Mezi paragrafy

Těhotenství
  • emimino
  • 14.05.02

Mnohé těhotné a maminky jsou zaměstnány a bohužel jen málo z nich se orientuje v tom, na co mají podle Zákoníku práce nárok. Uvádíme tedy základní práva těhotných žen, žen na mateřské a rodičovské dovolené, pracující matek tak, jak upravuje Zákoník práce.

?Zakázané? práce
jde o práce, které jsou velmi fyzicky namáhavé a nebo škodí jejich organismu.
Pokud těhotná žena (nebo žena do konce devátého měsíce po porodu) vykonává práci, která je těhotným ženám zakázána, nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, pak je zaměstnavatel přeložit ji dočasně na práci, která je v jejím stavu vhodná, práce by měla odpovídat její kvalifikaci a měla by zde dosahovat stejného výdělku (jinak má nárok na Vyrovnávací příspěvek).
Stejná pravidla platí, pokud těhotná (nebo žena do konce devátého měsíce po porodu) pracující v noci, požádá o zařazení na denní práci.
Pokud organizační struktura tuto změnu zařazení nedovoluje, pak u této ženy vzniká tzv. jiná překážka v práci na straně zaměstnavatele a zde má žena nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku po celou dobu překážky.

Pracovní cesty a přeřazení do jiného místa výkonu práce
Těhotné ženy, ženy pečující o dítě do věku osmi let a osamělé ženy pečující o dítě do věku 15-ti let mohou být zaměstnavatelem vyslány na pracovní cestu mimo obvod jejího pracoviště nebo bydliště jen s jejím souhlasem. Do jiného místa výkonu práce může být taková žena přeřazena pouze na vlastní žádost.

Rozvázání pracovního poměru
Zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr s těhotnou ženou a ženou pečující o dítě do věku tří let jen ve výjimečných případech ?zaměstnavatel se ruší, přemisťuje, ruší se nebo přemisťuje jeho část.
Ochranná doba se nevztahuje na ženy, které mají uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, jsou ve zkušební době, nebo samy podají výpověď nebo podepíší dohodu o ukončení pracovního poměru.

Úprava pracovní doby
Pokud těhotná nebo žena-matka, která pečuje o dítě mladší 15-ti let požádá o úpravu pracovní doby (zkrácená pracovní doba, úprava stanovené týdenní doby) je zaměstnavatel této povinen této žádosti vyhovět (nebrání-li tomu vážné provozní důvody).
Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat ženy těhotné a matky pečující o dítě do 1 roku přesčas.

Mateřská dovolená
V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň dvě nebo více dětí nebo jde-li o zaměstnankyni osamělou, náleží mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí zákonem stanovené doby (28 / 37 týdnů). Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň dvě nebo více dětí nebo o zaměstnankyni osamělou.
Jestliže se dítě narodilo mrtvé, náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů. Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.
Vrátí-li se žena do práce po ukončení základní mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen ji zařadit na její původní práci a pracoviště. V případě, že toto místo bylo zrušeno, pak na práci odpovídající její pracovní smlouvě.

Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let.
O rodičovskou dovolenou si může rodič požádat kdykoliv až do tří let věku dítěte. Po dobu čerpání rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen držet pracovní místo dle sjednané pracovní smlouvy. Zaměstnavatel musí respektovat rozsah rodičovské dovolené, pokud se později rodič chce vrátit do práce dříve, než uvedl na žádosti o čerpání rodičovské dovolené, může jej po vzájemné dohodě zaměstnavatel přijmout.

