Maky 8. týden

Těhotenství

Zdravím všechny těhulinky, netěhulinky i maminky V dnešním deníčku bych se ještě ráda vrátila k víkendu. V sobotu jsme s manželem zabalili několik potřebných věcí, nějaké to jídlo a pití (alko i nealko), fotku z UTZ a vyrazili jsme na naší táborovou Pančavu, kde trávíme prvních 14. dní v červenci s dětičkama a koncem prázdnin se vždycky jen ve složení vedoucích a praktikantů se sezónou loučíme. Bylo to strašně moc prima. Jeden človíček slavil svátek a další dva narozeniny.

Nakoupili jsme společné dary. A odpoledne jsem začali vlastní gratulační kolotoč. Přálo se a líbalo a objímalo a když jsem to všechno pěkně odpřáli, vyndala jsem fotku z UTZ a podala jsem to jedné ze zúčastněných, že jako máme ještě jeden takový skoro dárek. Kamarádka na to koukala a pak začala brečet a smát se a fotka putovala z ruky do ruky a kolotoč líbání a objímání pokračoval?no co vám budu povídat všichni z toho byli dost nadšení, ani jsem takovou bouřlivou reakci nečekala. Pak jsem to všechno pěkně zapili a flámovali jsme dlouho do noci. Dokonce i já jsem vydržela asi do jedné hodiny. Poslední dobou chodím spát se slepicema což není nikdy déle než v devět hodin a spím jak zabitá až do rána.

Taky jsem si prožila týden se žaludkem jako na vodě a celkově jsem se cítila hodně vyčerpaná, ale přece nebudu doma, že jo. No vím, že bych se měla šetřit a všude se píše, že když je potřeba spánku a lenošení, že se má tělu vyhovět, ale vemte si neschopenku na dva dny, to je přece blbost a zaměstnavatel mi už takhle vychází hodně vstříc, aniž by věděl o mém stavu, že je mi hloupé žádat o volno, abych se mohla vyspat. Naštěstí to už kapku pominulo a jsem celkem v pohodě a doufám, že to tak už zůstane. A od středy mě už čeká dovolená tak budu odpočívat a lenošit co hrdlo ráčí.

Manžel mi na moje nevolnosti a celkovou nepoužitelnost řekl, že se mu líbí jak mám všechny takové ty typické příznaky těhotenství, že alespoň v něčem jsme normální a skoro učebnicoví případ. To je lump, kdyby mu bylo jako mě, tak by takhle nemluvil. :-)))))))

Tento týden jsem neabsolvovala a ani absolvovat nebudu žádné lékařské prohlídky a zákroky. Takže tentokrát nemám žádnou napínavou historku ? díky bohu :-). Tak alespoň nějaké teoretické informace o 8. týdnu těhotenství.

Velikost plodu je přibližně 1cm. Už má kolem sebe malé množství plodové vody, ve které se může volně plout.

? Vytvářejí se plíce. ? Dochází k dalšímu vývoji mozku. Mozek začíná kontrolovat pohyb svalů. ? Základy nohou a paží se začínají prodlužovat a jsou odlišitelné oblasti rukou a chodidel. Je již patrné rozdělení na prsty, ale ty jsou zatím spojeny blánou. ? Srdce a oběhový systém jsou již téměř vytvořeny. ? Játra přebírají funkci krvetvorby. ? Oči jsou většinou již otevřené. ? Vnější genitálie zatím nejsou vytvořeny a tak není možné rozpoznat, jaké bude pohlaví miminka. ? Děloha již zdvojnásobila svoji velikost.

A ještě jedna zajímavost. Nějak jsem se dostala k článku o historii porodnictví a vůbec k historii spojenou s těhotenstvím a porodem. No řeknu vám jsem moc ráda že žiju v téhle době i když někteří lékaři se nechovají zrovna příjemně. Každopádně si myslím že je to zajímavé. Snad vás tím moc nevylekám.

