Maminka - podnikatelka

Rodičovství

jak je to s placením daně z příjmů, s placením sociálního a zdravotního pojištění? zkopírováno z diskuzního fóra

minimální základ daně (platný od roku 2004) ne nevztahuje na toho, komu náležel rodičovský příspěvek a to i po část zdaňovacího období = kalendářní rok (§7c, odst. 4 písm. b zákona o dani z příjmů v platném znění pro rok 2005)
z toho vyplývá: daň se platí ze skutečně dosažených příjmů (předpokládejme, že se jedná o provozování živnosti, protože píšeš o podnikání, jsou ale i jiné možnosti), od kterých se odečtou prokázané výdaje (to jsou ty, které prokatezatelně souvisí s provozovanou činností) nebo výdaje stanovené paušálem dle §7 zákona o dani z příjmů
rozdíl mezi příjmy a výdaji je zisk = neupravený základ daně, od toho je možno odečíst odčitatelné položky dle §15 tohoto zákona
při pouhém přivýdělku, je v e l m i nepravděpodobně, že by vůbec nějakou daň platila (ale může se stát, že vydělá opravdu balík, pak by se dobrovolně nedobrovolnému odvodu do státního rozpočtu nevyhla)
daňové sazby začínají na 15%

zdravotní pojištění
pojištění se platí, ale pro osobu, která osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku, … (§3 odst. 7 písm. c zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) neplatí minimální vyměřovací základ
to znamená, že nemusí platit předepsané minimum (jako ostatní živnostníci nebo zaměstnanci), ale zaplatí až ze skutečného výdělku = viz výše příjmy - výdaje a z tohoto zisku se vypočte 40% a to je vyměřovací základ, z toho se platí 13,5% na zdravotní pojištění
při pouhém přivýdělku by tato povinná částka n e m ě l a být nijak vysoká

sociální pojištění
tady se může vyskytnout i možnost, že platit vůbec nebude
za podnikatele vykonávajícího vedlejší činnost se považují osoby, které mají v roce 2005 nárok na rodičovský příspěvek, z toho vyplývá, že pokud její příjem po odpočtu výdajů (zisk) nedosáhne rozhodné částky ( v roce 2004 Kč 40.410,– letos to bude o něco vyšší, jak jinak), nebude platit nic, pokud se dobrovolně nepřihlásí k důchodovému pojištění, ale proč by to dělala?
Pokud bude vyšší než stanovený limit, bude muset zaplatit pojistné a to tak, že minimální vyměřovací základ pro osobu vykonávající vedlejší činnost byl v roce 2004 Kč 20.208,– (letos určitě bude o něco vyšší) a z toho 29,6% je sociální pojištění. Vyměřovací základ se opět počítá jako 40% zisku (vysvětlení pro případ vyšších příjmů).
tak snad jsem se speciálně do toho SP nezamotala

je to docela složité, je hodně variant, pozor na uplatňované náklady (tam to bývá nejsložitější), pozor na zahájení živnosti (nebo znovuzahájení), …

Je těžké dopídit se informací, vždyť na úřadech rady nedávají, od toho tam přece úředníci nejsou, ne?

Podnikání zdar a nedejte se.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 19.04.05 13:48

Nepodařilo se mi bohužel odepsat přímo do diskuze.
Jen jsem chtěla upozornit, že kdyby si maminka neplatila během podnikání zálohy na sociální pojištění - neměla by možnost být účastna nemocenského pojištění a neměla by pak nárok na případnou další mateřskou. Pokud by ovšem byla i nadále zaměstnána - pobírala by další mateřskou ze zaměstnání.
Jen pro upřesnění, jinak jak píše Neffy.
A při mateřské se podnikat nesmí - je to náhrada za ztrátu výdělku v důsledku toho, že nemohu pracovat. Pokud jsou maminy na rodičáku musí se dodržet podmínka celodenní řádné péče o dítě - což není nikde definováno a ani to pořádně nejde, že :-) - takže tam je podnikání ok.
Tak, aby se na to nezapomělo
 Zet

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 19.04.05 14:21

Jo, jo. To byla odpověď do fóra a tam zněl dotaz - chtít si přivydělat při rodïčáku (je na mateřské s 8m chlapečkem, chce si přivydělat a jak jsem pochopila, teprve začít). Péče o dítě pro účely ZP vysvětlena v §3 … o ZP viz výše. Tady je podmínka celodenní péče splněna, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské školce), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje 4 hodiny denně (to je mírné, že? ale čtu to přímo ze zákona).

