Jesličky

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Výhody a nevýhody pobytu dítěte v jesličkách, co zjistit, než dítě do jesliček přihlásíte a jak vybrat správné jesle

Každá maminka, dříve nebo později, stojí před otázkou, kdy a zda dát své dítě do předškolního zařízení. Stát umožňuje mamince zůstat s dítětem doma až do věku 4 let dítěte, aniž by byla povinna hradit zdravotní a sociální pojištění a dále dostávala od státu pomoc ve formě Rodičovského příspěvku. Dále ukládá povinnost zaměstnavateli držet mamince na mateřské dovolené její místo až do 3 let věku dítěte.
Mnoho maminek tedy využívá této výhody a zůstává s dítětem doma do jeho třetích narozenin, pokud byla před nástupem zaměstnaná nebo do jeho čtvrtých narozenin, pokud byla nezaměstnaná nebo pokud firma zkrachovala a nebo ji po nástupu z mateřské dala výpověď pro nadbytečnost.
Některé maminky, ale hledají předškolní zařízení dříve - některé z finančních důvodů, jiné kvůli své práci.
Vzhledem k tomu, že ne každá taková maminka má doma babičku v důchodě, která by dítě pohlídala nebo nemá takový příjem, aby si mohla dovolit chůvu k dětem, musí tyto maminky udělat velmi důležitý a pro další vývoj dítěte velmi závažný krok - najít správné jesličky.
Ve velkých městech je často vedle jeslí, které město zřídilo i možnost výběru ze soukromých jesliček, na druhou stranu v řadě menších měst a vesnic tato služba maminkám často chybí a zde záleží na domluvě s vedením mateřských školek (ať už městských nebo soukromých), zda takové malé dítě přijmou.
Před nástupem do předškolního zařízení je nutná návštěva pediatra, který by se měl k plánovanému nástupu dítěte do jesliček vyjádřit. Imunitní systém tak malého dítěte není ještě zcela vyvinut a tak se dá předpokládat, že dítě bude v prostředí plném dětí často nemocné. Platí ale, že rozhodnutí o tom, zda dítě nastoupí nebo nenastoupí do jesliček je zcela na rodičích a lékař může maximálně vyjádřit svůj názor.
Jesličky často bývají v jedné budově spolu s mateřskými školkami - zde je výhodou nejen to, že vodíte spolu sourozence - jednoho do školky, druhého do jeslí, ale i to, že při přestupu do školky dítě již zná prostředí, personál jesliček a také hodně kamarádů.
Pobyt v kolektivu může být dítěti prospěšný zejména při rozvoji komunikace - naučí se nová slovíčka, básničky, říkadla, písničky.
Problémem však může být to, že jak uvádí psychologové, děti do tří let neumí spolupracovat, hrají si každé samostatně, vyžadují pozornost dospělého samo pro sebe a těžce nesou nepřítomnost svých rodičů.
Pokud ale plánujete dát dítě do jeslí, pak nezbývá než dítě na tuto situaci pomalu připravit - nejdříve poproste babičky, aby vám batole pohlídali u vás doma, později u nich doma, najděte si kamarádku se stejně starým dítětem a často nechte děti, aby si spolu hrály, později si děti vzájemně i hlídejte. Dejte dítěti dostatek času na přivyknutí si v tzv. zvykacím období (2-3 týdny), kdy se dítě spolu s rodičem nebo prarodičem seznámí s jesličkami - prostředím, zvyky, kamarády a tetami.
Před přihlášením dítěte do jeslí je navštivte, prohlédněte si prostředí, seznamte se s tetami, zjistěte, jaký je program během dne, jak vypadá běžný jídelníček, zda jsou jesle zájmově zaměřeny - hudebně, sportovně, jazykově, atd, jak jsou otevřeny, kolik stojí, zda je v prostorách jesliček zahrada, či hřiště, jak jsou vybavené - hračky, pomůcky.
Vždyť to, jak snadno se dítě v jeslích zadaptuje může mít velký vliv na přechod do školky a později do školy. Pokud zjistíte, že dítě zcela jesle odmítá - vedle každodenních protestů při odchodu do jeslí se může objevit noční počůrávání, buzení se ze spaní, zvracení, bolení bříška, časná nemocnost - pak raději zapomeňte na svůj úmysl vrátit se do práce a zůstaňte s dítěte doma. Je lepší počkat až dítě do jeslí či školky „dospěje“ než aby po celý život s hrůzou vzpomínalo na jesličkové období.

Milé maminky, pokud máte dítě v batolecím věku, pak se prosím vyjádřete k tomuto článku - zajímá nás, proč dáváte své dítě do jeslí a proč ne, jaké spatřujete výhody a nevýhody v jesličkách, zda máte dobrou či špatnou zkušenost s jesličkami, zda si necháváte dítě pravidelně hlídat (babička, kamarádka), jak vaše dítě snáší kolektiv stejně starých dětí, prostě vše k tomuto tématu.
Děkujeme za Vaši pomoc

Zdena Rumlová
26. 04. 2001, 20:40:24

Informace o jesličkách jsem dostala na Městském úřadě.


edita langpaulová
edita@kps

12. 04. 2001, 13:43:43

Existují jesličky pro děti do 1 roku? mohla bych získat kontakt?


 Váš příspěvek
 
jeslicky-beruska
Nováček 1 příspěvek 01.03.10 18:49
Jesličky Beruška

Jesličky Beruška
Hledáte jesličky nebo školku ve vašem okolí, kde se vašemu dítěti bude líbit a kam se bude každý den těšit?
Hledáte místo, kde s láskou a úsměvem připravíme vaše nejdražší na nástup do školky a školy,
kde budeme ke každému žáčkovi přistupovat individuálně, abychom využili všechen jeho potenciál?

Jestli hledáte budoucnost pro vaše děti, Navštivte naši webovou stránku www.jeslicky-beruska.cz, kde se dozvíte
vše potřebné a rozhodnete, kde se naše jestličky postaví.

http://www.jeslicky-beruska.cz

Vložit nový komentář