny nasi kvality. Az loni je tam zacali konecne dovazet. Jinak kdyz jdou ven, tak tam detem papirovy pleny normalne davaji, samozrejmne ne ti co ziji ve slumech, ti na to nemaji.
Takze ta prozaicnost s intuici je pekna a verim, ze to u nekoho jde, ale rozhodne to nefunguje automaticky u lidi ze zemi z tretiho sveta :))).
 osma

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 08.03.05 09:01

Ahoj Boro,

Tva zkusenost je moc zajimava a verim, ze to i funguje. Kdyz byly holky maly tak kakani se dalo odchytavat velmi spolehlive - tlacily tak hlasite az se za nami otacely lidi v obchode :o)) a to u toho nelezely, ale byly v autosedackach. No ted nekdy zrudnou, trochu heknou, ale je pravda, ze to moc nevnimam takze vic signalu neznam.
Docela me laka to vyzkouset, ale holkam je uz 9 mesicu. Pro zacatek bych zkusila odchytavat to kakani? Mam vysledovano, ze kakaji vesmes pravidelne - bud jeste pred snidani nebo dopoledne ci po obede. Holky uz samy sedi tak i nocnik by sel pouzit. Jen si nejsem jista, jestli toho na sebe nenabaluju moc, on ten kolotoc kolem dvojcat je uz tak docela peknej, tak abych celej den nedelala nic jinyho nez svlikala a oblikala ty moje dva pytle blech :o))
No jeste dukladne promyslim a zvazim, kazdopadne diky za rady a mejte se moc krasne.

Monca a moncicaci 9m

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 08.03.05 10:32

Musím říct, že aspoň u toho kakání to člověk na mrňátku vidí. Mluvila jsem na svoje dětičky hezky, a čekala až „to“ bude v plínkách. Že bych mohla vybalit a podržet nad nočníčkem, to mě vůbec nenapadlo. Když jsem to pak četla, přišlo mi to logické i přirozené. Aspoň něco by člověk odchytil a to spojení plenek a neplenek mi přijde dobré. Nevím tedy jak s dvojčatama :-). To by byl fofr. Stefinka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.03.05 12:38

Moje sluníčko kaká do nočníku od 6 měsíců, čůrání o měsíc později. Naučili jsme jí to podobně (grimasy, posunky, gesta) jako se uvádí v článku. Je to perfektní. Doporučuji vyzkoušet. Učení netrvá dlouho (asi týden pozorování a praní počůraných věcí).

Nám to poradila babička. U neteře se nám to povedlo podobně. Tak to asi nebylo jen štěstí.

Přeji pevné nervy a vytrvalost. Stojí to za to.
Alča a Alča (2roky)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.05 14:03

Ahoj maminky, preju vam hodne uspechu pri praktikovani teto metody. Sama za sebe musim rict, ze o tom presvedcena nejsem a ridim se radami meho „vychovneho guru“, kterym je profesor Matejcek.
Hledala jsem na internetu clanek, ktery jsem pred par mesici cetla a ktery pojednava o tom, ze predcasne uceni deti na nocnik zpusobuje vznik sexualnich problemu v budoucnu, ale bohuzel jsem ho jiz nenasla. Nechci tim nikoho strasit, pouze upozornuji na ruznost nazoru.
Mnoho stesti preje
 Mirus

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.05 12:43

ahoj mirus,
tim predcasnym ucenim na nocnik se mysli uplne jine metody, ty, ktere se pouzivaly v 19. stol., dlouho i ve 20., zalozene na systemu tvrde discipliny a odmen a trestu, tedy po:,–(it dite na nocnik a nechat ho sedet, dokud poslusne neco nevyrobi. vetsinou se vsak nehovori jen o sexualnich ale obecne o psychickych problemech spojenych s takovymto natlakem. pri negativnim posuzovani raneho uceni na nocnik se ve vetsine pripadu vubec nehovori o metode.
v soucasnosti neexistuje ve svete zadne studie, ktera by se timto tematem dlouhodobe zabyvala, jedna se pouze o podporovani pover, ktere vyhovuji plenkarskemu prumyslu.

samotny pojem predcasne uceni na nocnik skyta nekolik otazek:
jak definovat nepredcasne uceni - opravdu je pro matku, za tisicelet vybavenou vhodnymi instinkty, dulezite, co si mysli vzdelani muzi o vychove deti?

