Můj porod v Podolí

Porod

Tak jsem se konečně odhodlala napsat svoji zkušenost s porodem.. Moje těhotenství probíhalo celkem v poho,až na pálení žáhy(o které jsem do té doby nevěděla,že existuje),pár migrén a pár dní,kdy bylo vedro na padnutí..Ale co bych chtěla,mohlo to dopadnout všechno mnohem hůř..

Konec těhu byl pro mne opravdu nekonečný..Přibrala jsem totiž předtím 14kg,s manžou jsme si dopřávali a taky jsem změnila práci na sedavou..I když jsem měla dvě zaměstnání a chodila na dálkové studium,tak se mi hubnout nedařilo..Prostě začátkem těhu má váha kulminovala na 89kg..fuuujjj..
No co,jsou horší věci na světě..
Dala jsem si za cíl přibrat max.do 95kg,jenže v 6měsíci to bylo 96kg a tak jsem limit posunula na max.103kg..Ha­ha,nakonec jsem skončila na 110kg a to mi přišlo,že nabírám, i když jdu okolo krámu..Takže si umíte představit,co je to valit se 110kg v teple,zapařené nožičky,funící kombajn hadr..

Můj první termín byl 20.9. a druhý 1.10. Když se blížilo to krásné datum prvního termínu,byla jsem velmi natěšená a čekala tvz.poslíčky a přemýšlela,jak to bude vše vypadat..Záčátkem 38tt mě v neděli přepadly bolesti různého typu,tak jsem řekla manžovi,ať jedeme pro kontrolu..Samo,že se nic nedělo a poslali nás domu..Byl tam mladý dr,až jsem se styděla,ale byl strašně milý..V pondělí ráno jsem se měla dostavit poprvé do porodnice na kontroly a toho dne tam byl opravdu chaos..Zavřeli zrovna Thomaeyrku z důvodu malování,takže nával a nekonečné davy těhulek..Tolik jsem jich ještě neviděla..:-)))Pak následovalo ještě několik kontrol a monitorů a dny se pomalu přelily k druhému termínu porodu..

Kolem 1.10. jsem už začala být pořádně netrpělivá a chtěla to mít za sebou..a bylo prvního,druhé­ho,pátého a šestého se konečně začalo něco dít..Musím ještě podotknout,že jsem měla nepravidelné poslíčky(tj.men­struační bolesti někdy i dvakrát denně po dobu posledních 14dní,takže pro mne byl porod vysvobozením)..

6.10. byla středa a já se po falešném výjezdu do porodnice cítila fajn..Vstala jsem okolo osmé hodiny a typické „menstruační bolesti“ se dostavily okolo 9:20h…Ani nevím,co mě to napadlo,ale rozhodla jsem si je zapisovat..Takže celý dlouhý den to bylo asi takhle-5,5,5,5,4,4,5­,5,6,6,7,5,5,5at­d.Žádná pravidelnost,ale po přečtení některých článků o porodu jsem věděla,že to pravidelné být nemusí..Hlodal ve mě červíček a já se pořád bála,že to zase večer skončí..Kolem 20h večer jsem se šla naložit do vany,že to třeba zase odezní..Jenže ouha,bylo to víc po 5ti minutách,i když se tam občas objevil i jiný údaj,ale bolení pomalu začalo zesilovat..Tak to pokračovalo až do půlnoci..(Manža si šel lehnout asi ve 23h a byl šíleně utahaný..)Kolem půlnoci se mi ty bolesti začaly zkracovat na 3min a trvaly kolem 40-50s..To už jsem začala věřit,že je to tady!!!
Okolo půl druhé mi to nedalo,zavolala do porodnice,kdy mám tedy přijet a bylo mi řečeno,že mám zkusit vanu..když to nepřestane,mám se přijet ukázat..Ve vaně jsem byla půl hodky a ani jsem se nemusela dívat na hodinky,přesně po třech minutách a začalo to být poměrně nepříjemné..Vy­držela jsem ještě do 4h,protože mi bylo líto manžela,který se vůbec nevyspal..Byl v poho,v porodnici jsme byli o půl páté..Natočili mi monitor,dr mě prohlédl a řekl:„Hurá,jste na tři centimetry,tak se připravíte a na sál..“Manža tomu nemohl uvěřit,že už konečně rodíme,poslala jsem ho domů,že to bude na dlouho..

Oholená jsem byla z domova,vzala jsem si Yal,který mi sestra ochotně dala a za hodku mě odvedla na sál..Museli mi dát ještě antibiotika,protože mi našli Staphylokoka na porodních cestách,ale je to poměrně běžné,takže jsem byla klidná..
Podařilo se mi na půl hodky usnout a ještě jsem poslala sms manžovi..Dohodli jsme se,že u porodu nebude a já byla ráda..Okolo 9h ráno to ale začalo,bolesti začaly zesilovat a za hodku a půl už to bylo k nevydržení.­.Jelikož se má člověk u stahu snažit co nejvíc uvolnit,ale vy máte pocit,že se musíte co nejvíc sevřít,tak to otvírání samozřejmě nepostupovalo­..Bolesti k zešílení,tak mi PA řekla,že jde tedy pro anestezioložku a dáme epidurál..Do té doby jsem byla přesvědčená,že porodím přirozeně a v poho..hahaha