Porodnictví se vyvinulo v dávnověku z laické pomoci poskytované rodící ženě jejími staršími, již rodivšími a zkušenými družkami. Tato ?porodní pomoc? byla směsí prvků magických s empirickými. Porodní děj byl obestřen tajemstvím a v jednání pomocnic při porodu byla převaha prvků magických.

Porodní báby v Římě nazývané ?meretrix? musely být ženy, které již samy rodily, ale nesměly již být ve věku plodnosti. Rozhodovaly, zda vůbec jde o těhotenství a zda se porod blíží. Porod měly podporovat utěšováním, povzbuzováním, zpěvem, zaříkáváním, vzýváním božstev ? patronů rodiček. Občas se dávaly svést k nebezpečným zákrokům na rodičce a dítěti. Těmto tzv. ?moudrým? ženám byly také přisuzovány nepočestné vedlejší činnosti, jako kuplířství, zprostředkování sňatků, vyhánění plodů, příprava nápojů lásky. Božstva vzývaná při porodech byla většinou ženského rodu: v řeckém prostředí Eileitheia, v Římě Lucina, u Etrusků Cupra, u starých Babyloňanů Ištar, u Egypťanů Heket a Háthora, u starých Germánů Frigga, u starých Slovanů Rojenice. Z magických prostředků byly používány drahé kameny (nefrit, smaragd), sůl, části zvířecích těl apod.

Těhotenství bylo obestřeno mnoha pověrami. Gravidní žena musela pamatovat, aby si u ohniště nebo na slunci příliš nezahřála břicho ? dítě by se mohlo ?přismahnout?. Spánek během dne by mohl vést k znetvoření obličeje dítěte a žvýkání žvýkačky by zase ztužilo čelisti a dásně, takže by vznikly potíže při kojení. Pohled na červenou věc by vyvolal znetvoření nebo nesprávnou polohu plodu, pohled na oběšence by měl za následek uškrcení plodu na pupeční šňůře. Všem náladám těhotných se muselo vyhovět, jinak by dítě mohlo být zmrzačené.

Porodní báby radily k pohlavní zdrženlivosti v prvních měsících těhotenství, aby se zabránilo potratu. Krátce před slehnutím se doporučovala naprostá zdrženlivost. Naproti tomu se radilo nezříkat se pohlavních styků po dobu těhotenství úplně, protože by dítě bylo slabé a trpělo by nemocemi.

Jakmile znalá a zkušená porodní bába zjistila, že dítě v matčině děloze je mrtvé, protože se nepohybuje, a rodička trpí velkými bolestmi, bez váhání zavedla ruku s obsidiánovým nožem porodní cestou do děložní dutiny, rozřezala plod a po částech ho vybavila ven.? Pro tento zákrok se vyžadoval souhlas rodičky. Jinak byla trpící žena ponechána ve smrtelném zápase sama sobě (Aztékové).

Císařský řez se prováděl zaživa a nesešívala se ani vnější ani vnitřní část břicha. Čekalo se jestli se to zacelí a nebo jestli žena umře. Úmrtnost se blížila 100% :-((((. Většinou se prováděl na ženě která již ztratila mnoho krve i sil a naděje na přežití byla malá.

1678 - U gravidních žen odsouzených k smrti se podle tehdejšího zákona čekalo s popravou až po porodu. Případ pro krádež: oběšené byl při pitvě nalezen pětiměsíční plod, těhotenství nebylo chirurgy poznáno. U další popravené v Paříži roku 1666 byl zjištěn při veřejné pitvě plod čtyřměsíční. Pomýlení v tomto případě bylo způsobeno přetrvávajícím menstruačním krvácením. Tato nejistota byla v porodnictví likvidována až zavedením ultrazvukových me­tod.