na nocnik? proc na nocnik? v komunikacni metode se nocnik pouziva jako zastupne slovo pro misto vhodne k vylucovani, novorozenci v zsdnem pripade nemohou byt nekam posazovani, vetsinou je daleko praktictejsi podrzet je nad umyvadlem, lavorkem, ci jen plenou rozlozenou na prebalovacim stole.

vznik sexualnich problemu? kdyz uz to nedokazuje zadna studie, staci se zamyslet: je valna vetsina ciny, indie, jizni ameriky ci afriky postizena vetsimi sexualnimi problemy nez puritanska, do plen balena evropa ci amerika?

a pokud to nedokazuje zadna studie, myslite si, ze je pro potencialni sexualni problemy zivnou pudou zpristupneni pohlavnich organu pro cerstvy vzduch a prirozene poznavani vlastniho tela, nebo vytlaceni teto casti tela do tabu zony zakryte peknou vrstvou plen, ktera umoznuje pravidelne pokryti pohlavnich organu stolici a moci?

nechci nikoho strasit :-)
ten matejickuv clanek by me zajimal, kde priblizne byl? ja se na ceskem internetu moc nevyznam.
diky
bora
(co ma ty deti bez plinek ;-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.05 20:53

Takto utocny a radoby ironicky prispevek odmitam komenotvat - myslela jsem to dobre, ale to ti asi nevysvetlim. Ten clanek jsem jiz nenasla, takze odpoved na tvou otazku zni, ze nevim.
 Mirus

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.05 21:17

Ahoj Mirus, ja naprosto souhlasim s tebou. Matejicek to pise snad ve skoro kazde svoji publikaci o vychove kojncu a batolat.

Skoro kazda maminka (i ta moje, ktera porad mele, jak jsme byly se segrou v roce bez plen) mi pak prizna, ze do cca roku a pul to bylo hlavne o vysazovani a o reflexu, ze se dite po:,–(i na nocnik a udela tam cosi. Dite si plny mocovy mechyr (pry) muze uvedomit az od 15 mesice a vys (cca to nekomu muze trvat o do 2 let).POkud bych zila nekde, ke mi nevadi pocurana podlaha a bylo porad teplo nebo muzu dite nechat bez plen, tak do toho jdu. Ale takhle - co si pomuzu, kdyu stejne ven budu muset dat diteti plenu, na noc taky a pres den porad myslet na to, ze taky musi curat. Usetrim par plen a to je vse. Ja si tedy jeste pockam, muj syn na to zatim nema a nechape, co po nem chci. Segry dite melo z curani do nocniku v roce takovy trauma, ze se venku nevyciral s nikym jinym nez s mamou nebo babickou nebo do pleny. Ustalilo se to az ve 26 mesicich, takze se pres rok trapili.

Paaa
Martina a jeji pocuranek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.03.05 22:05

JO! Tak přeji všem maminkám nestresové držení dětí nad umyvadlem či lavorem. Máte bezva denní program.
Vše je individuální. Některým dětem to může dojít v roce, jinému ve dvou. Každá máma pozná, kdy na to to její dítě přišlo, pak může koupit nočník a začít.
Každopádně si myslím, že by bylo fajn zabývat se taky něčím jiným než vyměšováním miminka, které má tu jedinou starost. Hrát si a prozkoumávat. Tak vy ho držte nad tou danou nádobou nebo čistěte do zblbnutí podlahy a koberce. Určitě si to vy a hlavně vaše dítě užijete.
adéla a matěj 9m

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.05 18:12

ahoj mirus,
nezlob se na me. to nebylo utocny na tvuj clanek ale spis na ta tvrzeni odborniku, ktera se neustale opakuji aniz by bylo nekde jen zminkou opomenuto, ze to jde i jinak. a ze to jde!
a zes to myslela dobre, je mi jasny, neboj. navic nekousu a urcite mi nejde o to, presvedcit jednu mamu vedle druhe, ze by to tak mely delat. blbost. me jde akorat o sireni informaci. kazdy si svou cestu najde sam, a pokud to nekomu prijde dobry takhle, tak jo, tak to stalo za to, to sepisovani a prekladani. nic vic. ;-) bora