Po epidurálu přišla ohromná úleva..Podařilo se mi zase usnout,okolo jedné jsem vyslala sms manžovi,ať je v klidu,že to bude do večera..Mezitím se jinde narodili dvojčata a ještě kouček a jak plakal,já plakala taky..Jenže za chvíli to začalo být pěkně zajímavé..U e­pidurálu je výhoda,že necítíte bolesti,ale ty stahy,když jsou opravdu silné,jsou k nevydržení..Ve 14h už mi nepomohlo ani skákání na míči.Prodýchávala jsem,ale nic platné..Poprosila jsem PA,že už to nemůžu vydržet a chce se mi tlačit a ona,že mě prohlédne..koukla a říká:„Hurá,jsme 8-9cm,ale branka ještě není zašlá,ještě vydržte..“Myslela jsem,že jí zakousnu..Na zdi vysely takové hodiny,co se jim přecvakávají minuty,dřív byly snad všude a mě se každá minuta zdála jako 10min..Nadávala jsem si tam pěkně,pak trošku brečela,pak zase nadávala,kde PA je,že já už rozhodně budu tlačit a porodím třebas na zem..Najednou se objevila jako anděl spásy,dala mi nohy nahoru a pořád mi něco říkala..Už si to nepamatuji..A já prostě tlačila,nešlo to jinak..Tlačila jsem a tlačila,šlo to ztěžka,PA najednou křikla:„Rodíme!!“ a objevili se další tři sestřičky a skákali mi na břicho,ale já zavřela oči,bylo mi všechno jedno a tlačila jako o život..Nástřih jsem pěkně cítila,bylo to jako silné štípnutí a za chvíli ze mně něco vyklouzlo..A polila mě obrovská úleva a nic mě najednou nebolelo..:-)))Bylo 14:35h..
Někam mimi odnesli a já za chvíli slyšela,jak pláče a byl to ten nejkrásnější pláč na světě..Porodila jsem placentu,pak mě dr zašil(asi 20min)..To nebylo taky moc příjemné,ale koukala jsem přitom na svého syna Václava 52cm,4370g a měla jsem smíšené pocity..Trošku si loknul plodovky,měl šňůru okolo pasu,ale byl v pořádku a naprosto jedinečný..Měl strašně vlásků a byl ho kus..Pak jsem tam ještě dvě hodky ležela,PA mě chválila,že jsem porodila do 20min a pustili za mnou manžela a maminku..
Poporodní péče mě zklamala,ale nebudu tím kazit dojem z porodu..Opravdu to bolí,ale já už zapoměla..Ještě týden doma z porodnice jsem byla přesvědčená,že druhé mimi už nechci,ale teď je vše jinak..

Doufám,že můj článek není zbytečně dlouhý,ale takhle si to pamatuji..Mám doma 22denní mimi a jsem přes různé problémy nejšťastnější člověk pod sluncem..Neumím už bez svého syna žít a nechápu,že jsem bez něj žít mohla..Všem přeji krásné a pohodové porody..a i když budou bolet,tak se to rychle zapomene,já tomu nevěřila,ale je to tak..

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.04 11:00

Ahoj Kokhi,

gratuluji k mimi a statecnemu porodu, at se Vam dari.

Kernerka z podzimnatek + Jirik 6 tydnu

Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 30.10.04 12:10

Ahoj Kokhi,

moc moc moc a s úctou gratuluji ke krásnému chlapečkovi maminko, hlavě že už to máš za sebou. No na mě to teprve čeká, tedy doufejme, že vše půjde jak má. Ať krásně rostete a jste oba zdraví. Mnoho odvahy do dalšího mimíska a ještě jedna ohromná gratulace.

Zet (7tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.04 12:54

Ahoj Kokhi,
hezky jsi to napsala…ještě jednou vám oběma gratuluji…vlastně celé rodince…
K tomu epidurálu, koukám, že na každého působí jinak…Bolesti absolutně žádné, popravdě o kontrakcích jsem věděla jen podle pohledu na čísla z monitoru, jak je snímal a že byly trojnásobné než když jsem přišla na sál a jen jsem z toho měla skoro srandu. Já teda musela ležet na lůžku, ale nevadilo mi to, protože jsem měla totálně dřevěné nohy a chytaly mě záchvaty zimy…Taky ti závidím, že jsi cítila, že musíš tlačit, já to necítila, ani když mi řekli, že už tlačit mám, takže nakonecjsem to vyřešila tím, že jsem se sama zapřela do opěrek a jakoby zvedala zadek a pak to šlo správným směrem, ten tlak:) Taky super, jak rychlou jsi měla druhou porodní dobu, protože já sice byla otevřená na těch 10, ale dlouho zacházela branka, nebyla ještě „úplně dodělaná“ a tlačenka nám trvala hodinu a půl…za vydatné pomoci na břiše hopsajícího doktora:) Nástřih jsem jen slyšela a šití necítila. Ale ať má každý ten či onen problém u epi (mě výrazně prodloužil porod), většinou toho nelitujeme, co? Neumím si předstvit, že by nebyl. Takže huráá na další mimi:))) (ba ne, já si ještě chci počkat 3-4 roky:)))
Poporodní péče asi všude není ideální, ale všechno nám to za to stálo…:)
Přeji to nejhodnější a nejzdravější miminko, které bude dělat jen a jen radost
Gabča a Barča 1měsíc a 2dny

Kokhina
Kecalka 483 příspěvků 30.10.04 16:29

Díky všem za komentáře..sa­mozřejmě,že jsem tam toho spoustu nedala,nějak zapomínám v kolotoči okolo mimi,ale přesto doüfám,že se to líbilo…

Markina
Kecalka 401 příspěvků 18.11.04 23:10

Mila Kokhino,

Prijmi take gratulace k narozeni mimiska Vasicka ode mne. Preji Ti hodne stesticka, zdravicka, lasky a spokojenosti s Tvym detatkem, at Ti dela samou radost a Ty si s nim muzes vychutnat kazdicky novy den !

Preje Markina 24tt.

Vložit nový komentář