Jinak jak u daní, tak u SP je rovnou vazba na rodičák (ne mateřskou), opět viz výše.

Pokud jde o podnikatelku ještě před rodičákem, tak to je opravdu zase o něčem jiném. Ale to nejspíš ty holky věděly předem - už byly přece jen zběhlejší. Pokud někdo podniká teď, zběhlý v předpisech moc není a hodlá těhotnět - honem honem hledat informace, ať nedopadnou tak, že nedostanou mateřské (ne rodičáku) ani korunu.

Když začnou řešit včas (ideálně ještě před otěhotněním), určitě vše klapne ke spokojenosti.

Na tohle téma bychom mohly popsat ještě spoustu papíru. Ale jako základní informace to asi stačí.

 
Anonymní  19.04.05 16:00

to je teď můj případ- jsem OSVČ a před tím jsem o tom nikdy neslyšela, takže teď vím, že když chci dostat mateřskou - tak si musím platit nemocenskou - což je pro OSVČ nepovinná součást sociálního pojištění a vzhledem k tomu, že jsem si ho neplatila (existuje tam ještě podmínka doby placení) tak s nejvetší pravděpodobností mateřskou nedostanu žádnou. A když ji nedostanu, tak musím požádat o rodičovský příspěvek, na který v tomhle případě mám nárok od data porodu.

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 19.04.05 16:31

Ahojki :), zdravim vsechny podnikave maminky, jejich mimisky a vsechny ostatni ctenarky e/mimca,

chtela bych se zeptat a poprosit Vas o radu, co s tim mate zkusenosti :).

Ja jsem ted zacala MD, termin porodu mam v pulce kvetna. Jsem zamestnanec na dobu neurcitou a vedle toho mam OSVC jako vedlejsi cinnost. Tu 28 tydenni materskou podporu, nebo jak se to jmenuje dostavam od zamestnavatele, z OSVC jsem nebyla povinna a ani jsem si dobrovolne nic na socialce nepriplacela, takze z „podnikani“ zadnou dalsi stovku nedostavam. Tak by to melo byt vporadku.

Pochopila jsem, doufam, ze spravne, ze ted behem tech 28 tydnu MD si nesmim privydelat ani kacku, ani jako OSVC ani na dohodu apod.?

Musim pozastavovat zivnost nebo staci skutecne jen nic nedelat? A pristi rok v danovem priznani a prehledech pro ZP a OSSZ uvest mensi pocet mesicu, kdy jsem cinnost vykonavala? Dosud jsem danila pausalne a zrejme bych to ani nemenila. Nebo jak to uvedu?

A dalsi otazku bych mela, jak postupovat pri dalsi materske/rodicovske dovolene? Rada bych se vratila do prace, asi tak na 1/5 uvazku - muzu to po zamestnavateli chtit? Kdyz mi vyjde vstric, zanikne mi tim pravo na me misto (plny uvazek na dobu neurcitou) az do 3 let veku ditete? K tomu bych chtela byt nadale, jde-li to OSVC jako vedlejsi cinnost a samozrejme pobirat ten rodicovsky prispevek :).

diky moc za radu, hezky den
Sarach

 
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 19.04.05 16:40

Neffy, ale to s těmi 4 hodinami docházky do jeslí či školky a rodičovákem ještě NEPLATÍ.

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 19.04.05 17:00

Stefinka
No, nevím. Jestli myslíš vazba jesle a rodičák, tak to nevím. Nemám ten správný zákon ani informace ani zkušenosti (ale snad tam je podmínka, aby nesebrali rodičák max. 4 nebo 5 dní v měsíci dítě ve výchovném zařízení?).
Ale co se týká jako podmínky pro to, aby neplatil min. vz, pak jsem to našla v zákoně 592/92 v platném znění = 438/04 a 626/04, §3 odst. 7, písm. c + §3a odst. 3 písm. a s tím, že zákon (dle §32 platného znění) 438/04 nabyl účinnosti 1.8.04 (výjimky se nás netýkají a ty jsou účinné od 1.1.05) a zákon 626/04 účinnost 1.1.05.

Žádné jiné vyloučení jsem v přechodných ustanoveních nenašla. Nevím, jestli špatně hledám, nebo každá mluvíme o něčem jiném. Když tak poradíš, kde tu výluku hledat a od kdy by to mělo platit?