Kolébka nového typu porodnictví byla ve Francii, kde se od 17. století začínají normální i patologické porody koncentrovat za přítomnosti vzdělaných chirurgů v specialisovaných ústavech typu Hotel -Dieu. Je téměř nemyslitelné, představit si tehdejší otřesné poměry. Na chirurgii leželi zemřelí mezi těmi, kdo se chystali k operaci, ti hleděli na pacienty, kteří byli za strašlivého řevu bez narkosy operováni. Na porodnici leželo vždy několik žen na jedné posteli, třeba ženy s horečkou omladnic (šestinedělky) s rodičkou, se zdravými nedělkami, s venericky nakaženými, s ženou postiženou laktační psychosou. Tam se rodila porodnická věda, která se odtud šířila do celé Evropy.

Snad jsem vás neotrávila a nevyděsila. Dnes už jsme přece jen o kousek dál ? naštěstí. Přeji krásný den.

Maky, 7+4 (dle UTZ 7+2)

Váš příspěvek
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 22.08.03 07:13

ahoj Maky:-)
tak to jsem ráda,že je tady nový deníček,už jsem se bála,že si na nás zapomněla:-)

Tak to muselo být prima,je vidět,že jste dobrá partička a navzájem se držíte.

Co se týče spaní,kolem osmé večer o sobě nevím,někdy se překonám a v sobotu jsem vydržela dokonce až do dvou hodin ranních. Žaludek se už začíná udobřovat,ale ještě pořád jsme ve fázi zkoušení a některé věci nechce.Přestala jsem mít vyloženě chuť na sladké a stal se ze mě masomil:-)

dneska si jdu pro průkazku,no já se těším:-))) Malýho koblížka jsem viděla ve středu,už má 44 mm a všechno je v pořádku.Paní doktorka mi říkala,že se rochní a krásně plave.

O víkendu jsem měli jet do Krumlova,ale zdřejmě se budeme poflakovat po Praze.

přeji všem krásný víkend a zatím pa Magráta

fantagiro
Kecalka 401 příspěvků 22.08.03 08:39

Ahoj Maky :-)

Teda musím Ti říct, že po přečtení Tvého dnešního příspěvku jsem zůstala přilepená očima na monitoru a držela jsem se za pusu. To snad ani není možný jak se dřív rodilo. Uplně se z toho klepu. JEŠTĚ , ŽE ŽIJEME V DNEŠNÍ DOBĚ.

Ať se Tobě i miminku daří dobře. Opatruj se.

páááčko a krásný den

FATAGIRO :-))

Misul
Kecalka 120 příspěvků 22.08.03 14:28

Ahoj Maky,

ted jsem se koukala k holkam Snazilkam, Berusko copak nam to provadis, myslim na tebe a drzim palecky urcite bude vsechno v poradku, drz se a hodne odpocivej. Dej o sobe co nejdriv vedet.

Hodne stesticka

Misa (Misul)

Trinitron
Stálice 61 příspěvků 22.08.03 19:10

Ahojky Maky
jsem moc rada ze je tu dalsi tak krasny a novy denicek.Moc ti gratuluji.
Tvuj clanecek me moc poucil…diky.Jeste ze zijem uz v 21.stoleti a ne nekde ve stredoveku:)
Za chvili me cekam vyloupnuti naseho pupika a tak jsem moc rada ze si muzu tehotenstvi v klidku a bez pover uzit:)))
Trinitron
 29tt

Alfinka
Stálice 65 příspěvků 22.08.03 20:58

Ahojky Maky,
držím palce, ať to dobře dopadne!!!!! Vím, jak se cítíš, já jsem taky začala špinit už ve středu, ale přešlo to a dneska znova. Jsem možná lehkomyslná, protože to nechávám přírodě. Utrogestan už beru jen jeden denně, a po neděli už mi dojde.
Drž se Maky, chce to klid !
Dej vědět, jak jsi dopadla. Zatím Pa
Alfinka

Gabina2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.08.03 17:44

Maky,
neboj i na manžela dojde:o) Někde jsem četla, že partneři prožívají těhotenství své partnerky s podobnými příznaky. Takže i na něho časem můžou přijít různé chutě, změny nálad a dost často prý i přiberou. Takže, kdo se směje naposled…
Gábi 25tt

Vložit nový komentář