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.03.05 18:25

zdravim moncu a moncicaky,
no tak to vyzkousejte. kazdopadne je vyborne, ze holky tak pekne davaji najevo, ze tlaci hlasite, a pravidelnost to jeste usnadnuje - no neni lepsi utrit prdelku a vynyst nocnik nez ulozit rozbalit dukladne ocistit zabalit oblect? ze zkusenosti jinych mamin vim, ze se vetsinou kakanim zacina, a prijde mi, ze i kdyby nic jineho, je to uz uspech :-))
(my jsme v 9 mesicich meli sandry s plenou volne lozenou, takze se na nocnik chodilo snadno - ono se to nerozbaluje, to se da svliknout - a na to jedno curani to i tesnilo :-)

hodne stesti
bora

monty1
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 29.03.05 06:36

Ahoj
Bore dekuji za zajimave informace. Ja sama este drobka nemam, jsem ve 37 tt, takze uz brzy. Ja jsem nikdy predtim o nicem takovem neslysela, ale verim tomu, jestli se to podarilo tobe, tak na tom urcite neco bude. Docela me ale zarazi nazory nekterych maminek, jako treba Miru. Ze by Borina odpoved byla utocna a ironicka? No mozna jsi trosku precitlivela. A Aleno? Tento prispevek je o VYMESOVANI, takze asi nebudu ocekavat, ze si tu prectu neco o hrani, ne???
Bora tady nikomu nic nenuti, jen informuje a pak uz je na kazdem jak si to zaridi.
 Andrea

sonka
Kecalka 456 příspěvků 02.05.05 23:37

Já tedy nevím, ale každý pediatr mi potvrdil, že dříve než v 15 měsicích si děťátko neuvědomuje, že čůrá a kaká, protože není vyspělí systém mezi mozkem a svěrači.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 09.06.05 22:28

Ahoj Štefinko, čau holky!!

Také už jsem podobné články četla, nedávno jsme to probíraly u nás v deníčku.

Vždycky, když si podobné věci čtu, dostávám pocit, že mám nějaké divné děti.

Nikdy totiž nedávaly najevo, že musí. Klidně běhaly pokakaní a spokojení, někdy i proteklí (třeba na písku) a já si toho všimla až po nějaké době. Kamarádka má extrémě čistotné děti, ale u nich to byl takový extrém, že musela přebalovat po každém čůrnutí… U těch mých jsem měla někdy pocit, že si snad v té pokakané plíně přímo libují. A to nemyslím jen na první měsíce, ale u Verunky klidně ve věku kolem dvou let, u Kuby i teď, když má 13 měsíců. Takže signály nehrozí. Poznám jen tlačení, což řeším okamžitým rozbalením a včasným vykulením bobana. Úspěšnost je tak 1-2× za týden.

Časování taky moc nefunguje. Starší holčička stihla vždy vyhodit první nálož do noční plínky, jak rostla, stávalo se častěji, že prostě protekla. V pondělí bude mít tři roky a stále má plínku na noc. I tak někdy proteče. Jinak si krásně říká, dokonce i sama chodí na záchod, stáhne si kalhotky, utře se, spláchne, zahasne, jde si sama umýt ruce… Jenže v noci chce pít, pije i 3× za noc, někdy dopije a řekne si hned o další. Ani se nedivím, že to pak nefunguje. Prostě má větší potřebu tekutin, stejně jako její tatínek. Takže večer vyčůrat a ráno na nočník se nám sice daří, ale stejně během noci přebalujeme… Někdy vydrží suchá, ale ještě to nebylo 5× po sobě.

Intuice - tady nechápu, jak to bylo myšleno? Jako, že mi nějaký vnitřní hlas řekne, že se chce Kubovi čůrat? Omlouvám se, nechci to zlehčovat, ale nerozumím tomu.

Komunikujeme. Podařilo se nám v necelých třech měsících úspěšně vycvičit zadržování dechu. Bylo nám to na nic, protože pak nám bylo plavání zakázáno. Ale jde to, stačí se tomu pravidelně věnovat. Určitě jde stejnou metodou vycvičit i čůrání. Je fakt, že jsem to prostě nezkoušela. Jsem smířená s tím, že do nějakých 18 měsíců budou plínky, někdy v průběhu nastoupí nočník a podle úspěšnosti plínky časem odpadnou. Jsem ta líná matka, co si ráda sedne s kapučínkem k televizi a je ráda, že si děti hrají a má na chvíli pokoj. Takže komunikujeme, ale většinou ne o čůrání.

Aby si někdo nemyslel, že na to kašlu - u obou dětí jsem zkoušela začít s nočníkem, když pevně seděly - u Verunky to bylo v 11 měsících, U Kubíčka o dost dříve. Jenže na nočníku prostě nevydržely - ani s hračkou, ani po opakovaném vysazování. takže mě to časem přestalo bavit a odsunula jsem to na později.