Přestávky ke kojení
Matce, která kojí své dítě, je zaměstnavatel povinen poskytnout kromě přestávek v práci zvláštní přestávky ke kojení.
Matce, která pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu, přísluší na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku dvě půlhodinové přestávky a v dalších třech měsících jedna půlhodinová přestávka za směnu. Pracuje-li po kratší pracovní dobu, avšak alespoň polovinu stanovené týdenní pracovní doby, přísluší jí pouze jedna půlhodinová přestávka, a to na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku.
Přestávky ke kojení se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

 Váš příspěvek
 
Dickie
Nováček 7 příspěvků 14.05.02 09:33

Co se týče povinnosti úpravy pracovní doby a ochranné doby pro ukončení zaměstnání při péči o dítě do tří let věku, je náš zákoník práce ještě ochranářštější, než je zde uvedeno.
Zaměstnavatel je totiž povinnen na požádání upravit pracovní dobu a nesmí dát výpověď _osobě řádně pečující o dítě do tří let věku_.
Takže situace: manželé sdílejí společnou domácnost, mají roční dítě, žena je na rodičovské dovolené.
V tomto případě manželovi nesmí zaměstnavatel dát výpověď a na jeho žádost mu musí upravit pracovní dobu, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Manžel totiž řádně pečuje o dítě mladší tří let věku (byť jeho péče spočívá v tom, že robě večer vykoupe, on totiž vydělává v podstatě na to, aby s ním mohla být žena doma).
Krása, ne?

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.07.02 12:10

Mám jeden dotaz: naše firma s námi uzavírá pracovní smlouvy jen na rok. Vždy v lednu ji s námi buď prodlouží nebo ne /záleží na tom, jak často jsme marodili atd./. Zajímalo by mě, jestli mi zaměstnavatel nemusí prodloužit pracovní smlouvu, když ještě před koncem roku zjistí, že jsem těhotná. Hrozím se představy, že budu muset shánět jinou práci…před porodem! Můžete mi, prosím, někdo ujasnit situaci? Klidně se ptejte, odpovím.....Děkuji a mějte se krásně.
P.S. Nepřihlásila jsem se, ale jsem Ájinka a jsem registrovaná.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.02 09:38

Ahoj Ajinko,
jmenuji se Lenka a jsem v uplne stejne situaci,jako ty.Jsem v 18. tydnu a smlouva na rok mi konci ted koncem srpna.Muj zamestnavatel se to dovedel.S pro­dlouzenim smlouvy se netvari valne,proto jsem si zjistila co a jak a jedina moznost,jak neprijit o vyplatu,protoze kde chces tehotna shanet praci,je,ze pred koncem pracovni smlouvy pujdes na nemocenskou a neprerusis ji.Tim vlastne uz sice nebudes zamestnana,ale bude te stat platit jako nemocnou a davat ti nemocenskou ve vysi 69 procent tveho platu az po dobu,kdy nastoupis na materskou.A ma­terska pak bude pokracovat tak,jako bys odesla z prace.Ale pozor!Nesmis tu nemocenskou prerusit!!Preji ti hodne stesti,ja odchazim uz za tyden,nebo za dva,tak ti drzim paleky a preji moc krasne a zdrave miminko.

Lenka

 
Ajinka02
Povídálka 26 příspěvků 02.08.02 10:32

Ahojky Leni,
moc ti děkuju za radu, jsi zlatíčko. Miminko ještě nečekám /teda možná už jo,ale ještě to nevím/, ale ta situace se smlouvou na dobu určitou mě děsí. Kdyby to vyšlo, byla bych právě přes zimu v době,kdy roste bříško…Ale když to jde uhrát na nemocenskou, tak jsem ráda…Šéf sice není úplnej lump, ale je to němec a ti prostě šetří kde můžou…
Ještě jednou ti mockrát děkuju a přeju já tobě to krásné a zdravé miminko!!!
/Byla jsem teď u kamarádky, která má miminko něco přes týden staré, tak jsem celá rozněžnělá,chichi!!!/
Pa Ájinka.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.02.03 21:37

Muze dostat tehotna vypoved od zamestnavatele?
Existuje predpis, kdy nejpozdeji je zena povinna nahlasit zamestnavateli, ze je tehotna?
Dekuji predem za informaci
 Katka

Vložit nový komentář