 
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 19.04.05 17:20

Tak já asi fakt o trošku jiném :-).
Jo, myslím když někdo pobírá rodičovák, že zatím může dát dítě do předškolního zařízení na max 5 dnů v měsíci. Od nového roku by to snad mělo být, že na max 4 hodiny denně.
Jo a dokonce, že když hlídá babička nebo někdo, maminka klidně může nastoupit zpět do zaměstnání a zároveň pobírá rodičovák do 4 let věku. Týkalo by se to i podnikatelek nebo se to týká jenom zaměstnankyň?
Tak omlouvám se za zmatení. Ty papíry jsou děs a kdo se v tom má vyznat. Stefinka

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 20.04.05 06:38

POZOR UPŘESNĚNÍ - vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění

u sociálního jsem upozornila, že limity byly platné pro rok 2004 a letos budou vyšší
to samé jsem neudělala u vyměřovacího základu, TAKŽE vyměřovací základ
v roce 2004 byl 40%,
v roce 2005 JE 45%
v roce 2006 bude 50%

Až budete vyplňovat přehledy na sociálku a zdravotní pojišťovnu, tak to určitě nesplete, protože ty formuláře postupně provádějí výpočtem a na „svých“ letošních 45% rozhodně nezapomenou

 
Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 20.04.05 09:20

Ahoj Sarach, úplně přesně Ti neodpovím, ale jsem OSVČ a ráda bych taky jednou na mateřskou :-), takže se po tom budu pídit.
Ale myslím si, že v přehledech uvedeš ten menší počet měsíců, jestli musíš přerušit činnost to nevím? Ale pozor pak na další mateřskou ze sociálky! jak jsem psala dříve.
Během těch 28týdnů si nesmíš vydělat z té činnosti. Pokud by jsi byla zaměstnaná a současně OSVČ, s nástupem na mateřskou by jsi přestala chodit do zaměstnání a OSVČ nadále vykonávala, neměl by být problém pobírat nemocenskou ze zaměstnání a nadále podnikat.
Pokud nastoupíš po mateřské/rodičovské do práce na poloviční úvazek, měla bych za to, že pokračuješ v pracovním poměru, jen se změnil na zkrácený pracovní úvazek, a samozřejmě to po zaměstnavateli můžeš chtít-otázka je zda Ti vyhoví. Pokud tedy dojde ke změně pracovního poměru, a nebudete mít někde smluvně (raději písemně) ujednáno, že pak zase bude úvazek plný - mohl by to být problém. Otázkou je jestli by jsi uzavřela vedle toho hlavního pracovního poměru, vedleší třeba na DPČ - tam by to myslím šlo.
Jinak pro rodičovský příspěvek platí ta podmínka celodenní a řádné péče o dítě, kt. je v zákoně ohodnocena pouze těmi 5 dny v měsíci v předškolním zařízení. Dle mého názoru, je otázka kdo jak ohodnotí a zkontroluje to, zda se celodenně a řádně staráš o dítě???? Ale myslím si, že jak tu někdo psal, že doma je babička a mamina chodí do práce, tak si myslím, že nejde!!! Spíš bych to viděla možná u přivýdělku jako OSVČ.
Jen pro upřesnění na mateřskou máte nárok z každé účasti na nemocenském pojištění (za splnění dalších podmínek - tj.hlavně doba účasti) a na rodičák jen jednou z titulu péče o dítě do 4 věku let dítěte.
Ale jsem spíš teoretik, tak to berte s rezervou, spíš jako můj názor na věc. Rozhodně mě to zajímá, tak po tom budu pídit a zvědavá na Vaše názory.
Mějte se krásně Zet

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 20.04.05 11:57

Ahoj Zet, moc dekuju. Ja si zatim vubec nedovedu predstavit, co bude pulrocni prcek vyzadovat :), ale v idealnim pripade bych mohla i cast toho 1/5 uvazku vykonavat z domova a jen cas od casu a sem tam na pul den treba dat ohlidat babickou ci tetou nebo nalozit do kocarku a vyrazit poresit veci primo do kancelare i s mrnetem. A pak bude hodne zalezet na dohode se zamestnavatelem.

S tou socialkou a privydelkem jsem to resila po telefonu s pani s OSSZ a ta mi rikala, ze nemuzu mit ani korunu z zadnych prijmu, ani OSVC, ani dohodu o provedeni prace k podpore v materstvi, tak nevim jak to je. Mohli jsme se spatne pochopit. Pro jistotu si vybehal zivnostnak tez manza, a bude tedy privydelavat on :).