U Verunky jsem zkoušela ledasco, i přechod na látkové plínky. Fakt se to neosvědčilo. Možná jsem je neuměla správně na:,–(it, Verunce to prostě překáželo, špatně se jí chodilo. Má kratší nožičku, už tím je při chůzi omezená, nechtěla jsem, aby jí plínky bránily ještě víc v pohybu. Po týdnu jsem to zabalila. Mokré věci jí navadily, klidně protekla a nehlásila se. Hromada mokrých věcí na víc, žádné vyhlídky na zlepšení, skončila jsem, když se jí vykulil z nohavice boban přímo na koberec. Plínky sundala až švagrová po narození Kubíčka a to měla Verunka kolem dvou let. Stejně ještě v následujících dvou měsících zanechávala loužičky, případně i hromádky…

Ještě k té noci - stalo se nám jen párkrát, že si sama řekla, jinými slovy, že procitla natolik, aby si to uvědomila a stačila dát na vědomí. Není vyýjimkou noční přebalování, občas proteče během noci, i když šla před spaním čůrat a podařilo se nám jí uspat bez láhve. Jen málokdy se stane, že během noci nepije. Při její spotřebě tekutin se ani nedivím, že nevydrží suchá. Plínku dáváme i na denní spaní a cestu v autě, i tam nám protekla.

Byla tu řeč o svěračích, ale důležitá je také kapacita močového měchýře a pitný režim. Pokud se začne brzo, je jasné, že čůrací frekvence je mnohem větší. Větší děti vydrží déle suché, ale to co pak vypustí, stojí za to!! Nedivím se, že to žádná plínka neutáhne… :o)

Tenhle článek je o bezplínkových dětech, je určitě užitečný pro maminky, které to zvažují. Netvrdím, že to nejde, ale naše cesta to není.

Alice

bora
Kecalka 197 příspěvků 07.07.05 14:21

ahoj alice,
vubec divne deti nemas :-)
s nikim jsme komunikovali do jednoho roku, pak nastoupila rocni stavka, kdy mu ani ty mokry kalhoty nevadily a nehlasil naprosto nic, a na jakykoliv pokus z me strany odpovidal za:,–(ne ne. do te doby, nez uplne ale uplne sam zvladnul sundat, sednout, oblict. a i letos (4,5!) dojel asi dvakrat ze skolky v nahradnich kalhotach, protoze proste lego bylo zajimavejsi ,–)

a s nocnim curanim mas naprostou pravdu. kapacita mocaku hraje taky roli a opravdu se ne kazdy vzbudi naprosto - nas karus me prekvapuje: ona v noci potme dojde na nocnik, oblece si opet kalhoty a vleze si pro zmenu k nam do postele, kolikrat to zjistim az rano. ale fakt je kazde dite jine, je to tak i s ucenim se chodit, s reci, se samostatnym jidlem a tak.

ta komunikacni metoda funguje nejlip, kdyz se zacne tak do 6 mesicu. pak uz je to spis o klasickem uceni na nocnik/ odnaucovani pliny. hlavne je to o tom, jak nam to vyhovuje, ne jak nekdo rika, ze se to ma delat. takze pokud chytame jen kakani, je to taky super. nebo pokud se na komunikaci zesilene soustredime jen odpoledne (dopoledne je curaci frekvence castejsi). nebo kdyz je na pisek nejpraktictejsi jednorazovka - coz urcite je, kdo by furt behal do kericku, kdyz se musi hlidat hrad :-)

kazdy ma svou cestu
bora

hannah1
Nováček 1 příspěvek 07.10.05 23:18

Kto si chce vymienat skusenosti s touto metodou, moze sa pridat na diskusenej skupine: http://groups.google.com/…nkova-metoda

Manhattan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.06.10 14:34

POMOC! Ahoj holky. Jsem lékařka, ale metoda se mi líbila od první chvíle, co jsem si o ní přečetla, protože mi to dává smysl. Přečetla jsem knihu, zkusila to a po prvním úspěchu mi to následně vůbec nejde. Jsem z toho vystresovaná, tak jsem toho zase nechala. Anebo je snad normální, že je pořád něco počůrané a nějak se o tom nepíše? Ekologičtější to v mém případě rozhodně není, protože mám jen od malého pračku denně… Porad´te mi, jak na to? Můžete mi napsat vaše zkušenosti? Kubíčkovi je 4.5 měsíce, nošen od 3 měsíců v šátku, plně kojený. Předem děkuju za názory, pořád to nechci úplně vzdát…

Vložit nový komentář