Hezky den Sarach

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 30.04.05 15:04

Ahoj, pokusím se splnit, co jsem slíbila.

MD ze zaměstnání z hlavního pracovního poměru, OSVČ bez nemocenského pojištění - OK.
Za dobu, po kterou pobíráš peněžitou pomoc v mateřství od zaměstnavatele (=mateřská) není možné vydělat ani kačku z té činnosti, ze které dostáváš MD. Tam není co řešit. Říká se, že si nemůžeš vydělat ani nikde jinde. Jenže v zákonech je napsáno, že peněžitá pomoc nenáleží za období, za které náleží zaměstnankyni započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění (zaměstnance) a peněžitá pomoc v mateřství náleží OSVČ, pokud nevykonává SVČ a splňuje další podmínky (živnostník). Tedy s hlavním pracovním poměrem živnost nemá nic společného speciálně ve Tvém případě, když tam účastna nemocenského nejsi.
Takže u svého zaměstnavatele n e m ů ž e š během mateřské (28 týdnů) pracovat v pracovním nebo obdobném poměru, který by základal účast na nemocenském pojištění (i dohoda o pracovní činnosti), ale nevidím důvod, proč by jsi nemohla uzavřít dohodu o provedení práce na nějaký jednotlivý úkol (dohoda má další podmínky - jednorázová, neopakující se práce, do 100hodin ročně u jednoho zaměstnavatele,…) a taky proč bys nemohla pokračovat ve své SVČ,

ALE

je tu otázka, jestli těch 28 týdnů skutečně budeš něco vykonávat. Pokud ne, pak proč řešit dohodu o provedení práce (jde o to, že bys jistě neměla vykonávat práci, ke které jsi vázána smlouvou, z které pobíráš MD) a pak proč nepřerušit SVČ.
Nebudeš-li totiž skutečně pracovat, proč nechávat živnost běžet, když minimální vyměřovací základ neplatí jen pro období na rodičáku a za vykonávající vedlejší činnost na sociálce Tě považují taky jen v době rodičáku (ne mateřské). Když jsi nastoupila na MD v dubnu, třeba by Tvůj příjem ze zaměstnání na ta minima stačil, ale to pak chce vzít kalkulačku a pečlivě počítat a na nic nezapomenout, ať si za rok netrháš vlasy hrůzou, kolik že to státu dlužíš.
Pokud se rozhodneš SVČ přerušit - NUTNO nahlásit na živnostenský úřad, sociálku i zdravotní pojišťovnu. Za rok pak skutečně můžeš o měsíce přerušení snižovat všechny minima. Tedy když to shrnu - v e l m i p r a v d ě p o d o b n ě je pro Tebe výhodnější tu SVČ přerušit a nekomplikovat si život. Ale pokud se Ti chce, můžeš pátrat v zákonech dál a počítat, jestli by nepřerušení nebylo přece jen o nějakou korunu výhodnější.

Skutečně platíš paušální daň nebo jsi to myslela tak, že uplatňuješ výdaje paušálem? O paušální dani vím jen to, že existuje.

Při rodičáku už se dnes může vydělávat neomezeně. Otázka, jestli Ti nezanikne právo na plný úvazek, když by jsi šla na poloviční, je spíš na právníka. Zaměstnavatelé v tomto bývají dost úskoční. A jak psala Zet, toho bych se taky bála. A SVČ už pak můžeš provádět bez problémů, budou pro Tebe platit všechna osvobození a úlevy, jak jsem psala dřív.

Zase tyhle informace jsou hlavně v obecné rovině, i když pasované na Tebe, protože neznám úplně všechny detaily. Někdy stačí i jedna jediná změněná vstupní podmínka a vše může být jinak.

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 01.05.05 16:56

Ahoj Neffy, mockrat dekuji, myslim, ze je to presne to, co jsem potrebovala vedet :). S tou pausalni dani, je to samozrejme tak, ze si odecitam pausalne vydaje z OSVC a pak to sectu a odectu a doplatim rozdil mezi zaplacenou a nezaplacenou dani.

Ty minima si zkusim ohlidat, myslim, ze by to melo klapnout, jeste to propocitam.

Diky moc a krasnou prvomajovou nedeli
Sarach

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 01.05.05 17:34

Myslela jsem si to. Neznám nikoho, kdo by skutečně paušální dań využíval. I Tobě hezkou neděli a honem pod rozkvetlý strom, ať neuschneš.

Vložit nový komentář